Dopłaty do rat kredytu – jak otrzymać?

Dopłaty do rat kredytu – jak otrzymać?

author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2022

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Premiera Mateusza Morawieckiego, zaplanowany został specjalny rządowy program wsparcia dla kredytobiorców borykających się z problemami finansowymi w związku z rosnącymi stopami procentowymi. Jednym z punktów pomocy ma być dofinansowanie do miesięcznych rat kredytów. Sprawdzamy szczegóły.

Wzrastające raty kredytów okazują się być zbyt wysokie dla wielu kredytobiorców, nawet pomimo rosnącej miesięcznej średniej krajowej w Polsce. Rząd postanowił więc wprowadzić program pomocowy mający ułatwić udźwignięcie wysokiej raty kredytów. Jednym z czterech punktów rządowego planu pomocy dla kredytobiorców jest dofinansowanie do rat kredytów. Sprawdzamy, na czym dokładnie ma polegać zaplanowana pomoc, a także kto będzie mógł z niej skorzystać.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1523979486508814338/photo/1

Dopłaty do rat kredytowych w kwocie do 2000 zł

Zgodnie z założeniami planu rządowej pomocy, kredytobiorcy w szczególnie złej sytuacji finansowej będą mogli skorzystać z dopłat do rat kredytowych.

Pomoc polegać ma dokładnie na maksymalnie trzyletniej dopłacie, do 2000 zł miesięcznej raty, a zatem aż 24 000 zł rocznie. Z kolei podczas całego okresu trwania (3 lat) daje nam to kwotę nawet 72 000 zł. Co równie ważne, aż 1/3 całej tej kwoty będzie można umorzyć w dalszych okresach spłaty.

 

Sprawdź pozostałe elementy pomocy dla kredytobiorców:

Likwidacja WIBOR

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Kto otrzyma dopłatę do kredytu?

Ten punkt pomocy rządowej przewidziany został dla Kredytobiorców w szczególnie złej sytuacji finansowej. Chodzi więc o osoby, których rata kredytowa przekracza 50% dochodów.

Z dopłat skorzystać będą mogły również osoby bezrobotne, które w wyniku utraty pracy nie będą w stanie spłacać swojej raty kredytowej. W takim wypadku może dojść bowiem do wpadnięcia w długi, które przynieść mogą długofalowe negatywne skutki. Tacy Kredytobiorcy będą mieć więc problem, aby dostać kolejny kredyt w przyszłości i jedyną opcją może będzie już wówczas tylko kredyt dla zadłużonych.

Już 10 maja premier Mateusz Morawiecki potwierdził wprowadzenia w życie pakietu pomocy dla kredytobiorców. Dodatkowo zaznaczył, że działania w ramach planu pomocy będą przyspieszone, dzięki poszerzeniu tarczy antyputinowskiej o rządowy plan pomocy dla kredytobiorców.

Dodatkowo pojawić ma się również nowe rozwiązanie w kwestii oszczędności. Na razie jednak nie znamy szczegółów tego rozwiązania.

Zaproponuję w ciągu najbliższych dni nowe rozwiązania w zakresie oszczędności. Zarówno oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są proponowane

– oznajmił szef rządu.

źródło:

https://www.gov.pl/web/premier/rzad-pomoze-polskim-rodzinom-w-splacie-kredytow-hipotecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Kętach
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 maja 2019

Santander Bank Polska w Kętach

Pożyczki gotówkowe w ofercie specjalnej od ING
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 lutego 2020

Pożyczki gotówkowe w ofercie specjalnej od ING

Kredyt samochodowy Zielona Góra
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
04 listopada 2017

Kredyt samochodowy Zielona Góra

GUS podał najnowsze statystyki dotyczące wynagrodzeń
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
26 listopada 2018

GUS podał najnowsze statystyki dotyczące wynagrodzeń

Obwodnica Szczytna z programu 100 obwodnic
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
09 sierpnia 2020

Obwodnica Szczytna z programu 100 obwodnic

Biuro paszportowe w Kaliszu
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
11 lipca 2022

Biuro paszportowe w Kaliszu

Porównaj