Ile kosztuje e-dowód osobisty?

Ile kosztuje e-dowód osobisty?

author
Halszka Gronek
26 lutego 2020

Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się, że wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne. Jakie natomiast czekają nas koszta przy wyrobieniu e-dowodu? Sprawdzamy, ile wyniesie wyrobienie nowej wersji dowodu osobistego oraz z jakimi dodatkowymi kosztami możemy się spotkać.

Wyrobienie e-dowodu osobistego – KOSZT

W przeciwieństwie do innych dokumentów tożsamości –  takich jak chociażby paszport, którego wyrobienie kosztuje 140 zł, lub prawo jazdy, za którego odebranie zapłacić należy 100,50 zł – wydanie e-dowodu osobistego jest zupełnie darmowe, bez względu na przyczynę wymiany.

Brak opłaty wynika z prawa, według którego każdy pełnoletni obywatel, oraz osoba powyżej 15 roku życia, pozostająca w stosunku pracy, ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Bezpłatne jest również wydanie nowego dowodu w momencie utraty poprzedniego.

Utrata dowodu

Ewentualną kradzież lub zgubienie należy niezwłocznie zgłosić – czy to w urzędzie, czy w przez Internet, czy za pośrednictwem banku. Dzięki temu nasz dokument zostaje od razu unieważniony, a co za tym idzie – nikt nie zdoła zaciągnąć na niego pożyczki na dowód osobisty.

Oprócz unieważnienia dowodu wprowadzona została również opcja zawieszenia dowodu na maksymalnie 14 dni. Możliwość taka jest  dopuszczalna wtedy, gdy posiadacz nie może znaleźć dowodu, jednak jest przekonany, że znajdzie go w najbliższym czasie. Przed upływem 14 dni zawieszenie można cofnąć bez żadnych konsekwencji.

Zarówno zawieszenie, jak całkowite unieważnienie dowodu jest bezpłatne. We wszystkich przypadkach jedynym kosztem, jaki należy ponieść jest koszt wywołania nowego zdjęcia do nowego dowodu osobistego (także e-dowodu). Mimo że do wyrobienia dowodu potrzebna jest tylko jedna fotografia, najczęściej będziemy musieli liczyć się z kosztami wywołania przynajmniej czterech zdjęć, ponieważ zwykle zakłady fotograficzne nie wywołują mniejszej liczby w jednym pakiecie.

Ile kosztuje zdjęcie do e-dowodu osobistego

Cena, jaką trzeba będzie zapłacić za wywołanie zdjęć do e-dowodu, w dużej mierze zależna jest od tego, w jakim czasie chcemy uzyskać fotografie. Aktualnie większość zakładów oferuje możliwość wywołania zdjęć na miejscu w ok. 5 minut, jednak koszt takiej usługi może być nawet dwukrotnie wyższy niż standardowej. Zwykle doliczana jest kwota rzędu 10-20 złotych za skorzystanie z opcji ekspresowego wywołania zdjęcia.

Średnia cena wywołania czterech zdjęć to ok. 20 złotych.  Z dodatkowym kosztem należy liczyć się, jeśli oprócz zdjęć na papierze fotograficznym zależy nam na nagraniu odbitki na płytę CD (Na przykład, jeśli składamy wniosek o e-dowód internetowo). Elektroniczne zdjęcie to dodatkowy koszt niewielki, bo rzędu raptem ok. 3 zł. Ważne jest, żeby zdjęcie nie było starsze niż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu – dlatego też zachęcamy do każdorazowego wyrabiania fotografii przed złożeniem wniosku o nowy dokument.

Jak używać e-dowodu i ile może to kosztować?

Użycie certyfikatu identyfikacji oraz podpisu osobistego poprzez e-dowód osobisty będzie możliwe po ustaleniu przez właściciela kodów PIN – kolejno 4-cyfrowego PIN1 oraz 6-cyfrowego PIN2. Kody można ustalić podczas składania wniosku lub później, w dowolnym urzędzie gminy.

Do korzystania z funkcji e-dowodu (m.in. logowanie się do serwisów rządowych) będzie potrzebne posiadanie czytnika e-dowodów, zgodnego ze specyfikacją podaną na stronie: www.gov.pl.

Samo użycie dowodu jest bardzo intuicyjne i zamyka się w 3 krokach:

  1. położenie e-dowodu na czytniku;
  2. wpisanie numeru CAN
  3. wpisanie 4-cyfrowego kodu PIN1

Podpisywanie dokumentów przy pomocy e-dowodu wymaga dodatkowo oprogramowania do podpisu osobistego.
Zmiana kodu PIN odbywa się za pomocą czytnika. Można dokonać jej również w dowolnym urzędzie gminy.

 

Wskazówka

Istnieje możliwość zakupu samego czytnika do dowodów osobistych. Koszt takiego zakupu wynosi jednak około 300 zł. Należy także liczyć się z dodatkowym zakupem klawiatury numerycznej w cenie dodatkowych ok. 20 zł. Kupno czytnika z wbudowanym PINpadem to koszt stanowczo wyższy – ok 700-800 zł, jednak takie czytniki zapewniają bezpieczne, certyfikowane wprowadzanie kodu PIN.

 

Podsumowanie

E-dowód to rewolucja w polskiej administracji. Mimo dokonania kroku milowego przez państwo, zmianie nie uległy podstawowe funkcje dowodu osobistego. Nadal jest on dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo. Uprawnia do podróżowania poza granice uznających go państw, a dodatkowo – dzięki warstwie elektronicznej – umożliwia komunikację z administracją publiczną oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Oprócz tego e-dowód pozwala na potwierdzenie swojej obecności w placówkach medycznych. W warstwie elektronicznej znajdą się dane posiadacza, między innymi zdjęcie biometryczne. Co w związku z tym? Dzięki temu e-dowód spełnia definicję dokumentu podróży zgodnego z wytycznymi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Posiadacz takiego dokumentu może liczyć na szybszą i sprawniejszą obsługę  na lotnisku.

Dodatkowo wprowadzenie e-dowodu osobistego ma zmniejszyć wydatki o ok. 300 zł rocznie dla osób, które do tej pory korzystały z certyfikowanego podpisu elektronicznego.

 


Źródła:

www.gov.pl/web/e-dowod
https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-wniosek-o-dowod#scenariusz-przez-internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: Google Pay i Multikino
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 listopada 2018

Promocja: Google Pay i Multikino

Kobiety prowadzą co piątą firmę w Polsce
Ekonomia
author
Halszka Gronek
07 czerwca 2018

Kobiety prowadzą co piątą firmę w Polsce

Santander Bank Polska w Sochaczewie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Sochaczewie

Kierowcy UBERa z licencjami
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
23 kwietnia 2018

Kierowcy UBERa z licencjami

PKO BP ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
08 lutego 2019

PKO BP ostrzega przed oszustami

Spowolnienie gospodarcze nadejdzie w tym roku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 stycznia 2020

Spowolnienie gospodarcze nadejdzie w tym roku

Porównaj