UOKiK wszczął postępowanie w sprawie firmy windykacyjnej
Urząd Ochrony Konkurencji i Klientów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko One Debt Partners. To firma, która zajmowała się windykacją należności, od osób, które zostały wcześniej wprowadzone w błąd przez operatora telekomunikacyjnego – PGT.
Na celowniku UOKiK
One Debt Partners to kolejna spółka przeciwko której UOKiK wszczął postępowanie. Urząd ma zastrzeżenia dotyczące sposobu windykacji wierzytelności.
Spółka nabyła je od firmy telekomunikacyjnej PGT w lutym ubiegłego roku. PGT działała pod marką „Telefonia Polska Razem”. Podszywała się pod dotychczasowego operatora, telefonicznie oferując zmianę warunków umowy. Rzeczywistośc była jednak zupełnie inna, bo klienci podpisywali nowy kontrakt.
Zgodnie z decyzją Prezesa UOKiK, PGT stosowała praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.
“Spółka One Debt Partners nie powinna windykować wierzytelności, które powstały w wyniku nieuczciwych praktyk. Zgodnie z dobrymi obyczajami, nabywca wierzytelności powinien wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób powstały. Informacje o decyzji UOKiK dotyczącej PGT były powszechnie dostępne zarówno na stronie internetowej UOKiK, jak i w różnych serwisach branżowych i jeszcze przed zawarciem umowy pomiędzy spółkami w lutym 2017” – czytamy w komunikacie Urzędu.
Windykacja a stalking – sprawdź różnicę
UOKiK kwestionuje również wezwania do zapłaty. W treści dokumentów windykator zamieszczał ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych, które dotyczyły zobowiązania do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Niestety, zapominał informować o tym, że dłużnik może się na to nie zgodzić
Kolejną kwestią niezgodną z przepisami był fakt, że ostrzeżenie pojawiało się także w przypadku, gdy łączna kwota zobowiązań wynosiła mniej niż 200 zł.
Co więcej, One Debt Partners wysyłał do konsumentów informacje o zakupie wierzytelności już po podjęciu czynności windykacyjnych.Błędem było też dochodzenie należności pomimo, że firma wystąpiła z pozwem sądowym o ich zapłatę.
Pomoc dla poszkodowanych
UOKiK przypomina, że wszyscy, którzy zawarli umowę z firmą podszywającą się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu, gazu, usług telekomunikacyjnych i dostali nakaz zapłaty lub pismo z sądu, mogą liczyć na wsparcie Stowarzyszenia Aquila.
Pomocy udzielają również rzecznicy konsumentów:
Infolinia konsumencka: 801 440 220 lub 22 290 89 16
E-mail: [email protected]
Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15043
Dodaj komentarz