Ile wynosi składka KRUS w 2020?

Ile wynosi składka KRUS w 2020?

author
Halszka Gronek
26 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Składki bezpieczeniowe odprowadzane przez rolników na rzecz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podlegają aktualizacji co trzy miesiące. W dzisiejszym artykule  sprawdzamy, jaka jest ich wysokość w pierwszym kwartale 2020 roku. Zapraszamy do lektury!

Obowiązek ubezpieczeniowy rolników

Każdy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne, czyli grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, stanowiącymi zorganizowaną całość gospodarczą, ma obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych KRUS. 

Co ciekawe, obowiązek bezpieczeniowy nie dotyczy tylko rolnika, lecz także wszystkich osób podlegających ubezpieczeniu w jego gospodarstwie. Ważne, by osoby te posiadały obywatelstwo polskie lub były uprawnione do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście w przypadku, gdy działalność rolnicza prowadzona jest na rachunek kilku osób, obowiązek opłacania składek ciąży na tych osobach solidarnie.

Ponadto w przepisach prawnych znajdziemy zapis mówiący o tym, że wszystkie zobowiązania dotyczące ubezpieczenia rolnika (i świadczeń przysługujących temuż rolnikowi) stosuje się także do małżonka rolnika. Zapis ten starci obowiązywanie w przypadku gdy małżonek nie będzie pracował w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych kredytów dla rolników: https://www.zadluzenia.com/kredyty-pozyczki-dla-rolnikow/ 

Wymiar składek KRUS

Od ponad dekady składki na ubezpieczenie społeczne rolników, czyli na tak zwane ubezpieczenie KRUS, naliczane są w wymiarze miesięcznym. W przypadku, gdy okres podlegania temu ubezpieczeniu jest krótszy niż miesiąc, składki obliczane są proporcjonalnie do liczby dni podlegania temu ubezpieczeniu – wynika tak wprost z treści ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W akcie prawnym czytamy, co następuje:

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8. Wysokość składki

1. Za każdego ubezpieczonego opłaca się miesięczną składkę w równej wysokości, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Wysokość składki za jednego ubezpieczonego ustala się w planie funduszu składkowego stosownie do zasad określonych w art. 7.

2a. W przypadku gdy okres podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu jest krótszy niż miesiąc, wysokość składki oblicza się proporcjonalnie do liczby dni podlegania temu ubezpieczeniu.


Źródło: Dz.U.2020.0.174 t.j. – Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

Rodzaje ubezpieczenia rolników

W ramach pakietu ubezpieczeń społecznych rolników ubezpieczeniu wyodrębnia się:

  • ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie;
  • ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Warto w tym miejscu dodać także, że ubezpieczeniu społecznemu KRUS podlega się z mocy ustawy albo na wniosek (w zależności od osoby ubezpieczanej i jej  roli w gospodarstwie rolnym). 

 

Sprawdź, kto może zostać rolnikiem w 2020 roku: https://www.zadluzenia.com/jak-zostac-rolnikiem-wymagania/ 

 

Z wnioskiem o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym KRUS może wystąpić zainteresowana osoba lub rolnik, na którego rachunek ta osoba pracuje. Objęcie rolniczą polisą na wniosek następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Nie ma możliwości objęcia ubezpieczeniem za okres wstecz. 

Oczywiście osoba podlegająca dobrowolnemu ubezpieczeniu KRUS może w każdym czasie odstąpić od ubezpieczenia, składając oświadczenie w tej sprawie. Za odstąpienie od ubezpieczenia uważać się będzie także sytuację, w której rolnik zaprzestanie opłacania składek w terminie. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacje, gdy rolnik obowiązany do opłacenia składki jeszcze przed upływem terminu płatności wystąpi do kasy KRUSS o jego odroczenie, albo gdy udowodni, że nieopłacenie składki w terminie było skutkiem siły wyższej.

Wysokość składek w 2020 roku

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rolnika zależy przede wszystkim od charakteru prowadzonej działalności. Jeśli rolnik prowadzi jedynie gospodarstwo rolne, będą go obowiązywać inne składki aniżeli w przypadku prowadzenia jednocześnie gospodarstwa rolnego i pozarolniczej działalności gospodarczej. Drugą zmienną wpływającą na ostateczną wysokość składem jest wielkość powierzchni posiadanego gospodarstwa (gruntów). 

W przypadku rolników będących jednocześnie pozarolniczymi przedsiębiorcami wysokości składek są następujące:

Składki domowników gospodarstwa domowego

Jak zaznaczyliśmy na wstępie niniejszego artykułu, domownicy zamieszkujący danego gospodarstwo mogą podlegać ubezpieczeniu społecznemu z KRUS, o ile posiadają obywatelstwo polskie lub są uprawnione do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

W ich przypadku jednak składka opłacana na rzecz KRUS-u jest niższa, niż ma to miejsce u  rolników właściwych. Kwoty prezentują się następująco:

Opłacanie składek kwartalnie 

W przeciwieństwie od standardowej (miesięcznej) formy rozliczania składek ZUS, składki KRUS opłaca się co kwartał. Termin płatności przypada ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału. Od tej reguły istnieje pewnie wyjątek: jeżeli decyzja, w której określono wysokość zobowiązań z tytułu składek, nie została doręczona co najmniej na 14 dni przed ustawowym terminem płatności, obowiązuje termin płatności wynoszący 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji.

Na koniec warto dodać, że w przypadku, gdy wysokość składki jest uzależniona od wysokości emerytury podstawowej, przy obliczaniu wysokości składki przyjmuje się kwotę emerytury podstawowej obowiązującą w ostatnim miesiącu poprzedniego kwartału.


Źródła:
https://www.krus.gov.pl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Busku-Zdroju

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Busku-Zdroju – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Profi Credit z nagrodą prezydenta

Firma Profi Credit otrzymała od prezydenta Bielska-Białej statuetkę Harnasia. Nagroda została przyznana za działalność spółki na rzecz rozwoju sportu w 2016 roku.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kolej Plus – nowy rządowy program

Kolej Plus to nowy program pomocy obywatelom. Rząd chce przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie inwestycji kolejowych. Znamy już listę 20 projektów przyjętych do realizacji.

author
Dominika Byczek
19 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Częstochowie

Santander Bank Polska to drugi pod względem wielkości aktywów bank w Polsce. Oddziały banku są zlokalizowane w Częstochowie. Sprawdzamy ofertę placówek, ich adresy oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczka świąteczna w Alior Banku

W okresie przedświątecznym Klienci są wręcz zasypywani reklamami pożyczek i kredytów. Jedną z takich ofert znajdziemy w Alior Banku, który przygotował „Pożyczkę Świąteczną” na dowolny cel. Jej maksymalna kwota to nawet 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia ławnik?

Nie da się ukryć, że funkcja ławnika jest niezwykle wymagająca i osoby, które ją pełnią, muszą być do niej bardzo dobrze przygotowane. Sprawdziliśmy, ile zarabiają ławnicy.

author
Sandra Tessmer
27 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj