BNP Paribas ostrzega przed fałszywą stroną

BNP Paribas ostrzega przed fałszywą stroną

author
Alicja Uzarowicz
10 grudnia 2019

Coraz modniejsze w sferze cyberprzestępczości jest podrabianie stron internetowych banków. Instytucje te cieszą się dużym zaufaniem konsumentów, dlatego bajeczka opowiedziana w formie strony internetowej brzmi bardziej prawdopodobnie, jeżeli opatrzono ją logiem podobnym do jednego z banków. BNP Paribas ostrzega przed paribagroup.com, która istnieje, by oszukiwać.

BNP Paribas postanowił ostrzec internautów przed stroną internetową o adresie paribagruop.com, która, choć jej adres brzmi podobnie do domen spółki, jest w istocie próbą oszustwa. Wśród hakerów i cyberprzestępców coraz popularniejsze staje się podszywanie się pod banki, którym ufa wielu konsumentów.

Fałszywa witryna miała na celu uśpić czujność internautów, którzy widząc jej nazwę kojarzyliby ja z bankiem BNP Paribas. Sama spółka postanowiła podjąć konkretne działania mające na celu zablokowanie i zdjęcie szkodliwej strony z Internetu. Warto jednak w każdym przypadku być ostrożnym i upewnić się, że dana strona nie podszywa się pod inny bank.

"

W związku z otrzymanymi zgłoszeniami dotyczącymi platformy paribagroup.com informujemy, że serwis ten nie jest powiązany z BNP Paribas Bank Polska S.A., a prezentowane tam logo oraz nazwa serwisu mogą mieć na celu wykorzystanie istniejącego podobieństwa

– czytamy w komunikacie BNP Paribas.

BNP Paribas ostrzega przed szkodliwą stroną internetową

W jaki sposób wspomniana paribagroup.com działała na niekorzyść osób, które na nią trafiły? Portal ten oferował na przykład inwestycje oparte na rynku wymiany walut i oferował tym samym szybkie ogromne  zyski bez większego wysiłku. Zatem wykorzystanie szaty graficznej i loga banku miało na celu przede wszystkim wzbudzić zaufanie.

Poza szkodliwością świadczenia usług finansowych, jak i obiecywania niemożliwie wysokich zysków potencjalnym użytkownikom, portal paribagroup.com stosował jeszcze jeden przestępczy proceder. Albowiem serwis oferował aplikację mobilną, która miała ułatwiać zarządzanie finansami powierzonymi portalowi z poziomu telefonu.

W efekcie jednak dzięki zainstalowaniu takiej aplikacji użytkownik padał ofiarą kolejnego oszustwa. Zdalne połączenie systemu ze smartfonem ofiary pozwalał hakerom na uzyskanie danych do telefonu bez jego wiedzy. Dochodziło zatem do kradzieży danych, które służą do logowania do banku albo mediów społecznościowych.

Co zrobić, jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa?

Poza samymi danymi, w niektórych przypadkach przestępcy otrzymywali również dostęp do skanu dokumentu tożsamości, co dawało im szansę na wyłudzenie pożyczek gotówkowych, czy też kredytów w bankach. Chociaż BNP Paribas nie jest pewien, czy doszło do takiego naruszenia, warto zachować czujność.

W jaki sposób uniknąć bądź zatrzymać efekty dostania się na portal paribagroup.com, czy też zainstalowania szkodliwego oprogramowania? BNP Paribas zaleca niezwłoczny kontakt z organami ścigania. Podobnie sprawa wygląda w przypadku przesłania przestępcom skanu dokumentu.

Sprawdź także: Jak zalogować się do Cyfrowego Polsatu

Zaś w przypadku, gdy zauważymy na naszym koncie bankowym niezatwierdzoną przez nas transakcję, należy dodatkowo o takim zdarzeniu poinformować bank. Zaś w przypadku, gdy jakaś strona ofiaruje ogromne zyski i przypomina wyglądem stronę jednego z banków, lepiej przed dokonaniem inwestycji  dowiedzieć się bezpośrednio u tej spółki, czy oferowana jest podobna oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kodeks bezpieczeństwa w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2019

Kodeks bezpieczeństwa w mBanku

Deutsche Bank w Słupsku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2017

Deutsche Bank w Słupsku

Jak zalogować się do PKO BP? Nowe zasady logowania
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 sierpnia 2019

Jak zalogować się do PKO BP? Nowe zasady logowania

Kredyt konsolidacyjny Słubice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
29 grudnia 2022

Kredyt konsolidacyjny Słubice

GUS przypomina o Europejskim Ankietowym Badaniu Zdrowia
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
20 września 2019

GUS przypomina o Europejskim Ankietowym Badaniu Zdrowia

Aula widowiskowa Centrum Zdrowia Dziecka odnowiona
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 listopada 2019

Aula widowiskowa Centrum Zdrowia Dziecka odnowiona

Porównaj