Leasing – czym jest?

Leasing – czym jest?

author
Dorota Grycko
17 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Leasing staje się coraz bardziej popularnym sposobem nabywania towarów i nieruchomości. Obok chwilówek i pożyczek jest najczęściej wybieranym produktem finansowym. Co to jest leasing, jakie są jego rodzaje i jak dokładnie działa? Odpowiadamy.

Spis treści:

 1. Czym jest leasing?
 2. Leasing - jakie są rodzaje?
 3. Na co można wziąć limit?
 4. Limit leasingu operacyjnego
 5. Jakie są koszty eksploatacyjne auta w leasingu?
 6. Leasing - limit jednorazowej amortyzacji
 7. Nielimitowane wydatki leasingowe
 8. Leasing - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Leasing – oprócz wynajmu długoterminowego – jest dziś jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy chcą cieszyć się możliwością użytkowania nowego i w pełni sprawnego auta. Warto jednak pamiętać, że wraz z początkiem 2019 roku w życie weszły nowe, nieco bardziej restrykcyjne przepisy, które mają zastosowanie także w bieżącym roku kalendarzowym. 

Jedną ze zmian, o jakich warto pamiętać, jest podwyżka limitu autoryzacji osobowych pojazdów spalinowych i hybrydowych do kwoty 150 000 złotych, a dla elektrycznych – do 225 000 złotych. Co więcej, leasing operacyjny pojazdów osobowych objęto limitem 150 000 zł dla aut spalinowych i hybryd, a 225 000 zł – dla samochodów elektrycznych.

Czym jest leasing?

Leasing jest specyficzną formą wejścia w posiadanie pewnych przedmiotów (najczęściej – samochodu firmowego). W tym znaczeniu leasing plasuje się niejako między kredytem a dzierżawą. Z jednej strony leasingowany samochód jest regularnie (co miesiąc) spłacany, co przybliża go do kredytu. Z drugiej jednak po zakończeniu umowy leasingowej pojazd nie trafia w nasze posiadanie – jeśli chcemy go nabyć, musimy go wykupić za odpowiednio pomniejszoną kwotę. Sprawdź również kredyt samochodowy.

W tradycyjnym leasingu (niezależnie od tego, czy ma on formę operacyjną, czy finansową) rata leasingowa zawiera – oprócz części odsetkowej – część kapitałową, która służy systematycznej spłacie wartości obiektu leasingowanego (samochodu). Na koniec umowy leasingobiorca ma możliwość wykupu samochodu, najczęściej za symboliczną kwotę (na przykład 10% wartości samochodu).

Leasing - jakie są rodzaje?

Najważniejszą informacją jest to, że leasing dzielimy na bezpośredni oraz pośredni. Pierwszy z wymienionych charakteryzuje się tym, że umowę zawierają tylko dwie strony, bez pośredniczących podmiotów. Natomiast w przypadku leasingu pośredniego, występuję pośrednik, którym zazwyczaj są specjalne przedsiębiorstwa leasingowe.

Leasing możemy podzielić również na poniższe kategorie:

 • Leasing finansowy – charakteryzuje się przekazaniem danego przedmiotu Klientowi, na określonych w umowie warunkach. Klient co miesiąc spłaca raty, a w zamian otrzymuje na określony czas towar. Koszty takiego leasingu muszą pokryć amortyzację, czyli koszty zużycia danego obiektu. Podatek VAT opłaca się za czas wynajmowania danego przedmiotu. W przypadku takiego leasingu, po zakończeniu umowy, Klient może wykupić dany towar. Zasady tego leasingu reguluje Kodeks Cywilny.
 • Leasing operacyjny – jest to tak zwany wynajem długoterminowy. W przeciwieństwie do leasingu finansowego, nie płaci się za amortyzację danego przedmiotu, a za krótkie jego wypożyczenie. Leasing operacyjny zakłada, że po zakończeniu umowy, dany towar wraca do leasingodawcy. Zasady tego leasingu regulowane są podobnie do umowy najmu.
 • Leasing konsumencki – nazywany również leasingiem prywatnym. Polega na płaceniu rat za określony produkt np. samochód, do momentu całkowitej spłaty, nie jesteśmy formalnymi właścicielami produktu.
 • Leasing zwrotny – ten rodzaj leasingu nie polega na wypożyczeniu produktu lub oddaniu w dzierżawę nieruchomości, lecz na przyznaniu środków finansowych. Klienci w zamian oddają firmie leasingowej część swojego majątku.

Na co można wziąć limit?

Leasing jest popularną formą finansowania, z której korzysta bardzo wiele osób. Najpopularniejszy jest leasing samochodowy, ponieważ nie każdy może sobie pozwolić, aby zakupić samochód za gotówkę. Osoby, które nie mogą skorzystać z kredytu na samochód używany lub kredytu samochodowego bez BIK, często wybierają właśnie leasing samochodowy. Oprócz leasingu samochodowego, można skorzystać również leasingu na:

 • Motocykle i inne pojazdy,
 • Nieruchomość,
 • Urządzenia AGD i RTV,
 • Smartfony, komputery i inne urządzenia,
 • Sprzęt biurowy,
 • Maszyny przemysłowe i inne środki transportu ciężkiego.

Limit leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny jest najczęściej stosowanym rodzajem leasingu wśród polskich przedsiębiorców. Polega on na przekazaniu przez leasingodawcę na określony czas prawa do użytkowania określonych składników majątku trwałego na rzecz leasingobiorcy. W zamian za taką usługę leasingodawca pobiera odpowiednie opłaty – raty leasingowe.

Głównym powodem licznego decydowania się na leasing operacyjny wśród polskich przedsiębiorców jest to, iż iż raty leasingowe (netto) wraz z tzw. opłatą wstępną wliczane są do kosztów uzyskania przychodu danej firmy. Ze względów podatkowych taka forma leasingu jest więc niezwykle korzystna.

Leasing operacyjny – aktualne progi

Limit leasingu operacyjnego w przypadku umów dotyczących pojazdów osobowych jest następujący:

150 000 złotych – dla aut spalinowych i hybrydowych,

225 000 złotych –  przypadku samochodów elektrycznych.

Jakie są koszty eksploatacyjne auta w leasingu?

Koszty użytkowania auta i możliwość ich uwzględnienia w kosztach uzyskana przychodu przedsiębiorstwa zależy od tego, czy leasingowane auto ma status pojazdu użytkowanego wyłącznie służbowo, czy również prywatnie. W przypadku samochodów użytkowych w stu procentach w celach służbowych, kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorstwa będzie 100% wydatków eksploatacyjnych. 

Zgoła inna sytuacja czeka tych przedsiębiorców, którzy swe firmowe auta użytkują także do celów prywatnych. W ich przypadku do kosztów uzyskania przychodu zaliczać się będzie jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych. Pozostałe 25% wydatków, takich jak naprawa auta czy zakup paliwa, w ogóle nie będzie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu firmy, co oznacza, iż nie będzie można odliczać tychże kwoty od podatku opłacanego na rzecz skarbówki. 

Leasing - limit jednorazowej amortyzacji

Większość przedsiębiorców zainteresowanych leasingiem samochodowym rozważa skorzystanie z jednorazowej amortyzacji. Gwoli wyjaśnienia, amortyzacja to narzędzie służące rozłożeniu w czasie kosztów związanych z wprowadzeniem do firmy określonych składników majątku. Mowa o doliczaniu do kosztów uzyskania przychodu firmy określonych zakupów celem „zbicia” podatku opłacanego na rzecz skarbówki.

Najczęściej stosowaną metodą amortyzacji jest comiesięczne, stopniowe wliczanie w koszty firmy wydatków na niezbędne zakupy przedsiębiorstwa. Niemniej jednak polscy przedsiębiorcy mają możliwość jednorazowego „wrzucenia w koszty” wydatków o wysokiej wartości – mowa właśnie o amortyzacji jednorazowej, dzięki której przedsiębiorcy skutecznie obniżają swój podatek dochodowy w danym roku. W roku 2022 obowiązują podobne zasady amortyzacji jednorazowej, co w ubiegłym roku.

Nielimitowane wydatki leasingowe

Dla znakomitej większości polskich przedsiębiorców wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty (tak jak ma to miejsce przykładowo w przypadku przedsiębiorców leasingujących samochody użytkowane zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych). W dużym uproszczeniu oznacza to mniej więcej tyle, że cała rata leasingowa będzie uznawana za koszt ciągłej amortyzacji przedsiębiorstwa.

Sytuacja ta będzie zgoła inna – na niekorzyść przedsiębiorcy – gdy leasingodawca, a więc firma, od której „nabyliśmy” auto, zawrze w racie leasingu inne opłaty eksploatacyjne (np. serwis auta czy wymiana opon). W takiej sytuacji owa „nieleasingowa” część raty zostanie objęta limitem uznania za koszty wynoszącym odpowiednio 75%. Natomiast pozostała część raty leasingowej – ta bezpośrednio odnosząca się do zakupu samochodu – nie będzie podlegać żadnym dodatkowym uszczupleniom (pozostanie 100% kosztów do odliczenia).

Wobec tak ustalonych przepisów prawa podatkowego łatwo zauważyć, iż dla wielu przedsiębiorców korzystniejsze okaże się wydzielenie opłat eksploatacyjnych od umowy leasingowej. Dla osób korzystających z auta firmowego także do celów prywatnych sytuacja nie ulegnie zmianie. Jednak Ci przedsiębiorcy, którzy używają pojazdu jedynie firmowo, będą mogli odliczyć aż 100% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. 

Leasing - najważniejsze pytania

Leasing jest specyficzną formą wejścia w posiadanie pewnych przedmiotów (najczęściej – samochodu firmowego). W tym znaczeniu leasing plasuje się niejako między kredytem a dzierżawą. Z jednej strony leasingowany samochód jest regularnie (co miesiąc) spłacany, co przybliża go do kredytu. Z drugiej jednak po zakończeniu umowy leasingowej pojazd nie trafia w nasze posiadanie – jeśli chcemy go nabyć, musimy go wykupić za odpowiednio pomniejszoną kwotę.

Największym plusem wzięcia leasingu jest możliwość zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu.

Leasingowany przedmiot nie jest własnością leasingobiorcy do momentu wykupienia danego przedmiotu.

Oba produkty finansowe mają swoje zalety. Kredyt polega na pożyczeniu pieniędzy, a leasing na wypożyczeniu danego przedmiotu. Leasing operacyjny pozwala na wliczenie wpłaty początkowej i rat w koszty uzyskania przychodu. Decydując się na kredyt, będziemy mogli odliczyć wyłącznie odsetki.

Leasing się jak najbardziej opłaca. Największym plusem wzięcia leasingu jest możliwość zaliczenia raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing samochodu osobowego wartego 50 tysięcy złotych będzie prezentował się następująco: zakładając, że leasing został wzięty na 36 miesięcy, a na początku wpłacony został wkład własny w wysokości 10%, miesięczna rata będzie się plasować w przedziale od 1100 zł  do 1400 zł.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy na wakacjach – raport Santander Bank Polska

Santander Bank Polska podsumował w komunikacie prasowym pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji pod względem transakcji, które przeprowadzili Klienci Banku. Z zebranych danych wynika, że w lipcu 2021 roku najbardziej dynamicznie, a blisko dwukrotnie rok do roku, wzrosła liczba transakcji kartami w kategorii travel, czyli po prostu operacje płatnicze w biurach sprzedaży. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

TIPS –  europejski system przelewów

TIPS to nowy system szybkich przelewów. Powstaje właśnie dzięki Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Ma zrzeszać głównie kraje strefy euro, ale polska Krajowa Izba Rozliczeniowa jest zainteresowana dołączeniem do systemu. Jest zatem szansa, że do systemu przystąpią wszystkie banki w Polsce.

author
Dominika Byczek
06 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mBank placówki w Elblągu

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Elblągu.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt samochodowy Krotoszyn

Potrzebujesz kredytu na samochód? Ranking ujęty poniżej przedstawi Ci oferty dostępne w Krotoszynie. Maksymalna kwota kredytu, to nawet 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
29 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

100 najbogatszych Polaków – ranking Forbes

 

author
Patryk Byczek
26 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Wysokiem Mazowieckiem

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Wysokiem Mazowieckiem – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj