Rządowy plan pomocy dla kredytobiorców

Rządowy plan pomocy dla kredytobiorców

author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2022

25 kwietnia 2022 roku Premier Polski, Mateusz Morawiecki, przedstawił plan pomocy przewidzianej dla kredytobiorców. Program zawiera 4 punkty, które mają ulżyć osobom z kredytem w złotówkach przetrwać trudny czas podnoszonych stóp procentowych. Najważniejsze zmiany to bez wątpienia likwidacja wskaźnika WIBOR oraz wprowadzenie wakacji kredytowych. Sprawdź szczegóły.

Rosnące raty kredytów okazują się bardzo trudne do udźwignięcia dla większości kredytobiorców. Mimo wzrastającej z miesiąca na miesiąc średniej krajowej w Polsce budżet większości polskich gospodarstw domowych jest coraz szczuplejszy. W związku z tym polski rząd zaplanował wprowadzenie pakietu pomocy dla kredytobiorców. Plan składa się z czterech punktów, a są nimi:

– likwidacja wskaźnika WIBOR

– wakacje kredytowe

– Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

– wyższe oprocentowanie depozytów.

Poniżej szczegółowo omawiamy każdy z punktów.

Spis treści:

  1. Wakacje kredytowe w 2022 i 2023
  2. Od 2023 znika WIBOR
  3. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
  4. Wyższe oprocentowanie depozytów
Zwiń spis treści

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023

Jednym z punktów pomocy dla kredytobiorców jest wprowadzenie tak zwanych wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Skorzystać z nich będą mogli wszyscy kredytobiorcy, którzy będą mieli kłopoty w spłacie swojej raty kredytowej.

Wspomniane wakacje przewidziane zostały jako przesunięcie jednej raty kredytowej w kwartale w roku 2022 i 2023 do spłaty bez żadnych odsetek. Oznacza to, że będzie to 8 lat kredytowych.

Dla przykładu, jeśli ktoś ma obecnie ratę kredytu w wysokości 1500 zł, a jej wysokość zostanie podwyższona do 2400 zł, czyli o 900 zł, to cztery razy w ciągu roku 2022 i 2023 rata kredytu zostanie przesunięta do spłaty bezodsetkowej.

Od 2023 znika WIBOR

Innym ważnym punktem z programu pomocowego będzie likwidacja wskaźnika WIBOR. Narzucenie obowiązku posługiwania się inną, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight nastąpi już od 1 stycznia 2023 roku.

Nowa stawka będzie bardziej korzystna, gdyż będzie wymagała od banków komercyjnych obniżenia wysokości marży, co w efekcie obniży wysokość raty kredytowych.

 

Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Takie rozwiązanie ma być więc dużo korzystniejsze dla polskich kredytobiorców, którzy obecnie żyją w strachu przed rosnącymi ratami kredytowymi. W wyjątkowych sytuacjach może dojść bowiem do niewypłacalności, a w efekcie do wpadnięcia w długi, które przynieść mogą długofalowe negatywne skutki. Wówczas trudno będzie dostać kolejny kredyt w przyszłości i jedyną opcją może zostać już tylko kredyt dla zadłużonych.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Zaplanowano również zmiany dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Rząd oczekuje, aby banki przeznaczyły w 2022 roku 2 mld zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z kolei w 2023 roku kolejne 2 mld zł. Docelowo całość dofinansowania miałaby wynieść aż 5 mld zł.

Kredytobiorcy w szczególnie trudnej sytuacji, czyli ci, których rata przekraczać będzie 50% dochodu lub dla bezrobotnych, przeznaczone będą więc środki pomocowe. Szacunkowo wspomniany Fundusz skierowany będzie do 100 000 kredytobiorców.

Wsparcie w ramach dopłaty do rat kredytu dostępne będzie przez okres 3 lat w kwocie maksymalnie 2000 zł łącznej raty miesięcznie, co daje 24 000 zł rocznie, a także 74 000 zł przez 3 lata. Co ciekawe, przewidziano również, że nawet 1/3 tej kwoty będzie mogła zostać całkowicie umorzona w następnych okresach spłaty kredytu hipotecznego.

Wyższe oprocentowanie depozytów

Zdaniem Premiera RP, banki komercyjne zdecydowanie nadmiernie wykorzystują sytuację rosnących stóp procentowych. Rząd oczekuje, aby w bankach prowadzone były pilne analizy dotyczące podniesienia stóp procentowych, które byłby dopuszczone do wglądu publicznego.

Szef rządu uważa, że zerowe lub jednoprocentowe depozyty będą niedługo przeszłością, a w ich miejsce pojawią się lepsze stawki dla lokat bankowych, które będą wynosić co najmniej 3-4% i będą podążać za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego.

Kwietniowe plany dotyczące pomocy polskim kredytobiorcom zostały potwierdzone przez premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu 10 maja. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami kredytobiorcy będą mogli skorzystać ze wspomnianych pakietów pomocowych jeszcze szybciej, dzięki umieszczeniu ich w działaniach w ramach tarczy antyputinowskiej.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1523979486508814338/photo/1

Zaproponuję w ciągu najbliższych dni nowe rozwiązania w zakresie oszczędności. Zarówno oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są proponowane

– dodaje premier Mateusz Morawiecki.

źródło:

https://www.gov.pl/web/premier/rzad-pomoze-polskim-rodzinom-w-splacie-kredytow-hipotecznych

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

„Doceniaj, nie oceniaj” – druga odsłona inicjatywy BNP Paribas
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 lutego 2020

„Doceniaj, nie oceniaj” – druga odsłona inicjatywy BNP Paribas

Bank Spółdzielczy w Kętach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
30 września 2019

Bank Spółdzielczy w Kętach sesje przychodzące i wychodzące

Co może firma windykacyjna?
Dla zadłużonych
author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2018

Co może firma windykacyjna?

Konto w Banku Pocztowym założysz bez wychodzenia z domu
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
26 lipca 2021

Konto w Banku Pocztowym założysz bez wychodzenia z domu

thumbnail
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
23 lutego 2021

Możliwość kupienia kodów do gier w PeoPay KIDS

Reklamy na Netflixie?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019

Reklamy na Netflixie?