Po e-dowodzie nadszedł czas na e-prawo jazdy. Wszystko wskazuje na to, że elektronicznej wersji dokumentu doczekamy się już w przyszłym roku. Sprawdzamy szczegóły. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 13.10.2018
Udostępnij:

E-prawo jazdy to nic innego jak elektroniczna wersja prawa jazdy. O tym, że e-prawa jazdy mają pojawić się w Polsce w 2019 roku poinformował Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Przy okazji podał on także, że w fazie wdrażania są także mobilne wersje legitymacji szkolnych i studenckich. Być może już niebawem prawo do ulgi uczniowskiej potwierdzimy na urządzeniach mobilnych. 

„Z dokumentów, których posiadanie przy sobie jest niezbędne zostaje nam jeszcze prawo jazdy. Dowodu osobistego nie musimy mieć przy sobie choć, pomimo iż możemy mieć w smartfonie jego wersję elektroniczną, są sytuacje w których plastikowy dowód jest konieczny. Czyli już jesteśmy blisko tego momentu, gdy wszystkie dokumenty będą mieć wersję mobilną – w tym kierunku idzie świat” – mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji.

W celu ułatwienia życia kierowcom 1 października wszedł już przepis o braku konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC. Kolejnym krokiem w przód byłoby stworzenie mobilnej wersji samego dokumentu, który uprawnia do prowadzenia pojazdów. 

E-prawo jazdy – szczegóły

Żadnych konkretnych informacji póki co jeszcze nie ma – o ile w przypadku e-dowodu znamy już wzór i dane dotyczące tego, co będzie zawierał, o tyle w przypadku e-prawa jazdy wiemy jedynie to, że ma pojawić się najszybciej w przyszłym roku. 

Kolejnym planowanym udogodnieniem dla kierowców jest zniesienie posiadania karty pojazdu. Póki co już od kilkunastu lat każdy, kto jest właścicielem pojazdu, musi taką kartę posiadać, przechowywać i przekazać nabywcy pojazdu w momencie sprzedaży. 

Kartę pojazdu trzeba także posiadać wtedy, kiedy rejestrujemy pojazd. Wydanie takiego dokumentu jest dość kosztowne. Obecnie za kartę pojazdu przyjdzie nam zapłacić 75,50 zł, więc zniesienie konieczności posiadania karty pojazdu pozwoli sporo zaoszczędzić wszystkim tym, którzy przerejestrowują pojazd. 

Jak policja sprawdzi e-prawo jazdy?

E-prawo jazdy pozwoli funkcjonariuszom na sprawdzenie naszych danych w systemie. Tak samo elektronicznie policjanci mogą sprawdzić fakt posiadania dowodu rejestracyjnego i zawarte w nim informacje (np.: dotyczące przeglądu pojazdu), a także to, czy kierowca posiada polisę OC. W systemie elektronicznym będzie można prawdopodobnie także zatrzymać prawo jazdy (tak, jak obecnie policja może to wykonać w przypadku dowodu rejestracyjnego). 

Wraz z wprowadzeniem e-prawa jazdy kierowcy nie musieliby już wozić ze sobą zupełnie żadnych „dokumentów samochodowych”. 

Komentarze