Jakie dochody są uznawane przez firmy pożyczkowe?

Jakie dochody są uznawane przez firmy pożyczkowe?

author
Dorota Grycko
04 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Starając się o finansowanie z firm pożyczkowych, musimy liczyć się z tym, że większość z nich mimo wszystko będzie od nas wymagać udokumentowania dochodów. Pożyczkodawcy chcą mieć pewność, że nie będzie problemu ze spłatą zobowiązań takich jak chwilówki. W porównaniu do banków, taki proces jest zdecydowanie łatwiejszy, ponieważ pożyczkodawcy nie są aż tak rygorystyczni i akceptują większość dochodów. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące przedstawiania zarobków.

Pożyczka a dochody

Niewątpliwie wielu z nas doświadczyło na własnej skórze, że sytuacja finansowana jest nieprzewidywalna i nigdy nie wiemy kiedy dopadną nas niespodziewane wydatki. Konieczny remont mieszkania, popsuty sprzęt AGD, naprawa samochodu czy wizyta u lekarza, to tylko kilka najpopularniejszych wydatków. Tego rodzaju rachunki mogą sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych. W takich sytuacjach często poszukujemy szybkiego finansowania, mogą to być między innymi pożyczki ratalne.

Firmy pożyczkowe znane były z tego, że udzielały finansowania bez zbędnych formalności. Przydzielały na przykład pożyczki na dowód, które można było w łatwy sposób uzyskać. Coraz częściej jednak decydują się na wprowadzenie zmian w procesie weryfikacji Klientów. Dla własnego bezpieczeństwa wymagają ujawnienia źródeł dochodów, aby uniknąć nieregulowania rat.

Spis treści:

 1. Pożyczka a dochody
 2. Jakie dochody uznają pożyczkodawcy
 3. Wyciąg z konta – zamiast dochodu?
 4. Co z osobami bez dochodu?
 5. Firmy pożyczkowe dobrze analizują klientów
 6. Dochód to podstawa do wypłaty pożyczki
Zwiń spis treści

Jakie dochody uznają pożyczkodawcy

Firmy pożyczkowe dzielą się na takie, które wymagają udokumentowania stałych dochodów, a także takie, które tego nie wymagają. Najczęściej pożyczkodawcy decydują się na sprawdzenie dochodów Klienta, kiedy Klient nie ma zdolności kredytowej lub wnioskuje o wysokie finansowanie. Pamiętajmy, że firmy pożyczkowe akceptują legalne formy zatrudnienia takie jak umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie, własną działalność gospodarczą, ale nie ograniczają się tylko i wyłącznie do nich. Okazuje się, że lista akceptowanych dokumentów jest niezwykle szeroka.

Umowa o pracę – najlepsza opcja

Jak wiemy, jedną z podstawowych form zatrudnienia jest umowa o prace. Podpisując taką umowę, pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonych zadań w dokładnie ustalonym miejscu i czasie. To najchętniej uznawany dowód uzyskiwania zarobków, ponieważ charakteryzuje się regularnością i stabilnością. Będąc zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony, jesteśmy jak najbardziej wiarygodni dla banku.

Umowy cywilnoprawne (o dzieło, zlecenia)

Umowy cywilnoprawne to nic innego jak umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Są to umowy zawierane na czas określony, wyznaczają one konkretny produkt czy usługę, którą pracownik musi wykonać. Są zdecydowanie mniej atrakcyjne pod względem stabilności, ponieważ mogą być w każdej chwili wypowiedziane przez każdą ze stron. Nie mniej jednak wszystkie umowy cywilnoprawne są akceptowane przez firmy pożyczkowe.

Dochody z działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niewątpliwie ma sporo plusów. Jednym z nich jest mniejszy podatek lub elastyczny czas pracy. Z kolei minusem jest brak gwarancji uzyskania dochodów i nieregularne zyski. Ustalenie przychodów i rozchodów jest możliwe po udokumentowaniu finansów firmy. Zazwyczaj jest to PIT-36L za ostatni rok lub księga podatkowa ubiegły okres.

Dochody z działalności rolniczej

W polskim prawie odróżnia się działalność rolniczą od działalności gospodarczej. Działalnością rolniczą nazywamy działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Firmy pożyczkowe mogą wymagać od rolników okazania zestawienia przychodów, a więc wszelkich paragonów, faktur i innych wykazów potwierdzających wpływy. Czasami jednak wystarczy przedstawienie zarobków na podstawie rachunku bankowego prowadzonego przez rolnika.

Emerytura

Jak wiemy po zakończeniu kariery zawodowej, możemy przejść na zasłużoną emeryturę. W takiej sytuacji, po osiągnięciu określonego wieku emerytalnego, uzyskujemy dochód ze składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne. Przychód różni się w zależności od tego, jak wysokie mieliśmy wynagrodzenie i jak długo pracowaliśmy. Co miesiąc dostajemy potwierdzenie przelewu lub pokwitowanie od listonosza, które jak najbardziej możemy okazać w firmach pożyczkowych.

Renta

W Polsce możemy starać się o trzy rodzaje renty z tytułu niezdolności do pracy:

 • rentę stałą – jeśli nie ma możliwości powrotu pracy,
 • rentę okresową – jeśli istnieje możliwość, że wrócisz do pracy,
 • rentę szkoleniową – jeśli nie możesz pracować w swoim zawodzie, ale możliwe jest przekwalifikowanie.

Pierwsza z nich jest najlepsza ze względu na stabilność, ponieważ jest stałym źródłem dochodu i banki ją jak najbardziej akceptują. Z kolei druga, może być krótkotrwała i w takiej sytuacji firmy pożyczkowe mogą mieć zastrzeżenia co do spłaty zadłużenia. Jednak zazwyczaj wszelkiego rodzaju renty – stałe i czasowe – są akceptowane i nie budzą wątpliwości.

Pozostałe źródła dochodu

Wyżej opisane źródła dochodów nie są jedynymi, dzięki którym uzyskamy finansowanie z firm pożyczkowych. Możemy starać się o pożyczkę dla bezrobotnych otrzymując alimenty, 500+ czy wynajmując mieszkanie. Najlepiej udać się do siedziby firmy lub zadzwonić na infolinię i zapytać czy dany dochód będzie pozytywnie przyjęty.

Podsumowując, większość firm pożyczkowych będzie więc akceptować:

 • umowę o pracę,
 • umowę zlecenie,
 • umowę o dzieło,
 • dochody z działalności gospodarczej,
 • dochody z działalności rolniczej.
 • emeryturę,
 • rentę,
 • pozostałe środki dochodów (alimenty, dochód z wynajmu mieszkania, dochód z 500+).

Wyciąg z konta – zamiast dochodu?

W obecnych czasach popularna staje się praca bez zawierania umowy o prace, ponieważ młodzi ludzie i nie tylko, decydują się na zatrudnienie według własnych zasad. Wybierają zlecenia, które wykonują w dowolnym miejscu i czasie. Na taką opcję decydują się często informatycy, graficy, fotografowie lub copywriterzy.

Tacy pracownicy nie mają stałego źródła dochodu, co może być problemem w przypadku starania się o kredyt w banku. Jednakże firmy pożyczkowe są pod tym względem wyrozumiałe i akceptują wyciągi z konta jako potwierdzenie dochodów. Jedną z takich pożyczek jest kredyt na wyciąg z konta. Zazwyczaj pożyczkobiorca podpisuje oświadczenie, w którym zobowiązuje się do spłacania pożyczki. Wyciąg jest przez wiele firm pożyczkowych uznawany za wystarczający i wiarygodny dowód naszych miesięcznych zarobków i sytuacji finansowej.

Co z osobami bez dochodu?

Niespodziewane wydatki mogą zaskoczyć każdego, nawet osoby bez stałego źródła dochodów. Czasami nie mamy wpływu na tymczasowe bezrobocie, choroby czy problem ze znalezieniem pracy. Tacy Klienci prawdopodobnie nie mają szans na uzyskanie finansowania z banku, ale niektóre firmy pożyczkowe umożliwiają skorzystanie z pożyczki dla bezrobotnych. W przypadku finansowania w firmach pozabankowych nie trzeba bowiem w ogóle obawiać się o konieczność potwierdzania zatrudnienia. Takie oferty nazywamy pożyczkami bez zaświadczeń.

Niektóre firmy pożyczkowe akceptują bowiem inne źródła dochodów niż z tytuły zatrudnienia. Do innych źródeł utrzymania zaliczamy np. emeryturę/rentę czy świadczenia socjalne. Takie dochody dla analityków bankowych mogą być jednak niewystarczające. Pamiętajmy jednak, że istnieją również pożyczki, które wymagają gwaranta. Najprościej mówiąc, jest to poręczyciel, a zatem osoba, która zobowiązuje się poręczyć nasze zobowiązanie finansowe. Oznacza to, że jest to dodatkowa osoba znajdująca się w umowie pożyczkowej – zaraz obok pożyczkodawcy oraz głównego pożyczkobiorcy.

Firmy pożyczkowe dobrze analizują klientów

Szybkie pożyczki stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Nic więc dziwnego, że firmy wprowadzają szereg zabezpieczeń, aby dobrze sprawdzić potencjalnych Klientów. Ważne jest to, że mają zdecydowanie inne źródła finansowania niż banki. Zazwyczaj nie posiadają depozytów, tylko korzystają z własnych środków lub współpracują z firmami windykacyjnymi. Dzięki temu mogą dobrze zweryfikować swych Klientów.

W pierwszej kolejności pożyczkobiorca musi okazać dowód osobisty, aby zweryfikować podstawowe informacje, takie jak: imię, nazwisko, PESEL oraz numer i seria tego dokumentu. Jednym z podstawowych sposobów weryfikacji Klientów jest Krajowy Rejestr Dłużników lub Biuro Informacji Kredytowej. Pożyczkodawcy mogą zasięgnąć tam informacji o ewentualnych zadłużeniach i oszacować możliwość spłaty pożyczki.

Dochód to podstawa do wypłaty pożyczki

Analiza sytuacji finansowej pożyczkobiorcy to nieodłączny element uzyskania finansowania. Firmy pożyczkowe są mniej rygorystyczne niż banki, ale mimo wszystko sprawdzają źródła dochodów potencjalnych Klientów. Niektóre firmy pożyczkowe akceptują bowiem inne źródła dochodów niż z tytuły zatrudnienia. Do innych źródeł utrzymania zaliczamy np. emeryturę/rentę czy świadczenia socjalne.

Firmy mogą sprawdzić wysokość dochodów na podstawie:

 • wyciągu z konta bankowego przyszłego klienta (zazwyczaj jest to wyciąg z trzech miesięcy),
 • wkładu własnego,
 • dokumentu potwierdzającego  zatrudnienie lub świadczenie (np. renty, świadczeniach socjalnych np.500+)
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Allelluja!

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy naszym Czytelnikom najszczersze życzenia! Zdrowia, pogody ducha, miłości i spokoju.

author
Aneta Jankowska
11 kwietnia 2020
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Pożyczki bez BIK Kędzierzyn-Koźle

Potrzebujesz pilnie gotówki, ale nie możesz wziąć pożyczki w banku, bo masz negatywną historię kredytową albo niską zdolność kredytową? Pożyczki bez BIK są aktualnie jednym z najpopularniejszych produktów finansowych, Czym w praktyce charakteryzują się te produkty ? Chodzi o oferty firm pożyczkowych, które nie sprawdzają historii kredytowej Klientów w BIKu (Biurze Informacji Kredytowej) albo zezwalają na posiadanie negatywnej historii kredytowej w raporcie BIK. Sprawdź pozabankowe pożyczki dostępne w Kędzierzynie-Koźlu.

author
Aleksandra Gościnna
12 maja 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Znaczek z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek, który upamiętnia „Orlika” z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”. Bohaterem znaczka jest mjr. Marian Bernaciak ps. “Orlik” . To już kolejny znaczek z serii upamiętniającej bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych.

author
Aneta Jankowska
03 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Suchej Beskidzkiej to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
10 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inspektorat ZUS w Otwocku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu w Otwocku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro paszportowe w Gdańsku

Gdzie można wyrobić paszport w Gdańsku? Biuro paszportowe w Gdańsku znajduje się przy ulicy Okopowej 21/27. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Gdańsku.

author
Dominika Byczek
13 lipca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj