Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

author
Dominika Byczek
23 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Uzupełnienie danych do przelewu internetowego to jedna z prostszych rzeczy – wpisujemy nazwę i adres odbiorcy oraz jego numer konta. Z uwagi na to, że numer konta ma 26 cyfr, łatwo o pomyłkę. Niestety niepoprawne wpisanie choćby jednej cyfry spowoduje, że nasze pieniądze trafią nie tam, gdzie powinny. Czy wykonany przelew da się anulować i – co najważniejsze – czy uda nam się odzyskać pieniądze?

Jeżeli liczymy, że bank nie zaksięguje przelewu, w którym podane przez nas dane (nazwa i adres odbiorcy) będą niezgodne z pomylonym numerem konta, to niestety jesteśmy w błędzie. Anulowanie przelewu bez naszej ingerencji nie jest możliwe. Przelew kierowany jest na konkretny numer konta, a nie do konkretnego odbiorcy, zatem bank zaksięguje go nawet w przypadku niezgodności danych z numerem. Przed pomyłką może uchronić nas znajomość znaczenia konkretnych cyfr w numerze bankowym (na ten temat przeczytasz więcej w artykule Z czego składa się numer rachunku bankowego?).

Wszystko zależy od sesji ELIXIR 

ELIXIR to System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. Jest to systemem rozliczeń międzybankowych, który znacznie usprawnia przelewanie środków pomiędzy bankami, a zatem także pomiędzy wszystkimi osobami fizycznymi, instytucjami i firmami. System ten funkcjonuje już od 1994 roku, a utrzymuje go Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Cały system ELIXIR działa w oparciu o harmonogram sesji ustalony przez Krajową Izbę Rozliczeniową . Wszystkie bowiem zlecenia przelewów realizowane są – zależnie od godziny zlecenia – w jednej z trzech sesji rozliczeniowych. Sesje uruchamiane są każdego dnia roboczego, ale rejestracja transakcji obsługiwana jest 24 godziny na dobę każdego dnia w roku.

Tak więc droga naszego przelewu wygląda następująco: 

Nie w każdym momencie przelew łatwo jest cofnąć. Wszystko zależy od tego, do którego miejsca schematu nasz przelew zdąży zabrnąć, zanim zorientujemy się, że wcale nie chcieliśmy go wysłać.

KIEDY I CZY MOŻNA COFNĄĆ PRZELEW

Odpowiadamy: Tak. Anulowanie przelewu jest możliwe tylko wtedy, kiedy nie wszedł jeszcze na sesję Elixir.

W większości banków sesje Elixir otwierają się 3 razy w ciągu dnia. Szczegółowe godziny obrazuje tabela:

Więcej szczegółów dotyczących godzin znajdziesz w artykule Kiedy dojdzie przelew?.

Zależnie zatem od momentu zlecenia transakcji, przelew „wyjdzie” z banku dopiero w najbliższej sesji rozliczeniowej. Jeżeli będziemy chcieli anulować przelew jeszcze zanim zdąży on załapać się na najbliższą sesję ELIXIR, sprawa będzie bardzo prosta. Jeżeli zauważymy, że wykonaliśmy błędny przelew możemy wtedy wstrzymać transakcję na kilka sposobów:

1. Zalogować się do bankowości internetowej i znaleźć zakładkę “transakcje oczekujące” – oczekują tam one właśnie na sesję ELIXIR i tam będziemy mogli anulować błędny przelew.
2. Zadzwonić na bankową infolinię i powiedzieć o naszym problemie – w większości banków transakcję da się anulować telefonicznie.
3. Udać się osobiście do oddziału bankowego i tam zlecić anulowanie naszej transakcji.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu bankowego? Jest to operacja całkowicie bezpłatna. Za cofnięcie błędnego przelewu nie zapłacimy nic. Więcej szczegółów o systemie ELIXIR przeczytasz w naszym artykule Jak działa system ELIXIR?.

Co jeżeli przelew wszedł już na sesję ELIXIR?

Wtedy natychmiast powinniśmy sprawdzić, czy miał już szansę wejść na sesję ogólnokrajową (KIR). Narodowy Bank Polski proponuje następujące godziny sesji:

źródło: https://www.banki.kir.pl/elixir/system-elixir/

1. Przelew nie wszedł jeszcze na sesję KIR.

Zatem nie wszystko stracone, ale musimy grać na czas – sesje odbywają się przecież co kilka godzin. W takiej sytuacji musimy się niezwłocznie zgłosić (telefonicznie lub osobiście) do doradcy z naszego banku, ponieważ z poziomu bankowości internetowej nie jesteśmy w stanie już nic zrobić. Będzie jeszcze możliwe cofnięcie przelewu bankowego.

2. Przelew wszedł już na sesję KIR. 

A zatem nie zdziałamy zbyt wiele – pieniądze, które przeszły przez ogólnopolski system rozliczania, nie tak łatwo cofnąć.  Wiele zależy od naszej współpracy z przedstawicielem banku i od tego, do kogo trafiły pieniądze. Może bowiem zdarzyć się, że nasz pomylony odbiorca przelewu sam zauważy przelew z nieznanego źródła i będzie chciał zwrócić środki. Często jednak osoby otrzymujące przypadkowe przelewy nie chcą współpracować i zatrzymują pieniądze dla siebie. Bardzo ciężko trafić na uczciwego odbiorcę przelewu, ale takie osoby również się zdarzają.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
Dz.U.2017.0.459 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Oczywiście jest to niezgodne z prawem, jednakże takie praktyki są powszechne.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 407. Skutki bezpłatnego rozporządzenia korzyścią
Jeżeli ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę trzecią.
Dz.U.2017.0.459 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

 

W praktyce trudno jednak dochodzić należności, ponieważ nie wiadomo, kogo pozwać – bank nie może udzielić nam informacji, do kogo zostały wysłane nasze pieniądze, ponieważ jest to chronione tajemnicą bankową. We współpracy z bankiem wiele jednak możemy zdziałać – niestety być może będziemy zmuszeni wystąpić na drogę sądową, ponieważ w banku odbiorcy nic nie wskóramy. Osobie, która bezprawnie zatrzymała nasze środki grozi bowiem odpowiedzialność karna. Musimy liczyć się z tym, że odbiorca przelewu sam się z nami skontaktuje.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 143. Wykonanie zlecenia płatniczego 
Jeżeli unikatowy identyfikator podany przez użytkownika jest nieprawidłowy, dostawca nie ponosi odpowiedzialności na podstawie art 144-146. Dostawca płatnika jest jednak obowiązany podjąć działania w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej. Strony mogą zastrzec w umowie, że dostawca ma prawo pobrać od użytkownika opłatę za odzyskanie środków; przepis art. 36 opłaty za usługi dostawcy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Dz.U.2017.0.2003 t.j. – Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych

Bank ma jednak jak widać prawny obowiązek udzielić nam pomocy w takiej sytuacji. Musimy jednak liczyć się z tym, że za takie działania zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą (może ona przewyższyć kwotę, którą chcemy odzyskać).

Wiele osób zastanawia się, czy można cofnąć przelew PayPal? Jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy płatność jest nieodebrana i widnieje przy niej przycisk “Anuluj”. Z kolei jeżeli ktoś chciałby cofnąć przelew BLIK to niestety tego nie zrobi. Są to przelewy natychmiastowe i docierają na numer telefonu Klienta w kilka sekund. Tutaj trzeba po prostu liczyć na uczciwość odbiorcy błędnego przelewu.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Alicja Trochimowicz
Alicja Trochimowicz
2020-06-27 05:18:33

Chciałam się dowiedzieć co megę jeszcze zrobić. Kupiłam kurtkę od dziewczyny, wpłaciłam pieniądze na jej konto, a kurtki od ponad tygodnia nie widziałam i dziewczyna się nic nie odzywa.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Myślenice

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Myślenic i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
30 maja 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Rodzice polecają Konto Przekorzystne dzieciom – VI edycja” w Banku Pekao

Bank Pekao przygotował dla swoich Klientów, zarówno starszych, jak i młodszych bardzo prostą promocję, w której można zgarnąć gwarantowane 50 złotych premii. Promocja trwa do końca sierpnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
26 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Andrespolu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Andrespolu to polski bank z ponad 115 letnią tradycją. Bank zrzeszony jest w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu?

Kiedy potrzebne nam jest poręczenie kredytu lub pożyczki, możemy skorzystać z deklaracji żyranta, czyli poręczyciela majątkowego. Zobowiązuje się on do przejęcia długu kredytobiorcy, w wypadku ewentualnych problemów ze spłatą. A kiedy żyrant, mimo poręczenia kredytu, nie musi go spłacać? Sprawdźmy, w jakich sytuacjach poręczyciel jest zwolniony ze swojego zobowiązania.

author
Julia Wierciło
05 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bank Spółdzielczy w Chojnowie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Chojnowie to polski bank , który jest zrzeszony Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Jelenia Góra

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Jeleniej Górze – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
20 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj