Europejski Urząd Nadzoru Bankowego – czym się zajmuje?

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego – czym się zajmuje?

author
Halszka Gronek
20 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czuwanie nad całym sektorem bankowym krajów należących do Unii Europejskiej z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego właśnie do szeregów pracowniczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego wstąpić mogą jedynie najlepsi eksperci branży. W dzisiejszym artykule sprawdzamy informacje na temat Urzędu.

Spis treści:

  1. Czym jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego?
  2. Misje i zadania Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego
  3. Stress-testy banków EUNB
  4. Organizacja i przebieg prac EUNB
  5. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - kontakt
  6. EUNB - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego?

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, skrótowo nazywany EUNB lub z angielska EBA (European Banking Authority), jest niezależnym organem Unii Europejskiej, do którego najważniejszych zadań zalicza się pracę nad skuteczną i spójną regulację ostrożnościową, a także nadzór w całym europejskim sektorze bankowym.

Instytucja dąży do utrzymania stabilności finansowej w całej UE. Co więcej, stara się zapewnić integralność, efektywność i prawidłowe funkcjonowania sektora bankowego.

Warto dodać, iż Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest częścią Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, w którego skład wchodzą jeszcze cztery inne organy. Mowa o:

  • Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych,
  • Europejskim Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych,
  • Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego,
  • Wspólnym Komitecie Europejskich Urzędów Nadzoru.

Niezwykle ważny jest fakt, iż EUNB jest organem niezależnym i autonomicznym (choć odpowiada przed Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i Komisją Europejską).

Misje i zadania Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego

Podczas gdy krajowe organy nadzoru – takie, jak w przypadku Polski Komisja Nadzoru Finansowego – zachowują nadzór nad poszczególnymi instytucjami finansowymi ( bankami komercyjnymi, SKOK-ami i firmami pożyczkowymi w Polsce, które udzielają zobowiązań, takich jak np. pożyczki online), zadaniem Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego jest poprawa funkcjonowania rynku niejako w perspektywie szerszej.

Głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego, skutecznego oraz jednolitego europejskiego nadzoru i regulacji na poziomie wszystkich państw członkowskich. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stara się utworzyć spójny i sprawiedliwy zbiór przepisów dla sektora bankowego w Europie.

Zadanie to jest wypełniane poprzez przyjmowanie i realizację wiążących standardów technicznych oraz restrykcyjnych wytycznych bankowych. Oczywiście jednolity zbiór przepisów ma na celu stworzenie równych warunków działania poszczególnych rynków krajowych. Co więcej, spójne prawo i jednakowe wytyczne mają pomóc zagwarantować wysoki poziom ochrony deponentów i inwestorów, a co równie ważne – także konsumentów.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego pełni kluczową rolę w propagowaniu konwergencji praktyk nadzorczych w celu zapewnienia jednolitego stosowania reguł ostrożnościowych.

Ponadto EUNB mieści się w gronie podmiotów uprawnionych do oceny ryzyka i zagrożeń występujących w unijnym sektorze bankowym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa poszczególnym organom rynkowym, Urząd ma możliwość regularnego sporządzania raportów z oceny ryzyka, a także cyklicznego przeprowadzania ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych.

Stress-testy banków EUNB

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego odgrywa znaczącą rolę w kwestii przeprowadzania ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych. Mowa o tak zwanych stress-testach banków, których historia sięga już początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwsze testy warunków skrajnych przeprowadzane były na rynku amerykańskim i miały one charakter wewnątrzkrajowy. Testy nie obejmują działań firm pozabankowych, udzielających między innymi pożyczek na dowód.

W 1996 roku Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego czuwający nad bankami centralnymi krajów należących do Grupy Dziesięciu postanowił wdrożyć amerykańskie praktyki jako wymóg dla reszty zrzeszonych państw. W przypadku krajów europejskich stress-testy są obowiązkowym narzędziem kontrolnym na szczeblu ponadnarodowym od 2010 roku.

Stress-test jest rodzajem analizy lub symulacji, dzięki której możliwe jest określenie zdolności danego instrumentu finansowego (banku) do radzenia sobie z kryzysem finansowym. Test ten jest o tyle istotny, iż nie bada on sposobu funkcjonowania banków w możliwie najlepszych (a więc utopijnych) warunkach, lecz w takich sytuacjach, które uważane są za skrajnie niebezpieczne (i niestety – wysoce prawdopodobne). Dzięki stress-testom bez problemu oszacować można, jak solidny jest fundament danego sektora lub poszczególnych banków i na ile bezpieczne okazać się może ulokowanie pieniędzy w danej instytucji.

Przeprowadzanie stress-testów banków leży w zakresie obowiązków Europejskiego Banku Centralnego. Niemniej jednak przy organizacji nowych badań warunków skrajnych współpracują wszystkie instytucje nadzorcze z państw unijnych, w tym właśnie Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. To właśnie EUNB opracował ostatni schemat wyników europejskich stress-testów bankowych, według którego polski PKO Bank Polski, udzielający między innymi kredytów gotówkowych, znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu banków europejskich pod względem zabezpieczeń warunków skrajnych. 

Organizacja i przebieg prac EUNB

Organem reprezentującym Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest Przewodniczący. To właśnie na nim spoczywa również obowiązek przygotowywania prac EUNB i przewodzenia obradom podczas posiedzeń Rady Organów Nadzoru. Obok Przewodniczącego ważną rolę ogrywa Dyrektor Zarządzający. CEO przygotowuje posiedzenia Zarządu i kieruje bieżącą pracą operacyjną Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

EUNB posiada dwa organy zarządzające. Są nimi:

  • Rada Organów Nadzoru (główny organ decyzyjny Urzędu),
  • Zarząd (funkcja pomocnicza i opiniodawcza).

Jak przebiegają prace Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego? Przede wszystkim skupiają się one na tak zwanych posiedzeniach technicznych grup roboczych i komisji stałych, w trakcie których organy krajowe mogą przedstawiać swoje stanowisko. W ten właśnie sposób EUNB prowadzi regularną współpracę w innymi organami i instytucjami. Warto także dodać, iż w konkretnych przypadkach prowadzone są także otwarte konsultacje społeczne dotyczące środków regulacyjnych (standardów technicznych, wytycznych itp.).

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - kontakt

E-mail:

[email protected]

Telefon: 

+33 (0)1 86 52 70 00

Adres pocztowy:

Tour Europlaza,

20 Avenue André-Prothin,

92400 Courbevoie, Francja

EUNB - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest niezależnym organem Unii Europejskiej, do którego najważniejszych zadań zalicza się pracę nad skuteczną i spójną regulację ostrożnościową, a także nadzór w całym europejskim sektorze bankowym.
  • EUNB jest częścią Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, w którego skład wchodzą jeszcze cztery inne organy. Mowa między innymi o Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego.
  • Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stara się utworzyć spójny i sprawiedliwy zbiór przepisów dla sektora bankowego w Europie. Zadanie to jest wypełniane poprzez przyjmowanie i realizację wiążących standardów technicznych oraz restrykcyjnych wytycznych bankowych.
  • EUNB mieści się w gronie podmiotów uprawnionych do oceny ryzyka i zagrożeń występujących w unijnym sektorze bankowym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa poszczególnym organom rynkowym, Urząd ma możliwość regularnego sporządzania raportów z oceny ryzyka.
  • Europejski Urząd Nadzoru Bankowego odgrywa znaczącą rolę w kwestii przeprowadzania ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych. Mowa o tak zwanych stress-testach banków, których historia sięga już początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
  • Prace EUNB skupiają się przede wszystkim na tak zwanych posiedzeniach technicznych grup roboczych i komisji stałych, w trakcie których organy krajowe mogą przedstawiać swoje stanowisko.

Źródła:

https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/eba_pl

https://eba.europa.eu/languages/home_pl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polska zbuduje bezemisyjne auto dostawcze

Podczas „Forum Wizja Rozwoju”, czyli największego wydarzenia gospodarczego na północy Polski, 25 czerwca bieżącego roku podpisany został list intencyjny, dotyczący zaprojektowania i zbudowania e-Vana. Zakończenie wszelkich prac nad dostawczym samochodem bezemisyjnym ma przypaść na rok 2022.

author
Patryk Byczek
27 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Linie lotnicze odprawiły 45 mln pasażerów

Ubiegły rok okazał być się rekordowym pod względem odprawionych pasażerów na lotniskach w Polsce. Linie lotnicze obsługujące polskie porty lotnicze odprawiły łącznie ponad 45 800 000 pasażerów w 2018 roku.

author
Patryk Byczek
03 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Skoda nie nadąża z produkcją

Skoda ma problem z realizacją zamówień na nowe samochody. Okazuje się, że liczba zamówień znacznie przewyższa możliwości ich realizacji. Nowe modele okazują się ogromnym hitem, na który jest bardzo duży popyt.

author
Patryk Byczek
29 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy chcą załatwiać sprawy urzędowe przez e-bankowość

Bank Millennium zlecił badanie, w którym zapytano Polaków o załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem e-bankowości. Większość badanych uważa, że za kilka lat takie działania będą już normą.

author
Aneta Jankowska
25 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Czy komornik może zająć Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być pomocą dla pracowników, którzy chcieliby oszczędzać pieniądze, a nie potrafią samodzielnie się za to zabrać. Odprowadzanie części pensji na PPK ma gwarantować wyższą emeryturę. Czy komornik może zająć Pracownicze Plany Kapitałowe? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski w Ciechanowie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Ciechanowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj