ChrońPESEL.pl – ochrona przed wyłudzeniem

ChrońPESEL.pl – ochrona przed wyłudzeniem

author
Dominika Byczek
09 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nasze dane są niemalże wszędzie – w urzędach, aptekach, a nawet na fakturach za zakupy. Wszyscy jesteśmy narażeni na kradzież danych i wyłudzenia. Jedną z metod ochrony wrażliwych informacji jest zabezpieczenie swojego PESEL-u. Sprawdź, na czym polega usługa ChronPESEL.pl.

Spis treści:

 1. ChrońPESEL.pl – czym jest?
 2. Jak działa usługa ChrońPESEL.pl?
 3. PESEL w nieodpowiednich rękach - jakie konsekwencje?
 4. Kto może skorzystać z usługi?
 5. Dodatkowe usługi
 6. Ile kosztuje usługa ChrońPESEL?
 7. Kiedy działa usługa ChrońPESEL.pl?
 8. W jakiej formie są wysyłane powiadomienia?
 9. Czy warto korzystać z usługi?
Zwiń spis treści

ChrońPESEL.pl – czym jest?

Usługa ChronPESEL.pl pozwala zabezpieczyć się przed wyłudzeniami kredytów/pożyczek lub umów na nasze dane. W momencie, gdy nasz PESEL jest wykorzystywany w jakiejkolwiek insytytucji, zostaje do nas wysyłane stosowne powiadomienie. Jeżeli to nie my w danym momencie wnioskujemy o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, może to oznaczać, że ktoś próbuje podszyć się pod nas i podpisać dokumenty w naszym imieniu. Otrzymane powiadomienie i możliwość uzyskania pomocy w udaremieniu próby wyłudzenia pozwoli nam uchronić się przed niepożądanymi skutkami działań oszustów.

Jak działa usługa ChrońPESEL.pl?

Usługa ChronPESEL.pl nieustannie monitoruje nasz PESEL i na wypadek podjęcia próby wyłudzenia na nasze dane niezwłocznie wysyła nam powiadomienie w formie SMS-a i e-maila. Dzięki temu możemy uprzedzić oszusta i zablokować niechcianą transakcję.

Usługa oferuje nam numer alarmowy, pod który możemy dzwonić na wypadek jakiekolwiek zdarzenia. Pod numerem 71 773 78 00 czeka na nas doradca prawny przeszszkolony z zakresu tematyki oszustw internetowych. W dodatku w razie potrzeby zostanie nam zapewniona także pomoc prawna lub – jeżeli zorganizujemy ją sami – firma zwróci nam jej koszt. Dotyczy do sytuacji, w których będziemy zmuszeni do wynajęcia prawnika w celu wyjaśnienia sprawy wyłudzenia pieniędzy.

PESEL w nieodpowiednich rękach - jakie konsekwencje?

Skradziony numer PESEL często staje się narzędziem oszustów do składania wniosków o chwilówki, wykorzystując go jako podstawę do uzyskania pożyczki online. Procedura udzielania tych kredytów odbywa się w pełni przez internet, co umożliwia złodziejowi łatwe działanie.

Osoba, której dane zostały skradzione, najczęściej dowiaduje się o sytuacji, gdy oszust zakłada w jej imieniu konto bankowe online, niezbędne do uzyskania chwilówek czy kredytów gotówkowych. Procedura ta wymaga wcześniejszego dokonania przelewu w wysokości 1 grosza w celu potwierdzenia danych. W krótkim czasie złodziej może zaciągnąć wiele pożyczek, a ofiara oszustwa dowiaduje się o całej sytuacji dopiero po otrzymaniu monitów od firm pożyczkowych.

Z uwagi na poważność problemu oszustw związanych z kradzieżą numeru PESEL, na rynku pojawiły się różne usługi mające na celu przeciwdziałanie takim nadużyciom. Jednym z przykładów jest ChrońPESEL.pl – oferta, która skutecznie i bezproblemowo zabezpiecza przed możliwością wyłudzenia.

Kto może skorzystać z usługi?

Z usługi ChronPESEL.pl może skorzystać każdy, kto zarejestruje się na stronie www.chronpesel.pl. By założyć konto, wystarczy był pełnoletnim i poprawnie podać wszystkie swoje dane osobowe i wyrazić zgodę na ich przetwarzanie, a także potwierdzić zapoznanie się z regulaminem.

Jak aktywować usługę ChrońPESEL.pl?

Usługę ChronPESEL.pl możemy aktywować na dwa sposoby – stacjonarnie lub przez Internet.

1. Aktywacja w punkcie.

Usługę możemy aktywować w każdej placówce Poczty Polskiej.

2. Aktywacja bez wychodzenia z domu.

Usługę możemy aktywować poprzez stronę internetową. W formularzu rejestracji należy podać wszystkie swoje dane osobowe oraz e-mail i numer telefonu, na który będziemy potem otrzymywać powiadomienie dotyczące wyłudzenia pożyczki na PESEL.

Dodatkowe usługi

1. Sprawdzanie wiarygodności danej firmy.

Dla kogo?

Dla tych, którzy mają zamiar nawiązać współpracę z jakąkolwiek firmą. W praktyce chodzi o codzienne sytuacje powierzania pieniędzy jakiekolwiek firmie – wypłacanie zaliczki firmie remontowej, kupowanie mieszkania od dewelopera, zakup wakacji w biurze podróży.

Po co?

Aby nie dać się oszukać firmie, która jest niewypłacalna.

Co otrzymamy?

Usługa pozwoli nam na uzyskanie dostępu do danych z KRD, scoringu sytuacji finansowej danej firmy, danych z giełd wierzytelności oraz bezpośrednich informacji, czy na temat danej firmy nie zostało wydane ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego, czy UOKIK nie prowadzi wobec niej postępowania lub czy firma nie jest właśnie w trakcie postępowania upadłościowego.


2. Nadzorowanie pracodawcy lub innej ważnej dla nas firmy.

Dla kogo?

Dla tych, którzy na stałe podejmują współpracę z jakąś firmą.

Po co?

Aby na bieżąco wiedzieć, czy firma ta jest wypłacalna. W razie nagłej zmiany sytuacji finansowej będziemy mieli szansę szybko zareagować.

Co otrzymamy?

Dzięki usłudze ChronPESEL.pl otrzymamy powiadomienie w każdej sytuacji, w której ktoś doda, zaktualizuje lub usunie informacje dotyczące wybranej firmy – zmiana ta może sugerować nam zmianę ogólnej sytuacji finansowej firmy.


3. Sprawdzenie, kto w ciągu roku wykorzystywał nasz PESEL.

Dla kogo?

Dla każdego, kto jest zainteresowany tym, gdzie krążą jego dane.

Po co?

Aby mieć pewność, że nie mamy niespłaconych zobowiązań i że w KRD widnieją same pozytywne informacje na nasz temat.

Co otrzymamy?

W ramach usługi możemy pobrać raport, dzięki któremu dowiemy się:

 • czy ktoś dopisał nas jako dłużnika w bazie KRD BIG SA,
 •  czy ktoś dopisał na nasz temat pozytywne informacje w tym rejestrze.

O tym, jak inaczej sprawdzić, czy jesteśmy w bazie KRD, przeczytasz tutaj.


4. Możliwość dopisania dłużnika.

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy borykają się z nieodzyskanym długiem.

Po co?

Aby zmobilizować osobę, która jest nam winna pieniądze, do szybszego ich oddania. Umieszczenie dłużnika w bazie KRD zdecydowanie zwiększa nasze prawdopodobieństwo na to, by zwrócić dług.

Co otrzymamy?

Możliwość dopisania dłużnika do KRD Biura Infomacji Gospodarczej SA.

Ile kosztuje usługa ChrońPESEL?

Na stronie usługodawcy podana jest informacja, że Klienci mogą chronić swoje dane już od 54 groszy dziennie. W usłudze ChrońPESEL.pl dostępne są trzy pakiety:

Poziom 1

Pakiet Poziom 1 kosztuje 199 zł na rok (16,60 zł miesięcznie). Pakiet zawiera w sobie:

 • powiadomienia z KRD o możliwym wyłudzeniu na dane Klienta,
 • powiadomienia, czy kroś założył firmę na dane Klienta,
 • raport z ostatnich 12 miesięcy, czy ktoś nie próbował wyłudzić danych Klienta,
 • alerty SMS.

Poziom 2

Pakiet Poziom 2 kosztuje 269 zł na rok (22,41 zł miesięcznie). Pakiet zawiera w sobie:

 • zakres z Pakietu 1,
 • monitoring danych Klienta w Internecie,
 • asysta prawna w przypadku kradzieży tożsamości.

Poziom 3

Pakiet Poziom 3 kosztuje 389 zł na rok (32,41 zł miesięcznie). Pakiet zawiera w sobie:

 • zakres z Pakietu 1,
 • zakres z Pakietu 2,
 • zwrot kosztów obsługi prawnej w przypadku wyłudzenia.

Kiedy działa usługa ChrońPESEL.pl?

Usługa ChronPESEL.pl jest aktywna w każdej chwili – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie ma żadnych przerw w funkcjonowaniu systemu powiadomień w święta, weekendy lub dni wolne od pracy.

W jakiej formie są wysyłane powiadomienia?

Informacje wysyłane są zawsze dwutorowo, ponieważ zwiększa to szanse na szybkie otrzymanie wiadomości. Jednocześnie zostanie zatem wysłany:

 • SMS,
 • e-mail.

Czy warto korzystać z usługi?

Jeśli regularnie udostępniasz swoje dane osobowe i obawiasz się, że mogły one wpaść w niepowołane ręce, usługa Chroń PESEL z pewnością dostarczy Ci poczucie bezpieczeństwa. Mimo że podobną funkcjonalność oferują alerty BIK, Chroń PESEL zapewnia kompleksową ochronę, szczególnie w przypadku wyłudzeń pożyczek, które nie zawsze są sprawdzane w BIK, co może uniemożliwić otrzymanie notyfikacji.

Warto skorzystać z tej usługi, ponieważ zapewnia ona wszechstronną ochronę przed próbami wyłudzenia. Za każdym razem, gdy ktoś nieupoważniony próbuje posłużyć się Twoimi danymi, otrzymasz nie tylko powiadomienie SMS, ale także instrukcję, co powinieneś zrobić, oraz informacje dotyczące miejsca, w którym Twoje dane zostały użyte. Takie kompleksowe informacje umożliwiają szybkie i skuteczne zareagowanie w celu zabezpieczenia przed potencjalnym wyłudzeniem.

Z usługi ChrońPESEL.pl skorzystało już ponad 600 tysięcy osób i liczba ta wciąż rośnie.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

luka
luka
2020-12-06 23:33:23

a jakie są szanse, że dowiemy się kto użył naszych danych? Czy jest to w ogóle realne czy tylko policja na zasadzie dochodzenia może się tego dowiedzieć?

Kamilo
Kamilo
2020-12-06 13:55:03

Placówki raczej nikt nie informuje. Ty dostajesz informacje gdzie ktoś chciał wziąć jakąś pożyczkę na Ciebie i możesz raczej we własnym zakresie się tym zająć już.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Suchowoli sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Suchowoli? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Suchowola.

author
Patryk Byczek
21 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Mińsku Mazowieckim

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Mińsku Mazowieckim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
20 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wieczorne dostawy od Allegro

Użytkownicy Allegro, których nie ma zazwyczaj w domu w ciągu dnia, będą mogli teraz odebrać przesyłkę od kuriera wieczorem. Serwis wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwia odbiór paczek nawet o 22.00. 

author
Aneta Jankowska
07 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt oddłużeniowy ze złym BIKiem

Kredyt oddłużeniowy jest finansowaniem udzielanym na spłatę aktywnych zobowiązań finansowych. Oddłużenie pozwala Klientowi zamienić kilka różnych rat na jedną, a dodatkowo niższą i z dłuższym okresem spłaty. Jeżeli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, kredyt oddłużeniowy jest dla Ciebie. Najlepsze oferty kredytu oddłużeniowego znajdziemy w SKOKu lub Kasie Stefczyka – do 200 000 zł i płatnością w miesięcznych ratach, aż do 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
01 września 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt hipoteczny w PKO

Kredyt mieszkaniowy Własny Kąt Hipoteczny to najpopularniejszy produkt hipoteczny w Polsce. Czym zasłużył sobie na miano lidera ?

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Program Senior+

Polska jest starzejącym się społeczeństwem. Prognozy demograficzne GUS pokazują, że w najbliższych latach nad Wisłą będzie rodzić się coraz mniej dzieci, a tym samym zwiększy się liczba osób w wieku co najmniej 60 lat. Dlatego bardzo ważna jest aktywizacja osób starszych. Jedną z metod pobudzenia ich funkcjonowania jest Program Senior+.

author
Aneta Jankowska
25 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj