Ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus?

Ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus?

author
Dominika Byczek
04 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Pomoc socjalna w postaci 500 zł na każde drugie, a teraz także i na pierwsze dziecko, trafia do większości polskich rodzin. Od początku trwania programu do dnia 31 października 2019 roku na ten cel z budżetu państwa wydano 87,4 mld zł.

Program 500 plus – ile kosztuje?

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę wypłat świadczeń wychowawczych przyznawanych w ramach programu rządowego 500 plus.

Z raportu wynika, że od początku funkcjonowania programu, z budżetu państwa na ten cel poszło niemalże 67 miliardów złotych. Koszty te obejmują jednak tylko środki rzeczywiście wypłacone rodzinom.

Najwyższa Izba Kontroli w skontrolowała także koszty realizacji przez gminy zadań w zakresie wdrożenia ustawy oraz obsługi programu. Wszystkie koszty obsługi świadczenia (np.: pensje urzędników obsługujących przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do pobierania świadczenia 500 plus) były finansowanie w formie dotacji celowej. Środki również pochodziły z budżetu państwa.

Jak wskazuje NIK, “w latach 2016-2017 na realizację przez gminy zadań w tym zakresie – także na wdrożenie ustawy i na koszty obsługi Programu –  wydano ponad 40 mld zł (w 2016 r – 17,4 mld zł i 2017 r. – 23,5 mld zł)”.

Kontrola NIK wykazała, że gminy wykorzystywały środki przeznaczone na realizację programu 500 plus zgodnie z przeznaczeniem. Na tym polu nie wykazano nieprawidłowości. Gminy:

– weryfikowały wszystkie złożone wnioski,

– wydawały decyzje co do przyznania świadczenia,

– terminowo realizowały wypłaty.

W okresie, który był objęty kontrolą (okres od kwietnia 2016 roku do września 2018 roku, czyli jeszcze przed wprowadzeniem 500 plus na pierwsze dziecko), “skontrolowane jednostki na obsługę Programu wydały blisko 35 mld zł”.

źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/rok-istotnych-zmian-ministerstwo-rodziny-podsumowuje-2019-rok

W raporcie końcoworocznym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało natomiast, że do 31 października 2019 roku na ten cel z budżetu państwa przeznaczono łącznie 87,4 mld zł.

Jak wskazuje NIK, największą część tej kwoty stanowiły wynagrodzenia dla osób, które zostały zatrudnione do realizacji programu. Na ten cel wydano prawie 26 milionów złotych.

Co jednak najistotniejsze, koszty obsługi programu nie przekroczyły wielkości, które zostały zaplanowane w ustawie. Zgodnie z danymi, które podaje NIK, miało być to “2% w 2016 r. i 1,5% w 2017 r. otrzymanej dotacji na świadczenie wychowawcze”.

500 plus – ile dzieci otrzymuje?

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy, w których był realizowany program 500 plus, złożonych zostało 2 960 025 wniosków. W 2017 roku złożono natomiast 2 757 047 wniosków o ustalenie prawa do otrzymywania świadczenia wychowawczego w formie 500 zł w każdym miesiącu.

Przed rozszerzeniem programu świadczenie przysługiwało 3,6 mln dzieci. Po zmianach ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie – do 6,8 mln” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak wskazuje NIK, kontrola pokazała, że pieniądze otrzymywane przez rodziny w ramach 500 plus, są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. W skali kraju zaledwie 0,01% wszystkich świadczeń wypłacano w formie rzeczowej albo w formie opłacania konkretnych usług (w celu zapobiegnięcia marnotrawieniu środków).

"

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej weryfikowali właściwe wykorzystanie środków z Programu oraz, czy osoba ubiegająca się o nie lub je pobierająca  faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

W przypadku stwierdzenia niecelowego wydawania lub wręcz marnotrawienia przyznanego wsparcia, a także po potwierdzeniu, że osoba pobierająca świadczenie nie opiekuje się dzieckiem, wstrzymywano wypłatę lub zamieniano je z pieniężnej na formę rzeczową.

źródło: https://www.nik.gov.pl/plik/id,20918,vp,23550.pdf


Źródło:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/ponad-67-mld-zl-trafilo-do-rodzin.html

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bartek
Bartek
2020-04-13 19:33:33

Jest tutaj tak wiele błędów, że pokusiłem się sprawdzić źródło. Mam wrażenie, że artykuł pisał jakiś studenciak za 50 zł. Wasz slajd: 500 plus – koszt dla budżetu państwa Koszt całkowity wypłat dla rodzin: 67 miliardów Koszt wdrożenia i obsługi: 40 mld Liczba dzieci objętych świadczeniem: 3,62 mln Ten slajd sugeruje, że program kosztował 67 miliardów, obsługa programu 40 miliardów. Natomiast 67 miliardów to koszt programu sumie od początku trwania Programu do końca lutego 2019 r. 40 miliardów to z kolei koszt całego programu w latach kwiecień 2016 r. - wrzesień 2018 r. A koszt obsługi programu 35 milionów to obsługa programu, czyli pensje urzędników, obsługa wniosków w latach kwiecień 2016 r. - wrzesień 2018 r. Masa innych nieścisłości, które uderzają ignorancją. Już lepiej robić kopiuj-wklej plus przeredaguj.

2020-02-19 16:22:46

Ja w tym artykule widzę nie jedną literówkę. Na stronie NIKu jest informacja, że na obsługę programu wydano 35mln. Wy Państwo zacytowaliście “skontrolowane jednostki na obsługę Programu wydały blisko 35 mld zł”. To nie jest prawda, że wydano na obsługę 35mld. Kolejna manipulacja.

Marcin M. bo RODO
Marcin M. bo RODO
2019-11-01 09:40:53

W Polsce mamy ponad 3 MLD (miliardy) dzieci? xDDDDD Moj wykladowca od makroekonomii dobrze mowil, ze dziennikarz robi kopiuj wklej, bo nie zna sie w ogole na temacie i potem takie kwiatki powstaja xD.

    Dominika Sobieraj
    Dominika Sobieraj
    2019-11-01 13:00:49

    Panie Marcinie, bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na literówkę. Została już poprawiona. Wszystkie fragmenty tekstu, które są dosłownym cytatem ze źródła podanego u dołu tekstu, są oznaczone cudzysłowem, żaden inny element tekstu nie pochodzi ze źródła określonego przez Pana jako "kopiuj-wklej".

Podobne artykuły

Credit Agricole w Łomiankach

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Łomiankach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wystartował BLIK – system płatności mobilnych

System BLIK umożliwia dokonywanie szybkich płatności mobilnych bez korzystania z karty. Potrzebujemy jedynie smartfona z dostępem do Internetu oraz zainstalowaną aplikację danego banku.

author
Patryk Byczek
09 lutego 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju

W środę 29 kwietnia ruszył nabór wniosków o subwencje wypłacane w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 250 pracowników mogą zgłaszać się po wypłacenie częściowo zwrotnego wsparcia z okresem karencji wynoszącym 12 miesięcy. Wysokość subwencji może wynieść maksymalnie aż 3,5 mln złotych, a wysokość zwrotu zależy przede wszystkim od utrzymania działalności i dotychczasowego zatrudnienia.

author
Halszka Gronek
30 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Aion Bank sesje przychodzące i wychodzące

Czekasz na przelew w Aion Banku? Sprawdź sesje Aion Banku, czyli dokładne godziny księgowania przelewów przychodzących i wychodzących w systemie Elixir. Dzięki temu szybko ustalisz, kiedy pieniądze trafią na konto.

author
Aleksandra Gościnna
02 stycznia 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak wyglądają finanse polskich emerytów?

Uwaga na oszustów - 10% osób w wieku 65 lat i więcej przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Złodzieje mają nowe sposoby, nie tylko na tradycyjnego “wnuczka”.

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nowe bezgotówkowe oddziały Credit Agricole

Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym o otworzeniu kolejnych placówek, w których nie będzie obsługi gotówkowej. Oddziały zlokalizowane są w Bielsku-Białej i Gliwicach.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj