Strona główna Bez kategorii Ile zarabia bibliotekarz?

Ile zarabia bibliotekarz?

sandra
Sandra Tessmer
30 listopada 2019

Istnieje przekonanie, że praca dla bibliotekarza musi wiązać się z powołaniem, bo inaczej się w niej nie odnajdzie. Trudno powiedzieć jednoznacznie, czy jest to prawda. Tak czy inaczej praca bibliotekarza może być niemałym zaskoczeniem dla osób, które wyobrażają ją sobie w stereotypowy sposób. Sprawdziliśmy, ile można zarobić na tym stanowisku.

Ile zarabia bibliotekarz?

Zarobki bibliotekarza różnią się w zależności stopnia zawodowego oraz od biblioteki, w jakiej pracuje. Z tego powodu średnie zarobki mogą różnić się od tego, ile w rzeczywistości będziemy zarabiać. Statystyki jednak mówią, że średnia pensja dla osób pracujących w tym zawodzie to ok. 2500 złotych brutto.

Średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku bibliotekarza wynosi ok. 2 810 zł brutto. Oznacza to, że co druga osoba otrzymuje pensję od 2 470 zł do 3 250 zł. 25% bibliotekarzy, którzy zarabiają najmniej, zarabia poniżej 2 470 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 250 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacana.

Bibliotekarz – warunki pracy

W powszechnej opinii biblioteki kojarzą się ze zbiorami książek. Do kolekcji bibliotecznych również ważne zapisy piśmiennicze, graficzne, kartograficzne i audiowizualne.Zadania bibliotekarza nie skupiają się zatem tylko do obsługi osób, wypożyczających książki.

Nie chodzi bowiem tylko o udostępnianie poszczególnych egzemplarzy czytelnikom. Bibliotekarstwo obejmuje zdecydowanie większy zakres działań. Wiąże się z opracowaniami starych i kolekcjonowaniem nowych zbiorów. Zadania bibliotekarza to również rozpowszechnianie czytelnictwa wśród różnych grup. Zajmuje się on także pozyskiwaniem funduszy, negocjowaniem z księgarniami, wyszukiwaniem odpowiednich egzemplarzy.

Na czym polega praca w bibliotece?

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, myśląc o zadaniach bibliotekarza, to oczywiście wypożyczanie książek. W wielu przypadkach jest to obowiązek zajmujący najwięcej czasu. Warto jednak wspomnieć, że oprócz udostępniania zbiorów bibliotekarze zajmują się też na przykład tworzeniem baz danych.

Ze względu na to, że biblioteki cyfrowe są coraz bardziej popularne, a Internet zdominował niemal całe nasze życie, ważna jest także znajomość systemów bibliotecznych czy doskonała znajomość przepisów prawa związanych z prawem autorskim. Coraz częściej biblioteki kładą większy nacisk na komunikację internetową z czytelnikami, dlatego znajomość ich obsługi również jest bardzo ważna.

Czy praca w bibliotece jest dla każdego?

W porównaniu z innymi ścieżkami zawodowymi, bibliotece wydaje się lekka, i bardzo spokojna. Należy jednak pamiętać, że biblioteka to miejsce spotkań z jej użytkownikami. Przykładem tego są biblioteki uniwersyteckie czy naukowe, które zawsze są pełne czytelników.

Bibliotekarz – jakie powinien mieć kwalifikacje?

Aby mieć szansę na pracę na stanowisku bibliotekarza, należy wykazać się odpowiednią wiedzą. Dobrze, jeśli będzieona  poparta dyplomem z uczelni wyższej – nie musi być to jednak obligatoryjnie bibliotekoznastwo. Zazwyczaj wymóg konkretnego kierunku studiów jest uzależniony od zbiorów placówki. Wynika to z tego, że istnieje bardzo dużo bibliotek specjalistycznych, w których taka wiedza jest przydatna.

Podsumowanie

Praca bibliotekarza, choć wydaje się stereotypowa, może okazać się ogromnym zaskoczeniem. Z pewnością odnajdą się w niej osoby, które chcą spędzać czas wśród książek, ale które jednocześnie znają podstawy organizacji i nie boją się kontaktu z ludźmi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Sołowow ponownie najbogatszym Polakiem według Forbesa
Bez kategorii
alicja
Alicja Uzarowicz
29 lutego 2020

Sołowow ponownie najbogatszym Polakiem według Forbesa

Szybkie pożyczki Jarosław
Wpisy Inne
patryk
Patryk Byczek
02 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Jarosław

Niepodległościowe znaczki Poczty Polskiej
Wpisy
aneta
Aneta Jankowska
11 listopada 2018

Niepodległościowe znaczki Poczty Polskiej

Pożyczki bez zaświadczeń Lubliniec
Wpisy Inne
dominika
Dominika Sobieraj
05 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Lubliniec

Umowa na zastępstwo a kredyt
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
11 marca 2020

Umowa na zastępstwo a kredyt

thumbnail
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
06 lutego 2020

Prośba o przelew na telefon BLIK w mBanku