Co można sprzedać w lombardzie?

Co można sprzedać w lombardzie?

author
Halszka Gronek
09 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Pożyczki lombardowe wciąż cieszą się sporą popularnością. Dla jednych uchodzą one za wyjątkowo niekorzystne, dla innych natomiast są najlepszym sposobem na szybkie zyskanie gotówki. Sprawdziliśmy więc, na czym polegają pożyczki lombardowe i co tak naprawdę może być przedmiotem zastawu w lombardzie. 

Spis treści:

  1. Co to jest lombard?
  2. Co można sprzedać w lombardzie?
  3. Zastaw w lombardzie – czy warto?
  4. Wady i zalety pożyczki w lombardzie
  5. Co można sprzedać w lombardzie? Podsumowanie
Zwiń spis treści

Co to jest lombard?

Lombard jest prywatną instytucją umożliwiającą skorzystanie z tak zwanych pożyczek pod zastaw.

Sama nazwa lombard pochodzi natomiast od włoskich lombardów. Byli oni bankierami zajmującymi się udzielaniem pożyczek w Europie Zachodniej jeszcze w wiekach średnich – a dokładniej w XIV i XV wieku naszej ery.  Wspomniany wyżej zastaw to nic innego, jak ograniczone prawo rzeczowe, które ustanawia się na rzecz wierzyciela w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania. W przypadku lombardu i udzielanych w nim pożyczek pod zastaw sprawa wygląda podobnie – pożyczkę zabezpieczamy pewnym dobrem (zwykle cenną rzeczą ruchomą). 

Lombardy od wielu dziesięcioleci cieszą się sporą popularnością na rynku pożyczkowym. Stanowią one świetną alternatywę dla wszystkich tych, którzy nie posiadają odpowiedniej zdolności lub wiarygodności do zaciągnięcia pożyczki w banku. Z lombardowej pożyczki pod zastaw mogą skorzystać także ci, którzy nie mogą liczyć na udzielenie pożyczki prywatnej. 

Co można sprzedać w lombardzie?

Na sam początek warto wyjaśnić: lombard nie jest miejscem skupowania rzeczy, lecz miejscem udzielania finansowania pod zastaw. Oznacza to mniej więcej tyle, że w lombardzie nie można po prostu sprzedać danej rzeczy – można natomiast ją zastawić i dzięki temu zaciągnąć pożyczkę. Pożyczka w lombardzie polega na udzieleniu krótkoterminowego finansowania (zwykle trwającego nie dłużej niż miesiąc), które zabezpieczone jest zastawem. Owy zastaw to z kolei nic innego, jak ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na rzecz wierzyciela, a więc pożyczkodawcy – w tym przypadku na rzecz lombardu. Są to po prostu pożyczki w lombardzie.

W lombardzie można zastawić niemal wszystko to, co materialne. Najcześciej do lombardów trafiają:

  • biżuteria,
  • zegarki,
  • obrazy,
  • elektronika,
  • aparaty fotograficzne,
  • sprzęt stereo i hifi,
  • sprzęt RTV AGD,
  • rowery i skutery,
  • antyki,
  • dzieła sztuki,
  • zabytkowe monety lub sprzęt militarny,
  • papiery wartościowe, akcje i obligacje.

Przedmiotem zastawu w lombardzie jest zazwyczaj tak zwana rzecz ruchoma – na przykład cenny zegarek lub biżuteria. Równie często w lombardach zastawia się sprzęt RTV AGD i drobną elektronikę – smartfony, tablety, elektroniczne zagarki typu iWatch czy nawet komputery. W praktyce okazuje się, iż w lombardzie możemy zastawić niemalże każdy przedmiot, który posiada wartość materialną – o ile pracownik instytucji wyrazi na to zgodę. Niektóre lombardy przyjmują pod zastaw nawet samochody czy nieruchomości. Inne natomiast odmawiają przyjęcia porysowanego telefonu komórkowego. Słowem: co lombard, to inne preferencje. 

Zastaw w lombardzie – czy warto?

Pożyczki pod zastaw w lombardzie uchodzą za stosunkowo drogie i – zdaniem wielu – niekorzystne. Niemniej jednak spore grono konsumentów i tak decyduje się oddać pod zastaw posiadane przedmioty i podpisać umowę pożyczki w lombardzie. Nie dzieje się tak bynajmniej bez powodu. Wprawdzie pożyczki lombardowe nie są najtańszymi ofertami na rynku, niezaprzeczalnie mają one swoje zalety.

Wady i zalety pożyczki w lombardzie

Pożyczki w lombardzie udzielane są tylko i wyłącznie pod zastaw. Nie dla każdego niestety taka forma zabezpieczenia jest możliwa do spełnienia. Co więcej, pożyczka może być udzielona jedynie w takiej kwocie, na jaką pracownik lombardu wyceni przedmiot zastawu. A jak wiemy, w praktyce wycena bywa znacznie zaniżana (od 25 do 50% rzeczywistej wartości zastawu).

Pożyczki w lombardzie są zwykle stosunkowo drogie. Oprócz wysokiego oprocentowania zakładają one konieczność opłacenia wielu dodatkowych kosztów. Okres spłaty tychże pożyczek jest relatywnie krótki (standardowo do 31 dni). W przypadku nieuregulowania należności w wyznaczonym terminie zastawione dobro od razu staje się własnością wierzyciela – to także spore ryzyko i istotny minus pożyczek lombardowych. 

Z drugiej jednak strony pożyczki w lombardach udzielane są niemal od ręki – wystarczy posiadać dokument tożsamości. Nie sprawdzana jest ani zdolność, ani wiarygodność kredytowa klienta. Prawdę mówiąc, lombardom nie szczególnie zależy na tym, by konsument spłacił swoją pożyczkę. W „najgorszym” wypadku lombard przejmie zastawiony przedmiot… i tyle! Nie będzie żadnej windykacji, żadnych komorników ani wpisów na listy dłużników. Po prostu nasz zastaw przepadnie. Dla jednych to zła wiadomość, a dla innych – wręcz przeciwnie. 

Co można sprzedać w lombardzie? Podsumowanie

 Najważniejsze informacje:

  • Lombard jest prywatną instytucją umożliwiającą skorzystanie z tak zwanych pożyczek pod zastaw.
  • Lombard nie jest miejscem skupowania rzeczy, lecz miejscem udzielania finansowania pod zastaw.
  • Zastaw to nic innego, jak ograniczone prawo rzeczowe, które ustanawia się na rzecz wierzyciela w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania.
  • W lombardzie nie można po prostu sprzedać danej rzeczy – można natomiast ją zastawić i dzięki temu zaciągnąć krótkoterminową pożyczkę.
  • Przedmiotem zastawu w lombardzie jest zazwyczaj tak zwana rzecz ruchoma – na przykład cenny zegarek, biżuteria, aparat fotograficzny czy telefon komórkowy.
  • Oprócz rzecz ruchomych lombardy chętnie przyjmują pod zastaw papiery wartościowe, obligacje i akcje.
  • W praktyce okazuje się, iż w lombardzie możemy zastawić niemalże każdy przedmiot, który posiada wartość materialną – o ile pracownik instytucji wyrazi na to zgodę.
  • Pożyczka lombardowa może być udzielona jedynie w takiej kwocie, na jaką pracownik lombardu wyceni przedmiot zastawu. Owa wycena zwykle bywa znacznie zaniżana – od 25 do 50% rzeczywistej wartości zastawu.
  • Pożyczki w lombardzie są stosunkowo drogie. Oprócz wysokiego oprocentowania zakładają one konieczność opłacenia wielu dodatkowych kosztów.
  • Wyplata lombardowej pożyczki pod zastaw udzielana jest niemal od ręki – wystarczy posiadać dokument tożsamości. Nie jest przy tym sprawdzana ani zdolność, ani wiarygodność kredytowa klienta.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lombard_(instytucja)

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kasia
Kasia
2019-10-24 17:16:05

Ten artykuł wprowadza w błąd. W lombardzie można sprzedać, nie tylko biżuterię. Można sprzedać np. sprzęt elektroniczny, a nawet perfumy. Wszystko zależy od podejścia pracownika.

milusia
milusia
2019-03-16 09:23:44

aj kiedys sprzedalam zloty pierscionekj z cyrkoniami i dostalam 100 zlotyc... w aparcie kosztował ponad 300

Podobne artykuły

Jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak sprawdzić, czy toczy się wobec nas egzekucja komornicza. Wskazujemy najlepsze i najpewniejsze z nich.

author
Dominika Byczek
22 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Chorzowie

Szukasz danych o oddziałach BNP Paribas w Chorzowie? Sprawdź poniższe informacje, w których zawarliśmy adresy, numery kontaktowe oraz szczegóły oferty w placówkach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych – pracuje nad nim obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości. W rejestrze mają znajdować się osoby, wobec których prowadzone jest postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz tych, wobec których w przeszłości została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja. Rejestr ma objąć także alimenciarzy.

author
Dominika Byczek
31 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Pawłowicach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Pawłowicach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Pawłowice.

author
Patryk Byczek
24 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pekao Direct z trzecim miejscem w konkursie Stevie Award

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że Pekao Direct zajęło trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Stevie Award for Sales & Customer Service. Infolinię Banku Pekao nagrodzono w kategorii „Najlepsze wykorzystanie technologii w sprzedaży” za pierwsze w naszym kraju firmowe konto, które Klienci mogą otworzyć metodą na selfie. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 lutego 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Fitbit Pay i Garmin Pay dla Klientów mBanku

mBank w końcu zapowiedział wprowadzenie płatności Garmin Pay i Fitbit Pay dla swoich Klientów. Płatności będą dostępne najprawdopodobniej już na początku przyszłego roku. Z jakimi kartami zadziałają systemy?

author
Dominika Byczek
01 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj