Ile kosztuje dom z bali?

Ile kosztuje dom z bali?

author
Sandra Tessmer
29 czerwca 2019

Domy z drewna są nadal mało popularne w Polsce, jednak budynki z bali nie tylko kojarzą się z ekologią i naturą, ale są też bardzo efektowne. Sprawdzamy, ile kosztuje postawienie takiego domu.

Rodzaje domów drewnianych a szacunkowe koszty budowy za m2

Wbrew pozorom budowa domu z drewna może być równie droga, co budowa w tradycyjnej technologii. Wszystko zależy przede wszystkim od wyboru rodzaju domu drewnianego: czy będzie to dom szkieletowy, prefabrykowany czy z bali?

Dom tradycyjny drewniany

Taki dom zazwyczaj powstaje w hali produkcyjnej, a następnie firma przewozowa wiezie go na działkę. Domy tego typu są najpopularniejsze, jeśli zastanawiamy się nad zakupem domku letniskowego. Według danych z końcówki 2017 roku, minimalny koszt za m2 takiego domu w stanie surowym zamkniętym, to ok. 750 zł.

Dom drewniany szkieletowy

Ta technologia jest nieco droższa, ale najbardziej popularna wśród osób decydujących się na budowę domu z drewna. Konstrukcja takiego budynku osadzona jest na drewnianych belkach, a ściany wypełnia się drewnianymi częściami lub częściami, które wykonane są z tworzyw drewnopodobnych. Koszt za m2to ok. 1400 zł.

Dom z bali drewnianych
To typ domu drewnianego należący do najdroższych w swojej kategorii. Średnia cena za budowę m2 to ok. 1800 zł w stanie surowym zamkniętym. Należy jednak zauważyć, że domy tego typu są najrzadziej wybierane ze względu na wysokie koszta. Są jednak zdecydowanie najbardziej zjawiskowe.

Ile kosztowała budowa domu drewnianego 100 m2 w 2018 roku?

Ze względu na różnice cenowe w firmach możemy przedstawić jedynie szacunkowe kwoty, które można było ponieść w ubiegłym roku za budowę domu z drewna. Poniżej przedstawiamy przykładowy kosztorys dla domu 100 m2 wykonanego z bali.

Podane ceny obejmują koszty zakupu materiałów budowlanych oraz koszty robocizny dla pracowników  firmy budującej. Do rozliczenia wykorzystano średnie ceny rynkowe – dlatego poniższy kosztorys należy traktować jako szacunkowe obliczenia.

Koszty budowy domu drewnianego – stan zamknięty surowy

Na stan surowy zamknięty składa się szereg prac prowadzących do postawienia zamkniętej bryły domu wraz dachem. Do „zamknięcia” domu w stanie surowym potrzebujemy ok. 200 tys. zł netto. W ramach tej kwoty uwzględnione jest:

Aby dom można było doprowadzić do stanu deweloperskiego, konieczne jest wykonanie wszystkich instalacji: grzewczych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych.

Koszty budowy domu drewnianego – stan deweloperski

Aby dom można było doprowadzić do stanu deweloperskiego, konieczne jest wykonanie wszystkich potrzebnych instalacji: grzewczych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Łączny koszt to około 95 tys. zł netto

Na prace instalacji wodociągowej składa się instalacja zestawu wodomierzowego, przewodów WZ i CWU, podejść dopływowych oraz montaż armatury wodociągowej.

Na prace związane z kanalizacją sanitarną natomiast, złoży się wykonanie kanalizacji podposadzkowej, przewodów, osprzętu instalacyjnego oraz biały montaż.

Stan deweloperski

Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej;

Instalacja sanitarna;

Instalacja gazowa;

Instalacja elektryczna.

Instalacja c.o. wymaga wykonania rurociągów oraz montażu grzejników i armatury. Instalacja elektryczna z kolei obejmuje: montaż tablicy rozdzielczej, oświetlenia, gniazd wtykowych; instalację siłową, osprzęt elektryczny, instalację telewizyjną, telefoniczną, domofonową, odgromową; pomiary elektryczne oraz połączenia wyrównawcze.

 Koszty budowy domu drewnianego – prace wykończeniowe

Stan z wykończeniem obejmuje w tym rozliczeniu wykonanie ścian działowych, stolarki i ślusarki wewnętrznej, położenie tynków i okładzin (ścian i sufitów), montaż podłogi/posadzki,

Koszty budowy domu drewnianego – prace wykończeniowe

Stan z wykończeniem obejmuje w niniejszym rozliczeniu wykonanie ścian działowych, stolarki i ślusarki wewnętrznej, położenie tynków i okładzin (ścian i sufitów), montaż podłogi/posadzki, malowanie i licowanie, wykończenie elewacji oraz inne roboty zewnętrzne. Łączny koszt tych prac to około 150 tysięcy zł.

Ile kosztuje budowa domu z bali?

Sumując wszystkie powyższe koszty otrzymujemy szacunkową kwotę 445 000 zł netto. Warto jednak pamiętać, że ostateczny koszt zawsze będzie różnił się od tego, który założyliśmy. Wynika to z różnic w zakupionych przez klientów projektach.

W opracowaniu nie uwzględniono także prac związanych z robotami zewnętrznymi przyłączy i sieci czy zagospodarowania terenu wokół domu.

Co podniesie koszt budowy domu drewnianego?

Powyższy opis kosztów pokazuje, że budowa domu 100 m2 w z bali, właściwie równa się budowie domu murowanego. Dlatego na korzyść budowy takiego domu powinna przemawiać nie cena, a szybkość i łatwość budowy.

Budując dom z drewna, na inwestora czeka wiele pułapek. Chcąc obniżyć koszty budowy, często sięga się po gorsze jakościowo materiały – co jest bardzo błędem, który może skutkować w przyszłości nieplanowanymi i wysokimi kosztami napraw. Budując dom z drewna, bardzo ważny jest zakup gatunku trwałego i długowiecznego, odpornego na wilgoć i szkodniki.

Drewno musi być także dobrze zaimpregnowane oraz zaizolowane. Kolejną niedogodnością może być także problem z zatrudnieniem odpowiednich fachowców. W Polsce budowanie domów z bali nie jest popularne, dlatego jest bardzo mało firm, które kompetentnie się tym zajmą.

Podsumowanie

Domy z bali nie tylko wyglądają bardzo efektownie, ale są również energooszczędne. Ich budowa kosztuje podobnie, co wybudowanie murowanego domu o takim samym metrażu, jednak jest ona znacznie szybsza.

Domy z bali nie potrzebują tak samo głębokich fundamentów, co domy murowane, ponieważ są lżejsze. Jest to jedna z oszczędności, z jakimi możemy się spotkać, ponieważ zalanie fundamentów do domu murowanego jest znacznie droższe i wymaga większej ilości materiałów.

Domu z bali zyskują na popularności, warto rozważyć wybudowanie takiego domu, jeśli marzymy o własnych czterech kątach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Ralphvor
Ralphvor
2022-02-02 23:39:44

Kamagra

Podobne artykuły

Prezes Pekao S.A. o współpracy z chińskimi firmami
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 sierpnia 2019

Prezes Pekao S.A. o współpracy z chińskimi firmami

Pożyczka Kibica w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
13 czerwca 2016

Pożyczka Kibica w Alior Banku

Czy kredyt to współczesne niewolnictwo?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
21 marca 2019

Czy kredyt to współczesne niewolnictwo?

Pożyczki na PESEL
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
14 stycznia 2023

Pożyczki na PESEL

Co zrobić, jak zgubimy kartę pojazdu?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 lutego 2019

Co zrobić, jak zgubimy kartę pojazdu?

Kulczyk inwestuje w polskie startupy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
08 sierpnia 2017

Kulczyk inwestuje w polskie startupy

Porównaj