zadluzenia.com
zamknij

W jakim stopniu nowelizacja rekomendacji T zmieni rynek kredytowy?

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że do 31 lipca 2013 roku banki dostosują się do zapisów rekomendacji T dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Część klientów, korzystająca z usług firm pozabankowych, będzie mogła ponownie skorzystać z usług banków. Nie wiadomo czy, i w jakim stopniu, banki będą tym zainteresowane. Eksperci przewidują, że główną areną walk będą kredyty ratalne, natomiast firmy pozabankowe mogą utrzymać klientów korzystających z „kredytów” gotówkowych.

 


Nowelizacja rekomendacji T wprowadza możliwość stosowania przez banki uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta. Bank będą mogły dokonać analizy na podstawie oświadczenia klienta. Aby skorzystać z uproszczonych zasad klient będzie zobowiązany do upoważnienia banku do weryfikacji danych podanych w oświadczeniu.

 

Pomimo powyższych uproszczeń, każdorazowo i bez wyjątków banki będą zasięgać informacji w zewnętrznych bazach danych budowanych przez instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 Prawo Bankowe. Obecnie są to dwie bazy: Biuro Informacji Kredytowej oraz Bankowy Rejestr.


Uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej będą stosowane w następujących przypadkach:

 

- kredyty/pożyczki ratalne o maksymalnej wysokości 4x przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw

 

- wszystkie kredyty i pożyczki do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw

 

- wszystkie kredyty i pożyczki do wysokości 6x przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw, dla klientów współpracujących z bankiem od 6 miesięcy

 

- wszystkie kredyty i pożyczki do wysokości 12x przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw, dla klientów współpracujących z bankiem od 12 miesięcy

 

W lutym 2013 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze dla przedsiębiorstw wyniosło 3710 zł. Czterokrotność przeciętnego wynagrodzenie to kwota 14840 zł.

 

Wg danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej LINK, w 2012 roku 32% kredytów gotówkowych miało niższą wartość niż przeciętne wynagrodzenie, natomiast odsetek kredytów ratalnych niższych od czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia wyniósł aż 89,5 %.
 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY