Prezes Deutsche Bank Polska: banki odczują spowolnienie gospodarcze

Prezes Deutsche Bank Polska: banki odczują spowolnienie gospodarcze

author
Maciej_Stanko
03 stycznia 2013
Rok 2013 będzie trudny dla rynku pracy, dla rynku kredytów, a co za tym idzie, również dla sektora bankowego – uważa Krzysztof Kalicki, prezes zarządu Deutsche Bank Polska. Zaspokajanie oczekiwań klientów może wymagać od banków coraz większego wysiłku, a i konkurencja między instytucjami wzrośnie.

Boję się początku pierwszej połowy roku 2013, ponieważ widać, że koła zamachowe gospodarki polskiej tracą swoją dynamikę. Przede wszystkim jest to związane z sytuacją w Europie Zachodniej, w szczególności ze spowolnieniem we Francji, w Hiszpanii, we Włoszech, również gospodarka niemiecka nie rozwija się tak szybko, jak można by jeszcze kiedyś oczekiwać – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.
 

Prognozuje, że 2013 rok będzie okresem spowolnienia gospodarczego również w Polsce. Problem rosnącego bezrobocia i stagnacja w wynagrodzeniach – zdaniem Krzysztofa Kalickiego – przełożą się w negatywny sposób na rynek kredytowy.
 

Spowolnienie gospodarcze w Polsce będzie zmniejszało wiarygodność wielu podmiotów, u których zdolność generowania dochodów będzie w warunkach wolniej rozwijającej się gospodarki mniejsza – podkreśla prezes Deutsche Bank Polska.
 

Pozostaje jednak optymistą co do scenariusza rozwoju wydarzeń w europejskiej i polskiej gospodarce.

Doświadczenie uczy, że wielkie kryzysy po 5-6 latach przemijają. Myślę, że powoli nadchodzi okres, kiedy ta maszyna gospodarcza powinna zacząć pracować w lepszym kierunku. Czy nastąpi to w 2013 roku? Bądźmy optymistami – mówi Krzysztof Kalicki. Ale jednocześnie zaznacza: – Nie można też oczekiwać, że gospodarka będzie się szybko rozpędzała. Nawet jeżeli nastąpi zmiana trendu gospodarczego, to w następnych latach nie będziemy mieli do czynienia z wielkim przyspieszeniem.

Rok wyzwań dla banków

Sytuacja gospodarcza wpływa bezpośrednio na sektor bankowy i wymusza większą dbałość o zaspokajanie oczekiwań klientów.

Na pewno konkurencja będzie bardzo silna. Mamy nadzieję, że kwalifikacje, systemy i zdolność kapitałowa Deutsche Bank Polska jest na tyle duża, że sobie z tym poradzimy – mówi Krzysztof Kalicki. – W 2013 roku ma nastąpić fuzja Deutsche Bank Polska i Deutsche Bank PBC. Mamy nadzieję, że jak się połączymy, będziemy dziesiątym bankiem w Polsce.

Decyzja o połączeniu zapadła pod koniec września ubiegłego roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wniosek w tej sprawie ma trafić do Komisji Nadzoru Finansowego do końca I kwartału tego roku, a cały proces – według planu – powinien zakończyć się w pierwszych miesiącach 2014 roku.

Deutsche Bank Polska nastawia się w najbliższym czasie na współpracę z dużymi przedsiębiorstwami i instytucjami finansowymi, m.in. w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych.

Chcemy pomagać w finansowaniu dużych projektów, jesteśmy już zaangażowani w finansowanie infrastruktury i chcemy to kontynuować. Ale chcemy rozwijać nie tylko bankowość inwestycyjną. Będziemy także brać udział w kolejnych prywatyzacjach ogłaszanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa, w długoterminowym finansowaniu obligacjami, ale również w finansowaniu naszych przedsiębiorstw, klientów i instytucji finansowych – wylicza prezes Deutsche Bank Polska.

   

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Jasło
Pożyczki miasta
author
Maciej_Stanko
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Jasło

Kiedy ruszą zapisy na Mieszkanie Plus ?
Wpisy
author
Maciej_Stanko
26 stycznia 2017

Kiedy ruszą zapisy na Mieszkanie Plus ?

Promocja: „150 zł na start – IX edycja” w mBanku
Bez kategorii
author
Maciej_Stanko
08 marca 2019

Promocja: „150 zł na start – IX edycja” w mBanku

Kredyt samochodowy Starachowice
Wpisy Inne
author
Maciej_Stanko
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Starachowice

Alior Bank w Drezdenku
Oddziały
author
Maciej_Stanko
21 czerwca 2019

Alior Bank w Drezdenku

PKO BP w Rajczy
Oddziały
author
Maciej_Stanko
13 października 2019

PKO BP w Rajczy