Na czym polega crowdfunding?

Na czym polega crowdfunding?

author
Aneta Jankowska
04 lutego 2024
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Crowdfunding – nowoczesny rodzaj finansowania dla twórców. Doskonałe rozwiązanie, które pozwala realizować ciekawe projekty przy finansowym wsparciu społeczności. Jak działa? Jakie korzyści z oferowanego wsparcia uzyskują darczyńcy? Więcej na ten temat w naszym wpisie.

Spis treści:

  1. Crowdfunding - czym jest?
  2. Krótka historia crowdfundingu
  3. Crowdfunding - najpopularniejsze platformy
  4. Crowdfunding - korzyści nie tylko dla twórców
  5. Crowdfunding a tradycyjne zbiórki publiczne
Zwiń spis treści

Crowdfunding - czym jest?

Crowdfunding to innowacyjną formą finansowania projektów. Społeczność zainteresowania wsparciem konkretnego celu, projektu lub przedsięwzięcia łoży środki na jego realizację. Zbiórki organizowane są online na platformach specjalnie do tego przystosowanych. Inwestorzy mogą dokonywać za ich pośrednictwem wpłat, które wspierać będą urzeczywistnienie danego projektu. Znacznie rzadziej gromadzenie środków jest praktykowane przez blogi czy chociażby portale społecznościowe. 

Krótka historia crowdfundingu

Crowdfunding zyskał popularność na początku XXI wieku, około roku 2000. Początek crowdfundingu jest związany z pojawieniem się pierwszych platform, umożliwiających zbieranie środków od szerszej społeczności. Artyści specjalizujący się w różnych dziedzinach sztuki, a także szerokie grono wynalazców, mogło skorzystać z tego rodzaju finansowania, aby zrealizować swoje pomysły. Jako pierwsza zadebiutowała internetowa platforma ArtistShare.net, umożliwiająca artystom, szczególnie muzykom, zbieranie funduszy na swoje projekty. Głównymi wspierającymi byli wówczas fani. W kolejnych latach popularność zaczęło zdobywać Indiegogo.com, platforma skupiająca różnorodne projekty, począwszy od wynalazków technologicznych, po filmy i gry komputerowe. Następnie pojawił się Kickstarter, który szybko stał się jedną z najczęściej wybieranych platform crowdfundingowych.

Crowdfunding - najpopularniejsze platformy

Obecnie polscy twórcy mogą szukać finansowań zarówno na platformach krajowych, jak i zagranicznych. Poniżej prezentujemy listę wybranych platform crowdfundingowych.

Platformy crowdfundingowe:

  • Startberry;
  • Kickstarter;
  • Indiegogo;
  • CrowdIn
  • PolakPotrafi.pl;
  • Produktuj.pl.

Jedynie Kickstarter i Indiegogo są platformami międzynarodowymi, pozostałe operują na poziomie lokalnym. Warto zauważyć, że wybór platform zagranicznych może poszerzyć grono potencjalnych wspierających dla twórców. Jednak startowanie na międzynarodowej platformie niesie ze sobą ryzyko związane z zwiększoną konkurencją, co może sprawić, że projekt nie zostanie zauważony.

Crowdfunding - korzyści nie tylko dla twórców

Wydaje się, że crowdfunding niesie korzyści wyłącznie dla twórców, artystów i pomysłodawców. Czy rzeczywiście tak jest?

Korzyści dla autorów projektów:

  • Możliwość pozyskania środków na realizację pomysłu.
  • Uzyskanie opinii od szerszej grupy odbiorców, dzięki czemu autor projektu może lepiej dostosować go do potrzeb potencjalnych użytkowników.
  • Pozyskanie finansowania bez konieczności korzystania z kredytów czy pożyczek.
  • Uniknięcie wiązania się z jednym dużym inwestorem, co daje większą niezależność pomysłodawcy.
  • Budowanie pozytywnego wizerunku marki i samego autora.
  • Zwiększenie rozpoznawalności wynalazku, projektu, produktu czy też samej marki.

Korzyści dla osób wspierających:

  • Poczucie współuczestnictwa w procesie tworzenia produktu, zadowolenie z możliwości wsparcia inicjatywy.
  • Materialną korzyścią dla inwestorów mogą być różnego rodzaju bonusy przewidziane przez autorów projektów. Często są nimi rabaty, unikalne produkty, dostępne wyłącznie dla wybranej grupy klientów.

Korzyści dla inwestorów zależą od wielu czynników, w tym rodzaju projektu, który wspierają, oraz podejścia twórcy. Istotna jest również ilość przekazywanych środków. Dla twórców to ogromna szansa na zdobycie pieniędzy potrzebnych do realizacji pomysłu, ale również reklamę i dostosowanie projektów do oczekiwań przyszłych konsumentów. Wspólne działanie może przynieść znaczące obopólne korzyści.

Jeśli nie jesteś przekonany do przedstawienia projektu na platformie crowdfundingowej, istnieje wiele innych alternatywnych rozwiązań, które pozwalają na realizację projektu zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami. Jednym z dostępnych źródeł finansowania, które pozwolą zrealizować projekt, są pożyczki dla startupów. Nowi twórcy, którzy dopiero zaczęli działalność i potrzebują dodatkowych środków, mogą skorzystać również z oferty pożyczek dla nowych firm. O tych i innych narzędziach finansowych przeczytasz więcej w naszych pozostałych wpisach.

Crowdfunding a tradycyjne zbiórki publiczne

Wiele osób nie rozróżnia crowdfundingu od popularnych w sieci zbiórek. Warto na początku zwrócić uwagę na samą nazwę tegoż finansowania.  Crowdfunding to wyraz złożony, zrost utworzony z dwóch angielskich słów “crowd” i “funding”. Pierwsze z nich oznacza po prostu “tłum” i wskazuje na mnogość inwestorów, którzy mogą wesprzeć wybrany projekt. Drugie słowo przetłumaczyć można jako “finansowanie”, czyli dostarczanie środków na konkretny cel. Wydawać by się mogło, że crowdfunding jest bardzo silnie powiązany ze zbiórkami tradycyjnymi, w których na co dzień mamy okazję uczestniczyć. Istotną różnicą między crowdfundingiem a tradycyjnymi zbiórkami publicznymi jest to, że w przypadku crowdfundingowej inicjatywy wspierający nie są jedynie darczyńcami, lecz aktywnie uczestniczą w projekcie. Ich udział polega na finansowym wsparciu inicjatywy. Pomysłodawcy często motywują potencjalnych wspierających, proponując im atrakcyjne korzyści. Często są to ekskluzywne kody rabatowe na zakup produktów danej marki czy twórcy, specjalne upominki bądź też dostęp do serii limitowanych edycji produktów.  Crowdfunding oferuje wzajemne korzyści, co potęguje entuzjazm internetowej społeczności i zwiększa jej zaangażowanie w proces crowdfundingu. Z tradycyjnych zbiórek darczyńcy nie czerpią korzyści materialnych. Ich motywacją jest zazwyczaj altruizm oraz chęć przyczynienia się do pozytywnych zmian w społeczności. Nagrodą jest wówczas uczucie satysfakcji oraz radość z niesienia pomocy.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Goworowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Goworowie? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Goworowo.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

„Świąteczny portfel Polaków” – raport Związku Banków Polskich

Związek Banków Polskich (ZBP) przedstawił raport “Świąteczny portfel Polaków 2018”. Wynika z niego, że ponad połowa z nas nie wyda na świąteczne przygotowania więcej niż 500 zł.

author
Aneta Jankowska
14 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

KredytOK w Legionowie

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Legionowie.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ubezpieczenie zdrowotne – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie zdrowotne to jeden z przywilejów, jakie państwo polskie gwarantuje swym obywatelom. Niestety nie każdy z nas ma możliwość zostania objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Część musi skorzystać z tak zwanego dobrowolnego ubezpieczenia. Inni natomiast decydują się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jaka jest różnica? 

author
Halszka Gronek
16 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Świebodzicach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Świebodzicach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „300 złotych premii za Konto Jakie Chcę” od Santander Bank Polska i eBroker

W Santander Bank Polska trwa promocja, w której za założenie Konta Jakie Chcę i spełnienie warunków promocji można zdobyć nawet 880 złotych premii. Promocja trwa do 29 lutego 2020 roku.

author
Patryk Byczek
15 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj