Kształt nosa w dużym stopniu wpływa na to, jaki charakter ma nasza twarz. Operacja plastyczna jest jedną z najtrudniejszych do wykonania operacji plastycznych i dlatego należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem lekarza. Podczas podejmowania decyzji cena powinna grać najmniejszą rolę. Sprawdzamy, ile kosztuje operacja nosa.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 14.05.2019
Udostępnij:

Korekcja nosa – ile kosztuje?

Korekta nosa jest dość popularnym zabiegiem, który w Polsce wykonuje bardzo wielu specjalistów. Do wstępnej oceny przed operacją najczęściej wystarczy samo zdjęcie nosa, jednak ostateczna diagnoza odbywa się podczas konsultacji z lekarzem.

Operacja części chrzęstnej kosztuje od 6 500 zł do 7 500 zł. Pełna plastyka nosa, czyli operacja części chrzęstnej oraz kostnej to koszt od 7 500 zł do 11 000 zł. Czas gojenia się po operacji wynosi  od 2 do 4 tygodni. Czas przebudowy nosa może jednak trwać ok. 3 miesięcy. Sam zabieg zajmuje 1 dzień i dodatkowe 2 dni hospitalizacji.W cenie operacji otrzymujemy zazwyczaj również pełne wyżywienie.

Operacja nosa – refundacja

Korekta nosa jest zabiegiem, przeprowadzanym nie tylko z powodów estetycznych. Drugim powodem mogą być względy medyczne. Problemy z oddychaniem mogą być spowodowane krzywą przegrodą nosową, która kwalifikuje się do operacji. Zaniedbanie problemu prowadzi niekiedy do długotrwałego utrzymującego się cały czas bólu głowy lub nawet bezsenności.

Takie przypadki mogą uniemożliwiać codzienną pracę i normalne funkcjonowanie. Nieoperowana przegroda może być nawet zagrożeniem dla życia. Wymagany jest wówczas zabieg w celu wyprostowania przegrody i umożliwienie normalnego funkcjonowania.

Jedną z oznak problemów z przegrodą nosową jest oddychanie przez usta. Nos nie jest w stanie dostatecznie się oczyścić, a zalegająca wydzielina spływa do gardła. Może to powodować stany zapalne gardła czy zatok.

W wymienionych wyżej przykładach NFZ może zrefundować plastykę nosa. Refundacja odbywa się głównie w przypadkach deformacji po wypadku lub kiedy przegroda nosowa wpływa na trudności z oddychaniem.

Nie można liczyć na refundację plastyki nosa, jeśli chcemy ją wykonać tylko ze względów estetycznych. Jedyną przesłanką do refundacji jest realne zagrożenie zdrowia pacjenta, kiedy problemy z oddychaniem mogą powodować choroby układu oddechowego.

Zabieg plastyki nosa, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia może zostać przeprowadzony jedynie w tych placówkach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Skierowanie od lekarza może zostać podstawą do starania się o dofinansowanie. W Polsce przeprowadza się refundowaną plastykę nosa m.in. w Poznaniu czy w Warszawie.

Podsumowanie

Wiele osób nie akceptuje kształtu i wielkości swojego nosa. Inni natomiast decydują się na operację nosa ze względu na kwestie zdrowotne. W takich sytuacjach można udać się do gabinetu chirurga plastycznego specjalizującego, jednak należy pamiętać, żeby gabinet wybierać rozważnie i nie kierować się oszczędnościami.

Pytania i odpowiedzi

Decyduję się na plastykę nosa, ile zapłacę?

Operacja części chrzęstnej kosztuje od 6 500 zł do 7 500 zł. Pełna plastyka nosa, czyli operacja części chrzęstnej oraz kostnej to koszt od 7 500 zł do 11 000 zł.


Chcę zoperować nos ze względów estetycznych. Czy mogę liczyć na refundację?

Niestety nie. Refundacja korekcji nosa odbywa się tylko w momencie, kiedy wada zagraża zdrowiu lub życiu, a do starania się o dopłatę należy mieć skierowanie od lekarza.


Kształt nosa zmienił się w wyniku wypadku samochodowego. Czy operacji muszę wykonać na własny koszt?

W przypadku pojawienia się wady w wyniku wypadku, pacjent kwalifikuje się do refundowania operacji. Wymaga jednak najpierw konsultacji z lekarzem, który wystawi skierowanie na operację.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 0 / 5, łącznie 0 ocen
Komentarze