Ile zarabia kosmetyczka?

Ile zarabia kosmetyczka?

author
Sandra Tessmer
11 października 2019

Usługi kosmetyczne cieszą się rosnącym powodzeniem nie tylko wśród pań, ale w coraz większym stopniu również wśród mężczyzn. Sprawdziliśmy, ile zarabiają kosmetyczki.

Ile zarabia kosmetyczka?

Kosmetyczka to zajęcie niezwykle atrakcyjne i popularne dla większości pań rozpoczynających swoją karierę zawodową. Wiele kobiet, które interesuje się kosmetologią, marzą o tym aby w przyszłości założyć swój gabinet.

Kosmetyczka – zarobki

Zarobki kosmetyczki zatrudnionej podstawie umowy o pracę niewiele odbiegają od najniższej krajowej. Wysokość wynagrodzenia w tym zawodzie waha się pomiędzy kwotą 1 700 zł, a 2 700 zł netto. Zarówno najniższe, jak i najwyższe uposażenie kosmetyczki oscyluje wokół kwoty 2 000 zł.

Pensja kosmetyczki zazwyczaj składa się z podstawy i premii uzależnionej od obrotu. Przy tym zaznaczyć trzeba, że właściciele zakładów kosmetycznych premiują nie tylko ilość, czy wartość wykonanych usług, ale bardzo często także ilość lub wartość sprzedanych klientom kosmetyków. Przeciętny udział w zysku dla pracownicy wynosi ok. 6%.

Na jakie benefity może liczyć kosmetyczka poza premią? Najczęściej przyznawane gratyfikacje to udział w wybranych indywidualnie szkoleniach, rzadziej – karnety na zajęcia sportowo rekreacyjne.

Ile zarabia kosmetyczka na własnej działalności?

Dużo lepiej wyglądają na tym tle zarobki kosmetyczek prowadzących samodzielnie gabinety kosmetyczne. Własna działalność gospodarcza pozwala na zarobek kilkukrotnie wyższy od wynagrodzenia na etacie.

Jeśli klienci są zadowoleni z jakości świadczonych usług, odwiedzają gabinet regularnie, a ich liczba zapewnia całodniowe obłożenie zakładu, można hipotetycznie przyjąć, że jest ona w stanie zarobić na wykonanych usługach ok. 7 000-10 000 zł miesięcznie. Dodatkową możliwość zarobkowania stwarza też sprzedaż kosmetyków profesjonalnych. Tu zysk jest uzależniony od preferencji klientów, a także cen, które właścicielce zakładu uda się wynegocjować z dostawcami produktów.

Przyjmując, że koszt utrzymania lokalu, zakupu detergentów oraz produktów niezbędnych do wykonania usług wyniosą ok. 4000 zł, przychód do opodatkowania będzie w przybliżeniu wynosił ok. 3 000 do 7 000 zł. Kwoty te należy umniejszyć o podatek dochodowy oraz składki ZUS.

Czym zajmuje się kosmetyczka?

Sprzęt, którym operują kosmetyczki i kosmetolodzy jest niezwykle skuteczny, ale też wymagający sporych umiejętności i wiedzy zarówno z zakresu obsługi, jak i jego oddziaływania na organizm. Trzeba zauważyć, że niemal każdy proponowany przez kosmetyczkę zabieg z użyciem maszyn kosmetycznych wiąże się z licznymi przeciwwskazaniami do jego wykonania, dlatego niezmiernie ważna jest nie tylko znajomość właściwości samego urządzenia, ale przede wszystkim obszerna wiedza na temat ludzkiego organizmu, anatomii, dermatologii, czy fizjologii.

Zadania kosmetyczki

Współczesna kosmetyczka to osoba, która łączy w sobie pasję do wszelakich tematów związanych z urodą oraz rozległą, fachową wiedzę z tego zakresu. Taki stan rzeczy wymuszony jest przez coraz bardziej wyedukowaną i wymagającą klientelę gabinetów kosmetycznych, ale nie tylko. Codzienna praca kosmetyczki ukierunkowana jest na dwa rodzaje działań, czyli zabiegi pielęgnacyjne oraz zabiegi upiększające.

Kosmetyka jest dziedziną tak obszerną, że coraz częściej można spotkać wyspecjalizowane w różnych sferach gabinety. Powstają salony podologiczne, tzw. salony paznokcia, gabinety kształtujące sylwetkę, czy np. salony wizażu. Niezależnie jednak od tego, który salon urody odwiedzamy, w każdym z nich do podstawowych zadań kosmetyczki należy rozmowa z klientem, identyfikacja jego potrzeb, dobór zabiegów, które dadzą zadowalające efekty w konkretnym przypadku oraz zastosowanie odpowiednich dla klienta kosmetyków.

Jak zostać kosmetyczką?

Kosmetyczką może zostać absolwentka szkoły zawodowej, technikum lub szkoły policealnej. Aby wykonywać ten zawód należy zdać egzamin zawodowy i uzyskać tytuł zawodowy kosmetyczki. W szkołach tych, prócz zajęć teoretycznych z zakresu biologii, anatomii, chemii, technologii kosmetycznych, stylizacji czy wizażu, obowiązkowe są też zajęcia praktyczne, które odbywają się w gabinetach przyszkolnych, jak również w zakładach kosmetycznych.

Kwalifikacje do zawodu kosmetyczki można uzyskać też poprzez zdanie egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego. Egzaminy te organizowane są przez izby rzemieślnicze.

Można ulec wrażeniu, że wymagania co do wykształcenia kosmetyczki nie są zbyt wygórowane, jednak dzisiejsze salony piękności zatrudniają pracownice daleko bardziej wyedukowane, nie tylko w kwestiach pielęgnacji urody. Ukończenie dwuletniego studium kosmetycznego to raczej standard. Pracodawcy zabiegają o absolwentki studiów licencjackich z zakresu kosmetologii. Po ukończeniu szkoły kosmetyczki nadal kształcą się na kursach, sympozjach, kongresach, czy prezentacjach.

Przydatne kursy i szkolenia

Zawód kosmetyczki, ze względu na dynamiczny rozwój branży oraz wysoką specjalizację poszczególnych gabinetów, wymaga ciągłego dokształcania się. Obecnie rynek proponuje szeroką gamę kursów teoretycznych oraz praktycznych. Swoim zakresem obejmują one wiedzę podstawową, jak i dość wąskie przestrzenie tematyczne, np. obsługę urządzeń, skład stosowanych preparatów, czy nowe techniki kosmetyczne.

Kurs sprzedażowy

Kosmetyczka to zawód wymagający dużej wiedzy z dziedziny dermatologii, estetyki ciała i pielęgnacji urody, ale nie tylko. Często do obowiązków kosmetyczki należy sprzedaż kosmetyków oferowanych przez salon. Bardzo ważne są tu predyspozycje pracownicy, umiejętność przeprowadzenia rozmowy, która zmierza do zaoferowania klientowi wybranych produktów. W takiej sytuacji przyda się umiejętność zastosowania różnych technik sprzedażowych i przekonania klienta do dokonania zakupu.

Dlatego pracodawcy niekiedy decydują się na kierowanie kosmetyczek na kursy poświęcone marketingowi i technikom sprzedaży. Zdarza się, że kursy z tego zakresu proponowane są przez producentów i dostawców kosmetyków. Nie od dziś wiadomo bowiem, że produkty polecone przez znajomą kosmetyczkę, w niezobowiązującej rozmowie, w przyjaznej atmosferze wzbudzają w klientkach więcej zaufania niż kosmetyki ze sklepowej półki.

Podsumowanie

Na przestrzeni ostatnich lat kosmetyka niebywale rozwinęła zarówno zakres swojego działania, jak i poziom świadczonych usług. Nawet laik zauważa różnicę pomiędzy zakładem kosmetycznym końca XX wieku, a tym, który możemy odwiedzić obecnie. Dzisiejszy salon piękności to piękne, stylowe wnętrza, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt o bardzo szerokich możliwościach.

Tak prężny rozwój kosmetyki możliwy jest dzięki koncernom produkującym urządzenia i preparaty kosmetyczne, nie szczędzącym środków na bardzo chłonny rynek. Wysoki poziom świadczonych usług kosmetyka zawdzięcza również stosunkowo młodemu kierunkowi studiów, kosmetologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marek Kowalski
Marek Kowalski
2020-09-13 00:15:58

Ja cie sune kto pisze takie głupoty

Podobne artykuły

Kredyt 110 tysięcy – najlepsze oferty
Kredyty
author
Patryk Byczek
11 kwietnia 2023

Kredyt 110 tysięcy – najlepsze oferty

PKO BP w Żywcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 sierpnia 2019

PKO BP w Żywcu

Przerwa w składaniu wniosków 500+
Wpisy
author
Patryk Byczek
26 czerwca 2018

Przerwa w składaniu wniosków 500+

Nauczyciele zarabiają mniej za zdalne nauczanie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 maja 2020

Nauczyciele zarabiają mniej za zdalne nauczanie

Kredyt hipoteczny Tychy
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
13 maja 2017

Kredyt hipoteczny Tychy

Rzecznik Finansowy ostrzega przed inwestycjami „w weksle”
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 września 2019

Rzecznik Finansowy ostrzega przed inwestycjami „w weksle”

Porównaj