Polskie firmy z unijnym finansowaniem – raport BGK

Polskie firmy z unijnym finansowaniem – raport BGK

author
Halszka Gronek
29 lipca 2019

Polskie firmy coraz liczniej decydują się skorzystać z unijnego wsparcia. Mowa o tak zwanym finansowaniu zwrotnym, czyli o unijnych pożyczkach, poręczeniach i wejściach kapitałowych, z których od początku trwania programu skorzystało około 10 tysięcy firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. 

Rozwój firmy należy do zadań wyjątkowo trudnych w realizacji – zwłaszcza teraz, w dobie niestabilnej koniunktury i coraz potężniejszej konkurencji rynkowej. Nic więc dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców szuka sposobu na to, by zdobyć środki służące rozwojowi prowadzonego biznesu. Źródeł tego typu jest wiele – począwszy od licznych ofert pożyczek na start firmy, na bankowych kredytach obrotowych kończąc.Coraz większą popularnością cieszą się także produkty unijne. O czym dokładnie mowa?

Unijne wsparcie to oferta finansowania zwrotnego w postaci preferencyjnych pożyczek, poręczeń kredytowych i wejść kapitałowych. Od początku trwania programu z tego typu produktów skorzystało już dziesięć tysięcy mikrofirm oraz podmiotów z sektora MŚP. Łączna pula przyznanych środków to aż 1 miliard 790 milionów złotych – fundusze te pochodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020. Warto dodać, iż rozdysponowaniem środków zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

"

Cieszymy się, że coraz więcej firm sięga po instrumenty zwrotne. Jako państwowy bank rozwoju pomagamy rosnąć każdej firmie – od start-upów po największe przedsiębiorstwa. […] Dzięki pożyczkom unijnym można sfinansować m.in. wdrożenie nowych technologii lub inne rozwojowe działania. To także doskonały sposób finansowania pomysłów na biznes dla tych, którzy dopiero rozpoczynają lub krótko prowadzą działalność gospodarczą.

– wyjaśnia Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego – fot. media.bgk.pl

 

Kto najchętniej korzysta z pomocy unijnej?

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego artykułu, od początku trwania programu z unijnego wsparcia skorzystało około 10 tysięcy polskich firm z sektora mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Tylko w tym roku (od 1 stycznia do 24 lipca), przedsiębiorcy skorzystali z unijnego finansowania 4104 razy. Wynik ten oznacza ponad 30-procentowy wzrost zainteresowania programem względem zeszłego roku. Wtedy wsparcie unijne zostało przyznane 3110 razy. 

W bieżącym roku kalendarzowym po wsparcie najczęściej sięgali przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego (1822 zgłoszeń). Na drugim miejscu znalazły się firmy z województwa pomorskiego (1522), a na trzecim – z Dolnego Śląska (1205). Badając beneficjentów pod względem sektorów rynkowych, największe zainteresowanie unijnym wsparciem wykazali przedstawiciele branż: handlu hurtowego i detalicznego, przetwórstwa przemysłowego oraz budownictwa. 

Z kolei pryzmat wielkości prowadzonego przedsiębiorstwa ujawnia jeszcze inne wyniki: z unijnego finansowania zwrotnego w całym czasie trwania programu najchętniej korzystały mikroprzedsiębiorstwa. Aż 8,5 tysięcy z nich zgłosiło się po pożyczkę, gwarancję lub wejście kapitałowe. W przypadku małych przedsiębiorstw mowa jest o 1,2 tys. beneficjentów, a w przypadku średnich firmy – nieco ponad 200 beneficjentach. Blisko 1/3 z nich wszystkich to start-upy, czyli innowacyjne grupy twórców. 

Ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki

Nie da się ukryć, iż preferencyjne pożyczki, gwarancje czy wejścia kapitałowe to ogromne i znaczące wsparcie dla polskich firm. Warto jednak dodać, iż przedsiębiorcy czy właściciele start-upów to nie jedyne podmioty, które mogą korzystać z oferty unijnego wsparcia. Po preferencyjną pożyczkę na działania związane z:

  • efektywnością energetyczną,
  • rewitalizacją budynków mieszkalnych 

mogą sięgnąć między innymi właściciele wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, a także  Towarzystwa Budownictwa Społecznego (tak zwane TBS-y). 

Do tej pory ze wsparcia unijnego skorzystało 75 podmiotów tego typu. To znacznie mniej niż w przypadku przedsiębiorstw (ok. 10 tysięcy beneficjentów) – lecz każde kolejne zgłoszenie i każda wypłata środków to cegiełka do całościowego sukcesu polskiej gospodarki.  Bank Gospodarstwa krajowego zapowiada, iż po realizacji bieżących inwestycji i spłacie zaciągniętych przez przedsiębiorców zobowiązań, środki unijne z całą pełnością będą wykorzystywane na wsparcie kolejnych przedsięwzięć. A czy warto z nich skorzystać? O to najlepiej spytać beneficjentów.

"

Pożyczka pozwoliła mi sfinansować zakup maszyny, która umożliwiła rozpoczęcie produkcji dywanów wielokolorowych. Odpowiadając na potrzeby klientów, wzbogaciliśmy ofertę o oryginalne wzory i lepsze jakościowo dywany, a co najistotniejsze, rozwinęliśmy biznes na rynkach zagranicznych. Obecnie współpracujemy z brytyjskimi i litewskimi producentami, zyskaliśmy wielu nowych klientów.

– wyznaje Wiesław Dmowski, właściciel firmy Montor z Torunia produkującej i dystrybuującej dywany, zapytany o korzyści płynące z udziału w programie unijnego wsparcia. 


Źródła:
https://media.bgk.pl/66335-unijne-finansowanie-zwrotne-nabiera-rozpedu-juz-10-tys-firm-skorzystalo-z-pozyczek-poreczen-i-wejsc-kapitalowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czy ZUS może zakwestionować umowę o dzieło?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
28 sierpnia 2019

Czy ZUS może zakwestionować umowę o dzieło?

Karta kredytowa Vanquis Bank
Wpisy
autor wpisu
Anna_Dancewicz
17 lipca 2014

Karta kredytowa Vanquis Bank

Pożyczki bez BIK online
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
27 stycznia 2016

Pożyczki bez BIK online

Promocja: „eKonto z premią – II edycja” w mBanku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
05 września 2018

Promocja: „eKonto z premią – II edycja” w mBanku

KredytOK w Opolu
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
04 lutego 2017

KredytOK w Opolu

ING Business – nowa wersja aplikacji
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
15 maja 2020

ING Business – nowa wersja aplikacji

Porównaj