Ile się czeka na decyzję kredytową?

Ile się czeka na decyzję kredytową?

author
Halszka Gronek
30 sierpnia 2018
Dla większości Klientów szybkie i bezproblemowe otrzymanie kredytu jest kwestią priorytetową. W wielu przypadkach jednak czas, jaki musi upłynąć od momentu złożenia wniosku aż do chwili pojawienia się pieniędzy na koncie kredytobiorcy, potrafi frustrować.

Spis treści:
1. Co to jest decyzja kredytowa?
2. Czas oczekiwania na decyzję – kredyt hipoteczny.
3. Czas oczekiwania na decyzję – kredyt gotówkowy.
4. Od czego zależy czas oczekiwania?
5. Jak można przyspieszyć decyzję?

 

 

CO TO JEST DECYZJA KREDYTOWA?

Decyzja kredytowa jest niczym innym, jak „werdykt”, który bank wydaje wobec wniosku kredytowego danego Konsumenta. Decyzja kredytowa może być pozytywna, co oznacza, że Wnioskodawca otrzyma pieniądze od banku. Negatywna decyzja kredytowa będzie natomiast jednoznaczna z odmową przyznania wsparcia finansowego.

Decyzja kredytowa zależy przede wszystkim od naszej zdolności oraz wiarygodności kredytowej. Nad rozpatrywaniem wniosków i ich skrupulatną analizą pracuje sztab analityków bankowych. Nie wydadzą oni decyzji, dopóki nie upewnią się, że dany Wnioskodawca poradzi sobie ze spłatą zobowiązania, a tym samym – nie będzie zagrażał płynności finansowej banku. 
 

Skrupulatne i dokładne przeanalizowanie wniosku wymaga stosownego czasu. Dlatego właśnie na niektóre decyzje kredytowe przyjdzie nam czekać dłużej. Warto pamiętać o tym, że każda instytucja kieruje się własną polityką decyzyjną, lecz wszystkie obowiązują wspólne przepisy i zasady. Sprawdziliśmy więc, na jaki czas oczekiwania na decyzję kredytową Wnioskodawca powinien być przygotowany. 
 

 

CZAS OCZEKIWANIA NA DECYZJĘ – KREDYT HIPOTECZNY

Kredyt hipoteczny jest produktem udzielanym przez banki na spore sumy i na długi czas kredytowania. W związku z poważnym charakterem owego kredytu czas na rozpatrzenie decyzji w sprawie jego przyznania jest o wiele dłuższy, niż w przypadku kredytów czy pożyczek gotówkowych. 
 

W świetle obecnie obowiązujących przepisów maksymalny czas na podjęcie przez bank decyzji kredytowej nie może przekroczyć 21 dni. Takowy limit wprowadziła w życie nowa ustawa i kredycie hipotecznym – lecz oczywiście, jak to z bankami bywa, istnieje wiele sposób na to, by owy limit czasowy wydłużyć. 
 

Każdy błąd, brak podpisu w odpowiednim miejscu wniosku kredytowego, czy opóźnienie w dostarczeniu wymaganych dokumentów skutkują wydłużeniem przez banku czasu oczekiwania na decyzje kredytową o kilka dni, a nawet tygodni. Dlatego właśnie przeciętny okres rozpatrywania wniosku trwa od 30 do 60 dni. 
 

 

CZAS OCZEKIWANIA NA DECYZJĘ – KREDYT GOTÓWKOWY

Kredyt gotówkowy jest w większości przypadków produktem udzielanym na mniejszą kwotę i na krótszy czas spłaty, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Dlatego właśnie czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku kredytowego trwa zwykle do kilkunastu dni. 
 

Wszystko zależy oczywiście od tego, na jak dużą sumę chcemy zaciągnąć kredyt i jak kompletny dostarczyliśmy wniosek. Warto także wiedzieć, że znacznie krócej trwa cały proces ubiegania się o kredyt gotówkowy wtedy, gdy posiadamy otwarty rachunek w danym banku. Wówczas wszelkie formalności zostają ograniczone do minimum, bowiem bank sam sprawdzi sobie nasze comiesięczne wpływy i na ich podstawie obliczy naszą zdolność kredytową. 
 

Jeszcze krócej poczekamy na decyzję kredytową w przypadku złożenia wniosku online. Zazwyczaj wstępną decyzję banku poznamy już w ciągu 10-15 minut. Takie oferty deklaruje Bank Millenium, Eurobank czy BZ WBK. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pieniądze zostaną nam wypłacone w ciągu 1 dnia.
 

 

OD CZEGO ZALEŻY CZAS OCZEKIWANIA?

O czasie podjęcia decyzji decyduje przede wszystkim rodzaj kredytu, o jaki się obiegamy, oraz całkowita jego kwota. Duże znaczenie ma także stopień zaawansowania wniosku, czyli to, jak bardzo zawiłe są wynegocjowane przez nas warunki kredytowe i jakie zabezpieczenia zgłaszamy. 

Dużo szybciej przyznaje się pożyczki na małą kwotę, lecz o wiele trudniej jest podjąć decyzję w sprawie kredytu hipotecznego lub inwestycyjnego – tutaj komplet dokumentów musi zostać przeanalizowany i dogłębnie sprawdzony przez odrębny dział banku.
 

Czas wydania decyzji kredytowej zależ także od tego, jak kompletny wniosek dostarczymy do banku, a także od tego, ile bieżących wniosków kredytowych dany bank aktualnie rozpatruje. Dlatego właśnie, wybierając bank z dobrą ofertą, musimy być przygotowani na to, że czas oczekiwania na decyzję może być spory.
 

 

JAK MOŻNA PRZYŚPIESZYĆ DECYZJĘ?

Jeśli zależy nam na krótkim czasie rozpatrzenia naszego wniosku, jedyną rzeczą, na jaką możemy mieć realny wpływ, jest dostarczenie kompletnego i w pełni wypełnionego wniosku. 
 

W sytuacji, gdy staramy się więc o kredyt w konkretnym banku, w pierwszej chwili powinniśmy zgłosić się do jego oddziału po listę wszystkich wymaganych dokumentów. Każdy bank posiada bowiem odrębne wytyczne w tej sprawie.

Powinniśmy posiadać przede wszystkim aktualny i nieuszkodzony dowód osobisty. Bezwzględnie należy również pamiętać o konieczności złożenia swojego podpisu oraz parafek na każdej ze stron wniosku. Klient banku powinien przynieść ze sobą również zaświadczenie o dochodach, a w przypadku kredytu hipotecznego – wszystkich dokumentów dotyczących danej nieruchomości.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koronawirus a dostarczanie emerytur i rent w gotówce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 marca 2020

Koronawirus a dostarczanie emerytur i rent w gotówce

Bank Pekao w Turku
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019

Bank Pekao w Turku

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
12 lipca 2019

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

“Celuj w Punkt” – nowa oferta Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2021

“Celuj w Punkt” – nowa oferta Poczty Polskiej

Emerytury stażowe – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 grudnia 2019

Emerytury stażowe – co to jest?

Porównaj