Cyfrowa Agenda Nadzoru – co to jest?
Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła scenariusz działań modernizacyjnych na najbliższe lata działania. Mowa o inicjatywach z zakresu nowoczesnych technologii, innowacji czy też cyberbezpieczeństwa. Wszystkie one znalazły się w Cyfrowej Agendzie Nadzoru – dokumencie publicznie zaprezentowanym pod koniec trzeciego tygodnia grudnia.
W czwartek 19 grudnia br. Urząd KNF zaprezentował świeżo opracowaną „Cyfrową Agendę Nadzoru”. Wystąpienie odbyło się w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego – instytucji cieszącej się tytułem jednego z filarów rynku kontrolno-nadzorczego w Polsce. Gośćmi specjalnymi prezentacji byli przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego: Piotr Trąbiński, zastępca Dyrektora Wykonawczego reprezentujący Polskę w MFW, oraz Sonja Davidovic, Digital Expert w MFW.
Czy jest Cyfrowa Agenda Nadzoru?
Cyfrowa Agenda Nadzoru to nic innego, jak autorski plan działań i inicjatyw, jakie Urząd KNF zamierza realizować w najbliższym czasie (m.in. w zakresie nowoczesnych technologii, innowacji czy cyberbezpieczeństwa). Mowa o takich działaniach, których podjęcie jest w opinii ekspertów UKNF niezbędne w obliczu rosnącej potrzeby transformacji cyfrowej oraz coraz to nowszych wyzwań determinowanych przez nowe zjawiska technologiczne i biznesowe na rynku finansowym.
Działania w ramach Cyfrowej Agendy Nadzoru
W oficjalnym planie działań Urzędu KNF czytamy, iż w ramach nowo opracowanej Cyfrowej Agendy Nadzoru utworzono cztery bloki tematyczne inicjatyw, jakie Komisja Nadzoru Finansowego ma zamiar podjąć:
Struktura Cyfrowej Agendy Nadzoru
Nowe zjawiska na rynku finansowym
Obszar działań dotyczących zjawisk inwestycyjnych, które zostały zidentyfikowane na rynku finansowym. Wymagają one podjęcia działań wyjaśniających i legislacyjnych (aktywa cyfrowe, crowdfunding) lub zajęcia stanowiska przez organ nadzoru (np. robo-doradztwo, wykorzystywanie mediów społecznościowych).
Wspieranie Fintech
Blok odnoszący się do wielowymiarowych płaszczyzn wspierania innowacji na rynku finansowym, zarówno poprzez aktywizację działań faktycznych w stosunku do podmiotów nadzorowanych, jak i nienadzorowanych (Program Innovation Hub, piaskownica wirtualna). W tym obszarze dostarczane będzie także wsparcie inicjatyw legislacyjnych określających zasady wprowadzania innowacyjnych usług na rynku finansowym.
Cyberbezpieczeństwo
Obszar koncentrujący się na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w chmurze, przeglądzie i aktualizacji rekomendacji dotyczących zarządzania ryzykami IT na rynku finansowym. W tym zakresie eksperci rozpoczną prace nad wprowadzeniem jednolitego modelu analitycznego ryzyka obszaru cyberbezpieczeństwa oraz realizacji różnorodnych form działań edukacyjnych w tematyce bezpieczeństwa w Sieci.
Elektroniczny Urząd
Krąg tematyczny dotyczący zamierzeń Urzędu KNF w zakresie zwiększenia skali digitalizacji korespondencji w obustronnym kanale wymiany informacji. W tym wypadku mowa także o wprowadzeniu nowych form komunikacji i interaktywności z Urzędem oraz rozszerzeniu automatyzacji procesów.
Więcej o premierze Agendy
Wiadomo, iż prezentacja Cyfrowej Agendy Nadzoru odbyła się w czwartek 19 grudnia br. w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Premierze Agendy towarzyszyła interesująca dyskusja w formie panelu strategicznego, w której udział wzięli:
- Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego;
- Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu Billon Group;
- Robert Trętowski, Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej;
- Justyna Orłowska, GovTech Poland Program Director;
- Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu Banku PKO BP;
- Paweł Surówka, Prezes Zarządu PZU SA;
- Michał Potoczek, Prezes Operatora Chmury Krajowej;
- Mirosław Skiba, Prezes SGB-Banku SA.
W samym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych urzędów administracji publicznej zaangażowanych w transformację cyfrową, a także władze izb gospodarczych zrzeszających instytucje finansowe, reprezentanci podmiotów nadzorowanych wdrażających innowacyjne rozwiązania oraz przedstawiciele branży IT. Z kolei Urząd KNF reprezentowali:
- Sławomir Flis. Dyrektor Zarządzający Pionem Innowacji i Technologii;
- Maciej Kurzajewski, Doradca Przewodniczącego KNF;
- Tomasz Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Informatyki;
- Krzysztof Zieliński, p.o. Dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństw;
- Zbigniew Wiliński, p.o. Dyrektora Departamentu Innowacji Finansowych FinTech.
Źródła:
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Cyfrowa_agenda_nadzoru_68264.pdf
https://www.knf.gov.pl/aktualnosci?articleId=68265&p_id=18
Dodaj komentarz