Kredyt na studia medyczne

Kredyt na studia medyczne

author
Julia Wierciło
10 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Każdego roku setki osób stają przed wyborem ścieżki zawodowej. Biorąc pod uwagę studiowanie na kierunku medycznym, należy pamiętać, że oprócz ciężkiej pracy potrzebne będą także spore nakłady finansowe. Samo zaangażowanie niestety nie wystarczy, ale na ratunek może przyjść kredyt na studia medyczne. Sprawdź, co to jest i czy możesz ubiegać się o taką formę pomocy.

Spis treści:

  1. Kredyt na studia medyczne - co to jest?
  2. Kto może się ubiegać o kredyt na studia medyczne?
  3. Wniosek o kredyt na studia medyczne - jak go złożyć?
  4. Ile lat będzie trwał kredyt na studia medyczne?
  5. Umorzenie kredytu na studia medyczne
  6. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Kredyt na studia medyczne - co to jest?

Kredyt na studia medyczne jest skierowany do studentów kierunku lekarskiego. Jest to opcja, która zakłada finansowanie kosztów ponoszonych w związku ze studiowaniem. To rodzaj finansowania celowego z przeznaczeniem, podobnie do kredytu na leczenie. Koszty studiowania mogą wynosić od 200 do 250 tysięcy złotych przy założeniu, że studia będą trwały planowe 6 lat.

Kredyt ma być formą pomocy, a celem jego wprowadzenia jest zwiększenie liczby ludzi wykształconych w danym kierunku. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia (Dz.U.2022.665) z 1 kwietnia 2022 r. możemy przeczytać o zasadach udzielania kredytu na studia medyczne, a także znaleźć niezbędne informacje dotyczące składania wniosku czy spłaty.

Kto może się ubiegać o kredyt na studia medyczne?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia o kredyt na studia medyczne ma prawo ubiegać się student, który spełnia dwa kryteria:

  • uczestniczy w zajęciach, które prowadzone są w języku polskim (kierunek lekarski),
  • studia są płatne (uczelnia państwowa w tryb niestacjonarnym, uczelnia prywatna w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym).

Jeżeli nie spełniamy obu warunków jednocześnie, niestety nie możemy ubiegać się o ten kredyt na studia medyczne. Kredyt gotówkowy np. w formie kredytu online może być wtedy jedyną dostępną opcją na sfinansowanie studiów. Najlepsze oferty możemy porównać w rankingu kredytów gotówkowych, a także sprawdzić pożyczki na raty.

Finansowanie kredytu medycznego

Obecnie jedynym bankiem, który udziela kredytu studenckiego na studia medyczne jest Bank Pekao S.A.. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministrem Zdrowia dają możliwość sfinansowania studiów. Wniosek o kredyt na studia medyczne można złożyć w wybranym przez siebie oddziale banku. Należy pamiętać o terminie, ponieważ powinniśmy zrobić to do 21 dni od rozpoczęcia danego semestru studiów.

Maksymalna kwota kredytu medycznego

Oferowana kwota to 20 tysięcy złotych na jeden semestr. A od kiedy możemy starać się o kredyt na studia medyczne? Na początku każdego semestru albo na początku roku akademickiego. Pamiętajmy o nieprzekroczeniu terminu 21 dni od rozpoczęcia.

Wniosek o kredyt na studia medyczne - jak go złożyć?

Jak złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne? Dostępne są dwie możliwości:

  • przez stronę internetową (forma elektroniczna),
  • w formie papierowej w wybranej przez nas placówce banku.

Wypłata pierwsze transzy na rachunek bankowy uczelni realizowana jest w ciągu 60 dni, licząc od dnia rozpoczęcia danego semestru studiów. Pieniądze są wypłacane jeden raz w ciągu semestru. Przed kolejnymi wypłatami nastąpi weryfikacja. Dotyczy ona sprawdzenia, czy w dalszym ciągu posiadamy status studenta.

Ile lat będzie trwał kredyt na studia medyczne?

Na jaki okres udzielany jest kredyt na studia medyczne? Taki kredyt jest przyznawany na nas trwania studiów. W zależności od potrzeb, okres finansowania może wynosić od 1 roku do 6 lat.

Kredyt na studia medyczne charakteryzuje się:

  • małym oprocentowaniem,
  • możliwością skrócenia (lub wydłużenia) okresu spłaty kredytu,
  • możliwością wcześniejszego rozpoczęcia spłacania,
  • opcją obniżenia miesięcznej raty,
  • możliwością zawieszenia go (maksymalnie na 1 rok).

Opcja zawieszenia zarezerwowana jest dla studenta, który znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej.

Odsetki związane z kredytem pokrywane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego (prowadzony przez niego Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych).

Umorzenie kredytu na studia medyczne

Umorzenie kredytu na studia medyczne jest możliwe. Należy jednak spełnić dwa warunki ustalone przez Ministerstwo Zdrowia. Są to:

  • odpracowanie ukończonych studiów jako praktyka zawodowa (nie powinno nastąpić to szybciej niż po upływie 10 lat w ciągu 12 lat od dnia ukończenia kierunku),
  • uzyskanie tytułu specjalisty (mowa o kierunku uznanym za priorytetowy, w dniu rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego).

Decyzję o umorzeniu wydaje Minister Zdrowia, a w wyjątkowych sytuacjach jest ona rozpatrywana przez bank. Wniosek, który składamy powinien mieć związek z trudną sytuacją życiową.

Ile lat trzeba odpracować kredyt, aby skorzystać z umorzenia?

  • 12 semestrów – 10 lat w czasie 12 lat
  • 9 -11 semestrów – 9 lat w czasie 11 lat
  • 7-8 semestrów – 8 lat w czasie 10 lat
  • 5-6 semestrów – 7 lat w czasie 9 lat
  • 3-4 semestry – 6 lat w czasie 8 lat
  • 1-2 semestry – 5 lat w czasie 7 lat

Trwała utrata zdolności do spłacenia kredytu także jest podstawą umorzenia, ale we wniosku należy uwzględnić uzasadnienie i potwierdzające sytuację dokumenty. Jeśli nie spełnimy tych warunków, a pojawią się problemy ze spłatą, przy kilku zobowiązaniach możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Kredyt na studia medyczne uzyskają tylko studenci płatnych kierunków lekarskich. Będąc na studiach bezpłatnych, nie można wnioskować o taki kredyt.

Aby uzyskać kredyt studencki na studia medyczne, wystarczy złożyć wniosek o  kredyt w banku, który ma podpisaną umowę w BGK. Od dnia zawarcia umowy kredytu biegnie czas na wypłatę środków.

Kredyt na studia medyczne trzeba zacząć spłacać po 12 latach od zakończenia studiów medycznych. Spłata rozłożona jest na raty miesięczne, rozłożone na następne 12 lat. Możliwe jest także zawnioskowanie o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty kredytu lub o rozłożenie spłaty na okres krótszy niż 12 lat – wtedy rata miesięczna będzie wyższa.

Wniosek o kredyt na studia medyczne możemy złożyć zawsze – niezależnie od tego, jaki obecnie semestr studiów ukończyliśmy.

Kredyt na studia medyczne wynosi 20 000 zł miesięcznie.

Kredytu na studia medyczne udziela obecnie tylko Bank Pekao. Dopłaty do oprocentowania kredytów zapewnia Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych (Bank Gospodarstwa Krajowego).

W Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wskazane są konkretne warunki, które trzeba spełnić, by skorzystać z umorzenia kredytu:

  • wykonywać zawód lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach praktyki zawodowej lub w podmiocie leczniczym udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez 10 lat w okresie 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w łącznym wymiarze czasu pracy odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu,
  • w tym samym okresie uzyskać również tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową.

Podsumowanie – najważniejsze informacje o kredycie na studia medyczne

  1. Kredyt na studia medyczne uzyska tylko osoba, która studiuje kierunek lekarski na studiach niestacjonarnych (płatnych).
  2. Spłata kredytu na studia medyczne rozpoczyna się po upływie 12 lat od dnia ukończenia studiów.
  3. Kredyt na studia medyczne może być umorzony, jeżeli po ukończeniu studiów kredytobiorca przepracuje 10 lat w publicznym systemie ochrony zdrowia.
  4. Wypłata pierwszej transzy kredytu następuje w ciągu 60 dni od rozpoczęcia danego semestru studiów.
  5. Szczególnym prawnym zabezpieczeniem kredytu jest poręczenie wydawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
  6. Transze kredytu wypłacane są na rachunek uczelni, a nie na konto kredytobiorcy.
author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Świdwinie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Świdwinie – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Ełku

W Ełku aktywnie działa kilka lombardów. Poniżej znajdziesz adresy oraz wszystkie szczegółowe informacje dotyczące punktów w Twoim miejsce. Sprawdź godziny otwarcia lombardów w Ełku.

author
Patryk Byczek
03 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Stress-testy polskich banków

16 polskich banków weźmie udział w tzw. stress-testach przygotowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Pępowie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Pępowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
12 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Agro Ofensywa w BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas 15 stycznia 2019 roku ogłosił start kampanii Agro Ofensywa. Bank wprowadził do swojej oferty środki na inwestycje w ogniwa słoneczne, realizację projektów objętych dotacją unijną oraz produkcję rolną.

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Rawiczu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Rawiczu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj