Masz pomysł, przygotowujesz ciekawy projekt lub pracujesz nad nowoczesną aplikacją mobilną, ale nie masz pieniędzy na jej realizację? Skorzystaj z crowdfundingu. W artykule wyjaśniamy, na czym to polega.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 02.07.2018
Udostępnij:

CROWDFUNDING

Crowdfunding jest formą finansowania różnych projektów przez społeczność, która jest wokół konkretnej akcji zorganizowana. Jeśli są osoby zainteresowane projektem, to wpłacają środki na realizację danego zadania.

Najczęściej tego typu wsparcie prowadzone jest w sieci, gdzie internauci mogą wpłacać pieniądze na wspomniany cel. Innymi słowy, są to zbiórki prowadzone na stworzonych w tym celu platformach internetowych, a rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych czy też blogów.

Crowdfunding różni się od zbiórek publicznych tym, że w przypadku zbiórki publicznej wpłacający są darczyńcami i nie otrzymują nic w zamian. Natomiast w crowdfundingu, niektórzy pomysłodawcy oferują pomagającym za wsparcie finansowe różne kupony czy zniżki, w zależności od przygotowywanej oferty. Jest to jedna z form zachęcania użytkowników do wsparcia projektu. 

Historia crowdfundingu

W 2000 roku, pierwszy w sieci pojawił się serwis ArtistShare.net, gdzie muzycy i inni artyści mogli zbierać pieniądze od swoich fanów na zaplanowane projekty. Później, w 2008 roku coraz popularniejszy stawał się porta Indiegogo.com, który skupiał różne wynalazki (technologiczne, filmy, gry komputerowe). Rok później pojawił się Kickstarter, czyli jedna z najbardziej popularnych platform crowdfundingowych.

To właśnie dzięki temu serwisowi zrealizowano więcej niż 111 tys. projektów, na które 11 mln internautów przeznaczyło ponad 2,5 mld dolarów.

Crowdfunding w Polsce

Polscy pomysłodawcy i wynalazcy mogą korzystać z takich serwisów crowdfundingowych jak np.:

  • beesfund.com 
  • wspólnyprojekt.pl
  • wspólnicy.pl 
  • crowdangels.pl
  • conda.eu
  • polakpotrafi.pl 
  • megatotal.pl 
  • wspieramkulture.pl
  • ideowi.pl
  • wspieram.to

Warto wiedzieć o tym, że w Polsce funkcjonuje Polskie Towarzystwo Crowdfundingu.

Jego zadaniem jest kształtowanie otoczenia prawnego i gospodarczego w taki sposób, aby umożliwić powszechny dostęp do finansowania społecznościowego jako źródła kapitału w Polsce.

Zaczynając swój biznes lub mając pomysł na nowoczesną aplikację mobilną czy wynalazek, który może pomóc wielu ludziom, warto rozważyć opcję finansowania swojego projektu dzięki crowdfundingowi. Dla młodego naukowca czy biznesmena jest to idealna pomoc na start. 

Komentarze