Ile się czeka na świadczenie 500 plus?
ile-czeka-sie-na-swiadczenie-500+

Ile się czeka na świadczenie 500 plus?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 października 2022

Świadczenie 500+ to rządowy program, który pomaga poprawić sytuację finansową rodzinom z dziećmi. Podpowiadamy, kto może uzyskać pomoc finansową i ile się na nią czeka.

Świadczenie 500 plus – co to jest?

500 plus to rządowy program, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i od tego czasu stanowi duże finansowe wsparcie wszystkich rodzin, które wychowują dzieci. Początkowo pieniądze były wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od 1 lipca 2019 roku są wypłacane także na pierwsze dziecko.

“Program Rodzina 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń […] ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci […] oraz stanowi inwestycję w rodzinę” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej. Projekt przewiduje świadczenie 500 plus na dzieci, ale oprócz tego rodziny mogą wnioskować także o świadczenie wychowawcze czy zasiłek 300 plus.

Przy wypłatach świadczenia 500 plus nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe i kryterium liczby dzieci. Pieniądze może otrzymać każdy, kto złoży odpowiedni wniosek. Wypłaty realizowane są do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Sprawdź pożyczki na 500 plus.

Komu przysługuje świadczenie 500+?

Świadczenie 500+ plus przysługuje wszystkim dzieciom do osiemnastego roku życia, bez względu na sytuację materialną w rodzinie. Warto pamiętać, że przyznanie świadczenia nie jest uwarunkowane pokrewieństwem, a więc o pieniądze mogą wnioskować również prawni opiekunowie dziecka adoptowanego lub rodzina zastępcza. Osobom, które nie mają możliwości skorzystania z świadczenia 500+, polecamy zapoznać się z kredytem online lub pożyczkami pozabankowymi. 

Świadczenie 500+ przysługuje:

 • rodzicom, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu rodziców,
 • opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie z nim zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego,
 • opiekunowi prawnemu dziecka,
 • rodzinie zastępczej,
 • rodzinnym domom dziecka,
 • placówkom opiekuńczo-wychowawczym.

Sprawdź pożyczki z komornikiem.

Jak uzyskać świadczenie 500+?

Aby otrzymać świadczenie 500+ oczywiście musimy złożyć wniosek. Jak to zrobić? Przede wszystkim możemy złożyć go w formie elektronicznej przez Internet lub papierowej w urzędzie. Jeśli wybierzemy opcję internetową, możemy to zrobić na trzy sposoby:

 • Za pomocą swojego banku (jeśli obsługują takie rozwiązania),
 • poprzez platformę ZUS PUE,
 • korzystając z internetowego portalu [email protected]

Następnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej będzie rozpatrywać nasz wniosek i sprawdzać czy nie pobieramy już owego finansowania. Jeśli potrzebujemy natychmiastowych pieniędzy i nie możemy czekać na rozpatrywanie wniosku, warto skorzystać z pożyczki bez zaświadczeń.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o 500+?

W 2019 roku proces ubiegania się o świadczenie 500+ został znacznie uproszczony. Wcześniej pod uwagę był brany dochód rodzinny, a więc niezbędne były dokumenty potwierdzające sytuacje materialną. Od kilku lat sytuacja została uproszczona i świadczenie należy się każdemu dziecku do 18. roku życia. Aktualnie wystarczy kopia dowodu osobistego oraz – w zależności od sytuacji – inne dokumenty. W momencie składania wniosku w innej miejscowości niż zamieszkujemy, musimy dołączyć zaświadczenie o niepobieraniu podobnych świadczeń z innego miejsca. Jeśli dziecko wychowuje samotna mama, a ojciec jest nieznany, musimy dołączyć również akt urodzenia dziecka.

Świadczenie 500+ - ile się czeka?

Świadczenie 500+ obowiązuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Obecny okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej naszego wniosku, zaczynamy zastanawiać się, kiedy pieniądze trafią na nasze konto. Możemy się spodziewać, że świadczenie zostanie wypłacone w najbliższym czasie. Od 1 czerwca 2022 roku za realizacją programu zajmuje się wyłącznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Terminy wypłaty świadczenia zależą od tego, w którym miesiącu złożyliśmy wniosek:

 • Wniosek został złożony w terminie od 1 czerwca 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku – świadczenie zostanie wypłacone do 31 sierpnia 2022 roku.
 • Wniosek został złożony w terminie od 1 lipca 2022 roku do 31 lipca 2022 roku -świadczenie zostanie wypłacone do 30 września 2022 roku.
 • Wniosek został złożony w terminie od 1 sierpnia 2022 roku do 31 sierpnia 2022 roku – świadczenie zostanie wypłacone do 31 października 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Zgarnij Premię z eKontem – III edycja” w mBanku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
11 września 2018

Promocja: „Zgarnij Premię z eKontem – III edycja” w mBanku

Biała lista podatników VAT w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 kwietnia 2020

Biała lista podatników VAT w ING Banku Śląskim

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt do 1500 zł
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
13 kwietnia 2016

Darmowa pożyczka Alfa Kredyt do 1500 zł

Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 czerwca 2019

Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie

Finbo – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
12 listopada 2019

Finbo – kolejna pożyczka

Porównaj