Coraz więcej Polaków decyduje się na kredyty hipoteczne. Mimo dużego zainteresowania, banki zwiększają wymagania wobec tych zobowiązań.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 16.09.2018
Udostępnij:

Z ankiety przeprowadzonej przez Open Finance wynika, że aktualna zdolność kredytowa w ciągu 6 miesięcy zmalała o blisko 19 tys. zł. Zgodnie z wyliczeniami, rodzina trzyosobowa, z obojgiem pracujących rodziców, którzy otrzymują wynagrodzenie równe średniej krajowej, może na mieszkanie pożyczyć 494 tys. zł (mediana). Wspomniana rodzin posiada pozytywną historię kredytową, nie jest zadłużona i może zaciągnąć zobowiązanie na 30 lat oraz skorzystać z dwóch dodatkowych produktów – rachunku bankowego i karty płatniczej lub kredytowej. 

Instytucje finansowe, które aktualnie zauważają duży popyt na rynku nieruchomości, po prostu zabezpieczają się na przyszłość. Analitycy Open Finance tłumaczą, że w przypadku, kiedy banki byłyby skłonne udzielać kredytów na lżejszych zasadach, to mogłyby pojawić się w przyszłości problemy dłużników w sytuacji spowolnienia gospodarczego lub zacieśniania polityki monetarnej przez RPP. 


Źródło: Open Finance

Chociaż banki podnoszą wymagania dotyczące zaciągania kredytów, to i tak znajdują klientów na swoje produkty. Powodem mogą być drożejące mieszkania, na które nabywcy i tak muszą znaleźć środki, więc sięgają po kredyty bankowe.

Dane BIK pokazują, że w poprzednim miesiącu bieżącego roku, zgłosiliśmy o 28,5% wyższy popyt na kredyty mieszkaniowe niż w sierpniu ubiegłego roku. Wzrosła również liczba zaciągających kredyt – o prawie 14% oraz sama kwota długu – o 13%.

Komentarze