Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

author
Sandra Tessmer
23 listopada 2019

Rynek nieruchomości stale się rozwija, a zawód agenta nieruchomości staje się coraz bardziej popularny. Sprawdziliśmy, ile zarabiają osoby, pracujące w tym zawodzie.

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Osoby, które chcą podjąć się tego zawodu, z pewnością chciałyby wiedzieć, ile zarabia pośrednik nieruchomości. Średnia pensja dla osób na tym stanowisku to ok. 2300 złotych netto.

Jedna czwarta pośredników nieruchomości zarabia mniej niż ok. 1500 złotych netto, z kolei najwyższe pensje, pobierane również przez 25% pracowników, są wyższe niż ok. 3350 złotych netto.

Według statystyk najwięcej zarabiają pośrednicy nieruchomości z województwa mazowieckiego i jest to średnio ok. 3050 złotych netto, na drugim miejscu są agenci z województwa zachodniopomorskiego (ok. 2570 złotych netto) oraz wielkopolskiego (ok. 2500 złotych netto).

Najmniej natomiast zarabiają pośrednicy z województwa pomorskiego (ok. 2300 złotych netto), dolnośląskiego, gdzie średnia to ok. 2050 złotych netto oraz śląskiego (ok. 2030 złotych netto).

Jeżeli pod uwagę weźmiemy to, ile zarabiapośrednik nieruchomości w polskich miastach, najwyższą pensję otrzymują agenci z Warszawy – średnio 3200 złotych netto, Gdańska (ok. 2680 złotych netto) oraz Poznania, gdzie średnia pensja wynosi ok. 2500 złotych netto.

Jakie obowiązki ma pośrednik nieruchomości?

Agent posiada wiele usług. Tworzy ogłoszenia, prezentacje nieruchomości, negocjuje cenę, odpowiada za przygotowanie potrzebnych do zawarcia transakcji dokumentów i innych formalności. Oprócz tego musi sprawdzić stan prawny oraz pomagać w wyborze źródła finansowania nieruchomości.

Głównym zadaniem pośrednika nieruchomości jest jednak pośredniczenie pomiędzy stronami, które mają dokonać transakcji. Jest odpowiedzialny za wyszukiwanie klientów, którzy chcą sprzedać, wynająć, kupić czy oddać w zarządzanie mieszkanie, dom, lokale usługowe czy inne nieruchomości.

Praca agenta nieruchomości jest pracą dla osób niezwykle wytrwałych oraz takich które lubią kontakt z drugą osobą. Osoba, będąca pracownikiem na tym stanowisku powinna poprawnie budować relacje z klientami, być do nich przyjaźnie nastawiona.

Agent ma nienormowany czas pracy co jest sporą zaletą, gdyż może indywidualnie dostosowywać się do potrzeb swojego klienta, ale także do własnych. Nie ma w tej pracy sztywnych ram czasowych.

Samodyscyplina to bardzo ważna cecha w tym zawodzie tak samo, jak dobra organizacja własnej pracy. Pośrednicy nieruchomości muszą być również odporni na stres.

Agent nieruchomości – wymagania

Po przeanalizowaniu ogłoszeń na stanowisko agenta nieruchomości można zauważyć, że od kandydatów wymaga się przede wszystkim doświadczenia zawodowego, profesjonalizmu, ambicji, gotowości do wyzwań, umiejętności budowania długotrwałych relacji z klientem, zaangażowania, chęci osiągnięcia sukcesu i dążenia do niego, umiejętności negocjacyjnych, miłej aparycji, komunikatywności, odporności na stres, cierpliwości, wyrozumiałości, dobrej organizacji pracy własnej czy łatwości w nawiązywaniu kontaktów. Posiadanie tych cech ma bezpośrednie przełożenie na to ile zarabia agent nieruchomości.

Niemożliwe jest także wykonywanie zawodu bez prawa jazdy kat. B, własnego samochodu oraz bardzo często bez znajomości języka obcego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Odnajdą się w tym zawodzie także osoby zdeterminowane, ponieważ determinacja zazwyczaj sprawia, że bardzo szybko następuje duży postęp.

Co wpływa na rozwijanie się rynku nieruchomości?

Ceny na tego rodzaju usługi spadają, ponieważ stale wzrasta ilość firm, które zajmują się pośredniczeniem w kuonie i sprzedaży mieszkań. Dzięki temu, że jest tych firm aż tyle, stanowczo wzrasta zakres usług oferowanych przez pośredników. Zainteresowanie ich usługami jest natomiast z roku na rok coraz wieksze, ponieważ coraz więcej właścicieli decyduje się na wsparcie agentów.

Współpraca z pośrednikiem przede wszystki. Wysoka specjalizacja tego typu pracowników gwarantuje również pewne bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Dzieje się tak dlatego, że do zadań biura nieruchomości także rzetelne sprawdzenie stanu prawnego i faktycznego danej nieruchomości.

Niskie koszty działalności agenta nieruchomości

Samo założenie biura nieruchomości to koszta relatywnie nieduże. Wystarczy wynajęcie lokalu oraz sprzęt biurowy taki jak laptop i telefon i koniecznie dobrej jakości łącze internetowe. W większości przypadków założene biura będzie kosztowało maksymalnie kilka tysięcy miesięcznie.

Innym wariantem, pozwalającym na prowadzenie działalności jest skorzystanie z dostępnych ofert  franczyzowych. Jednak w typ przypadku założenie biura nieruchomości jest porównywalnie droższe i może wynieść od ok. 15 tys. zł do nawet 50 tys. zł. W zamian za to jednak przedsiębiorca uzyskuje znaczące wsparcie merytoryczne oraz korzysta z ugruntowanej pozycji firmy współpracującej.

Podsumowanie

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Popyt na kupno i sprzedaż mieszkać jest coraz większa, dlatego też istnieje na rynku bardzo duże zapotrzebowanie na dobrych, doświadczonych agentów nieruchomości. Jeśli jesteśmy w stanie wykazać się odpowiednią wiedzą oraz zaangażowaniem w dobro naszego klienta, z pewnością znajdziemy swoje miejsce na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Agentka
Agentka
2020-01-17 17:37:58

Nie zgadzam się. Jako pośrednik bez doświadczenia dostałam 2400 zł netto plus prowizja bez żadnych widełków 10% od transakcji. Zatem pensje wyssane z palca. Zaznaczam, iż pracuję w małej miejscowości. Zatem w większych miejscowościach na pewno są jeszcze większe zarobki.

Podobne artykuły

PKO BP w Ożarowie Mazowieckim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 września 2019

PKO BP w Ożarowie Mazowieckim

Kredyt konsolidacyjny Wołomin
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
28 maja 2023

Kredyt konsolidacyjny Wołomin

ING Business – nowa wersja aplikacji
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
15 maja 2020

ING Business – nowa wersja aplikacji

YOLOcar – nowa pożyczka od firmy YOLO
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 lutego 2020

YOLOcar – nowa pożyczka od firmy YOLO

Resort finansów wydłużył ulgę mieszkaniową do 3 lat
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
30 grudnia 2018

Resort finansów wydłużył ulgę mieszkaniową do 3 lat

Identyfikator komornika sądowego
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2018

Identyfikator komornika sądowego

Porównaj