Hoist NS FIZ – co robić po sprzedaży długu

Hoist NS FIZ – co robić po sprzedaży długu

author
Patryk Byczek
21 maja 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Dostajemy od Was mnóstwo zapytań dotyczących firmy Hoist, która kupuje niespłacone wierzytelności. Przyjrzyjmy się o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

Scenariusz jest taki sam: Klient ma niespłacony kredyt lub pożyczkę. Sprawa trafia do windykacji danej instytucji finansowej, a nawet komornika sądowego. Z czasem otrzymujemy pismo informujące o sprzedaży wierzytelności do Hoist I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (w skrócie Hoist NS FIZ). Dodatkowo kontaktować mamy się wyłącznie z Navi Lex Sp. z o.o., Al. Śląska 1, 54-118 Wroclaw.

Większość osób nie ma pojęcia co tak naprawdę się stało i co mają robić. Wyjaśnimy krok po kroku wszelkie wątpliwości.

1. Co się stało ?

Wierzyciel podjął decyzję o sprzedaży długu do innego wierzyciela, podpisał stosowną umowę i przestał być właścicielem wierzytelności. W dzisiejszym obrocie gospodarczym co raz więcej spraw jest sprzedawanych do innych instytucji.

2. Wiele osób zastanawia się czy bank/firma pożyczkowa może w ogóle sprzedać wierzytelność do nowego Wierzyciela.

Niestety może, i to bez zgody Dłużnika. Do przeniesienia wierzytelności taka zgoda nie jest wymagana, wystarczy poinformować Klienta o transakcji. Wynika to wprost z art. 509 kodeksu cywilnego.

3. Co to za podmiot Hoist I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (Hoist NS FIZ) ?

Jest to fundusz, który zajmuje się nabywaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielami takich funduszy przeważnie są firmy windykacyjne (KRUK, Best, Kredyt Inkaso).

4. Kto stoi za Hoist NS FIZ ?

Właścicielem tego funduszu jest grupa finansowa ze Szwecji – Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Grupa prowadzi działalność w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Szwecji i Polsce. Hoist Finance zajmuje się nabywaniem i zarządzaniem wierzytelnościami.

5. Dlaczego Bank/firma pożyczkowa sprzedała mój dług ?

Jest to opłacalne z kilku powodów. Po pierwsze pozbywa się w ten sposób „złych kredytów” czyli tzw. NPL (z ang. Non-performing loan). NPL to w dużym skrócie kredyt niespłacony w terminie/przeterminowany. Banki mają obowiązek utrzymywania poziomu NPL na jak najniższym poziomie.

Po drugie sprzedaż wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym przynosi korzyści podatkowe. Banki mogą bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w związku ze zbyciem wierzytelności na rzecz funduszu.

Wreszcie po trzecie – obsługa niespłacanej wierzytelności w Banku sporo kosztuje. Trzeba utrzymać pracowników windykacji i ponosić koszty związane z bieżącą obsługą niespłaconej umowy.

Dla wielu banków o wiele łatwiej jest sprzedać wierzytelność niż ją samemu odzyskiwać. Podsumowując: Bank poprzez sprzedaż wierzytelności poprawia sobie poziom złych kredytów NPL, nie płaci za obsługę umowy, uzyskuje korzyści podatkowe, a na dodatek wie ile odzyska pieniędzy za daną sprawę.

6. Z kim mam się kontaktować ?

Właścicielem wierzytelności jest Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Jednak grupa działa w Polsce wyłącznie za pośrednictwem kancelarii Navi Lex Sp. z o.o., Aleja Śląska 1, 54-118 Wrocław.

I tylko z tą firmą powinniśmy się kontaktować. Navi Lex Sp. z o.o. jest pełnomocnikiem Wierzyciela (Hoist Finance AB) i zajmuje się obsługą jego wierzytelności w Polsce.

Kontakt z Navi Lex Sp. z o.o.:

– Telefoniczny: 71 725 40 71

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:30, w sobotę 8:30-16:30.

– E-mail: [email protected]

– Formularz kontaktowy na stronie http://hoistfinance.pl/kontakt/

– Prośba o kontakt telefoniczny http://hoistfinance.pl/kontakt/

7. Jakie dane mam podać kontaktując się z Navi Lex Sp. z o.o. ?

  • imię i nazwisko
  • adres korespondencyjny
  • numer telefonu
  • numer sprawy nadany przez Navi Lex
  • nazwę poprzedniego Wierzyciela
  • nazwę aktualnego Wierzyciela

8. Co mogę zrobić po sprzedaniu sprawy do Hoist Finance AB ?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne – należy niezwłocznie skontaktować się z Navi Lex i ustalić szczegóły dotyczące spłaty zadłużenia. W przeciwnym razie możemy spodziewać się ponownego przekazania sprawy do sądu celem uzyskania nakazu zapłaty (o ile oczywiście dług nie jest przedawniony).

9. W jaki mogę spłacić zadłużenie do Hoist Finance ?

Paradoksalnie po zbyciu wierzytelności Dłużnik ma większe możliwości polubownej spłaty zadłużenia niż w bankach czy firmach pożyczkowych. Nowy wierzyciel z pewnością będzie zainteresowany spłatą nawet w niskich ratach, które nie były akceptowane przez poprzedniego wierzyciela.

Pamiętajmy, że nasza wierzytelność została sprzedana za około 10-30% jej wartości i każda wpłata dokonana na poczet nowego Wierzyciela jest dla niego sukcesem. Z tego względu fundusze sekurytyzacyjne mogą zaproponować Dłużnikom spłatę w dogodnych ratach.

Po ustaleniu wysokości rat podpisywana jest ugoda na piśmie. Znajdziemy w niej wszystkie istotne elementy: wysokość długu do spłaty, wysokość comiesięcznej raty oraz kwotę do umorzenia.

10. Co zrobić jeżeli sprzedana wierzytelność została wcześniej spłacona ?

Koniecznie powinniśmy to zgłosić do spółki Navi Lex poprzez złożenie reklamacji. Wskazujemy w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie możliwe dokumenty to potwierdzające: zaświadczenia o spłacie, formularze ugody, potwierdzenia wpłat etc.

Możemy też spróbować skontaktować się z poprzednim wierzycielem i poinformować o tym fakcie. Istnieje jednak ryzyko, że poprzedni wierzyciel odeśle nas do Hoist AB bez zapoznawania się ze sprawą.

11. Gdzie mam wpłacać pieniądze ?

Konto do spłaty długu wskazane jest w piśmie od Navi Lex. Pieniądze księgowane są bezpośrednio na rachunku Hoist AB. Navi Lex jest jedynie pełnomocnikiem wierzyciela i tak zwanym „serwisantem” wierzytelności w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie na stronach:

Navi Lex: http://hoistfinance.pl/

Host Finance: http://hoistfinance.com/

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Fan
Fan
2021-03-01 10:18:08

Pozdrowienia dla szefostwa regionu od przeterminowanych na Podkarpacie i Rzeszów. Chęć mojego pozdrowienia wynika z zachwytu i podziwu dla błyskotliwości mózgu tych ludzi, zaangażowania i pewnie wielokrotnego przemyślenia swojej strategii działania. Jestem windykowany już ok. 10 lat i stwierdzam z zachwytem , że wydaliście kilkukrotnie więcej pieniędzy na obsługę mojej osoby, niżeli chcecie odemnie wyłu..d....z.....i.....ć . Po co wysyłacie pisma, zwykłym listem, które niczemu nie służą. Nie było chęci obniżenia kwoty wyłudzanej z waszej strony, żadnych propozycji , negocjacji. Może mniej, jest więcej niż nic ??? Bez dokumentu stwierdzającego zakup wierzytelności jest wam ciężko rozmawiać, wiem i rozumie to, jednak każda rozmowa przybliża cel. W dalszym ciągu stosujecie metody z poprzedniego wieku, siedzicie w autach przed domem, gdzieś tam na chodniku stoicie, co to ma być ???, wyłudzanie, ??? zastraszanie, ???, jakieś prezentacje chomo, ??? hahahaha, hahahaha, hahahaha, hahaha, hahahaha, chyba takich jak wy, gdzie tu logika ??? Może to wybujałe ambicje tych ludzi w terenie. ??? Pewnie dobre zaplecze finansowe i kadrowe pozwalają szastać kasą bez kontroli. Gdzie rzeczywistość.??? Czytałem troskliwe komentarze pisane z samej góry, ciekawe czy sama góra wie jak się marnują pieniądze w terenie ??? Pozdrawiam biedaków z marzeniami, którzy starają się u was o pracę.

majk
majk
2020-12-31 12:26:53

potwierdzam, nigdy nie odniosłem wrażenia, że nękają jak niektórzy piszą, a wszystko było dla mnie przejrzyście podane przez pracownika firmy... zadawajcie pytania zamiast się upominać później

Podobne artykuły

Bank Pekao w Skoczowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Skoczowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Kudowie Zdroju

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Kudowa Zdrój – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Vishing – na czym polega?

Uwaga na vishing – to wyłudzanie danych w trakcie rozmowy telefonicznej. Przed oszustwem ostrzegają największe banki w Polsce. Tłumaczymy, czym jest vishing i radzimy, jak go uniknąć.

author
Dominika Byczek
21 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Raciborzu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Raciborzu to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
07 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak aktywować kartę płatniczą?

Aby używanie karty płatniczej było możliwe, w pierwszej kolejności po jej otrzymaniu należy dokonać aktywacji, a także nadać jej kod PIN. Ta czynność jest bardzo prostym, ale mimo tego niezbędnym etapem, który pozwoli nam uiszczać płatności za pomocą karty. Sprawdźmy jak krok po kroku dokonać aktywacji karty płatniczej oraz jak nadać indywidualny kod, który zabezpieczy dostęp do naszych środków. Sprawdzimy również jak wykonać taką operację w poszczególnych bankach.

author
Julia Wierciło
09 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Znaczek z okazji 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego

Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia obrad Sejmu Ustawodawczego. Uroczysta premiera odbyła się 21 lutego w gmachu Sejmu i została zorganizowana przez Kancelarię Sejmu we współpracy z Pocztą Polską.

author
Aneta Jankowska
21 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj