Europejski Urząd Nadzoru Bankowego – czym się zajmuje?
Czuwanie nad całym sektorem bankowym krajów należących do Unii Europejskiej z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego właśnie do szeregów pracowniczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego wstąpić mogą jedynie najlepsi eksperci branży. W dzisiejszym artykule sprawdzamy informacje na temat Urzędu.
Spis treści:
- Czym jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego?
- Misje i zadania Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego
- Stress-testy banków EUNB
- Organizacja i przebieg prac EUNB
- Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - kontakt
- EUNB - podsumowanie
Czym jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego?
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, skrótowo nazywany EUNB lub z angielska EBA (European Banking Authority), jest niezależnym organem Unii Europejskiej, do którego najważniejszych zadań zalicza się pracę nad skuteczną i spójną regulację ostrożnościową, a także nadzór w całym europejskim sektorze bankowym.
Instytucja dąży do utrzymania stabilności finansowej w całej UE. Co więcej, stara się zapewnić integralność, efektywność i prawidłowe funkcjonowania sektora bankowego.
Warto dodać, iż Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest częścią Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, w którego skład wchodzą jeszcze cztery inne organy. Mowa o:
- Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych,
- Europejskim Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych,
- Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego,
- Wspólnym Komitecie Europejskich Urzędów Nadzoru.
Niezwykle ważny jest fakt, iż EUNB jest organem niezależnym i autonomicznym (choć odpowiada przed Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i Komisją Europejską).
Misje i zadania Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego
Podczas gdy krajowe organy nadzoru – takie, jak w przypadku Polski Komisja Nadzoru Finansowego – zachowują nadzór nad poszczególnymi instytucjami finansowymi ( bankami komercyjnymi, SKOK-ami i firmami pożyczkowymi w Polsce, które udzielają zobowiązań, takich jak np. pożyczki online), zadaniem Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego jest poprawa funkcjonowania rynku niejako w perspektywie szerszej.
Głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego, skutecznego oraz jednolitego europejskiego nadzoru i regulacji na poziomie wszystkich państw członkowskich. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stara się utworzyć spójny i sprawiedliwy zbiór przepisów dla sektora bankowego w Europie.
Zadanie to jest wypełniane poprzez przyjmowanie i realizację wiążących standardów technicznych oraz restrykcyjnych wytycznych bankowych. Oczywiście jednolity zbiór przepisów ma na celu stworzenie równych warunków działania poszczególnych rynków krajowych. Co więcej, spójne prawo i jednakowe wytyczne mają pomóc zagwarantować wysoki poziom ochrony deponentów i inwestorów, a co równie ważne – także konsumentów.
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego pełni kluczową rolę w propagowaniu konwergencji praktyk nadzorczych w celu zapewnienia jednolitego stosowania reguł ostrożnościowych.
Ponadto EUNB mieści się w gronie podmiotów uprawnionych do oceny ryzyka i zagrożeń występujących w unijnym sektorze bankowym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa poszczególnym organom rynkowym, Urząd ma możliwość regularnego sporządzania raportów z oceny ryzyka, a także cyklicznego przeprowadzania ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych.
Stress-testy banków EUNB
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego odgrywa znaczącą rolę w kwestii przeprowadzania ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych. Mowa o tak zwanych stress-testach banków, których historia sięga już początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwsze testy warunków skrajnych przeprowadzane były na rynku amerykańskim i miały one charakter wewnątrzkrajowy. Testy nie obejmują działań firm pozabankowych, udzielających między innymi pożyczek na dowód.
W 1996 roku Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego czuwający nad bankami centralnymi krajów należących do Grupy Dziesięciu postanowił wdrożyć amerykańskie praktyki jako wymóg dla reszty zrzeszonych państw. W przypadku krajów europejskich stress-testy są obowiązkowym narzędziem kontrolnym na szczeblu ponadnarodowym od 2010 roku.
Stress-test jest rodzajem analizy lub symulacji, dzięki której możliwe jest określenie zdolności danego instrumentu finansowego (banku) do radzenia sobie z kryzysem finansowym. Test ten jest o tyle istotny, iż nie bada on sposobu funkcjonowania banków w możliwie najlepszych (a więc utopijnych) warunkach, lecz w takich sytuacjach, które uważane są za skrajnie niebezpieczne (i niestety – wysoce prawdopodobne). Dzięki stress-testom bez problemu oszacować można, jak solidny jest fundament danego sektora lub poszczególnych banków i na ile bezpieczne okazać się może ulokowanie pieniędzy w danej instytucji.
Przeprowadzanie stress-testów banków leży w zakresie obowiązków Europejskiego Banku Centralnego. Niemniej jednak przy organizacji nowych badań warunków skrajnych współpracują wszystkie instytucje nadzorcze z państw unijnych, w tym właśnie Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. To właśnie EUNB opracował ostatni schemat wyników europejskich stress-testów bankowych, według którego polski PKO Bank Polski, udzielający między innymi kredytów gotówkowych, znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu banków europejskich pod względem zabezpieczeń warunków skrajnych.
Organizacja i przebieg prac EUNB
Organem reprezentującym Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest Przewodniczący. To właśnie na nim spoczywa również obowiązek przygotowywania prac EUNB i przewodzenia obradom podczas posiedzeń Rady Organów Nadzoru. Obok Przewodniczącego ważną rolę ogrywa Dyrektor Zarządzający. CEO przygotowuje posiedzenia Zarządu i kieruje bieżącą pracą operacyjną Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.
EUNB posiada dwa organy zarządzające. Są nimi:
- Rada Organów Nadzoru (główny organ decyzyjny Urzędu),
- Zarząd (funkcja pomocnicza i opiniodawcza).
Jak przebiegają prace Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego? Przede wszystkim skupiają się one na tak zwanych posiedzeniach technicznych grup roboczych i komisji stałych, w trakcie których organy krajowe mogą przedstawiać swoje stanowisko. W ten właśnie sposób EUNB prowadzi regularną współpracę w innymi organami i instytucjami. Warto także dodać, iż w konkretnych przypadkach prowadzone są także otwarte konsultacje społeczne dotyczące środków regulacyjnych (standardów technicznych, wytycznych itp.).
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - kontakt
E-mail:
Telefon:
+33 (0)1 86 52 70 00
Adres pocztowy:
Tour Europlaza,
20 Avenue André-Prothin,
92400 Courbevoie, Francja
EUNB - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
- Europejski Urząd Nadzoru Bankowego jest niezależnym organem Unii Europejskiej, do którego najważniejszych zadań zalicza się pracę nad skuteczną i spójną regulację ostrożnościową, a także nadzór w całym europejskim sektorze bankowym.
- EUNB jest częścią Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, w którego skład wchodzą jeszcze cztery inne organy. Mowa między innymi o Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego.
- Europejski Urząd Nadzoru Bankowego stara się utworzyć spójny i sprawiedliwy zbiór przepisów dla sektora bankowego w Europie. Zadanie to jest wypełniane poprzez przyjmowanie i realizację wiążących standardów technicznych oraz restrykcyjnych wytycznych bankowych.
- EUNB mieści się w gronie podmiotów uprawnionych do oceny ryzyka i zagrożeń występujących w unijnym sektorze bankowym. W celu zapewnienia bezpieczeństwa poszczególnym organom rynkowym, Urząd ma możliwość regularnego sporządzania raportów z oceny ryzyka.
- Europejski Urząd Nadzoru Bankowego odgrywa znaczącą rolę w kwestii przeprowadzania ogólnoeuropejskich testów warunków skrajnych. Mowa o tak zwanych stress-testach banków, których historia sięga już początków lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
- Prace EUNB skupiają się przede wszystkim na tak zwanych posiedzeniach technicznych grup roboczych i komisji stałych, w trakcie których organy krajowe mogą przedstawiać swoje stanowisko.
Źródła:
https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/eba_pl
https://eba.europa.eu/languages/home_pl
Dodaj komentarz