Co robi komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć długów?

Co robi komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć długów?

author
Dominika Byczek
18 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Działania komornika powinny zmierzać do jak najszybszego wyegzekwowania zaległości finansowych od dłużnika. Zdarza się jednak, że komornik nie ma już z czego ściągać długu.  Sprawdzamy, co komornik może zrobić w takiej sytuacji.

Spis treści:

  1. Kiedy komornik jest bezsilny?
  2. Co może zrobić komornik przy bezskutecznej egzekucji?
  3. Bezskuteczność komornika a umorzenie długu
Zwiń spis treści

Kiedy komornik jest bezsilny?

Działania komornika powinny zmierzać do jak najszybszego wyegzekwowania zaległości finansowych od dłużnika. Zdarza się jednak, że komornik nie ma już z czego ściągać długu. Sprawdzamy, co komornik może zrobić w takiej sytuacji.

Komornik nie ma z czego ściągnąć długów, jeżeli dłużnik jednocześnie spełnia wszystkie poniższe warunki:

  • nie ma oszczędności,
  • nie ma wpływów na konto z tytułu pracy,
  • ma puste konto bankowe,
  • nie ma pracy,
  • nie ma innego stałego źródła utrzymania (np.: świadczenia emerytalnego),
  • nie ma ruchomości,
  • nie ma nieruchomości,
  • nie ma żadnych wartościowych rzeczy.

W takiej sytuacji komornik jest wobec dłużnika właściwie bezsilny. Należy pamiętać, że komornik ma prawo do przeszukania dłużnika. Często dłużnicy obchodzą te warunki na przykład poprzez pracę na czarno albo szybkie (niezgodne z prawem!) wyzbywanie się posiadanych ruchomości, np.: sprzedaż samochodu osobie, od której potem będą chcieli go odkupić z powrotem.

Komornik podejrzewający dłużnika o pracę na czarno może zgłosić swoje wątpliwości inspektorowi pracy. Ten z kolei może przyjść z kontrolą i – jeżeli potwierdzi fakt nielegalnego zatrudnienia dłużnika – grozi mu kara grzywny w wysokości co najmniej 500 zł.

Jeżeli jednak nic takiego się nie stanie i komornikowi nie uda się potwierdzić tego, że dłużnik posiada jakiekolwiek źródło utrzymania, pozostaje zupełnie bezsilny. Wystarczy zajrzeć na dowolne forum internetowe, by przeczytać, ile osób zna dłużnika, który teoretycznie nie ma nic, a w praktyce posiada dom zapisany na partnera, samochody przepisane na dzieci lub rodzinę i bierze pieniądze z wypłaty do ręki.

To samo ma miejsce w przypadku, gdy dłużnik rzeczywiście spełnia wszystkie wskazane wyżej warunki. Szczególnie są to osoby, które nie mają żadnych oszczędności, a mieszkają w mieszkaniu spółdzielczym i nie posiadają źródła zarobku, ponieważ podstawowe potrzeby zaspokajają ze środków pochodzących z zasiłków albo alimentów. Orzeka się wtedy, że egzekucja komornicza jest bezskuteczna.

Co może zrobić komornik przy bezskutecznej egzekucji?

Komornik nie ma zbyt wielu możliwości. Jeżeli nie może wykonać swojej pracy, czyli nie może w żaden legalny sposób ściągnąć długu, umarza postępowanie. Wysyła jednocześnie pismo do wierzyciela z informacją, że egzekucja komornicza była bezskuteczna. W dokumencie zostaną wskazane konkretne powody bezskuteczności działań komorniczych. Wysłanie pisma do wierzyciela nie jest jednoczesnym zakończeniem sprawy.

Wierzyciel ma 7 dni od otrzymania pisma na to, by ewentualnie złożyć wniosek o poprowadzenie egzekucji w inny sposób.

Jeżeli na przykład wcześniej wierzyciel domagał się, by komornik przeprowadził egzekucję z majątku, a komornik daje odpowiedź, że egzekucja była bezskuteczna, wierzyciel w ciągu 7 dni od otrzymaniu tej informacji może polecić wierzycielowi, by sprawdził, czy możliwa będzie egzekucja z ruchomości lub nieruchomości będących we władaniu dłużnika. Jeżeli jednak żaden wniosek nie wpłynie (albo wpłynie ich tyle, że możliwości egzekucji zostaną już wyczerpane), egzekucja zostanie umorzona.

Bezskuteczność komornika a umorzenie długu

Umorzenie postępowania nie jest jednak umorzeniem długu. Dług nadal pozostaje i w żaden sposób się nie zmniejsza (przeciwnie – odsetki karne rosną przecież z każdym miesiącem zwłoki w spłacie).

Co więcej – wierzyciel ma 10 lat na to, by ponownie podjąć próbę wyegzekwowania długu. Raczej nie zdarza się, by wierzyciel “zapomniał” o dłużniku i nie podjął żadnej takiej próby przez 10 lat, a każda podjęta próba sprawia, że czas liczy się od nowa. Kolejny wniosek o wykonanie egzekucji na dłużniku może pojawić się na przykład wtedy, kiedy dłużnik podejmie jawną pracę lub nabędzie jakąś ruchomość (choćby ze środków, które wcześniej odkładał z pracy na czarno).

Umorzona egzekucja niesie za sobą jeszcze jedną konsekwencję – dłużnik zostaje na wniosek wierzyciela wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników.

Osoby, które są wpisane do bazy dłużników, mają potem problemy we wszelkich instytucjach finansowych. Jedynym sposobem finansowania, z którego ewentualnie mogą skorzystać, są pożyczki bez BIK.

Egzekucja z długu może być wznawiana nieograniczenie wiele razy. Jeżeli komornik nie ma z czego ściągnąć długu, może bowiem liczyć jedynie na to, że w przyszłości dłużnik będzie posiadał cokolwiek, co pozwoli mu uregulować zadłużenie.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bogumiła Szostak
Bogumiła Szostak
2020-10-30 12:00:41

Witam a czy komornik moze wyzucic z z mieszkania dłużnika mieszkanie stoi na kogoś innego a on ma przepisane dożywotnio pokuj z kuchnią i łazienka

Podobne artykuły

PKO BP w Skoczowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Skoczowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Opolscy przedsiębiorcy z dofinansowaniem unijnym

W swoim najnowszym komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że opolscy przedsiębiorcy otrzymali już ponad 100 mln zł wsparcia w ramach funduszy z Unii Europejskiej. Z pożyczek udzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którymi zarządza BGK wsparcie uzyskało już prawie 500 lokalnych biznesów województwa opolskiego.

author
Alicja Hirsekorn
23 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Santander Bank Polska w Zambrowie

Jeden z oddziałów Santander Banku Polska mieści się w Zambrowie. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
08 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

71% polskich firm obawia się nadchodzących zmian prawnych

Siła gospodarki tkwi w potencjalne sektora przedsiębiorstw. Co jednak, jeśli sektor ten patrzy w przyszłość ze strachem? Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, aż 71% polskich przedsiębiorców obawia się nadchodzących zmian prawno-administracyjnych. Jak nastroje te wpłyną na polską gospodarkę? 

author
Halszka Gronek
22 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Najlepsze produkty finansowe – lipiec 2015

Przed Wami kolejne zestawienie najlepszych produktów finansowych. Oferta aktualna na lipiec 2015.

author
Patryk Byczek
02 lipca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro paszportowe w Skierniewicach

Gdzie można wyrobić paszport w Skierniewicach? Biuro paszportowe w Skierniewicach znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 29. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Skierniewicach.    

author
Patryk Byczek
16 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj