Pensja dla bezrobotnych w Niemczech

Pensja dla bezrobotnych w Niemczech

author
Dominika Sobieraj
21 maja 2019

Niemcy chcą niebawem wprowadzić pensję gwarantowaną dla bezrobotnych. Osoby niepracujące w Berlinie będą miały zarobić co najmniej 1600 euro miesięcznie. Program wypłat ma ruszyć w lipcu tego roku.

Pensja dla bezrobotnych – Niemcy 2019

Wypłaty dla bezrobotnych będą realizowane w ramach programu “solidarnościowego dochodu gwarantowanego”. Program rusza już w lipcu tego roku.

Ile osób dostanie wypłatę?

Na samym początku rząd zakładał, że środki finansowe będą wypłacane co najmniej czterem tysiącom osób bezrobotnych. Szybko okazało się jednak, że nie starczy pieniędzy dla tylu osób, więc liczbę beneficjentów ograniczono do tysiąca. Ten plan również okazał się być zbyt szeroko zakrojony jak na berliński budżet.

Na samym początku budżet wystarczy na wypłaty dla 250 bezrobotnych. Rząd nie wyklucza jednak, że z biegiem czasu liczba ta będzie wzrastać.

Bezrobotni będą musieli pracować, by otrzymywać świadczenie

Pensja dla bezrobotnych nie będzie wypłacana “ot tak”. Przysługiwać będzie jedynie tym osobom, które będą wykonywać codzienne proste prace, na przykład jako:

  1. pomocnicy nauczycieli szkolnych,
  2. stróże, ochroniarze,
  3. opiekunowie osób starszych.

Do wypłat będą wybrane te osoby, które są bezrobotne nie dłużej niż przez rok, a dodatkowo mają niskie szanse na ponowne znalezienie zatrudnienia. Wyboru osób będą dokonywali współpracownicy burmistrza. Co jeszcze wezmą pod uwagę – nie wiadomo.

Ile otrzyma bezrobotny?

Kwota, którą będzie mógł otrzymać bezrobotny w ramach programu wypłat, nie będzie niższa niż pensja minimalna w Niemczech. Na ten moment będzie to zatem około 1600 euro. Konkretna wysokość wypłat ma być zależna od rodzaju prac, których podejmie się bezrobotny oraz od częstotliwości ich wykonywania.

Angela Merkel jest przeciwna

Pomysł został przeforsowany przez lewicowego burmistrza Berlina – Michaela Müllera. Przeciwna realizacji wypłat jest jednak Angela Merkel, dlatego też program nie będzie ogólnonarodowy, a lokalny – finansowany jedynie przez budżet miejski stolicy Niemiec. Minimalny czas trwania programu określany jest na 5 lat.

Będzie pensja dla bezrobotnych w Polsce?

Profesor Ryszard Bugaj, ekonomista i były poseł, wskazuje, że niemiecki “program może mieć wiele pozytywnych skutków. Może na przykład pokazać, na ile nasze bezrobocie jest symulowane”. Uważa, że w ślad za Niemcami również powinniśmy poszukiwać podobnych sposobów finansowania: “Warto poszukiwać rozwiązań. I dobrze, że Niemcy to robią. My też powinniśmy”.

Na żadne oficjalne deklaracje się jednak nie zanosi. Obecny rząd rozszerza co prawda grono beneficjentów programu 500+, ale jedynie o pierwsze dziecko i o niepełnosprawnych. W dalekiej przyszłości może być zrealizowany pomysł wprowadzenia świadczenia także dla dorosłych dzieci. O finansowaniu bezrobotnych rząd jeszcze nie mówił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Opłaty covidowe u lekarzy to nawet 350 zł
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2020

Opłaty covidowe u lekarzy to nawet 350 zł

Kredyt 80 tysięcy – najlepsze oferty
Kredyty
autor wpisu
Marta Janusz
30 marca 2023

Kredyt 80 tysięcy – najlepsze oferty

Jak założyć konto w BIK?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
20 września 2019

Jak założyć konto w BIK?

SKOK Chmielewskiego Parczew
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Parczew

Spadki sprzedażowe firm pożyczkowych – Newsletter BIK
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
18 września 2019

Spadki sprzedażowe firm pożyczkowych – Newsletter BIK

PKO BP w Lądku-Zdroju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Lądku-Zdroju

Porównaj