Ile zarabia dermatolog?

Ile zarabia dermatolog?

author
Sandra Tessmer
22 sierpnia 2019

Do dermatologa wybrał się każdy, kogo spotkały problemy skórne. Jest to lekarz o bardzo specyficznej specjalizacji, która wymaga określonego podejścia do pacjenta. Sprawdziliśmy, ile zarabia dermatolog.

Ile zarabia dermatolog?

Dermatologia obejmuje obszarem swoich zainteresowań schorzenia i wady skóry, włosów, paznokci i innych jej przydatków. Jednocześnie zajmuje się także chorobami objawiającymi się poprzez  objawy skórne.

Dermatolog – zarobki

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 5 380 zł brutto. Co drugi lekarz dermatolog otrzymuje pensję od 3 730 zł do 7 820 zł.

25% najgorzej wynagradzanych lekarzy dermatologów zarabia poniżej 3 730 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 820 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych lekarzy dermatologów.

Czym charakteryzuje się zawód lekarza?

Lekarzem, bez względu na posiadaną przez niego specjalizację określa się osobę posiadającą niezbędną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, zajmującą się badaniem stanu zdrowia pacjentów, rozpoznawaniem jednostek chorobowych i leczeniem ich lub zapobieganiem ich rozprzestrzeniania.

W określonych przypadkach lekarz może prowadzić rehabilitację chorych, występować w charakterze eksperta w obszarze swojej specjalizacji, udzielać porad lekarskich, czy wydawać oficjalne orzeczenia na potrzeby instytucji i organów państwowych.

Wysoki statut społeczny i powszechne poszanowanie dla zawodu lekarza wynagradza liczne poświęcenia i trudne warunki pracy z jakimi zmierzyć się musi osoba go podejmująca.

Najwyższym celem osoby wykonującej zawód lekarza, a zatem również celem dermatologa jest dbanie o stan zdrowia pacjentów – profesja ta wiąże się więc z wypełnianiem pewnego rodzaju misji społecznej, a jej podjęcie możliwe jest tylko i wyłącznie z powołania.

Jak zostać dermatologiem?

Dostęp do wykonywania zawodu dermatologa, podobnie jak do zawodu każdego lekarza, otwiera dyplom ukończenia wyższej uczelni medycznej na adekwatnym do wybranej specjalności kierunku.

W przypadku studiów medycznych kształcenie trwa aż 6 lat, o rok dłużej niż na większości kierunków humanistycznych, technicznych, czy przyrodniczych. Prawo wykonywania zawodu, uprawniające do podjęcia praktyki zawodowej otrzymuje się jednak dopiero po ukończeniu tak zwanej specjalizacji – sytuacja jest bardzo podobna jak w przypadku aplikatury prawniczej, która obejmuje praktyki i zajęcia teoretyczne.

Po spełnieniu tych dwóch wymogów absolwent otrzymuje tytuł dyplomowanego lekarza w danej specjalności, w tym przypadku dermatologa. Może kontynuować także naukę w ramach specjalizacji II stopnia, lub pozostać w murach uczelni, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Osoba zainteresowana pracą w charakterze lekarza musi odznaczać się także określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi, takimi jak: odpowiedzialność, cierpliwość, nastawienie na najwyższe dobro pacjenta.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Czasem zdarza się tak, że objawy pojawiające się na skórze są sygnałem poważniejszych schorzeń, dlatego podczas pierwszej wizyty i wywiadu lekarskiego, lekarz może spytać o rzeczy na pozór nieoczywiste.

Dermatolog może zapytać o takie problemy jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby wieńcowe, zaburzenia tarczycy i hormonalne oraz o to czy przyjmujesz jakieś leki. Dlatego warto przed wizytą przygotować spis leków, a także suplementów i ziół, jakie przyjmujemy.

Specjalista z pewnością będzie chciał także wiedzieć, czy cierpieliśmy na jakieś przewlekłe choroby dermatologiczne oraz czy jesteś alergikiem Może też być ciekaw, jak wygląda nasza dieta oraz czy jesteśmy uzależnieni od tytoniu. Jeśli posiadamy wykonane niedawno badania krwi i moczu, to warto zabrać ich wyniki ze sobą.

Kiedy warto wybrać sie do dermatologa?

Wiele osób trafia pierwszy raz do dermatologa dopiero, gdy pojawią się u niech problemy ze skórą, włosami lub paznokciami. Tymczasem warto wybrać się do tego specjalisty na badanie znamion. Lekarz obejrzy całe ciało pacjenta i oceni, czy znamiona na ciele są bezpieczne.

To powód, dla którego warto udać się na kontrolę – istnieją miejsca, gdzie możemy nie zauważyć znamienia, które wygląda podejrzanie – na przykład za uszami, czy na plecach. Przeważnie to tak zwane pieprzyki są brązowe, okrągłe lub owalne i nie wystają ponad powierzchnię skóry.

Mogą to być również wystające, różowe lub brązowe, brodawki łojotokowe, włókniaki – w kolorze skóry – oraz intensywnie czerwone grudki, czyli naczyniaki. Jeśli któreś ze znamion będą wymagały obserwacji, specjalista zaleci ci wizytę za pół roku lub za rok. Jeżeli natomiast jakieś znamię pojawiło się nagle, jest ciemnobrązowe lub czarne, ma ponad 6 mm średnicy, zaczerwienione brzegi, krwawi albo swędzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.

Podsumowanie

Praca dermatologa wymaga dużej wiedzy z zakresu medycyny. Oprócz tego jest to również praca z pacjentami, którzy bardzo często wstydzą się swoich schorzeń. Dobry dermatolog powinien umieć wzbudzić zaufanie pacjenta by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Droga do kariery dermatologa nie jest łatwa, jednak wynagrodzenie i wysoki status społeczny z pewnością są dobrą rekompensatą za poświęcone lata nauki i kształcenia się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wrocław umorzy dług za zwrot lokalu komunalnego
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 marca 2019

Wrocław umorzy dług za zwrot lokalu komunalnego

Obniżka stóp procentowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
06 lutego 2013

Obniżka stóp procentowych

Aplikacja carQ – sprawdź historię pojazdu
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
31 stycznia 2019

Aplikacja carQ – sprawdź historię pojazdu

Euro Bank kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
02 maja 2019

Euro Bank kontakt infolinia

Zasiłek chorobowy 2020 – najważniejsze informacje

Świadczenia socjalne
author
Halszka Gronek
18 lutego 2020

Zasiłek chorobowy 2020 – najważniejsze informacje


Biuro paszportowe w Jeleniej Górze
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Jeleniej Górze

Porównaj