Od października bieżącego roku zmienią się oznaczenia na stacjach paliwowych. Wszystko w związku z nową, unijną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE, która narzuca zmianę oznaczeń paliw płynnych. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 04.07.2018
Udostępnij:

Według władz, nowe skróty mają zapobiegać pomyłkom, które mogą przytrafić się Klientom stacji. Nowe oznaczenia pojawią się także na nowo wyprodukowanych pojazdach. Nowe prawo ma ujednolicić oznaczenia paliw stosowane na europejskich (i nie tylko) stacjach benzynowych.


źródło grafiki: fuel-identifiers.eu

Nowe oznaczenia

Etykiety przygotowane zostały przez przez zespół działający w ramach Komitetu Technicznego 441 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. Oznaczenia będą musiały zostać przymocnowane zarówno na samych dystrybutorach, jak i pistoletach paliwowych. Do starych oznaczeń, dojdą nowe etykiety zamocowane przy benzynieoleju napędowym oraz gazie.


 

STARE SYMBOLE ZNIKNĄ

Każdemu kierowcy bardzo dobrze znane są symbole Pb95, Pb98 i ON. Do 12 października bieżącego roku, mają one znikać ze wszystkich stacji paliwowych w Polsce, a zastąpią je całkiem nowe oznaczenia.

Benzyna

Symbole benzynowe będą oznaczone w kółkach. Wewnątrz kółka wypisane będą znaki „E5E10E85”. W tym przypadku litera „E” oznacza etanol, zaś liczby po niej to nic innego, jak maksymalna ilość etanolu, jaka może zostać zastosowana w danym pojeździe.

źródło grafiki: fuel-identifiers.eu

Olej napędowy

Symbole odnoszące się do oleju napędowego mają zostać zawarte w kwadratach. Wewnątrz nich znajdziemy takie zestawienia liter i liczb, jak „B7B10 i XTL”. W tym przypadku litera „B” oznacza biodiesel, zaś liczba dopisana do litery oznacza maksymalną ilość biodiesla, która jest dopuszczalna w danym samochodzie. XTL oznacza nierafinowany olej napędowy.


źródło grafiki: fuel-identifiers.eu

Paliwa gazowe

Symbole oznaczające różne paliwa gazowe, zawarte zostaną w rombach. Wewnątrz figur znajdziemy takie oznaczenia, jak „H2CNGLPGLNG”, przy czym:
 

 • H2 oznacza wodór,

 • CNG oznacza sprężony gaz ziemny,

 • LNG oznacza skroplony gaz ziemny,

 • LPG oznacza gaz płynny.


źródło grafiki: fuel-identifiers.eu


Zmiany na stacjach

Warto wiedzieć, że nowe oznaczenia pojawią się nie tylko na terenie Unii Europejskiej. Kierowcy będą mogli znaleźć symbole także w takich państwach, jak:
 

 • Islandia,

 • Liechtenstein, 

 • Norwegia, 

 • Macedonia, 

 • Serbia,

 • Szwajcaria,

 • Turcja.


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 4 / 5, łącznie 5 ocen
Komentarze (0)

Panowie i po co te emocje. Jesteśmy w Unii Europejskiej i to ona narzuca warunki. Mają być nowe oznaczenia i będą bo tak mówi Unia Europejska. A jak się nie zastosujemy to będą z pewnością kary finansowe.

Nie wiem czy dobry pomysł z tą zmianą. Ludzie się postawią i wgl paliwa nie będą kupowali. Albo przerzucą się na rowery.

Niech ceny zmienia A nie oznaczenia w Niemczech taka sama cena paliwa A jakie są zarobki u nas A jakie na zachodzie złodzieje nic wiecej

Niech się kurwa prądu czepia a nie oznaczeń. Komu to kurwa przeszkadza co znowu pieniędzy im mało i tak jest najwięcej podatków w paliwie

Chyba ich już całkiem pojechali z tymi oznaczeniami. Jedziem.kezdzic na gorszym syfie niż teraz jest . A niektórzy będą leli zamiast benzyny to dzika bo mają literek b

  No i bardzo dobrze, w końcu będzie jednolite oznaczenie i nie będę musiał się zastanawiać co tankuję za granicą.

Ale bezsens…

LUDZIE komu to przeszkadzalo niby, jak stary samochod ktos ma to sie nie bedzie orientowal w tym, chyba tylko autorzy projektu zarobia na tym kase, a kto zaplaci za te awarie po zatankowaniu zlego paliwa????????

i po co te wszystkie zmiany te nazwy wogóle nielogiczne