Na czym polega crowdfunding?

Na czym polega crowdfunding?

author
Aneta Jankowska
02 lipca 2018
Masz pomysł, przygotowujesz ciekawy projekt lub pracujesz nad nowoczesną aplikacją mobilną, ale nie masz pieniędzy na jej realizację? Skorzystaj z crowdfundingu. W artykule wyjaśniamy, na czym to polega.

CROWDFUNDING

Crowdfunding jest formą finansowania różnych projektów przez społeczność, która jest wokół konkretnej akcji zorganizowana. Jeśli są osoby zainteresowane projektem, to wpłacają środki na realizację danego zadania.

Najczęściej tego typu wsparcie prowadzone jest w sieci, gdzie internauci mogą wpłacać pieniądze na wspomniany cel. Innymi słowy, są to zbiórki prowadzone na stworzonych w tym celu platformach internetowych, a rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych czy też blogów.

Crowdfunding różni się od zbiórek publicznych tym, że w przypadku zbiórki publicznej wpłacający są darczyńcami i nie otrzymują nic w zamian. Natomiast w crowdfundingu, niektórzy pomysłodawcy oferują pomagającym za wsparcie finansowe różne kupony czy zniżki, w zależności od przygotowywanej oferty. Jest to jedna z form zachęcania użytkowników do wsparcia projektu. 

Historia crowdfundingu

W 2000 roku, pierwszy w sieci pojawił się serwis ArtistShare.net, gdzie muzycy i inni artyści mogli zbierać pieniądze od swoich fanów na zaplanowane projekty. Później, w 2008 roku coraz popularniejszy stawał się porta Indiegogo.com, który skupiał różne wynalazki (technologiczne, filmy, gry komputerowe). Rok później pojawił się Kickstarter, czyli jedna z najbardziej popularnych platform crowdfundingowych.

To właśnie dzięki temu serwisowi zrealizowano więcej niż 111 tys. projektów, na które 11 mln internautów przeznaczyło ponad 2,5 mld dolarów.

Crowdfunding w Polsce

Polscy pomysłodawcy i wynalazcy mogą korzystać z takich serwisów crowdfundingowych jak np.:

  • beesfund.com 
  • wspólnyprojekt.pl
  • wspólnicy.pl 
  • crowdangels.pl
  • conda.eu
  • polakpotrafi.pl 
  • megatotal.pl 
  • wspieramkulture.pl
  • ideowi.pl
  • wspieram.to

Warto wiedzieć o tym, że w Polsce funkcjonuje Polskie Towarzystwo Crowdfundingu.

Jego zadaniem jest kształtowanie otoczenia prawnego i gospodarczego w taki sposób, aby umożliwić powszechny dostęp do finansowania społecznościowego jako źródła kapitału w Polsce.

Zaczynając swój biznes lub mając pomysł na nowoczesną aplikację mobilną czy wynalazek, który może pomóc wielu ludziom, warto rozważyć opcję finansowania swojego projektu dzięki crowdfundingowi. Dla młodego naukowca czy biznesmena jest to idealna pomoc na start. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Millennium z nową stroną internetową
Wpisy
author
Patryk Byczek
15 czerwca 2018

Bank Millennium z nową stroną internetową

Komornik Sądowy Dariusz Makrocki
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
07 lipca 2022

Komornik Sądowy Dariusz Makrocki

Santander Consumer Bank Nowy Dwór Gdański
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
05 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Nowy Dwór Gdański

PKO BP w Ustrzykach Dolnych
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 października 2019

PKO BP w Ustrzykach Dolnych

Kredyt hipoteczny Hajnówka
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Hajnówka

Porównaj