zadluzenia.com
zamknij

Car-sharing – na czym to polega ?

Nie masz auta, a musisz szybko dostać się na umówione miejsce? Nie chcesz płacić za taksówkę i nie lubisz korzystać z komunikacji miejskiej? Wypróbuj car-sharing. W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest i jak z niego korzystać.

 

 

Car-sharing to międzynarodowe określenie systemu wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Z pojazdów korzysta się odpłatnie. Są one udostępniane użytkownikom przez operatorów specjalnych flot pojazdów. To krótkoterminowy wynajem samochodów, zazwyczaj na terenie większych miast.

 

 

JAK DZIAŁA CAR-SHARING ?

 

 

To, w jaki sposób zarejestrujemy się, aby używać auta na zasadzie car-sharingu, zależy od firmy. W przypadku sieci, które działają na terenie Polski, czyli Traficar i 4Mobility, rejestracja odbywa się w sieci. Wystarczy wypełnić formularz online. 

 

Kto może korzystać z car-sharingu ?

 

Chcąc wypożyczać auto na minuty zwykle należy:

 

  • w zależności od kraju mieć ukończone 18 lub 21 lat
  • w formularzu aktywacyjnym wpisać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres zamieszkania, w Polsce nr PESEL) 
  • dołączyć skan dokumentów: prawa jazdy lub w niektórych przypadkach dowodu osobistego

 

Później, w zależności od firmy, czekamy na weryfikację lub pobieramy dedykowaną aplikację na telefon. Niektóre firmy wymagają wniesienia opłaty aktywacyjnej w niewielkiej wysokości - zazwyczaj jest to 1 zł.

 

Jak zarezerwować pojazd ?

 

Mając zainstalowaną aplikację, po zalogowaniu szukamy najbliższego pojazdu na mapie i rezerwujemy go za pomocą telefonu. Opisując proces rezerwacji auta na przykładzie Traficar, należy podejść do pojazdu i zeskanować kod QR widoczny na samochodzie. W ten sposób otworzymy auto i wyjmiemy kluczyki ze schowka.

 

Źródło: traficar.pl

 

Po skończonej trasie należy zostawić samochód gdziekolwiek na terenie miasta. Aby zwrócić auto, trzeba schować kluczyki do specjalnego pojemnika lub schowka, zamknąć je (przy użyciu smartfona) i finalnie zgłosić w aplikacji oddanie samochodu.

 

Od tej chwili zliczany jest koszt całej usługi, czyli faktyczny czas najmu. Opłata jest pobierana z karty kredytowej klienta, podpiętej do aplikacji.

 

Ile to kosztuje ?

 

Opłaty naliczane są według schematu:

 

  • 0,80 zł - tyle kosztuje rozpoczęty kilometr
  • 0,50 zł - tyle kosztuje minuta jazdy samochodem
  • 0,10 zł - tyle kosztuje minuta parkowania

 
Średni 10-minutowy kurs Traficar na dystansie 5 kilometrów wyniesie użytkownika około 9 zł.

 

Więcej o Traficar pisaliśmy w artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/traficar-wypozycz-auto-na-minuty/


Klienci korzystający z usługi nie płacą za parkowanie, bo jest to wliczone w cenę przejazdu. Co więcej, nie muszą tankować auta po podróży.

 

Auta na minuty

 

W ramach car-sharingu wypożyczane są raczej niewielkie auta. W przypadku Traficar, są to: Renault Clio, Opel Corsa i Renault Kangoo.

 

Obecnie usługa car-sharingu jest dostępna w ponad sześciuset miastach na świecie. W Polsce między innymi w Krakowie, Warszawie i Trójmieście. To dobra alternatywa dla komunikacji miejskiej, taksówek czy Ubera.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY