Nie masz auta, a musisz szybko dostać się na umówione miejsce? Nie chcesz płacić za taksówkę i nie lubisz korzystać z komunikacji miejskiej? Wypróbuj car-sharing. W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest i jak z niego korzystać.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 19.03.2018
Udostępnij:

Car-sharing to międzynarodowe określenie systemu wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Z pojazdów korzysta się odpłatnie. Są one udostępniane użytkownikom przez operatorów specjalnych flot pojazdów. To krótkoterminowy wynajem samochodów, zazwyczaj na terenie większych miast.

JAK DZIAŁA CAR-SHARING ?

To, w jaki sposób zarejestrujemy się, aby używać auta na zasadzie car-sharingu, zależy od firmy. W przypadku sieci, które działają na terenie Polski, czyli Traficar i 4Mobility, rejestracja odbywa się w sieci. Wystarczy wypełnić formularz online. 

Kto może korzystać z car-sharingu ?

Chcąc wypożyczać auto na minuty zwykle należy:

  • w zależności od kraju mieć ukończone 18 lub 21 lat
  • w formularzu aktywacyjnym wpisać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres zamieszkania, w Polsce nr PESEL) 
  • dołączyć skan dokumentów: prawa jazdy lub w niektórych przypadkach dowodu osobistego

Później, w zależności od firmy, czekamy na weryfikację lub pobieramy dedykowaną aplikację na telefon. Niektóre firmy wymagają wniesienia opłaty aktywacyjnej w niewielkiej wysokości – zazwyczaj jest to 1 zł.

Jak zarezerwować pojazd ?

Mając zainstalowaną aplikację, po zalogowaniu szukamy najbliższego pojazdu na mapie i rezerwujemy go za pomocą telefonu. Opisując proces rezerwacji auta na przykładzie Traficar, należy podejść do pojazdu i zeskanować kod QR widoczny na samochodzie. W ten sposób otworzymy auto i wyjmiemy kluczyki ze schowka.

Źródło: traficar.pl

Po skończonej trasie należy zostawić samochód gdziekolwiek na terenie miasta. Aby zwrócić auto, trzeba schować kluczyki do specjalnego pojemnika lub schowka, zamknąć je (przy użyciu smartfona) i finalnie zgłosić w aplikacji oddanie samochodu.

Od tej chwili zliczany jest koszt całej usługi, czyli faktyczny czas najmu. Opłata jest pobierana z karty kredytowej klienta, podpiętej do aplikacji.

Ile to kosztuje ?

Opłaty naliczane są według schematu:

  • 0,80 zł – tyle kosztuje rozpoczęty kilometr
  • 0,50 zł – tyle kosztuje minuta jazdy samochodem
  • 0,10 zł – tyle kosztuje minuta parkowania

 
Średni 10-minutowy kurs Traficar na dystansie 5 kilometrów wyniesie użytkownika około 9 zł.

Więcej o Traficar pisaliśmy w artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/traficar-wypozycz-auto-na-minuty/

Klienci korzystający z usługi nie płacą za parkowanie, bo jest to wliczone w cenę przejazdu. Co więcej, nie muszą tankować auta po podróży.

Auta na minuty

W ramach car-sharingu wypożyczane są raczej niewielkie auta. W przypadku Traficar, są to: Renault Clio, Opel Corsa i Renault Kangoo.

Obecnie usługa car-sharingu jest dostępna w ponad sześciuset miastach na świecie. W Polsce między innymi w Krakowie, Warszawie i Trójmieście. To dobra alternatywa dla komunikacji miejskiej, taksówek czy Ubera.

Komentarze