Niemal każda firma leasingowa w jakiś sposób sprawdza potencjalnego Klienta. Czy wynik z BIK interesuje firmy leasingowe? Czy z negatywnym BIK-iem można uzyskać finansowanie? Sprawdzamy. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 17.09.2018
Udostępnij:

Biuro Informacji Kredytowej podaje, że firmy leasingowe są zainteresowane zebranymi w nim danymi. Oznacza to, że podczas wnioskowania o leasing dany Klient jest automatycznie sprawdzany w bazie BIK. Statystyki pokazują, że w każdym miesiącu składanych jest około 5000 zapytań kredytowych dotyczących właśnie leasingu. W bazie BIK zgromadzone są dane kredytowe ponad miliona polskich przedsiębiorców.

Na wstępie należy zatem powiedzieć, że sprawdzanie BIK-u jest standardem w firmach leasingowych

Polska branża leasingowa stale się rozwija, dlatego nie powinno nas dziwić, że firmy muszą dobrze się zabezpieczać. Podstawą bezpieczeństwa jest udzielenie finansowania Klientowi, który posiada wiarygodność kredytową. Firmy leasingowe badają zdolność do spłaty w takim samym stopniu jak banki, firmy pożyczkowe czy SKOK-i. Historię kredytową najłatwiej sprawdzić właśnie w bazie BIK. 

Z roku na rok coraz bardziej ufamy firmom leasingowym. Biuro Informacji kredytowej podaje, że w 2017 roku odnotowano szesnastoprocentowy wzrost wartości leasingowanych aktywów w porównaniu z rokiem poprzednim. Leasing zdecydowanie korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy kraju. Według Związku Leasingu Polskiego korzystają z niego przede wszystkim firmy z sektora małych i mikrofirm.

Leasing to jednak nie kredyt i dlatego procedura oraz warunki udzielenia finansowania są zgoła inne. Każda z tych form finansowania spełnia zupełnie inną funkcję. Przedsiębiorcy decyzujący się na leasing jako korzyść wskazują głównie to, że czas udzielenia finansowania jest w większości przypadków dużo krótszy, niż prz kredycie. 

Kolejnym plusem leasingu jest to, że jego miesięczny koszt jest z reguły dużo niższy niż koszt kredytu. Formalności w przypadku leasingu nie ma też zbyt wiele – właściwie kluczowe jest sprawdzenie potencjalnego Klienta pod kątem zdolności kredytowej. 

A 85% polskich firm leasingowych współpracuje z Grupą BIK. Z samym Biurem Informacji Kredytowej kooperują na stałe aż 24 firmy, w tym zarówno podmioty należące do grup bankowych, jak i podmioty nie związane z bankami. 
Współpraca firm i BIK-u pozwala na precyzyjną i szybką ocenę ryzyka kredytowego związanego z udzieleniem leasingu danemu Klientowi. Poznanie danych dotyczących ryzyka może także wpłynąć na to, że firma zróżnicuje swoją ofertę dostosowując warunki spłaty do poszczególnych Klientów. 

Małgorzata Kąkol, dyrektor Departamentu Rynku Korporacyjnego w BIK, tak mówi o współpracy firm z biurem informacji: „Informacje z BIK ułatwiają zawarcie transakcji leasingowej zarówno po stronie leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Zatem beneficjentem w wymianie danych kredytowych jest nie tylko sektor leasingu, ale także jego klienci”.

Poznanie historii kredytowej danego Klienta to już niemal obowiązkowy element procedury wnioskowania o jakiekolwiek firmy finansowania. Współpraca firm leasingowych z BIK jest w tym zakresie dwustronna – z jednej strony BIK udziela firmom informacji na temat potencjalnych Klientów, a z drugiej strony firmy informują BIK o zobowiązaniach, które zostały udzielone Klientom, dzięki czemu baza danych stale się poszerza. 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

dxziwne by bylo gdyby nie sprawdzali, ludzie z dlugami by jezdzili najlepszymi furami po miescie hehe