Dodatek węglowy 3000 zł

Dodatek węglowy 3000 zł

author
Dorota Grycko
31 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ze względu na ciężką sytuacje gospodarczą, Polski Rząd wprowadza dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Na czym polega? Kto może go otrzymać i jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Spis treści:

 1. Dodatek węglowy - czym jest?
 2. Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
 3. Dodatek węglowy - na co możemy go wydać?
 4. Wniosek o dodatek węglowy - terminy
 5. Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy w wersji papierowej?
 6. Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez ePUAP?
 7. Dodatek węglowy - najważniejsze pytania
 8. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Dodatek węglowy - czym jest?

Dodatek węglowy to jednorazowe finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla.

Dodatek węglowy to finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla. Jeśli chcemy uzyskać takie świadczenie, będziemy musieli wpisać lub zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazane przez nas źródło ogrzewania. Ważne! Otrzymanie dodatku węglowego nie jest uzależnione od dochodów, przysługuje on każdemu gospodarstwu domowemu. Polski Rząd wprowadził również świadczenie 300+.

O dodatek węglowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom za pomocą:

 • kotłów na paliwo stałe,
 • kominków,
 • kozy,
 • ogrzewaczy powietrza,
 • pieców kaflowych,
 • kuchni węglowych i pieców kaflowych na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek.  Jak krok po kroku wypełnić formularz? Formularz możemy pobrać na tej stornie: https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

 1. Wpisujemy do kogo kierujemy wniosek – formularze o dodatek węglowy rozpatrują gminy, więc koniecznie musimy wskazać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
 2. We wniosku podajemy swoje dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL adres zamieszkania),
 3. Wskazujemy numer rachunku bankowego na jaki ma zostać przekazana kwota świadczenia,
 4. Jeśli gospodarstwo domowe zamieszkują inne osoby, musimy podać również ich dane.
 5. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie głównego źródła ogrzewania (wybieramy między innymi z pozycji takich jak: kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy),
 6. Następnie podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
 7. Podpisujemy i wysyłamy wniosek.

Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego.

Dodatek węglowy - na co możemy go wydać?

Dodatek węglowy to niewątpliwie spora pomoc finansowa skierowana do gospodarstw domowych, które muszą kupić węgiel, aby zimą ogrzać dom. Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska w swojej wypowiedzi zaznaczył, że nikt nie będzie sprawdzał czy świadczenie rzeczywiście zostało przeznaczone na zakup węgla. Z tego wynika, że to od świadczeniobiorców będzie zależało na co wydadzą dodatkowe 3 tys, złotych. Finansowanie możemy przeznaczyć między innymi na zakup węgla, spłacenie długów (sprawdź pożyczki dla zadłużonych) czy uregulowanie bieżących opłat.

Wniosek o dodatek węglowy - terminy

Jeśli chcemy otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych, musimy złożyć wniosek do 30 listopada 2022 roku. Złożyć wniosek możemy elektronicznie przez ePUAP lub tradycyjnie. Zgodnie z zapowiedzią gmina musi wypłacić pieniądze w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy w wersji papierowej?

Wniosek o dodatek węglowy możemy złożyć w wersji papierowej oraz przez Internet. Wypełniony wniosek w wersji papierowej musimy złożyć w urzędzie gminy lub innym, wskazanym przez gminę podmiocie, w którego obowiązku jest rozpatrzenie naszego wniosku. Należy pamiętać, że finansowanie przysługuje gospodarstwom domowym i związane jest z miejscem stałego zamieszkania. A więc wniosek o dodatek węglowy powinniśmy złożyć w urzędzie znajdującym się w miejscu naszego zamieszkania.

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez ePUAP?

Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Jak wspomnieliśmy wyżej, możemy złożyć papierową wersję lub zrobić to przez Internet. Jak złożyć wniosek przez ePUAP?

 1. Sprawdzamy, która z gminnych instytucji w naszym miejscu zamieszkania, przyjmuje i rozpatruje wnioski o dodatek węglowy.
 2. Pobieramy gotowy wzór wniosku w PDF lub Wordzie i go uzupełniamy (na wszelki wypadek warto go wydrukować i podpisać odręcznie).
 3. Logujemy się do portalu ePUAP, znajdujemy MOPS lub OPS, który rozpatrzy nasz wniosek.
 4. Z katalogu spraw wybieramy „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.
 5. Załączamy i wysyłamy wniosek podpisany podpisem elektronicznym.

Dodatek węglowy - najważniejsze pytania

Dodatek węglowy to jednorazowe finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla.

Mieszkańcy bloku mogą starać się o dodatek węglowy, jeśli blok jest ogrzewany piecem węglowym i został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek – przez Internet lub tradycyjnie wersję papierową.

W tej chwili obowiązuje tylko dodatek węglowy, aczkolwiek Polski Rząd zapowiedział, że dodatek do ogrzewania dostaną wszyscy obywatele Polski, bez względu na rodzaj opału.

O dodatek węglowy mogą ubiegać się wyłącznie gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom za pomocą: kotłów na paliwo stałe, kominków, kozy, ogrzewaczy powietrza, pieców kaflowych, kuchni węglowych i pieców kaflowych na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Podsumowanie

 1. Dodatek węglowy to jednorazowe finansowanie w wysokości 3000 zł przeznaczony dla gospodarstw domowych, które ogrzewają domy za pomocą węgla.
 2. Jeśli chcemy uzyskać takie świadczenie, będziemy musieli wpisać lub zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazane przez nas źródło ogrzewania.
 3. Otrzymanie dodatku węglowego nie jest uzależnione od dochodów, przysługuje on każdemu gospodarstwu domowemu.
 4. O dodatek węglowy mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom za pomocą: kotłów na paliwo stałe, kominków, kozy, ogrzewaczy powietrza, pieców kaflowych, kuchni węglowych i pieców kaflowych na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
 5. Aby otrzymać finansowanie, musimy złożyć odpowiedni wniosek.
 6. Wniosek o dodatek węglowy możemy złożyć w wersji papierowej oraz przez Internet. 
 7. Jeśli chcemy otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 złotych, musimy złożyć wniosek do 30 listopada 2022 roku.
 8. Wypełniony wniosek w wersji papierowej musimy złożyć w urzędzie gminy lub innym, wskazanym przez gminę podmiocie, w którego obowiązku jest rozpatrzenie naszego wniosku.
 9. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-weglowy

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Citi Handlowy większość zysku przeznaczy na dywidendę

Citi Handlowy poinformował w oficjalnym komunikacie, że w latach 2018-2021 planuje przeznaczyć 75% na wypłatę dywidendy. Akcjonariusze Banku Handlowego przeznaczą na dywidendę za 2017 rok nieco ponad 537 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
13 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Plan finansowy 2020 – biedni sfinansują emerytury najbogatszym?

Zniesienie limitu podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowne, jakie zakłada ogłoszony przez polski rząd plan finansowy na rok 2020, może doprowadzić do katastroficznych skutków. Zdaniem ekspertów z FPP wszyscy podatnicy, nawet ci najbiedniejsi, zostaliby zmuszeni do finansowania wypłaty emerytur i rent osób najlepiej zarabiających.

author
Halszka Gronek
01 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Słupcy

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Słupcy – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Tarnowie Opolskim

Santander Bank Polska jest jednym z największych detalicznych banków w Polsce. Jedna z placówek bankowych mieści się w Tarnowie Opolskim. Sprawdzamy godziny otwarcia oraz ofertę i dane kontaktowe placówki.

author
Patryk Byczek
29 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kaczmarski Inkasso – opinie

Kaczmarski Inkasso to jedna z największych firm działających w branży windykacyjnej w Polsce. Opinie Klientów na temat funkcjonowania tej firmy są jednak różne. Podziel się z nami swoim doświadczeniem z Kaczmarski Inkasso lub sprawdź opinie innych.

author
Dominika Byczek
17 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKB na rekordowym poziomie

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto. Wszystko wskazuje na to, że niewyrównany sezonowo w drugim kwartale bieżącego roku PKB wzrósł do 5,1% rok do roku, względem wzrostu w pierwszym kwartale do 5,2% oraz wzrostu 4% w tym samym kwartale w roku poprzednim. 

author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj