Od 1 stycznia 2023 znika WIBOR

Od 1 stycznia 2023 znika WIBOR

author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2022

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy plan pomocy skierowany do kredytobiorców, którzy obecnie mają kłopoty ze spłatą zadłużenia w związku z rosnącymi stopami procentowymi. Jednym z założeń planu ma być zlikwidowanie wskaźnika WIBOR od 2023 roku. Sprawdź szczegóły.

Pomimo rosnącej z miesiąca na miesiąc średniej krajowej w Polsce coraz więcej osób nie radzi sobie ze spłatą kredytów. Wysokie podwyżki spowodowały, że zaplanowano pewne zmiany, które mają zapobiec nadmiernym problemom finansowym Polaków. Likwidacja wskaźnika WIBOR jest właśnie rządowego planu pomocy dla kredytobiorców. Poniżej sprawdzamy, co zastąpi WIBOR i na czym dokładniej będzie polegać nowa stawka.

Likwidacja Wibor

Likwidacja wskaźnika WIBOR jest jednym z najistotniejszych punktów planu pomocy dla kredytobiorców. Od 1 stycznia 2023 roku narzucony ma zostać obowiązek posługiwania się inną, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight.

Obecnie prawie 98% kredytów hipotecznych w Polsce udzielonych jest ze zmiennym oprocentowaniem opartym na wskaźniku WIBOR. Z tej przyczyny obecnie wzrost rat w przeciągu ostatnich 2 lat może wynieść nawet 80%.

Aktualny WIBOR 3M wynosi 5,45%, natomiast 6M aż 5,75%. Stopa referencyjna NBP wzrosła natomiast do 4,4%, czyli wskaźniki WIBOR są zawyżone. To jest jeden z podstawowych powodów, dla których wskaźnik ten ma ulec likwidacji.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1523985224002150401/photo/1

Sprawdź pozostałe elementy pomocy dla kredytobiorców:

Dopłaty do rat kredytu

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Co zastąpi WIBOR?

Co zastąpi WIBOR? Jako przykład rozwiązania zastępczego Minister Artur Soboń podał stawkę POLONIA. Stawka ta z kolei wynosi obecnie 4,1%, a zatem zdecydowanie mniej niż WIBOR. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoliłoby na zmniejszenie oprocentowanie kredytów hipotecznych, a w efekcie na miesięczną ratę mniejszą nawet o kilkaset złotych.

Zdaniem Ministra jest jednak wiele pomysłów na zastąpienie wskaźnika WIBOR. Wskazuje, że nad odpowiednim rozwiązaniem będzie pracował rząd razem z sektorem bankowym.

Zmiana ma być przede wszystkim dużo korzystniejsza dla kredytobiorców. Dzięki temu wiele osób będzie mogło uniknąć w problemów z regularną spłatą rat. W przeciwnym razie w przyszłości mógłby wystąpić problem z otrzymaniem kolejnego kredytu, a wówczas jedyną opcją mogłoby być tylko skorzystanie z kredytu dla zadłużonych.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1523984982452146181/photo/1

Zapowiedzi z kwietnia doczekały się potwierdzenia przez premiera Mateusza Morawieckiego już podczas posiedzenia 10 maja. Dodatkowo zapowiedziano przyspieszenie działań poprzez poszerzenie tarczy antyputinowska o rządowy plan pomocy dla kredytobiorców.

Premier zaznaczył również, że:

1 stycznia 2023 r. wartość referencyjna WIBOR będzie obniżona do wypracowanej nowej stawki. Jak sektor bankowy tego nie zrobi, będzie to stawka overnight Polonia NBP, korzystniejsza dla kredytobiorców o ok. 0,4 pkt proc.

źródło:

https://www.gov.pl/web/premier/rzad-pomoze-polskim-rodzinom-w-splacie-kredytow-hipotecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Mieszkania są dziś warte tyle, co depozyt w banku
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
30 marca 2020

Mieszkania są dziś warte tyle, co depozyt w banku

ExtraPortfel – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
08 listopada 2019

ExtraPortfel – kolejna pożyczka

Provident kusi Klientów nagrodami w Wielkiej Loterii
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
02 września 2013

Provident kusi Klientów nagrodami w Wielkiej Loterii

Kredyt hipoteczny Rzeszów
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
02 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Rzeszów

Darmowa promesa kredytowa w Inbank
Banki
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
08 stycznia 2018

Darmowa promesa kredytowa w Inbank

PKO BP w Nowej Wsi Wielkiej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 października 2019

PKO BP w Nowej Wsi Wielkiej

Porównaj