Ile zarabia doradca finansowy?

Ile zarabia doradca finansowy?

author
Sandra Tessmer
18 sierpnia 2019

Każdy, kto kiedykolwiek myślał nad wzięciem kredytu, z pewnością korzystał z usług doradcy finansowego. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.

Ile zarabia doradca finansowy?

Dla wielu Polaków pieniądze pozostają tematem tabu. Wiele osób, którym zależy na oszczędnościach, potrafią odłożyć trochę grosza, a przy tym myślą o zabezpieczeniu przyszłości, zastanawiają się nad sposobem ochrony swojego majątku.

Warto na początek wyjaśnić, kim jest doradca finansowy. Głównym zadaniem doradcy jest ochrona majątku klienta. Czyni to między innymi poprzez analizę jego potrzeb oraz oczekiwań i na jej podstawie dobór najkorzystniejszych produktów finansowych oferowanych przez różne instytucje, a także budowanie pewnego rodzaju strategii zapewniającej płynność finansową.

Doradca finansowy – zarobki

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 4 290 zł brutto. Co drugi doradca finansowy otrzymuje pensję od 3 450 zł do 6 090 zł.

25% najgorzej wynagradzanych doradców finansowych zarabia poniżej 3 450 zł brutto. Na zarobki powyżej 6 090 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych doradców finansowych.

Co wpływa na zarobki doradcy finansowego?

Biorąc pod uwagę fakt, że doradca finansowy uczestniczy w procesie decyzyjnym, który jest związany z wieloma, czasem wymagającymi większych lub mniejszych nakładów pieniężnych inwestycjami czy też z zaciąganiem zobowiązań, kwota jego miesięcznego wynagrodzenia jest ruchome.

Wszystko zależy od tego, do ilu zakupów czy kroków finansowych uda mu się w danym okresie przekonać swoich klientów. Jednym z najkorzystniejszych ruchów jest naturalnie zaciąganie przez nich kredytów.

Przy kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych doradca finansowy – w zależności od banku – może zarobić nawet kilkanaście tysięcy. Kwota rośnie w przypadku, gdy doradca skusi kredytobiorcę jeszcze innymi punktami z oferty danej instytucji, takimi jak dodatkowe ubezpieczenie, założenie konta, lokaty czy nabycie jednostek funduszu inwestycyjnego.

Prowizje dla doradców np. przy kredytach hipotecznych oscylują w granicach 0,5-4,3 procent, przy czym należy pamiętać, że doradca pracujący dla firmy zainkasuje z tego około jeden procent.

Doradca kredytowy a finansowy

Niezależny doradca na żadnym z etapów nie pełni roli pośrednika czy też osoby decyzyjnej. Jego zadanie sprowadza się jedynie do sugerowania pewnych rozwiązań, zbieżnych ze wspomnianym wcześniej planem finansowym.

Wykonaniem próśb klienta zajmują się inni specjaliści, związani już z właściwymi instytucjami, tacy jak doradca kredytowy czy inwestycyjny. Pojęcia te są często mylone.

W porównaniu do doradców kredytowych, doradca finansowy może jedynie wskazać klientowi możliwość założenia lokaty, zaciągnięcia kredytu lub wzięcia pożyczki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powinien przestrzec przed nieodpowiedzialnymi decyzjami, które mogą wpędzić klienta w kłopoty.

Przykładami takich kłopotów są na przykład złe oszacowanie możliwości finansowych względem wielkości zadłużenia oraz uświadomić mu konsekwencje, jakie ze sobą niosą. Niezależny doradca finansowy powinien zaproponować klientowi, jak najlepszą ofertę z oczekiwanych produktów finansowych.

Główna zatem różnica między doradcą finansowym a kredytowym jest taka, że doradca finansowy nie może pośredniczyć we wzięciu kredytu lub innych kolejnych krokach. Tym właśnie zajmuje się osoba na stanowisku doradcy kredytowego. Doradca finansowy może jedynie przedstawić najlepszą ofertę danego banku.

Na czym polega system prowizyjny?

Broker finansowy to stosunkowo młody zawód w Polsce. Najlepsze zarobki w zawodzie brokera finansowego kształtowały się w latach 2006 do 2007. Wynagrodzenie doradców wynosiło wówczas około 10 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć, jeśli zdecydujemy się na pracę doradcy finansowego, czym dokładnie jest system prowizyjny. Niestety, bardzo często dochodzi do sytuacji, że doradcami finansowymi nazywają siebie osoby, które pracują dla jakichś konkretnych instytucji finansowych lub firmy z nimi związanej i czerpią z tego korzyści.

Ich zarobki opierają się więc na prowizji od sprzedaży danego produktu finansowego. Bank, ubezpieczyciel czy broker, z którego oferty skorzystaliśmy, za każdy kupiony przez nas produkt – może to być ubezpieczenie, kredyt konsumencki czy hipoteczny, fundusz inwestycyjny – odprowadza naszemu doradcy określoną procentowo prowizję.

Co ciekawe, nawet w przypadku, gdybyśmy nie skorzystali z pomocy doradcy finansowego, w kosztach każdego produktu oferowanego przez instytucje finansowe zawarte jest honorarium dla niego.

Jak zostać doradcą finansowym?

Oczywiście najbardziej przydatne okażą się w tym wypadku studia kierunkowe, a zatem związane z ekonomią i zarządzaniem oraz finansami i rachunkowością. Brak regulacji prawnych w tym zawodzie bez wątpienia ułatwia rozwój w jego ramach – choć rzecz jasna lepiej móc legitymować się odpowiednim dyplomem.

Niezbędna za to jest znajomość technik sprzedażowych oraz pogłębiona wiedza z zakresu produktów i usług bankowych, a także znajomość języków obcych i prawo jazdy. Przydatna może okazać się również wiedza z zakresu socjologii lub psychologii.

Przyszły doradca finansowy musi wreszcie być przygotowanym na konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, co związane jest między innymi z dynamicznie zmieniającymi się przepisami prawnymi. Służą temu kursy i szkolenia, wewnętrzne oraz zewnętrze.

Ile kosztuje kurs doradcy finansowego?

Żeby zostać dobrym doradcą finansowym warto skończyć kurs, który powoli nam na dobry start w zawodzie. Podczas takiego kursu można otrzymać specjalny certyfikat, który potwierdzi nasze umiejętności na danym poziomie. Cena takiego kursu to ok. 700 zł.

Jaki zakres wiedzy proponują kursy?

Od Doradcy Finansowego oczekuje się znajomości produktów rynku finansowego – bankowych, ubezpieczeniowych oraz giełdowych. Doradca Finansowy jest też jednym z zawodów zaufania publicznego, dlatego musi wykazywać wysokie zdolności interpersonalne, takie jak komunikatywność, cierpliwość, opanowanie.

Doradca Finansowy powinien również szybko przyswajać wiedzę i być gotowy do ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Kursy ze szkolenia doradców finansowych nie obejmują jednak zajęć, które podniosą nasze umiejętności pracy z ludźmi.

Przede wszystkim na takim kursie zostaną nam przedstawione informacje na temat rynku finansowego oraz podstawowe zasady pracy sprzedażowej.

Certyfikacja

Prowadzone kursy pozwalają na zdobycie umiejętności na czterech poziomach. Każdy z nich umożliwia karierę na wyższym szczeblu pracy doradcy finansowego oraz umożliwia zdobycie lepszych umiejętności.

Kursy organizowane są przez Fundację na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego, która jest polskim członkiem European Financial Planning Association.

Czym jest EPPA?

EFPA to wiodące  stowarzyszenie zawodowe planistów i doradców finansowych w Europie. Standardy zawodowe EFPA to wierne odwzorowanie najlepszych praktyk rynkowych, transparentność, wiarygodność, etyka zawodowa i nastawienie na stały rozwój.

Aktualnie EFPA reprezentowana jest w 10 krajach Unii Europejskiej oraz współpracuje z organizacjami w kolejnych 7 krajach Europy. EFPA Polska jest jedynym podmiotem w Polsce uprawnionym do prowadzenia egzaminów certyfikujących EFPA i wydawania certyfikatów.

Podsumowanie

Praca doradcy finansowego może się okazać dobrym pomysłem na zarabianie pieniędzy dla osób, które cenią sobie pracę z ludźmi.

Zdecydowanie odnajdą się w niej osoby, które interesują się finansami i bankowością. Wbrew pozorom jest to bardzo odpowiedzialna praca, ponieważ w rękach doradców finansowych leży dobranie odpowiedniej oferty dla klienta.

Pytania i odpowiedzi

Czy do pracy doradcy finansowego potrzebne jest wykształcenie?

Polskie prawo nie wymaga od doradców zdobycia jakichś szczególnych uprawnień czy licencji, a co za tym idzie, doradcą może mianować się każdy.

W wielu przypadkach doradcami finansowymi nazywają siebie sprzedawcy usług finansowych związani między innymi z bankami. Żeby pracować w tym dziale nie potrzebne jest wykształcenie wyższe.


Ile zarabia doradca finansowy w Niemczech?

Najwyższe wynagrodzenia w Niemczech statystycznie otrzymują osoby zatrudnione w branży finansowej i ubezpieczeniowej. Takie osoby zarabiają przeciętnie 64 576 euro rocznie.

Jest to jednak średnia wyliczona na podstawie zarobków pracowników z różnych działów finansowych. Doradca finansowy na swoim stanowisku zarabia średnio 2000 euro.


Jaki główny dylemat stoi przed doradcami finansowymi?

Głównym dylematem doradców finansowych jest system prowizyjny. Problem pojawia się gdy doradca w istocie jest dogadany z bankiem czy inną instytucją i wie doskonale jaką prowizję za dany produkt otrzyma, a mimo to – wedle zasad swojej profesji – musi zasugerować klientowi najlepsze dla niego, a nie dla siebie.

Jakie jest w tym momencie rozwiązanie? Niestety praktyka pokazuje, że nie ma tutaj złotego środka. Na końcu każdej finansowej drogi powinien stać zysk. Jeśli już skorzystamy z usług doradcy, najważniejszy jest zdrowy rozsądek, słuchanie jego porad, ale jednocześnie świadomość, że to my powinniśmy podjąć ostateczną decyzję o wyborze danego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Szamotuły
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Szamotuły

Kredyt hipoteczny Lublin
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
02 stycznia 2022

Kredyt hipoteczny Lublin

Sportowcy z większym wsparciem od Visy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 września 2019

Sportowcy z większym wsparciem od Visy

Kredyt na fotowoltaikę
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
03 kwietnia 2022

Kredyt na fotowoltaikę

Remont liceum w Piastowie z BGK
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2019

Remont liceum w Piastowie z BGK

Ile wynosi luka płacowa w Polsce?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2019

Ile wynosi luka płacowa w Polsce?

Porównaj