Ile miesięcznie wydają studenci?

Ile miesięcznie wydają studenci?

author
Dominika Byczek
10 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

“Z roku na rok polscy studenci dysponują większym budżetem, ale też więcej wydają” – alarmuje Związek Banków Polskich. Przeprowadzane przez ZBP badanie wykazało, że przeciętne miesięczne wydatki studenta uczącego się w dużym akademickim mieście mogą znacznie przekraczać kwotę 2000 zł.

Miesięczne wydatki studentów to ponad 2000 zł

Prognozy Związku Banków Polskich mówią jasno – przyrost cen jest tak duży, że przeciętne wydatki studenta mogą przekraczać już kwotę 2100 zł – to wzrost aż o 250 zł w stosunku do wyliczeń z zeszłego roku.

Jeszcze bardziej rażąca jest ta kwota w porównaniu jej z pierwszą kwotą wydatków studenta wyliczoną w raporcie “Portfel Studenta” w 2016 roku. Wtedy to miesięczne wydatki polskiego studenta ledwie przekraczały 1500 zł.

Na tę kwotę składają się nie tylko koszty codzienne, takie jak koszty jedzenia, transportu, czy zajęć dodatkowych, ale też podstawowe koszty konieczne do poniesienia przez każdego studenta:

opłaty za studia (w przypadku studentów niestacjonarnych),

koszt zakwaterowania (zarówno w akademikach, jak i prywatnych mieszkaniach wynajmowanych przez studentów).

Opłata z tytułu tych dwu ostatnich pozycji oscyluje, według wskazania Związku Banków Polskich, w okolicach aż 900 zł. Z tego powodu studenci są grupą, która często poszukuje pożyczek pozabankowych.

Ile kosztuje żywność na studiach?

Z roku na rok rośnie również obciążenie finansowe związane z koniecznością zakupu drożejącej wciąż żywności. Studenci studiów niestacjonarnych na ten cel muszą przeznaczyć średnio 500 zł miesięcznie.

Kwota ta nie jest wcale wygórowana, jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że 500 zł miesięcznie dla osoby żywiącej się w pojedynkę (a nie gotującej dla kilku osób, gdzie koszt zawsze się rozkłada) to zaledwie 16-17 zł na dzień. Przeciętny koszt obiadu w stołówce uczelnianej pochłania już ponad połowę tej kwoty.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Dużo kosztują już same studia (dotyczy to oczywiście studiów niestacjonarnych, studia stacjonarne są nadal bezpłatne, o ile są prowadzone w języku polskim). “W tegorocznej edycji raportu przyjrzeliśmy się opłatom na jednym z popularniejszych kierunków, czyli zarządzaniu.

Studia te znajdują się w ofercie uniwersytetów, politechnik, wyższych szkół zawodowych i uczelni prywatnych” – wskazuje ZBP. Analiza wykazała, że najwięcej za studia zapłacić muszą studenci Uniwersytetu Warszawskiego – tam semestr studiów kosztuje aż 3400 zł. Aż dwa razy mniej za studia na tym samym kierunku zapłacą studenci PWSZ w Kaliszu i Politechniki Śląskiej.

50 zł miesięcznie studenci wydają na transport miejski

Obowiązkowym kosztem prawie każdego studenta jest też koszt zakupu karty miejskiej (niezbędnej do poruszania się po mieście pomiędzy wydziałami oraz przy wyprawach do bibliotek niejednokrotnie rozsianych po różnych dzielnicach). W dodatku legitymacja studencka obniża koszt karty miejskiej o połowę. Komunikacja miejska jest zatem dużo bardziej opłacalna i popularna w przypadku studentów niż np.: samochód czy taksówka.

Za bilet miejski najmniej zapłacimy w Rzeszowie – tam koszt takiej karty dla studenta to zaledwie 35 zł miesięcznie. Niewiele drożej wypada w tej kwestii Olsztyn z kwotą 40 zł miesięcznie.

W największych miastach akademickich – Krakowie, Warszawie i Gdańsku – kwoty te są znacznie wyższe i nawet ze zniżką studencką przekraczają 50 zł miesięcznie.

Gotowanie w domu kosztuje coraz więcej

“Wysokie i bardzo ważne miejsce na liście studenckich wydatków zajmuje żywność – zarówno w przypadku kiedy studenci gotują sobie sami oraz gdy stołują się na mieście” – informuje w raporcie “Portfel Studenta” ZBP.

Ceny produktów różnią się znacznie w zależności od miasta i konkretnego sklepu. Dużo mniej kosztują konkretne towary w sieciówkach, a nieco więcej przyjdzie nam zapłacić w lokalnych, niewielkich sklepikach.

Niewielu studentów może pozwolić sobie na stołowanie się na mieście, więc z reguły decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Produkty z roku na rok są jednak coraz droższe i nawet gotowanie samodzielnie coraz częściej nie jest drogą do dużych oszczędności.

Z naszych indywidualnych rozmów ze studentami wynika, że częściej gotują osoby, które nie muszą gotować jedynie dla siebie, a jedzą posiłki wspólnie ze współmieszkańcami (lokatorami bądź partnerem). Jeżeli koszt posiłku może rozłożyć się na kilka osób, łatwiej jest nam zdecydować się na gotowanie na własną rękę. Osoby spożywające posiłki w pojedynkę o wiele częściej i łatwiej decydują się na jedzenie na mieście (tym bardziej, że studenci w wielu miejscach mogą liczyć na spore zniżki, dzięki czemu obiad da się zjeść nawet za 10-12 zł).

Siłownia dla studenta to około 100 zł miesięcznie

Kosztem ponoszonym przez większość studentów jest też opłata miesięczna za karnet na siłownię. “Jak pokazują badania przeprowadzone przez Benefit Systems aż jedna piąta osób, które prowadzą aktywny tryb życia to studenci.

Sprzyjają temu odpowiednie warunki, takie jak zróżnicowana oferta, przystępne ceny sprzętu, dobra organizacja swojego czasu, ale i same ceny miesięcznych karnetów” – informuje ZBP w raporcie “Portfel Studenta”. Na ten cel średnio student musi przeznaczyć około 100 zł miesięcznie (a jest to i tak cena ze zniżką studencką).

Z tym jednak, czy jest to kwota wysoka, czy niska, można jednak polemizować. Dla osoby, która na swoje miesięczne utrzymanie dostaje od rodziców około kilkaset złotych, może mieć problem z zagospodarowaniem kwoty rzędu nawet 100 zł na taki cel. Kwoty karnetów studenckich są co prawda niższe od ogólnodostępnych ofert karnetów, ale z reguły jest to tylko przecena o kilka/kilkanaście procent (nie o połowę, jak w przypadku biletów komunikacji miejskiej).


Źródło:

https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Raport-ZBP-koszty-studiowania-coraz-wyzsze-–-polski-student-nie-zarabia-wiecej-niz-2000-zl

https://zbp.pl/getmedia/db30e431-257b-4b47-9942-e8164e844966/PortfelStudenta2019

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Olsztynie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Kilka jego oddziałów mieści się w Olsztynie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
26 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Lubaczów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się w udzielaniu kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Lubaczowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium

Bank Millennium poinformował w komunikacie prasowym, że od 1 lipca dostępna będzie możliwość składania wniosków z programu Dobry Start z poziomu bankowości internetowej Millenet. W roku bieżącym wnioski można będzie składać przez Internet, a pieniądze zostaną przelane na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
26 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Raszynie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Raszynie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Szybkie pożyczki Parczew

Poszukujesz dobrej oferty finansowania w Parczewie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
25 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jakie słodycze najchętniej kupują Polacy?

Drożdżówka na śniadanie lub czekoladka do kawy. Sklepowe półki kuszą różnymi słodyczami, od żelek po kolorowe ciastka. Agencja badawcza Nielsen sprawdziła, które słodkie przekąski najlepiej sprzedają się wśród Polaków.

author
Aneta Jankowska
18 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj