Kredyty i pożyczki dla rolników

Kredyty i pożyczki dla rolników

Praca w gospodarstwie uzależniona jest od wielu nieprzewidywalnych czynników, głównie warunków atmosferycznych. Niestety niepewność branży przekłada się często na konieczność korzystania z dodatkowych środków finansowych. Zebraliśmy najlepsze oferty kredytów i pożyczek dla rolników i ich gospodarstwa rolnego.

author
Autor
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
author
Ekspert finansowy
Łukasz Guzek
Sprawdzone przez eksperta
author
Ekspert finansowy
Ekonomista, absolwent Kolegium Ekonomicznego UG oraz Wydziału Zarządzania UG. Ukończył Studia Doktoranckie z Ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Wieloletni Członek Rady Wydziału Ekonomicznego UG. Praktyk i wykładowca akademicki.
author
Prawnik
Kornel Siwiec
Weryfikacja prawna
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.
Ostatnia aktualizacja 19.03.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert

Kredyty i pożyczki dla rolników

Spis treści:

  1. Kredyty i pożyczki dla rolników
  2. Pożyczka i kredyt dla rolnika - warunki
  3. Jak otrzymać kredyty dla rolników?
  4. Jak otrzymać pożyczkę dla rolnika?
  5. Na co pożyczają rolnicy?
  6. W jaki sposób oceniania jest zdolność kredytowa rolników?
  7. Plusy i minusy pożyczek i kredytów dla rolników
  8. Przykłady reprezentatywne
Zwiń spis treści

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ciężka i codzienna praca, ciężka tym bardziej, że zależna od nieprzewidywalnych warunków pogodowych, a w związku z tym nie zawsze opłacalna. Rolnika mogą spotkać także inne trudne sytuacje (np.: choroba bydła), które często doprowadzają do strat liczonych w tysiącach złotych.

Zarobek rolnika również nie jest pewny – skupy nie zawsze są w stanie zaoferować mu taką stawkę, która pozwoli nie tylko na pokrycie kosztów wyprodukowania mięsa lub plonów rolnych, ale także na zysk. W dodatku problemem polskich gospodarstw rolnych jest często sezonowość upraw – o ile rolnik w sezonie letnim i jesiennym ma szansę na często nawet zdwojony zysk, o tyle zima i początek wiosny w niektórych gospodarstwach rolnych są praktycznie bezzarobkowe. Nieregularny zarobek wywołuje konieczność oszczędzania i racjonalnego zarządzania pieniędzmi, a to niestety nie dla wszystkich jest proste zadanie.

W każdej trudnej sytuacji można próbować skorzystać z dodatkowego finansowania z kredytu lub pożyczki dla rolników.

Pożyczka i kredyt dla rolnika - warunki

Pożyczki w firmach pozabankowych charakteryzują się niewieloma wymaganiami w stosunku do Klienta, z reguły do wzięcia pożyczki wystarczy mieć:

– 18 lub 21 lat,
– adres zamieszkania w Polsce,
– polskie obywatelstwo,
– udokumentowane dochody,
– własny rachunek bankowy,
– telefon komórkowy,
– adres e-mail.

Banki z reguły są bardziej restrykcyjne w przyznawaniu finansowania Klientom, ale na pewno sytuacja nie wygląda już tak źle, jak kilka lat temu. Główna różnica pomiędzy bankami i firmami pożyczkowymi leży w sprawdzaniu baz dłużników – o ile firmy prywatne mogą pozwolić sobie na pożyczanie pieniędzy dłużnikom, o tyle w bankach osoba zadłużona nie ma żadnych szans na uzyskanie kredytu. Sprawdź oferty kredytu dla zadłużonych.

Banki przykładają wagę także do dwóch ważnych parametrów – zdolności kredytowej i historii kredytowej. Obie te wartości muszą być pozytywne, by bank był w stanie przyznać nam dodatkowe finansowanie. Na zdolność kredytową wpływają nasze dochody – byśmy mogli otrzymać kredyt, musimy zarabiać odpowiednio dużo i regularnie otrzymywać wypłatę na konto.

Na historię kredytową wpływa natomiast to, w jaki sposób spłacamy swoje inne zobowiązania finansowe (jeżeli nie mamy ani nie mieliśmy żadnych opóźnień w spłacie rat dotychczas posiadanych produktów finansowych, to nasza historia kredytowa będzie pozytywna). Bank przed udzieleniem kredytu sprawdzi nas we wszystkich bazach dłużników.

Jak otrzymać kredyty dla rolników?

Aby otrzymać kredyty dla rolników, należy:

1. Przejrzeć i porównać różne oferty kredytowe, by znaleźć tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania i charakteryzuje się najniższymi kosztami pożyczenia pieniędzy.
2. Przejść do procesu składania wniosku kredytowego poprzez kliknięcie “złóż wniosek”.
3. Wypełnić wniosek naszymi danymi osobowymi.
4. Potwierdzić swoją tożsamość.
5. Dołączyć do wniosku potwierdzenia naszych dochodów.
6. Poczekać na decyzję kredytową.
7. Podpisać umowę kredytową (możliwe tylko po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej).
8. Oczekiwać na wypłatę pieniędzy.

Jak otrzymać pożyczkę dla rolnika?

Aby otrzymać pożyczkę dla rolnika, należy:

1. Przejrzeć różne oferty pożyczkowe (można wykorzystać do tego celu ranking dostępny powyżej).
2. Wybrać ofertę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania oraz w której spełniamy wymagania.
3. Kliknąć “złóż wniosek”.
4. Wypełnić wniosek pożyczkowy naszymi danymi osobowymi.
5. Wykonać przelew weryfikacyjny albo potwierdzić swoją tożsamość w inny sposób.
6. Poczekać na decyzję pożyczkową.
7. W przypadku pozytywnej decyzji pożyczkowej – podpisać umowę.
8. Oczekiwać na wypłatę pieniędzy na konto.

Na co pożyczają rolnicy?

Kredyty dla rolników i pożyczki dla rolników mogą być wydatkowane na dowolny cel, ale z reguły rolnicy przeznaczają pożyczone pieniądze na podreperowanie bieżącego budżetu gospodarstwa rolnego. Szczególnie często zdarza się to w sytuacji:

– nagłej klęski pogodowej, np.: długotrwałej suszy,
– niekorzystnych cen skupu produktów rolnych,
– niekorzystnych cen skupu w rzeźni,
– nagłych wydatków związanych z naprawą urządzeń rolnych.

Rolnicy często korzystają również z kredytów lub pożyczek w momencie, w którym chcą rozwinąć swoją działalność lub zadbać po prostu o finanse swojego gospodarstwa rolnego. Za pieniądze z banku lub firmy pożyczkowej można zmodernizować posiadane już maszyny rolne albo kupić zupełnie nowe urządzenia. Pożyczki i kredyty dla rolników można wziąć również na zakup inwentarza, nawozów i środków ochrony roślin, paszy dla zwierząt oraz materiałów siewnych.

Rolnicy bardzo często pożyczają pieniądze także w sytuacji, kiedy mają problemy prywatne i potrzebują funduszy na przykład na pilną operację lub zakup leków. Nie trzeba być jednak w trudnej sytuacji, by uzyskać kredyt lub pożyczkę dla rolnika – pieniądze można równie dobrze przeznaczyć na spełnienie naszych niewielkich marzeń, np.: zakup wycieczki wakacyjnej, na którą nie zdążyliśmy odłożyć pieniędzy, a akurat natrafiliśmy na korzystną ofertę cenową.

Warto wiedzieć, że pożyczkodawcy i kredytodawcy nie weryfikują tego, na co przeznaczyliśmy pieniądze, które nam wypłacili. Nikomu nie będziemy musieli przedstawiać dowodów zakupu lub paragonów za usługi. Przejrzyj oferty pożyczek bez BIK.

W jaki sposób oceniania jest zdolność kredytowa rolników?

Niezależnie od tego, czy chcemy uzyskać kredyt, czy pożyczkę, przeważnie większość instytucji finansowych wymaga od Klientów dobrej historii kredytowej oraz odpowiedniej zdolności kredytowej. Aby mieć pozytywną historię kredytową, musimy spłacać wszystkie zaciągnięte finansowania w wyznaczonych do tego terminach. W przeciwnym razie możemy znaleźć się w bazach dłużników. Do najpopularniejszych zaliczamy Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Dłużników. To tam najczęściej pożyczkodawcy poszukują informacji o naszej historii zadłużeń. Osoby, które widnieją w takich rejestrach, mają mniejsze szanse, aby uzyskać finansowanie. Dlatego tak istotne jest, aby spłacać wszystkie zobowiązania w odpowiednich terminach.

Oprócz wspomnianej pozytywnej historii kredytowej ważna jest także odpowiednia zdolność kredytowa. Co to oznacza? Instytucja, od której chcemy uzyskać dodatkowe pieniądze, będzie oceniać naszą możliwość do spłaty zadłużenia. W jaki sposób oceniana jest nasza zdolność kredytowa? Na podstawie wysokości naszych miesięcznych dochodów, a także ich źródła. Co szczególnie istotne – im wyższa będzie nasza zdolność kredytowa, tym większa może być kwota uzyskanego finansowania. Ma to również wpływ na długość okresu spłaty. Źródło naszego dochodu też jest istotne. Zatem dla kredytodawcy znaczenie może mieć to, na jaki rodzaj mowy jesteśmy zatrudnieni. Najbardziej pożądana będzie oczywiście umowa o pracę – najlepiej na czas nieokreślony.

W przypadku rolników brane są pod uwagę wszelkie dochody, zatem konieczne będą faktury, różnego rodzaju dopłaty, a także hektar przeliczeniowy określany jako jednostkę stosowaną w obliczaniu podatku rolnego. Na hektar przeliczeniowy składa się rzeczywista powierzchnia użytków rolnych. Do oceny zdolności kredytowej brane są także przewidywane zyski, jakie mogą uzyskać rolnicy w ramach swoich działalności. Dobra wiadomość jest taka, że w tym przypadku nie będzie miało znaczenia to, czy rolnik prowadzi swoje gospodarstwo samodzielnie czy z innymi osobami. Kredyt dla rolników przeznaczony jest na rozwój gospodarstwa, więc kwestia osób, które mają do niego prawa, nie jest aż tak ważna. Prowadzenie działalności rolnej na wysokim poziomie wymaga niestety wysokich nakładów finansowych. Dlatego niestety w wielu przypadkach konieczne jest pobranie dodatkowego finansowania w formie kredytu lub pożyczki.

Plusy i minusy pożyczek i kredytów dla rolników

Kredyty dla rolników – plusy

  • szybka wypłata środków na konto (często jeszcze tego samego dnia)
  • decyzja kredytowa nawet w 5 minut
  • większość ofert bez konieczności wychodzenia z domu
  • przy ofertach pożyczkowych niewiele formalności
  • bez pytań o życie prywatne
  • pieniądze na dowolny cel
  • możliwość wyboru spośród różnych ofert dostępnych na rynku

Kredyty dla rolników – minusy

  • przy pożyczkach pozabankowych często wysokie oprocentowanie (poza pierwszymi pożyczkami, które z reguły są darmowe)
  • konieczność regularnej spłaty rat z nieregularnych zarobków

Kredyty i pożyczki dla rolników – informacje ogólne

Budżet gospodarstwa rolnego można podratować na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z kredytu gotówkowego. Standardowy kredyt gotówkowy jest dostępny w każdym banku czy firmie pożyczkowej (pod nazwą pożyczka gotówkowa – jest to niemalże tożsamy produkt co kredyt gotówkowy). Niektóre firmy pożyczkowe i banki posiadają kredyty celowe, tzw. kredyty dla rolników. Kredyt rolniczy, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony dla rolników i wyłącznie nim jest udzielany. Aby otrzymać kredyt rolniczy najczęściej w jakiś sposób trzeba udowodnić, że jest się rolnikiem. Kredyt rolniczy jest często finansowaniem celowym, w związku z czym pozyskane pieniądze można przeznaczyć na to, co wiąże się z rolnictwem. Mowa o np. modernizacji rolnictwa, o przeznaczeniu jakim jest zakup użytków rolnych. Dzięki finansowaniu gospodarstwo rolne powinno się, jeżeli oczywiście może, rozwijać.

Inaczej jest w przypadku, kiedy gospodarstwo rolne zostało dotknięte nagłą klęską pogodową czy ogromnym wzrostem cen za produkty rolne. Wówczas nie myśli się o modernizacji rolnictwa, a o tym, aby kredyty dla rolników pokryły straty związane ze złymi warunkami pogodowymi i gospodarczymi. Jeżeli nawet jako rolnik wzięlibyśmy standardowy kredyt gotówkowy, wówczas pieniądze z niego pozyskane moglibyśmy przeznaczyć na dowolny cel, nawet niezwiązany z elementami naszego gospodarstwa rolnego. Kredyt gotówkowy mógłby sfinansować część urządzeń rolniczych oraz urządzeń innego przeznaczenia, z którymi gospodarstwo rolne nie ma związku.

Kredyty dla rolników są również inne, niż wspominane wyżej. Dla rolników są przygotowane również kredyty inwestycyjne oraz kredyty preferencyjne. Kredyty preferencyjne polegają na tym, że cześć kosztów ponosi Skarb Państwa – najczęściej w oparciu o Programy dla rolników. Jeżeli rolnik zdecyduje się na zakup użytków rolnych do swojego gospodarstwa rolnego w oparciu o kredyt preferencyjny, wówczas Skarb Państwa płaci daną część, a resztę kosztów pokrywa rolnik. Preferencyjny kredyt dla rolników coraz mniej opłaca się Państwu, w związku z czym programy dla rolników są ograniczane. Mimo, że kredyt preferencyjny potrafi postawić wiele gospodarstw na nogi, coraz częściej można spotkać się z tym, że nie ma jak skorzystać z takich produktów.

Z kolei kredyty inwestycyjne pozwalają rolnikom na zakup elementów gospodarstw rolnego, które w zamyśle są inwestycją w przyszłość. Z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego kredyty preferencyjne są dla rolników bardzo korzystne, w związku z czym takie rozwiązanie jest bardzo popularne. Kredyt inwestycyjny również jest popularną opcją, z której korzysta coraz więcej rolników. Kredyt inwestycyjny jest wykorzystywany najczęściej przez rolników, którzy bardzo przyszłościowo patrzą na losy swojego gospodarstwa rolnego. Kredyty dla rolników, którzy chcą zadawać o modernizację swojego gospodarstwa rolnego, to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebują niespodziewanej gotówki.

Czy kredyt hipoteczny jest dostępny dla rolnika? Bank raczej nie mają w swojej ofercie produktu, jakim są kredyty hipoteczne skierowane stricte to osób prowadzących działalność rolniczą. Kredyty hipoteczne to “ogólny” produkt, z którego korzystać mogą wszyscy. Kredyt hipoteczny jest jednak produktem, którego proces jest dosyć długotrwały i niecko skomplikowany. Oczywiście kredyt hipoteczny jest dostępny dla osób prowadzących działalność rolniczą, lecz warunki są trudne do spełnienia.

Podsumowanie

1. Rolnicy mogą uzyskać zarówno kredyt w banku, jak i pożyczkę w firmie pożyczkowej.
2. Pożyczki charakteryzują się mniejszą ilością formalności niż kredyty w bankach.
3. Banki weryfikują swoich Klientów we wszystkich bazach dłużników i nie akceptują zadłużenia.
4. Klienci zadłużeni mają szansę jedynie na skorzystanie z ofert firm pożyczkowych.
5. Pieniądze z kredytów i pożyczek dla rolników można przeznaczyć na dowolny cel – nikt nie będzie weryfikował tego, na co przeznaczyliśmy pożyczone pieniądze.
6. Kredyt i pożyczkę możemy przeznaczyć na modernizację posiadanych już maszyn rolnych oraz na zakup nowych urządzeń.
7. Do uzyskania kredytu w banku konieczna jest pozytywna historia kredytowa  i posiadanie zdolności kredytowej.
8. Z kredytu i pożyczki dla rolnika można skorzystać w dowolnym momencie roku, nie tylko w okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych lub klęsk środowiskowych.
9. Rolnicy mogą skorzystać z kredytów i pożyczek także w sytuacji problemów prywatnych.
10. W przypadku pożyczek online wypłata pieniędzy na konto może nastąpić jeszcze nawet tego samego dnia.

Przykłady reprezentatywne

1) Kasa Stefczyka

Decyzja kredytowa zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Przykład reprezentatywny z dnia 14.03.2022 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota kredytu wynosi 83 840 zł. Zmienna roczna stopa oprocentowania dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 160 zł) wynosi 8%. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO): 8,35%. Czas obowiązywania umowy – 107 miesięcy, 106 miesięcznych rat równych: 1 101,05 zł oraz ostatnia 107. rata: 1 100,63 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 117 811,93 zł w tym odsetki: 33 811,93 zł.

2) SKOK Chmielewskiego

Przykład reprezentatywny dla Członka posiadającego trzy dodatkowe udziały: Całkowita kwota pożyczki 38 000 zł, umowa zawarta w dniu 1.09.2021 r. na okres 90 miesięcy z oprocentowaniem zmiennym rocznym 7,2%, prowizją od kwoty pożyczki w wysokości 3 800 zł (tj. 10%), opłatą przygotowawczą w wysokości 100 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,94%, całkowita kwota do zapłaty wynosi 53 192,93zł, całkowity koszt pożyczki wynosi 15 192,93 zł (w tym kwota odsetek 11 292,93zł), a kwota raty miesięcznej wynosi 547,70 zł.

3) Smartney

Oferta produktowa „Nowoczesna” obowiązuje od 09.10.2019 r. i dotyczy pożyczki w wysokości od 10 000 zł do 60 000 zł, zawieranej na okres od 66 do 96 miesięcy za pośrednictwem strony www.smartney.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 24,24%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 25 440,65 zł, całkowita kwota do zapłaty 47 918,42 zł, oprocentowanie zmienne 16,75%, całkowity koszt kredytu 22 477,77 zł (w tym: prowizja 3 635,47 zł, odsetki 18 842,30 zł), 77 miesięcznych równych rat po 614,17 zł, ostatnia rata wyrównująca 627,33 zł. Kalkulacja na dzień 08.09.2022 r.

4) SuperGrosz

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku spełnienia warunków promocji (RRSO): 60,82% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 35 ratach miesięcznych po 242,36 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 982,65 zł, w tym: prowizja 527,83 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 8 482,65 zł (stan na dzień 02.06.2022).

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku niespełnienia warunków promocji (RRSO): 85,06% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 34 ratach miesięcznych po 242,36 zł rata, rata 35. w kwocie 4 214,58 zł, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 7 954,82 zł, w tym: prowizja 4 500,00 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 12 454,82 zł (stan na dzień 02.06.2022).

5) Alior Bank

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) Pożyczki Internetowej wynosi 9,04%; całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów): 28 100 zł; całkowita kwota do zapłaty: 35 331,18 zł; oprocentowanie zmienne: 8,69%; całkowity koszt pożyczki: 7231,18 zł, w tymprowizja: 0 zł (0%), odsetki: 7231,18 zł; 65 miesięcznych rat, w tym 64 równe raty w wysokości 543,56 zł, ostatnia rata: 543,34 zł. Kalkulacja została dokonana na 15.09.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Kostrzynie nad Odrą

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kostrzynie nad Odrą – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Allegro Smart! – opinie

Allegro Smart! to płatny pakiet umożliwiający dostęp do darmowych dostaw na popularnej platformie e-commerce. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z niego w pełni za darmo. Wielu wybiera jednak możliwość aktywacji pakietu Smart!, dzięki któremu można zaoszczędzić pieniądze na bezpłatnych dostawach. Staramy się się przybliżyć ofertę Allegro Smart!. Sprawdź opinie innych Klientów.

author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

KredytOK w Słupsku

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Słupsku.

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Słupsku

T-Mobile Usługi Bankowe to bank oferujący konto osobiste, kredyty gotówkowe i konsolidacyjne przez Internet. Sprawdź informacje na temat placówki w Słupsku.

author
Patryk Byczek
20 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Jasło

Poszukujesz informacji o placówkach Kasy Stefczyka w Jaśle? Poniżej odnajdziesz kompleksowe dane, w tym adresy, numery telefonów, godziny otwarcia oraz mapy ułatwiające dotarcie do wybranej placówki.

author
Julia Wierciło
08 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w pierwszych latach trwania umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Taka praktyka, stosowana przez banki, często kosztuje kredytobiorców nawet do kilku tysięcy złotych. Sprawdźmy, z jakimi kwotami musimy liczyć się w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

author
Julia Wierciło
29 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj