Emerytury stażowe – co to jest?

Emerytury stażowe – co to jest?

author
Halszka Gronek
14 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wiele Polek i Polaków z niecierpliwością oczekuje oficjalnego wprowadzenia w życie emerytur stażowych. Na czym polega ten system świadczeń? Kto mógłby skorzystać na emeryturze stażowej?

Spis treści:

  1. Wysokość emerytur stażowych
  2. Czym są emerytury stażowe?
  3. Dla kogo emerytury stażowe?
  4. Emerytury stażowe - 38 lat pracy dla kobiet, 43 dla mężczyzn
  5. Dzisiejszy system emerytalny a emerytury stażowe
  6. Skutki wprowadzenia emerytur stażowych
  7. Skrajnie negatywne opinie dot. emerytur stażowych
  8. Wątpliwości wokół emerytur stażowych
Zwiń spis treści

Wysokość emerytur stażowych

Według planów wysokość emerytur stażowych ma być określana tak samo jak wysokość emerytur przyznawanych obecnie. Istotna dla obliczenia kwoty emerytury ma być suma składek ubezpieczonej osoby. Kwota ta podzielona przez średnie dalsze trwanie życia pozwoli oszacować wysokość świadczenia, jakie powinien otrzymać ubezpieczony.

Niestety kwoty świadczeń wypłacanych emerytom i rencistom często okazują się niewystarczające, nie pozwalają im zaspokoić wielu podstawowych życiowych potrzeb. W takiej sytuacji seniorzy mogą skorzystać z dodatkowego finansowania w postaci kredytów i pożyczek dla emerytów. Ranking pożyczek ze szczegółowymi informacjami na ich temat znajdziesz w naszym wpisie – Kredyty i pożyczki dla emerytów. Innym sposobem na wyjście z  trudnej sytuacji może okazać się również tzw. pożyczka od rodziny.

Czym są emerytury stażowe?

Emerytury stażowe to nic innego, jak świadczenia emerytalne wypłacane obywatelom w podeszłym wieku po przepracowaniu przez nich odpowiedniego stażu pracy. Mówiąc prościej, tego typu wypłaty uzależnione by były nie od wieku świadczeniobiorców (od faktu przekroczenia przez nich progu wieku emerytalnego), lecz od odpowiedniej liczby przepracowanych lat. W praktyce tego typu rozwiązanie umożliwiłoby wielu Polkom i Polakom szybsze przejście na emeryturę – pod warunkiem, że szybciej zaczęliby oni pracę zarobkową (zamiast np. uzyskania wykształcenia). Szacuje się, że wprowadzenie emerytur stażowych w Polsce umożliwiłoby wcześniejsze przejście na emeryturę grupie nawet kilkuset tysięcy polskich obywateli. 

Dla kogo emerytury stażowe?

Emerytura stażowa, zgodnie z projektem, przysługiwać ma ubezpieczonym, którzy posiadają określony okres składkowy:

  • kobietom z okresem składkowym minimum 38 lat,
  • mężczyznom z okresem składkowym minimum 43 lat.

Dziś jeszcze nie znamy wielu szczegółów projektu ustawy wprowadzającej w Polsce emerytury stażowe. Nie wiadomo do końca między innymi tego, jakie byłyby warunki uzyskania prawa do otrzymania emerytury stażowej. Pewnym jest, że kluczową kwestią będzie odpowiedni staż pracy. Wypłata świadczenia dla seniorów uzależniona ma być nie od faktu przekroczenia progu wieku emerytalnego, lecz od liczby lat poświęconych na oskładkowaną pracę zarobkową. Według zapowiedzi przywilej ma przysługiwać kobietom po 38 latach pracy, a mężczyznom – po 43.

Emerytury stażowe - 38 lat pracy dla kobiet, 43 dla mężczyzn

Czy wstępnie przyjęte wymiary staż dla obu płci są uznawane przez ekspertów za optymalne? Opinie są podzielone. Znawcy mechanizmów systemu emerytalnego komentują, że im staż jest dłuższy, tym mniej osób może się na niego załapać. Z kolei im jest krótszy, tym może z niego skorzystać więcej osób, ale trzeba również przyjąć ryzyko znacznego powiększenia dziury w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dyskusyjna pozostaje także kwestia krótszego wymiaru stażu dla kobiet. Może on pogłębić i tak widoczne już dziś dysproporcje wysokości świadczeń wśród płci.

Dzisiejszy system emerytalny a emerytury stażowe

Aktualnie w polskim systemie prawnym emerytura przysługuje wszystkim pracownikom jednakowo – to znaczy po przekroczeniu jednakowego wieku. Wyjątkiem w tej kwestii pozostają pracownicy niektórych zawodów, którzy mogą liczyć na wcześniejsze przyznanie świadczenia emerytalnego. Status prawny w kwestii emerytur regulowany jest dziś na mocy Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 marca 2017 rok w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o emeryturach pomostowych. Dla emerytów przygotowaliśmy ranking pożyczek dla emerytów.

Akt ten określa następujący wiek emerytalny w Polsce:

  • 60 lat w przypadku kobiet;
  • 65 lat w przypadku mężczyzn

przy udokumentowanym staży pracy, jaki wymagany jest do przyznania emerytury.

Pomysł wprowadzenia emerytur stażowych zrywa z zasadą przyznawania emerytur pracownikom kończącym jednakowy wiek. Zamiast tego proponuje on, by świadczenia emerytalne wypłacane były po przepracowaniu odpowiedniego stażu (lat). Problem w tym, że takie rozwiązanie zachęcać może młode Polki i Polaków do szybszego podejmowania pracy zarobkowej kosztem na przykład zdobycia wyższego wykształcenia. To z kolei odbije się na jakości pracy, niższych kwalifikacjach aplikantów i spadkiem poziomu wykształcenia wśród ogółu polskiego społeczeństwa.

Skutki wprowadzenia emerytur stażowych

Większość ekonomistów jest wysoce przeciwna pomysłowi wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce (podobnie zresztą jak miało to miejsce przy projekcie ustawy obniżającej wiek emerytalny. Ich zdaniem koszty takiego rozwiązania mogłyby przerosnąć realne możliwości budżetowe. Polacy powinni pracować dłużej, by ratować tonący system i zapewnić jakąkolwiek jego wypłacalność dla przyszłych pokoleń. Przemawia za tym nie tylko dzisiejszy charakter pracy (częściej ma ona charakter intelektualny niż fizyczny), lecz także dłuższa średnia życia polskiego społeczeństwa. Znawcy rynkowi zasadniczo zgadzają się w tym, że projekt emerytur stażowych wymaga dziś głębokiego doprecyzowania. Zagraniczne przykłady pokazują nam, że jeśli pomysły zmian systemów emerytalnych nie zostaną poddane rzetelnym analizom, ich wdrożenie może mocno nadwyrężyć Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Jak zapisane zostało w analizie przygotowanej przez Andrzeja Szybkie, dyrektora Departamentu Rent Zagranicznych w ZUS:

Planując odpowiednie zmiany w systemie, czyli podejmując decyzję o wprowadzeniu emerytury z tytułu długiego stażu, należy uwzględnić możliwy znaczny koszt dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych takiej zmiany, oczywiście w zależności od przyjętych rozwiązań konstrukcji prawa do świadczenia i rodzaju stażu uwzględnianego do prawa.

Skrajnie negatywne opinie dot. emerytur stażowych

Warto przywołać opinię dr Leszka Juchniewicza, głównego ekonomisty Pracodawców RP, na temat tegoż projektu. Ekonomista bardzo negatywnie ocenił pomysł wprowadzenia emerytury pomostowej w Polsce, jeszcze wtedy, gdy zakładał on mniejszy staż przepracowanych lat (kobiety – 35, mężczyźni – 40). W jednym z wywiadów tłumaczył:

Mnie się wydaje, że taką koncepcję trzeba powiązać generalnie z reformą systemu emerytalnego, ponieważ przy tej cezurze 35 lat stażu pracy dla kobiet i 40 dla mężczyzn boję się, że będziemy mieli nadmiar młodych emerytów, a pojawi się problem wysokości świadczeń dla nich. Dziś stopa zastąpienia kształtuje się na poziomie około 50 procent, za lat 20 będzie wynosić zaledwie 30 procent, w związku z tym pojawi się problem, z czego ci młodzi emeryci będą żyli

Opinia dra Leszka Juchniewicza nie jest odosobniona. Krytyków tego pomysłu jest wiele,  i każdy z nich wysuwa merytoryczne argumenty.

Wątpliwości wokół emerytur stażowych

Obecnie wielu niepokoi również fakt, iż w projekcie ustawy znajduje się informacja o tym, że emerytury stażowe nie mogą być łączone z innymi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi. Taki zapis może przekreślić szansę ubezpieczonego, który zdecyduje się na emeryturę stażową, na otrzymanie trzynastej bądź też czternastej emerytury. Kolejną kwestią, która może budzić wątpliwości jest to, w jaki sposób będą wypłacane świadczenia emerytalne, gdy ubezpieczony przekroczy wiek emerytalny? Jak wypłacana emerytura stażowa wpłynie na wysokość standardowej emerytury? Te pytania na razie pozostają niestety bez odpowiedzi.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Ben Gry
Ben Gry
2019-12-20 16:54:58

Emerytura stażowa to PRAWO a nie OBOWIĄZEK . Kto chce i czuje się na siłach lub nie stać go na przejście na emeryturę niech pracuje a kogo na to stać i ma ochotę niech z tego prawa skorzysta.

Podobne artykuły

mBank placówki w Nowym Sączu

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Nowym Sączu.

author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING: Tydzień Różnorodności i Włączania

ING na całym świecie rozpoczął właśnie Tydzień Różnorodności i Włączania, w którym to działania banku skupiają się na wymiarach i aspektach różnorodności. Uwaga koncentruje się głównie na osobach niepełnosprawnych, wykluczonych z powodu różnicy pokoleń oraz ofiarach kategoryzacji i stereotypowego myślenia.

author
Dominika Byczek
17 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Profi Credit w Sochaczewie

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Sochaczewie.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt a koronawirus

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele naszych planów – także kredytowych. Wirus bowiem zaatakował nie tylko ludzkie organizmy, ale również wiele dziedzin gospodarki, w tym właśnie branżę pożyczkową. Banki i firmy zmuszone były do zmiany warunków udzielania kredytów i pożyczek, w związku z czym w czasie pandemii uzyskanie finansowania jest o wiele trudniejsze niż wcześniej. Gdzie mimo wszystko można liczyć na kredyt lub pożyczkę gotówkową? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
28 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nowe procesy na infolinii Santander Bank Polska

Santander Bank Polska w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa w Polsce każdego dnia pracuje, by oferowane Klientom produkty i usługi były dostępne bez wychodzenia z domu. Instytucja chce pozwolić na jak najwygodniejszą obsługę także Klientom, którzy do tej pory nie mieli okazji korzystać z bankowości internetowej.

author
Patryk Byczek
15 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Raty równe czy raty malejące?

Raty równe i malejące to dwie główne metody spłaty kredytów, które oferują różne podejścia do kapitału i odsetek. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, aktualnej sytuacji finansowej oraz celów, jakie chcemy osiągnąć poprzez zaciągnięcie kredytu. Wybór pomiędzy ratą równą i ratą malejącą może znacząco wpłynąć na naszą stabilność finansową. Sprawdźmy czym dokładnie charakteryzują się oba rodzaje rat, a także jakie są pomiędzy nimi różnice.

author
Julia Wierciło
25 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj