W jakim stopniu nowelizacja rekomendacji T zmieni rynek kredytowy?
Nowelizacja rekomendacji T wprowadza możliwość stosowania przez banki uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta. Bank będą mogły dokonać analizy na podstawie oświadczenia klienta. Aby skorzystać z uproszczonych zasad klient będzie zobowiązany do upoważnienia banku do weryfikacji danych podanych w oświadczeniu.
Pomimo powyższych uproszczeń, każdorazowo i bez wyjątków banki będą zasięgać informacji w zewnętrznych bazach danych budowanych przez instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 Prawo Bankowe. Obecnie są to dwie bazy: Biuro Informacji Kredytowej oraz Bankowy Rejestr.
Uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej będą stosowane w następujących przypadkach:
– kredyty/pożyczki ratalne o maksymalnej wysokości 4x przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw
– wszystkie kredyty i pożyczki do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw
– wszystkie kredyty i pożyczki do wysokości 6x przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw, dla klientów współpracujących z bankiem od 6 miesięcy
– wszystkie kredyty i pożyczki do wysokości 12x przeciętnego wynagrodzenia w sektorze dla przedsiębiorstw, dla klientów współpracujących z bankiem od 12 miesięcy
W lutym 2013 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze dla przedsiębiorstw wyniosło 3710 zł. Czterokrotność przeciętnego wynagrodzenie to kwota 14840 zł.
Wg danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej LINK, w 2012 roku 32% kredytów gotówkowych miało niższą wartość niż przeciętne wynagrodzenie, natomiast odsetek kredytów ratalnych niższych od czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia wyniósł aż 89,5 %.
Dodaj komentarz