Czy sztuczna inteligencja zajmie się naszymi finansami?

Czy sztuczna inteligencja zajmie się naszymi finansami?

author
Aleksandra Gościnna
08 czerwca 2019

Z duchem czasu chce podążać także branża, która zajmuje się finansami. Przy aktualnym szybkim postępie rozwoju technologii i cyfryzacji wprowadza się coraz więcej nowych udogodnień. Sztuczna inteligencja czy różnego rodzaju boty to tylko niektóre z nich.

Branża finansowa stale rozwija się w zakresie innowacji technologicznych. Może rozwój ten nie jest jeszcze głęboko zaawansowany, ale wiele zaplanowanych działań ku temu przybliża. Jednym z nowatorskich pomysłów byłoby wprowadzenie na rynek botów czy sztucznych inteligencji, które miałyby zajmować się naszymi finansami.

Jeszcze do pewnego czasu sztuczna inteligencja kojarzyła nam się przede wszystkim z science fiction, czymś nietypowym, innym, niekoniecznie godnym zaufania. Aktualnie, dostrzegając coraz większe możliwości technologiczne, zaczynamy traktować ją jako coś normalnego. Choć wciąż zaobserwować można nieufność i ostrożne podejście do tej dziedziny.

Ze względu na obecne zapotrzebowanie i wymagania klientów, rynek finansowy będzie zmierzał ku temu, aby w przyszłości nasze finanse zarządzały się samodzielnie. Wspomóc w tych działaniach mają właśnie boty czy sztuczne inteligencje.


Sprawdź także nasz inny artykuł, aby dowiedzieć się na czym polega dźwignia finansowa

Wszystko dla wygody

W obecnych czasach rządzi Internet. Pokochaliśmy zdalne wykonywanie czynności, które wcześniej wymagały od nas odwiedzenia konkretnego punktu sprzedaży czy obsługi klienta. Czujemy się pewnie wiedząc, że wszystkie ważne sprawy możemy wykonać za pomocą kilku kliknięć na naszych smartfonach.

Aktualnie i tak większość operacji możemy wykonać mobilnie. Banki coraz częściej poszerzają swoje usługi o systemy, które mają zapewnić nam większą wygodę oraz dużą oszczędność czasu. Stąd pomysł, by w kwestii naszych finansów iść o kolejny krok, ku finansom autonomicznym.

Wprowadzenie tak zaawansowanej technologii na rynek finansowy, oprócz dużej wygody i oszczędności czasu klientów, ma również wpłynąć na obniżenie kosztów kierowania działalnościami.

Czy to całkowicie bezpieczne?

Cyberprzestępczość z dnia na dzień wzrasta. W obliczu tego zagrożenia zadajemy sobie pytanie: czy wprowadzenie takich udogodnień, jak sztuczna inteligencja, na rynek finansowy będzie bezpieczne?

Oczywiście, istnieje pewne ryzyko, dlatego bardzo ważne jest, by zapewnić, tego typu udogodnieniom, właściwy nadzór. W tym celu konieczne będzie opracowanie odpowiedniego systemu. Będzie musiał on zawierać takie techniki, które będą w stanie wyłapać, a przede wszystkim w porę zahamować, wystąpienie ewentualnych zagrożeń.

Rozwój technologii niesie za sobą bardzo wiele udogodnień, ale również i zagrożeń. Dlatego ważne jest, by sprawować odpowiednią kontrolę nad nowoczesnymi systemami, które zostają wprowadzane na rynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Myszkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019

Alior Bank w Myszkowie

Inspektorat ZUS w Wolsztynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Wolsztynie

Po pożyczki sięgamy częściej, lecz na niższe kwoty
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 października 2019

Po pożyczki sięgamy częściej, lecz na niższe kwoty

Pożyczki bez BIK Tczew
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Tczew

Biuro paszportowe w Olsztynie
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Olsztynie

Kredyt konsolidacyjny Rawicz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Rawicz

Porównaj