zadluzenia.com
zamknij

Hoist NS FIZ – co robić po sprzedaży długu

Dostajemy od Was mnóstwo zapytań dotyczących firmy Hoist, która kupuje niespłacone wierzytelności. Przyjrzyjmy się o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi.

 

Scenariusz jest taki sam: Klient ma niespłacony kredyt lub pożyczkę. Sprawa trafia do windykacji danej instytucji finansowej, a nawet komornika sądowego. Z czasem otrzymujemy pismo informujące o sprzedaży wierzytelności do Hoist I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (w skrócie Hoist NS FIZ). Dodatkowo kontaktować mamy się wyłącznie z Navi Lex Sp. z o.o., Al. Śląska 1, 54-118 Wroclaw.

 

Większość osób nie ma pojęcia co tak naprawdę się stało i co mają robić. Wyjaśnimy krok po kroku wszelkie wątpliwości.

 

 

1. Co się stało ?

 

Wierzyciel podjął decyzję o sprzedaży długu do innego wierzyciela, podpisał stosowną umowę i przestał być właścicielem wierzytelności. W dzisiejszym obrocie gospodarczym co raz więcej spraw jest sprzedawanych do innych instytucji.

 

2. Wiele osób zastanawia się czy bank/firma pożyczkowa może w ogóle sprzedać wierzytelność do nowego Wierzyciela.

 

Niestety może, i to bez zgody Dłużnika. Do przeniesienia wierzytelności taka zgoda nie jest wymagana, wystarczy poinformować Klienta o transakcji. Wynika to wprost z art. 509 kodeksu cywilnego.

 

3. Co to za podmiot Hoist I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (Hoist NS FIZ) ?

 

Jest to fundusz, który zajmuje się nabywaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielami takich funduszy przeważnie są firmy windykacyjne (KRUK, Best, Kredyt Inkaso).

 

4. Kto stoi za Hoist NS FIZ ?

 

Właścicielem tego funduszu jest grupa finansowa ze Szwecji - Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Grupa prowadzi działalność w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Szwecji i Polsce. Hoist Finance zajmuje się nabywaniem i zarządzaniem wierzytelnościami.

 

5. Dlaczego Bank/firma pożyczkowa sprzedała mój dług ?

 

Jest to opłacalne z kilku powodów. Po pierwsze pozbywa się w ten sposób „złych kredytów” czyli tzw. NPL (z ang. Non-performing loan). NPL to w dużym skrócie kredyt niespłacony w terminie/przeterminowany. Banki mają obowiązek utrzymywania poziomu NPL na jak najniższym poziomie.

 

Po drugie sprzedaż wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym przynosi korzyści podatkowe. Banki mogą bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w związku ze zbyciem wierzytelności na rzecz funduszu.

 

Wreszcie po trzecie – obsługa niespłacanej wierzytelności w Banku sporo kosztuje. Trzeba utrzymać pracowników windykacji i ponosić koszty związane z bieżącą obsługą niespłaconej umowy.

 

Dla wielu banków o wiele łatwiej jest sprzedać wierzytelność niż ją samemu odzyskiwać. Podsumowując: Bank poprzez sprzedaż wierzytelności poprawia sobie poziom złych kredytów NPL, nie płaci za obsługę umowy, uzyskuje korzyści podatkowe, a na dodatek wie ile odzyska pieniędzy za daną sprawę.

 

 

6. Z kim mam się kontaktować ?

 

Właścicielem wierzytelności jest Hoist Finance AB z siedzibą w Sztokholmie. Jednak grupa działa w Polsce wyłącznie za pośrednictwem kancelarii Navi Lex Sp. z o.o., Aleja Śląska 1, 54-118 Wrocław.

 

I tylko z tą firmą powinniśmy się kontaktować. Navi Lex Sp. z o.o. jest pełnomocnikiem Wierzyciela (Hoist Finance AB) i zajmuje się obsługą jego wierzytelności w Polsce.

 

Kontakt z Navi Lex Sp. z o.o.:

 

- Telefoniczny: 71 725 40 71

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-21:30, w sobotę 8:30-16:30.

- E-mail: [email protected]

- Formularz kontaktowy na stronie http://hoistfinance.pl/kontakt/

- Prośba o kontakt telefoniczny http://hoistfinance.pl/kontakt/

 

7. Jakie dane mam podać kontaktując się z Navi Lex Sp. z o.o. ?

 

  • imię i nazwisko
  • adres korespondencyjny
  • numer telefonu
  • numer sprawy nadany przez Navi Lex
  • nazwę poprzedniego Wierzyciela
  • nazwę aktualnego Wierzyciela

 

8. Co mogę zrobić po sprzedaniu sprawy do Hoist Finance AB ?

 

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne – należy niezwłocznie skontaktować się z Navi Lex i ustalić szczegóły dotyczące spłaty zadłużenia. W przeciwnym razie możemy spodziewać się ponownego przekazania sprawy do sądu celem uzyskania nakazu zapłaty (o ile oczywiście dług nie jest przedawniony).

 

9. W jaki mogę spłacić zadłużenie do Hoist Finance ?

 

Paradoksalnie po zbyciu wierzytelności Dłużnik ma większe możliwości polubownej spłaty zadłużenia niż w bankach czy firmach pożyczkowych. Nowy wierzyciel z pewnością będzie zainteresowany spłatą nawet w niskich ratach, które nie były akceptowane przez poprzedniego wierzyciela.

 

Pamiętajmy, że nasza wierzytelność została sprzedana za około 10-30% jej wartości i każda wpłata dokonana na poczet nowego Wierzyciela jest dla niego sukcesem. Z tego względu fundusze sekurytyzacyjne mogą zaproponować Dłużnikom spłatę w dogodnych ratach.

 

Po ustaleniu wysokości rat podpisywana jest ugoda na piśmie. Znajdziemy w niej wszystkie istotne elementy: wysokość długu do spłaty, wysokość comiesięcznej raty oraz kwotę do umorzenia.

 

10. Co zrobić jeżeli sprzedana wierzytelność została wcześniej spłacona ?

 

Koniecznie powinniśmy to zgłosić do spółki Navi Lex poprzez złożenie reklamacji. Wskazujemy w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie możliwe dokumenty to potwierdzające: zaświadczenia o spłacie, formularze ugody, potwierdzenia wpłat etc.

 

Możemy też spróbować skontaktować się z poprzednim wierzycielem i poinformować o tym fakcie. Istnieje jednak ryzyko, że poprzedni wierzyciel odeśle nas do Hoist AB bez zapoznawania się ze sprawą.

 

11. Gdzie mam wpłacać pieniądze ?

 

Konto do spłaty długu wskazane jest w piśmie od Navi Lex. Pieniądze księgowane są bezpośrednio na rachunku Hoist AB. Navi Lex jest jedynie pełnomocnikiem wierzyciela i tak zwanym „serwisantem” wierzytelności w Polsce.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronach:

 

Navi Lex: http://hoistfinance.pl/

Host Finance: http://hoistfinance.com/

 

 

 

NASZA OCENA: 10/10

 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~bezdługu

Może ktoś znalazł się w sytuacji ,kiedy nie ma żadnego zadłużenia a firma HoistPolska nęka człowieka telefonami i esm-sami.-   Odpowiedź

~NICOLA

NIE MAM DLUGOW A MAM ZAPLACIC ODSETKI HOIST FINANSE   Odpowiedź

~Supek

Nie nabierakcie się. To jest złodziejska forma żydowska cyganka muzułmańska ze Szwecji zza granicy okradają ca juz i tak biednych bez forsy obywateli. Prości ludzie w Polsce nabijaja kasę złodziejom i rząd na to pozwala. Mój dług byl juz splacony i bank sprzedał resztę za olbrzymie pieniądze. Czekać aż minie 5 lat wziąć adwokata i walczyć o przedawnienie. Złożyć sprzeciw. Mecenas obara pomaga takim ludziom za darmo. W tv było. Ake to są bardzo trudne sprawy :(   Odpowiedź

~majka

co to za oszukańcze porady aby się kontaktować i wpłacać pieniądze? z hoist się wygrywa a nie płaci jak frajer   Odpowiedź

~cox

Dostałem od nich pismo a komornik dalej płaci bankowi - co robic?   Odpowiedź

~ojciec

Właśnie jestem po rozmowie telefonicznej z panią z Hois i była bardzo cyniczna wogóle mi nie chciała pomóc tylko sie mądrzyła co mnie może czekać ale ja się nie boje bo sądy dużolepiej rozstrzygają na korzyść umeczonego zadłużonego i tak te firmy zmieniają nazwy że człowiek nie może sie połapac ODWAGI NIE LKAJCIE SIĘ TYCH ROZMÓW Z KUPCZĄCYMI FIRMAMI banki może być WSTYD !!!!   Odpowiedź

~michal

mialem 2900 w credit agikole a haist chce od mnie 21000, czy jest jakies wyjscie z tego/   Odpowiedź

~x & y

Jeden na 30. Nic dziwnego, że kupują przedawnione i kozaczą potem z windykacją   Odpowiedź

~marika

To prawda, luki w dokumentacji to chleb powszedni tej branży. Co najciekawsze - firmy windykacyjne się z tym liczą i dobrze o tym wiedzą. Ale który klient zadłużony pójdzie do sądu ?   Odpowiedź

~sidolun

najpierw sprawdzić czy maja wszystkie dokumenty bardzo często brak umów pierwotnych na podstawie których powstało zadłużenie Bank sprzedał wierzytelnośc bo i tak nie ma umowy i w sądzie polegnie a fundusz liczy na polubowna spłatę... fak łatwo z nimi wygrac w sądzie ;-)   Odpowiedź

~ADAM7293

SPOKOJNIE PROSZĘ PAŃSTWA, TEN CAŁY HOIST TO JEDNA Z GORZEJ OBSŁUGIWANYCH PRAWNIE FIRM WINDYKACYJNYCH - MÓJ ODSETEK WYGRANYCH Z NIMI PROCESÓW TO CO NAJMNIEJ 80 %   Odpowiedź

~Jacx

Jak ktoś kupuje dług za 10% jego wartości, to trudno nazwać ugodą rozłożenie spłaty w dogodnych ratach. Przykład: Firma X pożycza 1 000 zł, nalicza lichwiarskie koszty z odsetkami i sprzedaje dług. HOIST kupuje dług za 100zł i domaga się spłaty 5 000 zł w "dogodnych ratach" To powinno być nie tylko zakazane, ale i SUROWO KARANE!   Odpowiedź

~demo

Jestem przekonany, że to tekst przedstawiciela Hoist AB   Odpowiedź

~duda

świetny artykuł a mało jest informacji w sieci o tym funduszu sekurytyzacyjnym, widać ktoś bardzo w temacie to pisał   Odpowiedź

~havanas

cała ta branża jest umoczona po uszy   Odpowiedź

~kotarski

może zbyt daleko idące porównanie ale dla mnie to trochę jak handel żywym towarem. zadłużony człowiek to taka bardzo wyeksponowana na cierpienie - problemy finansowe istotka   Odpowiedź

~yaha

Pamiętajmy, że coraz więcej banków opycha swoje wierzytelności. Rynek puchnie w oczach   Odpowiedź