Czy banki dzwonią do pracodawcy?

Czy banki dzwonią do pracodawcy?

author
Halszka Gronek
22 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wielu z nas zastanawia się, czy po złożeniu wniosku kredytowego bank wykona telefon do naszego pracodawcy. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy i kiedy banki mają możliwość zatelefonowania do zakładu pracy. Wyjaśnimy także, jaki jest cel wykonania takiego telefonu i czy rzeczywiście jest się czego obawiać.

Spis treści:

 1. Analiza kredytobiorcy
 2. Czy bank dzwoni do pracodawcy?
 3. Czy pracodawca ma obowiązek rozmowy z bankiem?
 4. Które banki dzwonią do pracodawcy?
 5. Kiedy bank dzwoni do pracodawcy?
 6. Telefon w procesie kredytowym
 7. Telefon do pracodawcy – czy jest się czego bać?
 8. Czy bank dzwoni do pracodawcy? Podsumowanie
Zwiń spis treści

Analiza kredytobiorcy

Kredyty nie są współczesnym niewolnictwem, lecz współczesną normalnością. Każdego dnia tysiące ludzi zaciągają pożyczki, takie jak np. pożyczki na raty i jest to uważane za najnormalniejszą rzecz na świecie. Niemal każdy z nas ma do spłacenia jakieś raty, karty kredytowe, debety, a nawet samochód czy mieszkanie. W ten sposób zaspokajamy nie tylko bieżące sprawy, lecz i potrzeby wyższego rzędu. 

Niestety, by uzyskać kredyt, nie wystarczy po prostu chcieć. Po pierwsze, trzeba wykazać odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową – a to nie  lada wyzwanie. Po drugie, konieczne jest także przejście przez wieloetapowy proces analizy wniosku kredytowego. Tona formalności, góry zaświadczeń i druczków, a na to wszystko… telefon do pracodawcy. Czy to konieczne?

Czy bank dzwoni do pracodawcy?

Wiemy już, że do uzyskania zobowiązania, także kredytu gotówkowego, konieczne jest przejście żmudnego procesu analizy wniosku kredytowego. Na tym właśnie etapie banki zweryfikują wszystkie przyniesione przez nas dokumenty. Chodzi między innymi o zaświadczenia dotyczące zabezpieczenia kredytu, posiadanych zobowiązań czy zarobków. Z tymi ostatnimi bywa jednak największy problem. 

Wielu kredytodawców decyduje się na telefoniczne potwierdzenie zaświadczenia o zatrudnieniu. Wówczas przedstawiciel banku wykonuje telefon do zakładu pracy, jaki wystawił owy plik na rzecz wnioskodawcy. Pracownik banku prosi o ustne potwierdzenie informacji zawartych na zaświadczeniu. Po jego uzyskaniu ma niemal stuprocentową pewność co do zarobków wnioskodawcy.

Tu rodzi się nowe pytanie. Przecież pisemne zaświadczenie opatrzone firmową pieczęcią powinno być wystarczającym dokumentem, czyż nie? Po więc co jeszcze dzwonić? Cóż, odpowiedź jest prosta: bo zdarzają się wyłudzenia kredytów. Podrobione zaświadczenie o zarobkach to niestety nierzadkie zjawisko wśród przestępców, którzy chcą wyłudzić kredyt. Dotyczy to również zobowiązań celowych, takich jak kredyt samochodowy. Dlatego banki się zabezpieczają, dzwoniąc do zakładu pracy. 

Czy pracodawca ma obowiązek rozmowy z bankiem?

Każdy pracodawca jest jednocześnie administratorem danych osobowych, w związku z czym ciążą na nim pewne prawnie uregulowane obowiązki. Jednym z nich jest dbanie o bezpieczeństwo danych osobowych pracowników. Dlatego pracodawca powinien nadłożyć wszelkich starań, by owe dane wyciekły do nieuprawnionych podmiotów. Jak to ma się do kwestii kredytów?

Pracodawca nie jest w stanie potwierdzić tożsamości osoby, która dzwoni do niego z zapytaniem o zatrudnienie jednego z pracowników. I dlatego kiedy bank dzwoni do pracodawcy, ten ma prawo odmówić udzielenia informacji na temat pracownika.

Nic w tym dziwnego – w końcu ciąży na nim prawna, a co więcej – karna, odpowiedzialność za ochronę danych pracowników. Większość banków akceptuje odmowę telefonicznego udzielenia informacji przez pracodawcę. Niestety zdarza się też tak, że niektóre banki traktują to jako bezpośredni przejaw braku chęci współpracy i tym samym z automatu odrzucają wniosek kredytowy zainteresowanego klienta. Niestety – nie ma na to reguły ani żadnego sprawdzonego sposobu. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Które banki dzwonią do pracodawcy?

Telefon do zakładu pracy wnioskodawcy nie jest elementem koniecznym i jednakowo stosowanym przez wszystkie banki w Polsce. Dla niektórych kredytodawców zatelefonowanie do pracodawcy jest podstawowym punktem analizy wniosku. Inne banki stosują tego typu weryfikację jedynie przy kredytach na wyższe kwoty (lub wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości co do autentyczności zaświadczenia). 

Każdy bank ma swoje własne procedury działania. Warto jednak zauważyć, iż zwykle kredytodawcy dzwonią do zakładów pracy w przypadku większych umów kredytowych (na przykład przy kredytach hipotecznych).

W przypadku małych pożyczek bankowych lub pożyczek przez internet rzadko kiedy stosuje się telefoniczną weryfikację zaświadczenia o pracy i zarobkach. Warto także dodać, iż często my sami, składając wniosek kredytowy, zgadzamy się się na wykonanie telefonu do pracodawcy. Wystarczy, że nawet nieświadomie podpiszemy odpowiednią zgodę. A ta często podłączona jest pod plik innych zaświadczeń i druczków bankowych (czasami jako dopisek „drobnym maczkiem”). 

Wyrażam zgodę na kontakt pracownika banku z podmiotem, w którym osiągam dochody, w celu potwierdzenia danych przedłożonych w pisemnym zaświadczeniu o pracy.” – podpisując taką lub podobnie brzmiąca zgodę, powinniśmy być przygotowani na to, że pracownik banku na 90% zatelefonuje do naszego pracodawcy. 

Kiedy bank dzwoni do pracodawcy?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie naszego artykułu, telefon do pracodawcy bywa elementem weryfikacji wniosku kredytowego. W takim przypadku bank dzwoni do pracodawcy w ramach trwającego procesu kredytowego – chcąc upewnić się, czy wnioskujący o finansowanie klient nie sfabrykował zaświadczenia lub czy nie straciło one ważności na przełomie kilku minionych dni. 

Banki dzwonią do zakładu pracy nie tylko wtedy, gdy staramy się o kredyt, ale również później – w trakcie spłaty zobowiązania. Może tak się stać chociażby w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą kredytu.

Wszak zgodnie z prawem bankowym kredytodawca ma możliwość wykonać telefon do zakładu pracy w celu analizy sytuacji finansowej klienta. Czasami banki decydują się na ponowną weryfikację zatrudnienia kredytobiorcy bez większej przyczyny. Po prostu chcą one sprawdzić, czy aby na pewno sytuacja finansowa klienta nie uległa zmianie. Tego typu praktyki stosowane są przede wszystkim w przypadku kredytów z długą spłatą – na przykład kredytów hipotecznych. Muszą one jednak wynikać z odpowiedniej zgody podpisanej uprzednio przez konsumenta.

Telefon w procesie kredytowym

Telefon do pracodawcy bywa podstawowym elementem procesu kredytowego. Owy proces natomiast to nic innego, jak wieloetapowa procedura udzielenia wsparcia finansowego na rzecz wnioskodawcy. Proces ten rozpoczyna się wraz z pierwszym zapoznaniem oferty kredytowej, a trwa on – w szerokim rozumieniu terminu – aż do chwili całkowitego spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Oczywiście, do zadań kredytodawcy należy rzetelne przedstawienie oferty kredytowej, sprawdzenie zdolności i wiarygodności konsumenckiej wnioskodawcy, a także późniejsza obsługa udzielonego produktu.

Kredytobiorca musi natomiast bezproblemowo współpracować, donosić odpowiednie dokumenty i wypełniać swe konsumenckie obowiązki. To kwestia sporna, czy obowiązkiem kredytodawcy jest doprowadzenie do telefonicznego potwierdzenia zatrudnienia przez pracodawcę. Dostarczenie pisemnego zaświadczenia – owszem, ale dopilnowanie telefonu?… Niestety, niektóre banki uważają, iż odmowa telefonicznego udzielenia informacji przez pracodawcę jest jednoznaczna z brakiem współpracy z kredytodawcą. Z tego powodu właśnie odrzucają one wnioski kredytowe. 

Telefon do pracodawcy – czy jest się czego bać?

Telefon do zakładu pracy u większości kredytobiorców budzi niesmak. Jaki ma sens? Czy mój szef naprawdę musi wciąż słuchać o moim kredycie? Czy nie wystarczy pisemne zaświadczenie? Dlaczego? Niestety, odpowiedź na to pytanie jest prosta: zdaniem wielu banków pisemne zaświadczenie nie wystarczy, bowiem łatwo można je sfabrykować. Dlatego właśnie decydują się one na telefon do zakładu pracy. I nie ma co się dziwić – w końcu banki także muszą dbać o swoje bezpieczeństwo i niskie ryzyko transakcji. 

Telefon do pracodawcy nie jest czymś, czego należy się obawiać. Ludzie każdego dnia biorą kredyty i jest to najnormalniejsza rzecz na świecie. A pracownik banku z pewnością nie spyta o jakiekolwiek niewygodne kwestie lub wrażliwe dane. Potwierdzi jedynie to, co pracodawca i tak już zeznał w pisemnym zaświadczeniu.

Jeśli pracownik banku zadzwoni do pracodawcy, warto potraktować to jako normalną procedurę. Co więcej, owy gest może świadczyć o wysokich procedurach bezpieczeństwa banku – a w takiej instytucji najbezpieczniej jest zaciągnąć kredyt na wiele długich lat. 

Czy bank dzwoni do pracodawcy? Podsumowanie

Najważniejsze informacje:

 • Niektóre banki dzwonią do zakładu pracy konsumenta, inne natomiast traktują taką możliwość fakultatywnie.
 • Banki dzwonią do pracodawcy po to, by zweryfikować, czy pisemne zaświadczenie o pracy nie zostało sfabrykowane lub czy sytuacja zatrudnienia nie uległa zmianie na przełomie ostatnich dni/tygodni.
 • Telefon do pracodawcy najcześciej wystosowywany jest w trakcie weryfikacji wniosku kredytowego – a więc jeszcze przez udzieleniem finansowania przez bank.
 • Bywa tak, że banki dzwonią do pracodawcy już w trakcie spłaty zobowiązania. Powodem do tego jest chęć zweryfikowania, czy kredytobiorca wziąć zarabia i czy nie uległa zmianie jego sytuacja materialna.
 • By banki mogły zadzwonić do pracodawcy, zwykle wydają one odpowiednią zgodę do podpisania swemu wnioskodawcy. Bywa tak, iż jest ona ukryta w stosie dokumentów i formularzy.
 • Pracodawca ma prawo odmówić telefonicznego potwierdzenia wydanego zaświadczenia o pracy. W końcu nie może on zweryfikować, kto tak naprawdę jest jego rozmówcą. A musi on przecież dbać o dane osobowe pracowników.
 • Niektóre banki akceptują odmowę pracodawcy, inne natomiast potrzegają to jako brak chęci współpracy ze strony kredytobiorcy. Z tego powodu odrzucają one czasami wniosek kredytowy.
 • Najczęściej banki dzwonią do pracodawcy w przypadku dużych zobowiązań, na przykład kredytów hipotecznych z wieloletnim okresem spłaty.
 • Większość banków nie dzwoni do pracodawcy, jeśli chodzi o przyznanie krótkoterminowej pożyczki, karty kredytowej, limitu debetowego czy niewielkiego kredytu na koncie.
 • Jeśli pracownik banku zadzwoni do pracodawcy, warto potraktować to jako normalną procedurę. Co więcej, owy gest może świadczyć o wysokich procedurach bezpieczeństwa banku.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

adrian
adrian
2019-03-29 09:56:39

mnie poinformowali slownie o telefonei do pracodawcy kiedy staralem sie z małżonka o kredyt hipoteczny. musialem uprzedzic szefa bo slyszalem ze jak pracodawca nie odbierze albo odmowi rozmowy z bankiem to moga byc pozniej z tego jakies prblemy

Podobne artykuły

Letnie targowiska mają długi w wysokości 64,1 mln zł

Ponad 3,1 tys. firm prowadzących straganową sprzedaż detaliczną zmaga się z zadłużeniem. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, łączna kwota nieuregulowanych terminowo należności wynosi aż 64 mln złotych. Jednak długi letnich targowisk to kropla w morzu wszystkich nieopłaconych zobowiązań branży handlowej. Sprawdzamy pełen raport Grupy BIK.

author
Halszka Gronek
07 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Raport NetB@nk informuje o zwiększonej popularności bankowości mobilnej

Najnowszy raport NetB@nk zawiadamia o wzroście w użytkowaniu bankowości mobilnej w trzecim kwartale roku. W poprzednim odnotowano już ponad 18 milionów użytkowników. Tym razem wynik jest o 1,69% wyższy.

author
Aleksandra Gościnna
26 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Podatek od nieruchomości

Bycie właścicielem nieruchomości to nie lada wyzwanie – poza kosztami jej użytkowania, musimy także regularnie ponosić koszt wszelkich podatków z nieruchomością związanych. Często do opłacenia jest nie tylko podatek od nieruchomości, ale także opłata adiacencka, renta planistyczna, czy nawet podatek od deszczu. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące podatku i innych opłat związanych z nieruchomością.

author
Dominika Byczek
26 lipca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Lębork

Szukasz najtańszej pożyczki w Lęborku? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Reszlu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Reszlu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao w Chorzowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Trzy oddziały banku znajdują się w Chorzowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
06 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj