Czy obywatele Ukrainy mają szanse na kredyt hipoteczny?


Czy obywatele Ukrainy mają szanse na kredyt hipoteczny?


author
Halszka Gronek
12 lipca 2018

W roku 2017 ponad 1,5 tysięcy polskich polskich zostało kupionych przez obywateli Ukrainy. To zaskakująco wysoki wynik, którym Ukraińcy pokonali wszystkie inne nacje w Polsce. Sprawdziliśmy, jakie warunki musieli spełnić obywatele Ukrainy, by dostać polski kredyt hipoteczny.

Jak dowiadujemy się z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ubiegłym roku aż 6,4 tysiąca polskich lokali zostało kupionych przez obcokrajowców.

Sprawdź także pożyczki dla obcokrajowców.

Blisko 25% wszystkich tych transakcji było sfinansowanych przez obywateli Ukrainy. Nasi południowo-wschodni sąsiedzi zajęli pierwsze miejsce pod względem ilości wykupu polskich nieruchomości przez obcokrajowców.

Z informacji Departamentu Statystyki Narodowego Banku Polskiego wynika, iż w roku 2017 na terenie Polski przebywało aż 900 tysięcy Ukrainek i Ukraińców. Sprawdziliśmy, jakie warunki musieli oni spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce.

Specjalne warunki
Choć obcokrajowcy mają prawo do starania się o polski kredyt hipoteczny, muszą oni spełnić szereg dodatkowych warunków, by dobić ostatecznego targu z bankami w Polsce.

Podstawowymi danymi, jakie sprawdzają analitycy bankowi, są oczywiście zdolność kredytowa czy warunku zatrudnienia wnioskodawcy. Jednak w przypadku cudzoziemców standardowe kryteria analizy kredytowej to zbyt mało.

Dla każdego obywatela i każdej obywatelki Ukrainy najważniejszym kryterium przy negocjacjach kredytowanych jest posiadanie karty stałego pobytu w Polsce o odpowiednio długim (w zależności od banku) okresie ważności.

Co jeszcze?
Równie istotne jest posiadanie numeru PESEL przez obcokrajowców ubiegających się o kredyt hipoteczny. O tym, jak uzyskać numer PESEL dla cudzoziemca pisaliśmy  tutaj.

Na zupełnie inne warunki umowy kredytowej mogą liczyć obywatele Unii Europejskiej. Ukraina nie wchodzi w skład tego gospodarczo-politycznego związku państw, dlatego obywatele tegoż kraju mogą spodziewać się nieco mniej przychylnych warunków kredytowanych.

W zależności od banku koniecznym może okazać się także warunek wykazania związku wnioskodawcy z Polską – zatrudnienia na terenie Polski czy małżeństwa z Polakiem lub Polką.

Różne banki, różne wymogi
Prawdą jest, iż tak samo, jak w przypadku polskich wnioskodawców, zagraniczni konsumenci także spotkają się z odmiennymi ofertami w różnych polskich bankach.

Licząc na kredyt hipoteczny należy uzbroić się w cierpliwość. Jedne banki będą wymagać od obcokrajowców poświadczenia o minimum 5-letnim przebywaniu w Polsce, innym natomiast wystarczy posiadanie karty stałego pobytu.

Co wspólne i najważniejsze dla wszystkich instytucji kredytodawczych, to sprawdzenie oceny kredytowej konsumenta. Jeśli cudzoziemiec uzyskuje wynagrodzenie poza terytorium Polski, będzie on musiał przedstawić zagraniczny odpowiednik oceny punktowej BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

ninazukrainy
ninazukrainy
2018-08-03 11:26:32

bardzo dobrze ze nie robia problemow tutaj, moja siotra nie dostac kredytu w bialorusi

Podobne artykuły

Bank Pekao prezentuje PeoPay KIDS
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
31 maja 2020

Bank Pekao prezentuje PeoPay KIDS

Millenet Link zintegrowane z programami dla MŚP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 lipca 2019

Millenet Link zintegrowane z programami dla MŚP

Provident Polska o rynku firm pożyczkowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
07 sierpnia 2013

Provident Polska o rynku firm pożyczkowych

PKO BP w Owińskach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 września 2019

PKO BP w Owińskach

Porównaj