Egzekucja z nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości

author
Julia Wierciło
14 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Niespłacane zobowiązania mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest zajęcie majątku dłużnika, w celu uregulowania powstałego długu. W sytuacji rozpoczęcia egzekucji komorniczej, dobra należące do osoby zadłużonej mogą zostać zajęte przez funkcjonariusza. Dotyczy to zarówno ruchomości, ale także otrzymywanego wynagrodzenia i nieruchomości dłużnika. Sprawdźmy na czym polega egzekucja z nieruchomości, jak wyglądają jej poszczególne etapy, a także od jakiej kwoty rozpoczyna się proces egzekucyjny.

Spis treści:

 1. Czym jest egzekucja komornicza z nieruchomości?
 2. Egzekucja komornicza z nieruchomości - podstawa prawna
 3. Od jakiej kwoty zaczyna się egzekucja z nieruchomości?
 4. Egzekucja z nieruchomości - krok po kroku
 5. Hipoteka i udział w nieruchomości a egzekucja komornicza
Zwiń spis treści

Czym jest egzekucja komornicza z nieruchomości?

Zapisy Kodeksu Cywilnego regulują zasady dotyczące egzekucji komorniczej, a w tym wszystkie objęte nią przedmioty. Oznacza to, że komornik ma prawo do zajęcia:

 • wynagrodzenia osoby zadłużonej,
 • środków znajdujących się na koncie bankowym dłużnika,
 • praw majątkowych,
 • gospodarstwa rolnego,
 • ruchomości, które należą do osoby zadłużonej,
 • przedsiębiorstwa,
 • nieruchomości dłużnika,
 • ułamkowych części nieruchomości.

Egzekucja komornicza z nieruchomości polega na zajęciu należącej do dłużnika nieruchomości lub pewnej jej części przez komornika.

Po przejęciu mieszkania, domu lub działki, zostają one sprzedane na dedykowanej aukcji. Dzięki temu komornik może odzyskać pieniądze i przekazać je wierzycielowi osoby zadłużonej. Zasady dotyczące licytacji nieruchomości są regulowane przez Kodeks Cywilny. W przetargu nie mogą jednak uczestniczyć osoby takie jak:

 • osoba zadłużona,
 • komornik,
 • ich małżonkowie,
 • dzieci,
 • rodzice,
 • rodzeństwo,
 • osoby, które na przetargu pełnią funkcję urzędową,
 • licytant, który wcześniej nie wywiązał się z warunków poprzedniego przetargu.

Egzekucja komornicza z nieruchomości - podstawa prawna

Dział 6 Kodeksu postępowania cywilnego – egzekucja z nieruchomości

Art.  925.  [Chwila zajęcia]

§  1.  W stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania. W stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jako też w stosunku do osób trzecich, nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.

§  2.  Jednakże w stosunku do każdego, kto wiedział o wszczęciu egzekucji, skutki zajęcia powstają z chwilą, gdy o wszczęciu egzekucji powziął wiadomość, chociażby wezwanie nie zostało jeszcze dłużnikowi wysłane ani wpis w księdze wieczystej nie był jeszcze dokonany.

§  3.  O dokonanym zajęciu komornik zawiadamia wierzyciela.

Od jakiej kwoty zaczyna się egzekucja z nieruchomości?

Wiele osób posiadających długi z tytułu niespłaconych zobowiązań zastanawia się czy należąca do nich nieruchomość może stać się przedmiotem egzekucji komorniczej. Prawo nie określa dokładnie od jakiej kwoty komornik może rozpocząć egzekucję z nieruchomości. Mimo tego, osoby fizyczne zadłużone na małe kwoty nie muszą obawiać się przejęcia mieszkania. Sprawdźmy jakie zadłużenie kwalifikuje się do egzekucji z nieruchomości.

Komornik nie może wykonać egzekucji z nieruchomości, jeśli wysokość zadłużenia (wyłączając koszty postępowania oraz odsetki) wynoszą mniej niż 5% wartości lokalu.

Oznacza to, że osoby, które zaciągnęły zobowiązania np. w formie pożyczki na raty w niewielkiej kwocie i nie spłaciły ich w odpowiednim czasie, nie muszą martwić się ewentualnym zajęciem na przykład mieszkania czy domu. Jeśli wartość zadłużenia nie przekracza 5% wartości lokalu, komornik nie może dokonać egzekucji z nieruchomości. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku ruchomości dłużnika. Należy pamiętać, że komornik jako funkcjonariusz publiczny ma określone prawa, w których zakres wchodzi także przeszukanie osoby zadłużonej.

Egzekucja z nieruchomości - krok po kroku

Egzekucja z nieruchomości dzieli się na kilka najważniejszych etapów. Sprawdźmy jak wyglądają poszczególne części postępowania egzekucyjnego w przypadku zajęcia lokalu osoby zadłużonej lub jego części.

Etapy egzekucji z nieruchomości:

 • wniosek o wszczęcie egzekucji – po uzyskaniu przez wierzyciela tytułu wykonawczego, może on złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości do komornika działającego w okręgu jej położenia,
 • wezwanie do zapłaty – komornik wysyła dłużnikowi wezwanie do zapłaty. Osoba zadłużona ma 14 dni na dokonanie płatności. Jeśli jednak nie wywiąże się ona z obowiązku spłaty, osoba biegły sądowy rozpocznie sporządzanie opisu i oszacowanie lokalu, co doprowadzi do egzekucji z nieruchomości,
 • zajęcie nieruchomości – na tym etapie rozpoczyna się właściwe zajęcie. Oznacza to, że moment doręczenia osobie zadłużonej wezwania, jest uznany za moment zajęcia nieruchomosci. Jeśli jednak dłużnik nie otrzymał dokumentu, za wezwanie uznaje się wpis w księdze wieczystej,
 • oszacowanie lokalu – jeśli zaległości nie zostaną uregulowane, po 14 dniach od momentu otrzymania wezwania do spłaty długu, wierzyciel może zgłosić się z prośbą o otrzymanie oszacowania i opisu nieruchomości należącej do osoby zadłużonej,
 • licytacja komornicza – po oszacowaniu wartości i stworzeniu opisu, nieruchomość zostaje wystawiona na dedykowanej licytacji komorniczej. Po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się oszacowania, przetarg może się rozpocząć. Przebieg licytacji musi odbywać się zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie postępowania cywilnego,
 • przekazanie pozyskanych ze sprzedaży środków – ostatnim etapem egzekucji z nieruchomości jest podział pozyskanych środków. Sytuacja ma miejsce w przypadku posiadania przez dłużnika zaległości wobec kilku wierzycieli.

Hipoteka i udział w nieruchomości a egzekucja komornicza

Jeśli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość zabezpieczona hipoteką, komornik może dokonać jej zajęcia. Warunkiem jest jednak pierwszeństwo banku w momencie odzyskiwania należności wynikających z licytacji komorniczej. Dopiero po spłaceniu zadłużenia wobec instytucji finansowej, inni wierzyciele mogą otrzymać swoje należności.

W sytuacji posiadania przez dłużnika udziału w nieruchomości, komornik może dokonać egzekucji wyłącznie na określonej jej części. Odzyskiwanie należności w podobnym postępowaniu jest skomplikowanym procesem. Podobnie w przypadku posiadania części nieruchomości przez małżonka osoby zadłużonej. W teorii komornik ma prawo do przeprowadzenia licytacji, ale w praktyce, w pierwszej kolejności musi on uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko obojgu małżonkom.

Źródła:

https://www.big.pl/baza-wiedzy/na-czym-polega-egzekucja-z-nieruchomosci

Dział 6 Kodeksu postępowania cywilnego – egzekucja z nieruchomości

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pod lupą Zadluzenia.com – pożyczka pozabankowa Net Credit

W dzisiejszym wpisie z cyklu "Pod lupą Zadluzenia.com" przedstawiamy kolejny popularny produkt z serii "pożyczka chwilówka" – Net Credit. 

author
Patryk Byczek
20 maja 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Vivus rozkłada 2000 zł na raty

Tylko do 29 lutego trwa promocja darmowej pożyczki Vivus.pl. Firma zwiększyła kwotę pożyczki do 2000 zł, dodatkowo umożliwia spłatę w 2 ratach.

author
Patryk Byczek
08 lutego 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak Polacy spędzają weekendy?

Wiadomo, że dobra i słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz. Co jednak, jeśli za oknem plucha, a termometr wskazuje na niekorzystnie niskie odczyty? Sprawdzamy sprawdzone i cieszące się największą popularnością wśród Polaków pomysły na spędzanie weekendu!

author
Aneta Jankowska
11 lutego 2020
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Monety okolicznościowe 2020 – plany NBP

Narodowy Bank Polski opublikował już wstępny plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na przyszły rok. Sprawdzamy, które kolekcje będą kontynuowane.

author
Dominika Byczek
06 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „200 zł na Allegro z dostawą gratis” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której w zamian za spełnienie bardzo prostych warunków Klienci zgarną łącznie 220 złotych premii. Promocja trwa do 21 grudnia 2020 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 listopada 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Banki spółdzielcze pod lupą KNF

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w ostatnim czasie raport, w którym opisuje sytuację ekonomiczną, jaka cechuje obecnie banki spółdzielcze. Wynik finansowy tych pierwszych cechował dwucyfrowy wzrost rok do roku, a stratę poniosły w pierwszym kwartale 2019 roku tylko 2 banki z tej grupy.

author
Alicja Hirsekorn
24 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj