Dodatek węglowy 3000 zł

Dodatek węglowy 3000 zł

autor wpisu
Dorota Cholewicka
31 sierpnia 2022

Ze względu na ciężką sytuacje gospodarczą, Polski Rząd wprowadza dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Na czym polega? Kto może go otrzymać i jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Spis treści:

 1. Dodatek węglowy - czym jest?
 2. Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
 3. Dodatek węglowy - na co możemy go wydać?
 4. Wniosek o dodatek węglowy - terminy
 5. Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy w wersji papierowej?
 6. Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez ePUAP?
 7. Dodatek węglowy - najważniejsze pytania
 8. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Dodatek węglowy - czym jest?

Dodatek węglowy to jednorazowe finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla.

Dodatek węglowy to finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla. Jeśli chcemy uzyskać takie świadczenie, będziemy musieli wpisać lub zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazane przez nas źródło ogrzewania. Ważne! Otrzymanie dodatku węglowego nie jest uzależnione od dochodów, przysługuje on każdemu gospodarstwu domowemu. Polski Rząd wprowadził również świadczenie 300+.

O dodatek węglowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom za pomocą:

 • kotłów na paliwo stałe,
 • kominków,
 • kozy,
 • ogrzewaczy powietrza,
 • pieców kaflowych,
 • kuchni węglowych i pieców kaflowych na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek.  Jak krok po kroku wypełnić formularz? Formularz możemy pobrać na tej stornie: https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

 1. Wpisujemy do kogo kierujemy wniosek – formularze o dodatek węglowy rozpatrują gminy, więc koniecznie musimy wskazać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
 2. We wniosku podajemy swoje dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL adres zamieszkania),
 3. Wskazujemy numer rachunku bankowego na jaki ma zostać przekazana kwota świadczenia,
 4. Jeśli gospodarstwo domowe zamieszkują inne osoby, musimy podać również ich dane.
 5. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie głównego źródła ogrzewania (wybieramy między innymi z pozycji takich jak: kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy),
 6. Następnie podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
 7. Podpisujemy i wysyłamy wniosek.

Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego.

Dodatek węglowy - na co możemy go wydać?

Dodatek węglowy to niewątpliwie spora pomoc finansowa skierowana do gospodarstw domowych, które muszą kupić węgiel, aby zimą ogrzać dom. Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska w swojej wypowiedzi zaznaczył, że nikt nie będzie sprawdzał czy świadczenie rzeczywiście zostało przeznaczone na zakup węgla. Z tego wynika, że to od świadczeniobiorców będzie zależało na co wydadzą dodatkowe 3 tys, złotych. Finansowanie możemy przeznaczyć między innymi na zakup węgla, spłacenie długów (sprawdź pożyczki dla zadłużonych) czy uregulowanie bieżących opłat.

Wniosek o dodatek węglowy - terminy

Jeśli chcemy otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych, musimy złożyć wniosek do 30 listopada 2022 roku. Złożyć wniosek możemy elektronicznie przez ePUAP lub tradycyjnie. Zgodnie z zapowiedzią gmina musi wypłacić pieniądze w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy w wersji papierowej?

Wniosek o dodatek węglowy możemy złożyć w wersji papierowej oraz przez Internet. Wypełniony wniosek w wersji papierowej musimy złożyć w urzędzie gminy lub innym, wskazanym przez gminę podmiocie, w którego obowiązku jest rozpatrzenie naszego wniosku. Należy pamiętać, że finansowanie przysługuje gospodarstwom domowym i związane jest z miejscem stałego zamieszkania. A więc wniosek o dodatek węglowy powinniśmy złożyć w urzędzie znajdującym się w miejscu naszego zamieszkania.

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez ePUAP?

Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Jak wspomnieliśmy wyżej, możemy złożyć papierową wersję lub zrobić to przez Internet. Jak złożyć wniosek przez ePUAP?

 1. Sprawdzamy, która z gminnych instytucji w naszym miejscu zamieszkania, przyjmuje i rozpatruje wnioski o dodatek węglowy.
 2. Pobieramy gotowy wzór wniosku w PDF lub Wordzie i go uzupełniamy (na wszelki wypadek warto go wydrukować i podpisać odręcznie).
 3. Logujemy się do portalu ePUAP, znajdujemy MOPS lub OPS, który rozpatrzy nasz wniosek.
 4. Z katalogu spraw wybieramy „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
 5. Załączamy i wysyłamy wniosek podpisany podpisem elektronicznym.

Dodatek węglowy - najważniejsze pytania

Dodatek węglowy to jednorazowe finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla.

Mieszkańcy bloku mogą starać się o dodatek węglowy, jeśli blok jest ogrzewany piecem węglowym i został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek – przez Internet lub tradycyjnie wersję papierową.

W tej chwili obowiązuje tylko dodatek węglowy, aczkolwiek Polski Rząd zapowiedział, że dodatek do ogrzewania dostaną wszyscy obywatele Polski, bez względu na rodzaj opału.

O dodatek węglowy mogą ubiegać się wyłącznie gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom za pomocą: kotłów na paliwo stałe, kominków, kozy, ogrzewaczy powietrza, pieców kaflowych, kuchni węglowych i pieców kaflowych na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Podsumowanie

 1. Dodatek węglowy to jednorazowe finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla.
 2. Jeśli chcemy uzyskać takie świadczenie, będziemy musieli wpisać lub zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazane przez nas źródło ogrzewania.
 3. Otrzymanie dodatku węglowego nie jest uzależnione od dochodów, przysługuje on każdemu gospodarstwu domowemu.
 4. O dodatek węglowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom za pomocą: kotłów na paliwo stałe, kominków, kozy, ogrzewaczy powietrza, pieców kaflowych, kuchni węglowych i pieców kaflowych na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
 5. Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek.
 6. Wniosek o dodatek węglowy możemy złożyć w wersji papierowej oraz przez Internet. 
 7. Jeśli chcemy otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych, musimy złożyć wniosek do 30 listopada 2022 roku.
 8. Wypełniony wniosek w wersji papierowej musimy złożyć w urzędzie gminy lub innym, wskazanym przez gminę podmiocie, w którego obowiązku jest rozpatrzenie naszego wniosku.
 9. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Głogowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Głogowie

Najwięcej świadczeń w Niemczech biorą Polacy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2019

Najwięcej świadczeń w Niemczech biorą Polacy

Lokata 3,5% w Toyota Bank
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
23 czerwca 2014

Lokata 3,5% w Toyota Bank

Lombardy w Częstochowie
Lombardy
author
Patryk Byczek
09 marca 2022

Lombardy w Częstochowie

PKO BP w Szydłowcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 lipca 2019

PKO BP w Szydłowcu

Mity na temat pożyczek pozabankowych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Mity na temat pożyczek pozabankowych

Porównaj