Czy poręczenie ma wpływ na zdolność kredytową?

Czy poręczenie ma wpływ na zdolność kredytową?

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Wiele osób poproszonych o poręczenie pożyczki swemu bliskiemu ma wątpliwości, czy w przyszłości będą mieli możliwość zaciągnięcia kredytu dla siebie. Sprawdziliśmy, jaki wpływa na zdolność kredytową poręczyciela ma żyrowanie cudzego zobowiązania. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, czy poręczyciel ma szansę na własny kredyt.

Spis treści:

 1. Poręczenie zmniejsza zdolność żyranta
 2. Zdolność kredytowa poręczyciela
 3. Czy poręczyciel ma zdolność kredytową do wzięcia kredytu?
 4. Zdolność kredytowa - co ma na nią wpływ i jak ją wyliczyć?
 5. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Poręczenie zmniejsza zdolność żyranta

Niewielu konsumentów zdaje sobie z tego sprawę z tego, jakie są następstwa poręczenia kredytu bliskiej osobie. I nie chodzi tu o te najbardziej oczywiste skutki, takie jak chociażby konieczności opłacenia zobowiązań kredytobiorcy w razie ich nieterminowej spłaty. Poręczenie kredytu wiąże się z wieloma innymi, nieoczywistymi i z pozoru błahymi konsekwencjami. Jedną z nich jest właśnie zmniejszenie zdolności kredytowej żyranta. Wycofanie się z żyrowania cudzego zobowiązania jest co prawda wykonalne, lecz bywa ciężkie do zaakceptowania przez bank. Oprócz zgody wszystkich stron umowy kredytowej często potrzebne jest także wskazanie innej formy zabezpieczenia kredytu. Mówiąc prościej: jeśli żyrant zechce się wycofać, bank będzie wymagał innego poręczyciela, hipoteki, zastawu lub kaucji. Dlatego każdy przyszły poręczyciel, który myśli o zaciągnięciu własnego kredytu, powinien dokładnie przekalkulować, czy żyrowanie cudzego zobowiązania nie przekreśli szans na spełnienie jego własnych planów. Z aktywnym statusem poręczyciela może być ciężko o pozytywną decyzję kredytową. Dlaczego? Więcej o tym w naszym dzisiejszym artykule.

Zdolność kredytowa poręczyciela

Najważniejsza sprawa: poręczenie kredytu nie jest równoznaczne z całkowitą utratą zdolności kredytowej żyranta. Prawdą jednak jest, iż dla analityków wystawiających nasz konsumencki scoring klient z zaciągniętym kredytem jest równie nisko oceniany, co konsument jedynie poręczający dane zobowiązanie. Żyrowanie zobowiązania tak samo obciąży naszą zdolność kredytową, jak byśmy sami zaciągnęli owy kredyt na “własną kieszeń”. W oczach banku bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy właściwy kredytobiorca nie wywiąże się ze swych konsumenckich zobowiązań, zmuszając tym samym żyranta do zapłaty należności. Mówiąc prościej: jeśli jesteś żyrantem, to tak, jakbyś był właściwym kredytobiorcą – bo w końcu ciąży na Tobie obowiązek spłaty. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy zdolność kredytowa poręczyciela będzie na tyle dobra, że nawet podczas żyrowania cudzego zobowiązania stać go będzie na spłatę własnego kredytu, bank nie będzie miał oporów przed udzieleniem finansowania. Im większa zdolność poręczyciela (a więc jego rzeczywiste możliwości finansowe), tym większa szansa na uzyskanie własnego kredytu.

Czy poręczyciel ma zdolność kredytową do wzięcia kredytu?

To, czy bank udzieli poręczycielowi kredytu, zależy od konkretnych wyliczeń analityków bankowych i indywidualnej oceny ryzyka kredytowego. W końcu żaden bank nie udzieli finansowania klientowi, który stanowić będzie zagrożenie dla płynności finansowej swego kredytodawcy. Niskie ryzyko inwestycji to podstawa wszelkich czynności podejmowanych przez instytucje sektora finansowego.

Bank udzieli kredytu poręczycielowi tylko wtedy, gdy będzie miał odpowiednią zdolność oraz wiarygodność kredytową. Co to oznacza? Zdolnością kredytową określa się możliwości finansowe osoby wnioskującej o kredyt. Im większe zarobki i im mniejsze zobowiązania (w przypadku poręczyciela – żyrowany kredyt), tym lepsza ocena zdolności kredytowej.

Pożyczki z gwarantem

Listę najlepszych ofert pożyczek z gwarantem znajdziesz tutaj.

Zdolność kredytowa - co ma na nią wpływ i jak ją wyliczyć?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak ocenienie, na jak dużą kwotę zobowiązania stać danego konsumenta. Jeśli zdolność jest niewielka, wnioskodawca nie uzyska kredytu na sporą sumę – wynika to z oceny ryzyka finansowego, jaką wylicza każdy działający na rynku bank. A im większa zdolność, tym większa szansa na taką kwotę kredytu, jaka nas interesuje.

Wyliczaniem zdolności kredytowej zajmują się analitycy bankowi. To właśnie oni, na podstawie zebranych zaświadczeń i danych, określają, czy dany konsument może uzyskać kredyt, o który się stara. Jeśli wyliczenia wskażą, że wnioskodawca nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej, analitycy wydadzą negatywną decyzję kredytową. Dotyczy to zarówno „świeżych” konsumentów, jak i tych poręczających cudze zobowiązanie.

Każda instytucja finansowa stosuje własne sposoby wyliczania zdolności finansowej. Co istotne jednak, wszystkie polskie banki muszą dotrzymywać pewnych odgórnie narzuconych przepisów. Dotyczą one między innymi maksymalnej wysokości raty i wachlarza źródeł, z których zarobki mogą być uwzględniane w wyliczaniu zdolności.

Na zdolność mają wpływ między innymi:

 • wartość dochodów osiąganych przez wnioskodawcę;
 • ilość zobowiązań bankowych i pozabankowych (pożyczki, kredyty czy żyrowanie);
 • zobowiązania prywatne (alimenty na dziecko, utrzymywanie członków rodziny);
 • sposób zatrudnienia (niektóre banki nie uznają pewnych form osiągania dochodów);
 • wielkość kredytu i poszczególnych rat (można nie mieć zdolności na kredyt na milion złotych, lecz mieć ją na kredyt o kwocie 50 000 złotych);
 • wiek kredytobiorcy (im starszy wnioskodawca, tym na krótszy czas dostanie kredyt – a w związku z tym poszczególne raty będą większe).

O wszystkich składowych mających wpływ na zdolność kredytową pisaliśmy w osobnym artykule pt. Zdolność kredytowa – kalkulator.

Podsumowanie

 • Zdolność finansowa, jako najważniejszy parametr służący do wystawienia konsumentowi decyzji kredytowej, to ocena rzeczywistych możliwości finansowych wnioskodawcy. 
 • Poręczanie kredytu znacznie uszczupla ową zdolność, bowiem na żyrancie ciąży ryzyko uregulowania zobowiązania aż do chwili całkowitej spłaty zadłużenia w banku. 
 • Dopóki kredyt jest niespłacony, zdolność kredytowa poręczyciela jest obniżona – a to rzutować może na przyszłość jego własnych kredytowych planów.
 • Jednak po spłaceniu poręczanego kredytu przez właściwego kredytobiorcę poprawie ulegnie nie tylko zdolność, ale i wiarygodność kredytowa żyranta. W końcu doprowadził on poniekąd od terminowej spłaty zobowiązania – a więc okazał się godnym zaufania konsumentem.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/poreczenia-i-gwarancje

 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koszty uzyskania przychodu

Podatnicy, którzy rozliczają się z podatku dochodowego liniowo lub według zasad ogólnych, mają możliwość pomniejszenia swej podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodów. Sprawdziliśmy, jakie wydatki kwalifikują się do odliczenia, jak odpowiednio je dokumentować i na co zwracać szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury!

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

ING Bank Śląski w Kuźni-Raciborskiej

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kuźni Raciborskiej – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Prowadzenie i promowanie biznesu online – webinaria BNP Paribas

BNP Paribas poinformował w swoim komunikacie o wystartowaniu z nową inicjatywą, mającą na celu niesienie pomocy przedsiębiorcom, którzy muszą mierzyć się ze skutkami pandemii koronawirusa.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Solec Kujawski

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Zapoznaj się z informacjami o oddziałach Santander Consumer Banku w Solcu Kujawskim – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
22 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Polska bez deficytu, ale ze złą prognozą gospodarczą

Ogłoszony przez polski rząd projekt budżetowy na 2020 rok zakłada brak deficytu finansowego. Plan ten zdaje się być nader optymistyczny, lecz nawet jeśli uda się go spełnić, odbędzie się to kosztem polskich przedsiębiorców i całej gospodarki kraju. Sprawdzamy opinię ekspertów z Konfederacji Lewiatan.

author
Halszka Gronek
29 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Pożyczki bez BIK Bolesławiec

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który będziesz mógł wziąć mimo posiadania negatywnej historii kredytowej. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Bolesławca i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj