Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku?
Rząd robi, co może, żeby statystyczny Polak nie odczuł podwyżek prądu w 2019 roku. Te są jednak nieuniknione. Jeżeli nie odczujemy ich w 2019 roku, to w 2020 roku wzrost cen będzie jeszcze bardziej drastyczny. Ile przyjdzie nam zapłacić za energię elektryczną w 2020 roku?
Rządowa interwencja w ceny prądu w 2019 roku opiera się na trzech działaniach:
- znacznym obniżeniu podatku akcyzowego,
- ustaleniu niższej opłaty przejściowej,
- utworzeniu Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
Działania te będą dla polskiego budżetu jednorazowym wydatkiem w wysokości 9 000 000 000 zł. Tyle bowiem musi wydać rząd, żeby pokryć podwyżki prądu dla wszystkich Polaków.
Sprawdź najlepsze sposoby na to, jak płacić mniej za prąd.
Nawet jeżeli taki pomysł zostanie zaakceptowany przez Unię Europejską, cały program dopłat potrwa jedynie do 31 stycznia 2019 roku. Nowy Rok będzie zwiastował natomiast nowe podwyżki – tym razem skumulowane z dwóch lat.
CENY ENERGII 2020
Na cenę prądu w 2020 roku złoży się podwyżka z roku 2019 (chwilowo nieodczuwalna dzięki dopłatom rządowym) oraz naturalna podwyżka mająca miejsce na przełomie 2019/2020. Na sam rok 2019 podwyżka wynosi około 15% cen z roku poprzedniego. Płacenia wyższej o tyle procent ceny prądu nie da się uniknąć w 2020 roku.
Prognozy nie są zbyt optymistyczne – pomiędzy rokiem 2020 a 2030 ceny prądu mają być nadal bardzo wysokie. Ewentualnej obniżki można spodziewać się dopiero w okolicach 2035 roku, ale tylko pod warunkiem, że Polska wyłączy bloki węglowe i obniży ceny uprawnień do emisji CO2.
Podwyżka w najbliższym dziesięcioleciu ma sięgać kilkunastu procent względem roku 2015. Po takim wzroście cen koszt energii w Polsce będzie najwyższy w całej Unii Europejskiej!
PROGNOZY CEN
Prognozy pokazują, że od 2020 ceny prądu wyniosą:
- 381 zł/MWh dla małych i średnich przedsiębiorstw,
- 316 zł/MWh dla gospodarstw domowych,
- 259 zł/MWh dla przemysłu.
Względem 2015 roku podwyżki te wyniosą zatem ponad 22% dla gospodarstw domowych, prawie 20% dla małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku prądu dla przemysłu będzie to niespełna 9%.
CENY PRĄDU A WSPARCIE GÓRNIKÓW
Rząd stawia na rozwój energetyki węglowej, żeby zapewnić pracę górnikom. Choć jednak Polska przoduje w Europie pod względem eksportu węgla kamiennego, to ta zaszczytna pozycja odbije się pośrednio na cenach prądu.
Rząd zadecydował już o strukturze wytwarzania energii w Polsce na najbliższe 30 lat i to właśnie węgiel stawiany jest na pierwszym miejscu. Czarne paliwo jeszcze do 2050 roku ma mieć 50% udział w rynku energetycznym. Energia atomowa i odnawialne źródła energii mają wypełnić pozostałe 50%.
Polskie założenia znacząco odbiegają jednak od unijnych standardów. Dlatego też od 2020 roku ceny prądu dla wszystkich odbiorców mają być niemalże hurtowe. Na tle Europy znajdziemy się w czołówce pod względem wysokich cen energii elektrycznej.
Ceny energii elektrycznej w UE coraz bardziej się wyrównują, to efekt zbliżania się miksów energetycznych różnych państw, które zaczynają produkować energię w coraz bardziej podobny sposób – wskazuje ekspert WysokieNapiecie.pl, Bartłomiej Derski.
Dodaj komentarz