Ruszy promocja Głosu Przedsiębiorcy w środowisku biznesowym
Federacja Przedsiębiorców Polskich podpisała porozumienie z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w sprawie promocji aplikacji Głos Przedsiębiorcy w środowisku biznesowym. Teraz to ważne narzędzie ma okazję trafić do większego grona pomysłodawców. To duża szansa dla polskiego biznesu.
Jak dowiadujemy się z noworocznego komunikatu prasowego Federacji Przedsiębiorców Polskich, instytucja ta podpisała porozumienie z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie promocji aplikacji Głos Przedsiębiorcy w środowisku biznesowym. Dzięki planowanym działaniom rozwiązanie, które z założenia ma wspierać polskie przedsiębiorstwa i czynić koniunkturę bardziej przystępną dla nich, ma szansę trafić do większego grona pomysłodawców. Z porozumienia skorzysta więc sam biznes.
Głos Przedsiębiorcy – co warto wiedzieć?
Gwoli przypomnienia, Głos Przedsiębiorcy to specjalna aplikacja dostępna na portalu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Za pośrednictwem elektronicznego formularza każdy przedsiębiorca może zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy ustawodawcze, które następnie są weryfikowane przez specjalistów z administracji. Co więcej, dzięki specjalnej opcji komentarzy pomysłodawcy mogą sprawdzić, z jaką reakcją wśród innych przedsiębiorców i internautów spotkały się jego postulaty.
Status pomysłu, a więc informacja o tym, czy postulat został odrzucony, przekazany do konsultacji, czy może wdrożony, jest publikowany na portalu internetowym. W ten właśnie sposób wszyscy zainteresowani mają dostęp do aktualnych informacji na temat przyszłości zgłaszanych postulatów. Jeśli specjaliści z administracji uznają, że pomysł zgłoszony przez przedsiębiorcę jest gotowy do wprowadzenia w życie, przekazują go dalej, do resortu właściwego dla danej sprawy. Kategorii zgłaszanych pomysłów jest siedem. Są to:
- rozwój działalności gospodarczej,
- prawa i obowiązki przedsiębiorcy,
- finansowanie,
- wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek,
- handel zagraniczny,
- informacje dla przedsiębiorców,
- inwestowanie w Polsce.
Głos Przedsiębiorcy zmienia polski biznes
Zwrócenie uwagi na wagę Głosu Przedsiębiorców skłoniło władze Federacji Przedsiębiorstw Finansowych i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do zawarcia porozumienia w sprawie promocji aplikacji w środowisku biznesowym. Warto przypomnieć, że w samym tylko 2019 roku w życie weszło kilka niezależnych inicjatyw, które swój początek zawdzięczają Głosowi Przedsiębiorcy. Jedną z nich było wprowadzenie białej listy podatników VAT. Przypomnijmy, o czym dokładnie mowa.
Biała lista podatników VAT to ogólnopolski wykaz informacji o płatnikach podatku od towarów i usług (tak zwany podatek VAT). Spis ten stworzono po to, by umożliwić firmom skuteczne i szybkie weryfikowanie kontrahentów. Dzięki białej liście firmy mogą nie tylko sprawdzić, czy inny podmiot jest czynnim podatnikiem VAT, lecz także czy (a jeśli tak, to dlaczego) odmówiono mu rejestracji lub wykreślono go z rejestru. Baza służy również potwierdzaniu numeru rachunku bankowego, na jaki przedsiębiorcy powinni uiścić zapłatę na rzecz kontrahenta.
Utworzona we wrześniu 2019 roku biała lista podatników VAT zastąpiła dotychczas funkcjonujące wykazy płatników: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru. Przy takim – choć z pozoru wysoce rozbudowanym – kształcie przedsiębiorcy skarżyli się na niedostateczny zakres informacji – dane dotyczyły bowiem wyłącznie aktualnego statusu płatnika. Podatnik nie mógł więc stwierdzić, czy jego kontrahent miał status czynnego podatnika VAT w poprzednim miesiącu, kiedy wystawiona została faktura.
Inne inicjatywy Głosu Przedsiębiorcy
E-faktury w polskim biznesie to kolejny z postulatów, które udało się zrealizować dzięki głosom oddanym przez przedsiębiorców w aplikacji Głos Przedsiębiorcy. Ich wprowadzenie ma z założenia prowadzić do usprawnienia procesów zarządzania przedsiębiorstwem. E-faktury to przede wszystkim duża oszczędność czasu i pieniędzy. Cechuje je także wiarygodność wystawianych dokumentów oraz łatwość ich przechowywania. Sama natomiast Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF) zapewnia formaty dokumentów zgodne ze standardami Normy Europejskiej.
Inną wartą wspomnienie inicjatywą Głosu Przedsiębiorcy było złożenie wniosku o wprowadzenie obostrzeń prawnych dla nieterminowych kontrahentów w biznesie. Eksperci są zdania, że wejście w życie nowelizacji ustawy przeciwdziałającej zatorom płatniczym (zaplanowane na 1 stycznia 2020 roku) jest realną szansą wsparcia polskich firm w dochodzeniu swych należności od kontrahentów. Nowe przepisy mają ochronić interesy przedsiębiorców i ograniczyć liczbę upadłości w związku z niewypłacalnością osiągniętą na skutek nieodzyskanych wierzytelności.
Warto też wspomnieć o inicjatywie nowelizacji artykułu 299e. Ordynacji podatkowej, która wyszła, de facto, z ramienia Głos Przedsiębiorcy. Dzięki tej zmianie prawnej Szef Krajowej Administracji Skarbowej został upoważniony do udostępnia służbom statystyki publicznej danych dotyczących przedsiębiorstw, o ile brakowało ich w aktach spraw podatkowych. Od czasu wejścia w życie nowelizacji przedsiębiorstwa mogą w pełni angażować swoje zasoby na prowadzeniu produkcyjnej działalności, nie tracąc ich na wykonywanie obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych.
Źródła:
http://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?lang=pl&page=komunikaty_fpp&year=2020&month=1&id=189
Dodaj komentarz