Ile Polacy muszą pracować na zakup używanego samochodu?

Ile Polacy muszą pracować na zakup używanego samochodu?

author
Dominika Sobieraj
03 maja 2019

Niewielu Polaków może pozwolić sobie na zakup nowego auta z górnej półki prosto z salonu. Znacznie więcej osób decyduje się na samochód używany, z reguły dziesięcioletni i kosztujący nie więcej niż 20 000 zł. Ile musimy pracować, by kupić auto używane za gotówkę?

To, ile czasu musi poświęcić przeciętny Polak na to, by odłożyć sobie na zakup samochodu używanego za gotówkę, obliczył największy sprzedawca samochodów używanych w Europie Środkowej, AAA AUTO. W badaniu średni czas oszczędzania uzależniono od kwoty, którą zarabia statystyczny Polak.

10 miesięcy dzieli nas od auta za ponad 17 000

Analiza AAA AUTO wskazała, że na rynku wtórnym mediana ceny samochodu kupowanego przez Polaka wynosi 17 600 zł. Gdybyśmy nie ponosili wydatków na życie codzienne i całe pieniądze przeznaczali na odłożenie na zakup auta używanego, byłoby nas na nie stać po dziesięciu miesiącach.

Statystycznie taki czas oszczędzania wystarczyłby Polakowi na zakup auta mającego więcej niż 11 lat i prawie 200 000 km na liczniku. Czasu oszczędzania nie liczono jednak przy uwzględnieniu średniej krajowej, która podawana jest przez GUS, a od kwoty dominanty, czyli wynagrodzenia wypłacanego najczęściej w danym roku.

Przeciętna pensja wskazywana przez GUS wynosiła w marcu 2019 roku 5164 zł brutto, czyli po odliczeniu podatku i wszystkich składek ZUS około 3600 zł na rękę. Przy takich zarobkach oszczędzanie na kwotę 17600 zł trwałoby niecałe pięć miesięcy.

Często słyszy się jednak, że średnia krajowa ogłaszana przez GUS nijak ma się do rzeczywistej kwoty, którą Polacy co miesiąc widzą na koncie. Dlatego też firma AAA AUTO przy analizowaniu sytuacji rynkowej uwzględniła nie wysokość średniej krajowej, a dominantę, czyli kwotę wypłacaną Polakom najczęściej.

Wynosi ona już nie ponad 5000 zł, a zaledwie 2500 zł brutto, czyli około 1800 zł na rękę. Kwotę tę przyjęto na zasadzie analogii ostatniej ogłaszanej przez GUS dominanty, która w 2016 roku również była dwa razy niższa niż średnia krajowa. Przy takich zarobkach na używany samochód należałoby odkładać przez 10 miesięcy.

"

Kupując auto za medianę ceny, która ukształtowała się w pierwszym kwartale 2019 roku na poziomie 17 600 złotych, otrzymamy zużyty samochód, który może stanowić zagrożenie na drodze, a jego historia pochodzenia może być niejasna. W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest wybór młodszego auta, kilkuletniego, ze stosunowo małym przebiegiem

– wskazuje Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. Doradza także, by zakup takiego pojazdu wspomóc środkami pochodzącymi z kredytu samochodowego albo leasingu.

Najczęściej sprzedawane auta używane

W pierwszym kwartale 2019 roku najczęściej do sprzedaży były ogłaszane:

  1. Opel Astra,
  2. Volkswagen Passat,
  3. Audi A4,
  4. BMW 3,
  5. Volkwagen Golf,
  6. Ford Focus,
  7. Ford Mondeo,
  8. Skoda Octavia,
  9. BMW 5,
  10. Audi A6.

Źródło:

https://www.aaaauto.pl/pl/informacje-prasowe/polak-pracuje-10-miesiecy-na-auto-uzywane/article.html?id=45363

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jeden numer do zastrzegania kart płatniczych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
23 stycznia 2014

Jeden numer do zastrzegania kart płatniczych

Kredyt samochodowy Miechów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
27 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Miechów

PKO BP liderem rankingu Consensus Economics
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 maja 2021

PKO BP liderem rankingu Consensus Economics

Santander Bank Polska w Wieluniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
29 maja 2019

Santander Bank Polska w Wieluniu

Porównaj