Czy obywatele Ukrainy mają szanse na kredyt hipoteczny?
W wyniku rosyjskiej agresji, ogromna liczba obywateli Ukrainy została pozbawiona dachu nad głową. Te tragiczne wydarzenia zmusiły ich przede wszystkim do opuszczenia rodzimej ziemi i poszukiwania stabilności oraz lepszych warunków do życia w innych krajach. Wiele osób znalazło schronienie w Polsce, decydując się na osiedlenie tutaj. Banki i instytucje pożyczkowe zareagowały na tę trudną sytuację uchodźców oraz obywateli innych krajów, którzy od dłuższego czasu mieszkają w Polsce, oferując szeroki wachlarz narzędzi finansowych dostosowanych do potrzeb obcokrajowców. Czy obcokrajowiec ma możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego w Polsce oprócz mniejszych pożyczek? Czy obywatel Ukrainy ma szansę na kredyt hipoteczny w Polsce? Tak, istnieją jednak pewne warunki, które musi spełnić, by takie świadczenie zostało mu przyznane. O tym więcej w naszym wpisie.
Spis treści:
- Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy
- Warunki przyznania kredytu hipotecznego obywatelowi Ukrainy
- Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy - niezbędne dokumenty
- Zezwolenie na zakup nieruchomości w Polsce przez obywatela Ukrainy
Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy
Obcokrajowiec ma możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu w Polsce. Konieczne jest jednak, by spełnił kilka podstawowych warunków. Warto dodać, że niektóre banki, zlokalizowane w większych aglomeracjach, świadczą kompleksowe usługi, oferując swoim klientom z zagranicy obsługę i dopełnianie wszelkich formalności w ich ojczystym języku, np. ukraińskim. Podnosi to komfort obsługi, ale również pozwala uniknąć nieporozumień, sprawia, że wszelkie informacje i procedury stają się klarowne, przystępne dla potencjalnego kredytobiorcy.
Wnioskodawcy mogą zapoznać się z rankingami kredytów hipotecznych, aby znaleźć najlepszą ofertę dostosowaną do swoich potrzeb finansowych. Zobacz najnowsze rankingi kredytów hipotecznych, aby dowiedzieć się, które instytucje finansowe oferują najkorzystniejsze warunki. Więcej informacji w naszym wpisie – kredyt hipoteczny.
Warunki przyznania kredytu hipotecznego obywatelowi Ukrainy
Prawo obcokrajowca do ubiegania się o kredyt hipoteczny nie ogranicza się jedynie do spełnienia podstawowych warunków, wymaga także dopełnienia kilku innych formalności. Bank, rozpatrując wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego, przede wszystkim bierze pod uwagę zdolność kredytową wnioskodawcy oraz jego warunki zatrudnienia. Najkorzystniejszą sytuacją jest posiadanie stałego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, znacząco zwiększa to szanse na uzyskanie kredytu. Standardowe kryteria bankowe nie są wystarczające w przypadku obcokrajowców. Wymagane jest także posiadanie karty stałego lub tymczasowego pobytu. Okres ważności tego dokumentu jest istotny dla banku, gdyż potwierdza legalny status pobytu wnioskodawcy i zwiększa bezpieczeństwo transakcji. W zależności od instytucji finansowej, inny jest minimalny okres ważności karty. Z reguły banki preferują, by dokument ten ważny był przynajmniej przez rok. Innym ważnym kryterium jest uzyskanie numeru identyfikacyjnego – numeru PESEL (sprawdź nowe narzędzie CRIF – Bezpieczny PESEL)oraz wykazanie zameldowania w Polsce.
Spełnienie tych warunków pozwoli obcokrajowcowi uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce:
- posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej;
- brak opóźnień w spłacie poprzednich zobowiązań;
- stabilne zatrudnienie – umowa o pracę na czas nieokreślony;
- posiadanie karty pobytu o dłuższym okresie ważności;
- posiadanie numeru PESEL;
- zameldowanie na terenie Polski;
- uzyskanie statusu rezydenta UE.
Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy - niezbędne dokumenty
Bez znaczenia czy jesteśmy obywatelami Polski czy też innego kraju, aby uzyskać świadczenie kredytowe konieczne jest przedłożenie kilku niezbędnych dokumentów:
- kartę pobytu stałego lub czasowego;
- dokument potwierdzający tożsamość – paszport;
- dokument potwierdzający adres zameldowania;
- zaświadczenie zawierające informację o wysokości zarobków;
- zaświadczenie dot. aktualnego zatrudnienia;
- PIT za rok ubiegły.
Przy składaniu wniosku musimy potwierdzić swoją tożsamość, w tym pomoże nam paszport (lub w przypadku Polaka – dowód osobisty). Obywatel Ukrainy zobligowany będzie do dostarczenia karty pobytu, bez której nie zostanie mu przyznane świadczenie kredytowe. Kolejnym, nie mniej ważnym w procesie, dokumentem będzie pismo potwierdzające meldunek w kraju czy też zaświadczenie dotyczące zatrudnienia i wysokości zarobków. Dokumenty te muszą być poddane translacji i zostać dostarczone w języku polskim.
Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki, warto rozważyć pożyczkę online. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem – pożyczki online, gdzie prezentujemy najnowsze oferty finansowań. Znajdziesz w nim porady, jak znaleźć najlepszą pożyczkę dla siebie, bez konieczności przeglądania stron banków. Sprawdź także świadczenia dedykowane obcokrajowcom – pożyczki dla obcokrajowców.
Zezwolenie na zakup nieruchomości w Polsce przez obywatela Ukrainy
Aby cudzoziemiec, w tym Ukrainiec, mógł zakupić mieszkanie lub dom w Polsce musi uzyskać specjalne zezwolenie na zakup nieruchomości. Taka zgoda jest zwykle wydawana od 2. do 4. miesięcy po złożeniu wniosku. Dokument wydawany jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Wniosek o uzyskanie zezwolenia należy złożyć w urzędzie wojewódzkim. Najlepiej skierować go do instytucji właściwej dla naszego miejsca zameldowania bądź lokalizacji mieszkania, domu, który planujemy nabyć.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/mswia
Wszystkie komentarze
bardzo dobrze ze nie robia problemow tutaj, moja siotra nie dostac kredytu w bialorusi
Dodaj komentarz