Ile zarabia listonosz?

Ile zarabia listonosz?

author
04 listopada 2021

Praca listonosza jest bardzo wymagająca fizycznie, dlatego jest to zawód dla osób zahartowanych, które dobrze zniosą nietypowe oraz stresujące sytuacje. Sprawdzamy, ile zarabiają listonosze.

Ile zarabia listonosz?

Listonosz to zawód znany chyba każdemu. Jest on pracownikiem urzędów pocztowych. Do jego obowiązków należy przekazywanie listów, paczek, przekazów pieniężnych czy awizo pod wskazany adres. Listonosz wykonuje swoje obowiązki w specjalnym ubraniu służbowym, który pozwala na jego rozpoznanie.

Każdy listonosz przypisany jest do danego obszaru i na tym terenie jest odpowiedzialny za dostarczenie przekazu na podany adres. Listonosze poruszają się pieszo, rowerem lub służbowym pojazdem. Tradycyjny listonosz zatrudniony jest w Poczcie Polskiej i doręcza przekazy nadane przez tę instytucję. To ona odpowiada za większości przekazów w kraju.

Przez Pocztę Polską narzucone są więc stawki oferowane osobom na stanowisku listonosza. Wynagrodzenie na tym stanowisku jest przeważnie bardzo podobne. Stawki mogą delikatnie różnić się w zależności od konkretnego regionu, ale różnice te są raczej niewielkie. Aktualnie zarobki na tym stanowisku wynoszą średnio 3000 zł brutto, a zatem około 2200 zł na rękę. A zatem jest to znacznie mniej niż średnia krajowa w Polsce podana przez GUS w czerwcu 2021 roku. Jednak według obecnie pracujących listonoszy wynagrodzenie miesięczne wynosi 2600 zł brutto. Dodatkowo przyznawane są też premie w wysokości 223 zł.

Spis treści:

 1. Ile zarabia listonosz?
 2. Ile godzin dziennie pracuje listonosz?
 3. Ile zarabia listonosz w Poczcie Polskiej?
 4. Ile listonosz zarabia na rękę?
 5. Listonosz - oferty pracy
 6. Listonosz – wymagania
Zwiń spis treści

Listonosz – zarobki

Przeciętne wynagrodzenie brutto: 2600 zł
Dodatkowa premia: 223 zł
Przeciętne wynagrodzenie netto: 1877,62 zł

Ile godzin dziennie pracuje listonosz?

Listonosz najczęściej zatrudniany jest na pełen etat, a zatem pracuje 160 godzin miesięcznie, czyli 8 godzin dziennie. Jego praca rozpoczyna się zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych. Od jej rozpoczęcia zależy więc głównie godzina zakończenia.

W praktyce wygląda to czasem nieco inaczej, dzienna praca listonosza kończy się w momencie, w którym wywiąże się ze wszystkich obowiązków danego dnia. A zatem dostarczy wszystkie przesyłki, a następnie rozliczy się z wykonanych zadań w swojej placówce.

Z tego względu czas pracy listonosza zależy głównie od liczby obowiązków i szybkością ich dopełnienia. Zdarza się więc tak, że listonosz pracuje więcej niż 8 godzin. W takim wypadku za dodatkowe godziny powinien uzyskać dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Pożyczka na dowód – bez zaświadczeń o dochodach;

Pożyczka dla zadłużonych – pożyczki bez BIK

Ile zarabia listonosz w Poczcie Polskiej?

Tradycyjnie listonosz kojarzony jest z osobą pracującą dla Poczty Polskiej. Płace listonoszy najczęściej mieszczą się na granicy najniższej krajowej w Polsce. Obecnie wynosi ona 2800 zł brutto, a więc wynagrodzenie większości osób na tym stanowisku jest właśnie na takim poziomie.

Co ciekawe, wielu listonoszy skarży się na to, że zarobki w Poczcie Polskiej są poniżej najniższej krajowej, gdyż ich wynagrodzenie tak naprawdę wynosi 2600 zł brutto + premia w wysokości 223 zł.

Ile listonosz zarabia na rękę?

Jak wspominaliśmy, pensja listonoszy w większości przypadków utrzymuje się na poziomie najniższej krajowej ustalonej na dany rok. Przy założeniu, że listonosz otrzymuje około 3000 zł brutto, możemy przyjąć, że kwota, którą uzyskuje „na rękę” wynosi mniej więcej 2200 zł.

Co ciekawe, w przypadku listonosza staż pracy nie ma znaczącego wpływu na wysokość pensji. Oczywiście, niektórzy doświadczeni listonosze mogą zarabiać więcej, jednak różnica ta nie jest znacząca i zwykle takich wypadkach pensja wynosi około 2500 zł netto.

Podane stawki dotyczą oczywiście listonoszy, którzy zatrudnieni są na pełen etat. Gorzej może więc wyglądać sytuacja początkującego listonosza, który pracuje na niepełny etat. Pensja w takim układzie zależy w głównej mierze od liczby przepracowanych w miesiącu godzin.

Listonosz - oferty pracy

Osoby, które chciałby podjąć pracę na stanowisku listonosza, mogą poszukiwać ofert na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej. Znajduje się tam zakładka „Praca”, która odsyła nas do bazy aktualnie dostępnych ofert.

Oferty można dostosować do własnych oczekiwań – ustawiamy region pracy, którym jesteśmy zainteresowani oraz miejsce pracy, a następnie klikamy wyszukaj. Wówczas uzyskamy dostęp do aktualnie oferowanych przez Polskę Polską stanowisk.
Poniżej przedstawiamy, jak wygląda wyszukiwanie ofert pracy w Poczcie Polskiej dla mieszkańca Gdyni:

źródło: https://www.poczta-polska.pl/aplikuj/
Jeśli interesują nas szczegóły której z ofert, to wystarczy na nią kliknąć. Wówczas otworzy nam się nowe okno z informacjami o proponowanym stanowisku oraz możliwością złożenia przez kandydata swojej aplikacji.

Listonosz – wymagania

Aby podjąć pracę listonosza, nie ma zwykle wygórowanych wymagań, które należy spełniać. Najczęstsze oczekiwania pracodawców wobec kandydatów to:

– sumienność,

– prawo jazdy kategorii B,

– odpowiedzialność,

– sprawność fizyczna

– samodzielność

– chęć do przyuczenia.

Praca listonosza jest bardzo odpowiedzialna, najczęściej do jego zadań należy:

– odbiór i przygotowanie korespondencji do doręczenia,

– dostarczenie przekazów pod wskazany adres,

– rozliczanie w wykonanych zdań.

Podsumowanie

 1. Zarobki listonosza w Polsce zarabia średnio 2800 zł brutto.
 2. Czas pracy listonosza zależy od liczby paczek do przekazania.
 3. Każdy listonosz przypisany ma region, na obszarze którego pracuje.
 4. Oferty pracy dla listonoszy znaleźć można na stronie internetowej Poczty Polskiej.
 5. Zarobki listonosza mogą wzrastać wraz ze stażem pracy.

 


źródła:
https://www.poczta-polska.pl/aplikuj/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Nikola
Nikola
2021-11-30 20:46:12

Dlaczego nikt nie pisze o asystentach pocztowych, którzy pracują po 10 czy 11 godzin dziennie bez możliwości wpisania nadgodzin bo naczelnik nie pozwala. A pracować chcę więc chodzę się na to. A zarabiam tyle co listonosze. To ja muszę przenosić paczki żeby wpisać listonoszom na rejon, bo najbliższy komputer jest od miejsca składowania paczek o 15 metrów. Czekam aż asystent okienkowy skończy pracę o godz 16 i dopiero wówczas mogę rozliczać listonoszy. Komputeryzacja urzędów to tragedia. Nikt nie mówi o pracownikach zaplecza, którzy często muszą pracować na ekspedycji, okienku i na rozliczaniu listonoszy.

Zdzisław Kożuch
Zdzisław Kożuch
2021-03-03 11:35:37

Gówno prawda

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Węgrów
Kredyty miasta
author
22 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Węgrów

Nowi prezesi Pekao Leasing i Pekao Faktoring
Bez kategorii
author
23 lutego 2020

Nowi prezesi Pekao Leasing i Pekao Faktoring

Idea Bank w Kielcach
Oddziały
author
02 stycznia 2019

Idea Bank w Kielcach

Jak się bronić przed atakiem hakerów na smartfona?
Bez kategorii
author
05 marca 2019

Jak się bronić przed atakiem hakerów na smartfona?

Usługa Qlips w mBanku
Aktualności
author
29 sierpnia 2018

Usługa Qlips w mBanku

Kasa Stefczyka Sieradz
Oddziały
author
29 października 2020

Kasa Stefczyka Sieradz