Ile zarabia dermatolog?

Ile zarabia dermatolog?

author
Sandra Tessmer
22 sierpnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Do dermatologa wybrał się każdy, kogo spotkały problemy skórne. Jest to lekarz o bardzo specyficznej specjalizacji, która wymaga określonego podejścia do pacjenta. Sprawdziliśmy, ile zarabia dermatolog.

Ile zarabia dermatolog?

Dermatologia obejmuje obszarem swoich zainteresowań schorzenia i wady skóry, włosów, paznokci i innych jej przydatków. Jednocześnie zajmuje się także chorobami objawiającymi się poprzez  objawy skórne.

Dermatolog – zarobki

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 5 380 zł brutto. Co drugi lekarz dermatolog otrzymuje pensję od 3 730 zł do 7 820 zł.

25% najgorzej wynagradzanych lekarzy dermatologów zarabia poniżej 3 730 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 820 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych lekarzy dermatologów.

Czym charakteryzuje się zawód lekarza?

Lekarzem, bez względu na posiadaną przez niego specjalizację określa się osobę posiadającą niezbędną wiedzę i kwalifikacje zawodowe, zajmującą się badaniem stanu zdrowia pacjentów, rozpoznawaniem jednostek chorobowych i leczeniem ich lub zapobieganiem ich rozprzestrzeniania.

W określonych przypadkach lekarz może prowadzić rehabilitację chorych, występować w charakterze eksperta w obszarze swojej specjalizacji, udzielać porad lekarskich, czy wydawać oficjalne orzeczenia na potrzeby instytucji i organów państwowych.

Wysoki statut społeczny i powszechne poszanowanie dla zawodu lekarza wynagradza liczne poświęcenia i trudne warunki pracy z jakimi zmierzyć się musi osoba go podejmująca.

Najwyższym celem osoby wykonującej zawód lekarza, a zatem również celem dermatologa jest dbanie o stan zdrowia pacjentów – profesja ta wiąże się więc z wypełnianiem pewnego rodzaju misji społecznej, a jej podjęcie możliwe jest tylko i wyłącznie z powołania.

Jak zostać dermatologiem?

Dostęp do wykonywania zawodu dermatologa, podobnie jak do zawodu każdego lekarza, otwiera dyplom ukończenia wyższej uczelni medycznej na adekwatnym do wybranej specjalności kierunku.

W przypadku studiów medycznych kształcenie trwa aż 6 lat, o rok dłużej niż na większości kierunków humanistycznych, technicznych, czy przyrodniczych. Prawo wykonywania zawodu, uprawniające do podjęcia praktyki zawodowej otrzymuje się jednak dopiero po ukończeniu tak zwanej specjalizacji – sytuacja jest bardzo podobna jak w przypadku aplikatury prawniczej, która obejmuje praktyki i zajęcia teoretyczne.

Po spełnieniu tych dwóch wymogów absolwent otrzymuje tytuł dyplomowanego lekarza w danej specjalności, w tym przypadku dermatologa. Może kontynuować także naukę w ramach specjalizacji II stopnia, lub pozostać w murach uczelni, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Osoba zainteresowana pracą w charakterze lekarza musi odznaczać się także określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi, takimi jak: odpowiedzialność, cierpliwość, nastawienie na najwyższe dobro pacjenta.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Czasem zdarza się tak, że objawy pojawiające się na skórze są sygnałem poważniejszych schorzeń, dlatego podczas pierwszej wizyty i wywiadu lekarskiego, lekarz może spytać o rzeczy na pozór nieoczywiste.

Dermatolog może zapytać o takie problemy jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby wieńcowe, zaburzenia tarczycy i hormonalne oraz o to czy przyjmujesz jakieś leki. Dlatego warto przed wizytą przygotować spis leków, a także suplementów i ziół, jakie przyjmujemy.

Specjalista z pewnością będzie chciał także wiedzieć, czy cierpieliśmy na jakieś przewlekłe choroby dermatologiczne oraz czy jesteś alergikiem Może też być ciekaw, jak wygląda nasza dieta oraz czy jesteśmy uzależnieni od tytoniu. Jeśli posiadamy wykonane niedawno badania krwi i moczu, to warto zabrać ich wyniki ze sobą.

Kiedy warto wybrać sie do dermatologa?

Wiele osób trafia pierwszy raz do dermatologa dopiero, gdy pojawią się u niech problemy ze skórą, włosami lub paznokciami. Tymczasem warto wybrać się do tego specjalisty na badanie znamion. Lekarz obejrzy całe ciało pacjenta i oceni, czy znamiona na ciele są bezpieczne.

To powód, dla którego warto udać się na kontrolę – istnieją miejsca, gdzie możemy nie zauważyć znamienia, które wygląda podejrzanie – na przykład za uszami, czy na plecach. Przeważnie to tak zwane pieprzyki są brązowe, okrągłe lub owalne i nie wystają ponad powierzchnię skóry.

Mogą to być również wystające, różowe lub brązowe, brodawki łojotokowe, włókniaki – w kolorze skóry – oraz intensywnie czerwone grudki, czyli naczyniaki. Jeśli któreś ze znamion będą wymagały obserwacji, specjalista zaleci ci wizytę za pół roku lub za rok. Jeżeli natomiast jakieś znamię pojawiło się nagle, jest ciemnobrązowe lub czarne, ma ponad 6 mm średnicy, zaczerwienione brzegi, krwawi albo swędzi, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.

Podsumowanie

Praca dermatologa wymaga dużej wiedzy z zakresu medycyny. Oprócz tego jest to również praca z pacjentami, którzy bardzo często wstydzą się swoich schorzeń. Dobry dermatolog powinien umieć wzbudzić zaufanie pacjenta by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Droga do kariery dermatologa nie jest łatwa, jednak wynagrodzenie i wysoki status społeczny z pewnością są dobrą rekompensatą za poświęcone lata nauki i kształcenia się.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

mBank ostrzega Klientów przed oszustami

Cyberprzestępcy po raz kolejny o sobie przypominają. Tym razem starają się uderzyć w Klientów mBanku wysyłając im fałszywe e-maile z rzekomym potwierdzeniem odbioru płatności. Należy mieć na uwadze, że wiadomości tego typu mogą prowadzić do zainfekowanych plików lub stron wyłudzających wrażliwe dane.

author
Patryk Byczek
15 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Starej Iwicznej

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Starej Iwicznej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Zimowe przejazdy” w mytaxi

Firma taksówkowa mytaxi wystartowała z promocją, w której Klienci za zimowe przejazdy zapłacą 30% mniej. Sprawdź w jaki sposób skorzystać ze zniżki. Oferta trwa do odwołania.

author
Patryk Byczek
10 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie firmy windykacyjnej

Urząd Ochrony Konkurencji i Klientów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko One Debt Partners. To firma, która zajmowała się windykacją należności, od osób, które zostały wcześniej wprowadzone w błąd przez operatora telekomunikacyjnego – PGT.

author
Aneta Jankowska
21 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kasa Stefczyka Włocławek

Potrzebujesz danych dotyczących oddziałów Kasy Stefczyka we Włocławku? Wszystko znajdziesz tutaj. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu do placówki Kasy Stefczyka we Włocławku.

author
Julia Wierciło
05 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Santander Consumer Bank Kędzierzyn-Koźle

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Kędzierzynie-Koźlu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj