Ile zarabia listonosz?

Ile zarabia listonosz?

author
Aleksandra Gościnna
04 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Praca listonosza jest bardzo wymagająca fizycznie, dlatego jest to zawód dla osób zahartowanych, które dobrze zniosą nietypowe oraz stresujące sytuacje. Sprawdzamy, ile zarabiają listonosze.

Ile zarabia listonosz?

Listonosz to zawód znany chyba każdemu. Jest on pracownikiem urzędów pocztowych. Do jego obowiązków należy przekazywanie listów, paczek, przekazów pieniężnych czy awizo pod wskazany adres. Listonosz wykonuje swoje obowiązki w specjalnym ubraniu służbowym, który pozwala na jego rozpoznanie.

Każdy listonosz przypisany jest do danego obszaru i na tym terenie jest odpowiedzialny za dostarczenie przekazu na podany adres. Listonosze poruszają się pieszo, rowerem lub służbowym pojazdem. Tradycyjny listonosz zatrudniony jest w Poczcie Polskiej i doręcza przekazy nadane przez tę instytucję. To ona odpowiada za większości przekazów w kraju.

Przez Pocztę Polską narzucone są więc stawki oferowane osobom na stanowisku listonosza. Wynagrodzenie na tym stanowisku jest przeważnie bardzo podobne. Stawki mogą delikatnie różnić się w zależności od konkretnego regionu, ale różnice te są raczej niewielkie. Aktualnie zarobki na tym stanowisku wynoszą średnio 3000 zł brutto, a zatem około 2200 zł na rękę. A zatem jest to znacznie mniej niż średnia krajowa w Polsce podana przez GUS w czerwcu 2021 roku. Jednak według obecnie pracujących listonoszy wynagrodzenie miesięczne wynosi 2600 zł brutto. Dodatkowo przyznawane są też premie w wysokości 223 zł.

Spis treści:

 1. Ile zarabia listonosz?
 2. Ile godzin dziennie pracuje listonosz?
 3. Ile zarabia listonosz w Poczcie Polskiej?
 4. Ile listonosz zarabia na rękę?
 5. Listonosz - oferty pracy
 6. Listonosz – wymagania
Zwiń spis treści

Listonosz – zarobki

Przeciętne wynagrodzenie brutto: 2600 zł
Dodatkowa premia: 223 zł
Przeciętne wynagrodzenie netto: 1877,62 zł

Ile godzin dziennie pracuje listonosz?

Listonosz najczęściej zatrudniany jest na pełen etat, a zatem pracuje 160 godzin miesięcznie, czyli 8 godzin dziennie. Jego praca rozpoczyna się zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych. Od jej rozpoczęcia zależy więc głównie godzina zakończenia.

W praktyce wygląda to czasem nieco inaczej, dzienna praca listonosza kończy się w momencie, w którym wywiąże się ze wszystkich obowiązków danego dnia. A zatem dostarczy wszystkie przesyłki, a następnie rozliczy się z wykonanych zadań w swojej placówce.

Z tego względu czas pracy listonosza zależy głównie od liczby obowiązków i szybkością ich dopełnienia. Zdarza się więc tak, że listonosz pracuje więcej niż 8 godzin. W takim wypadku za dodatkowe godziny powinien uzyskać dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Pożyczka na dowód – bez zaświadczeń o dochodach;

Pożyczka dla zadłużonych – pożyczki bez BIK

Ile zarabia listonosz w Poczcie Polskiej?

Tradycyjnie listonosz kojarzony jest z osobą pracującą dla Poczty Polskiej. Płace listonoszy najczęściej mieszczą się na granicy najniższej krajowej w Polsce. Obecnie wynosi ona 2800 zł brutto, a więc wynagrodzenie większości osób na tym stanowisku jest właśnie na takim poziomie.

Co ciekawe, wielu listonoszy skarży się na to, że zarobki w Poczcie Polskiej są poniżej najniższej krajowej, gdyż ich wynagrodzenie tak naprawdę wynosi 2600 zł brutto + premia w wysokości 223 zł.

Ile listonosz zarabia na rękę?

Jak wspominaliśmy, pensja listonoszy w większości przypadków utrzymuje się na poziomie najniższej krajowej ustalonej na dany rok. Przy założeniu, że listonosz otrzymuje około 3000 zł brutto, możemy przyjąć, że kwota, którą uzyskuje „na rękę” wynosi mniej więcej 2200 zł.

Co ciekawe, w przypadku listonosza staż pracy nie ma znaczącego wpływu na wysokość pensji. Oczywiście, niektórzy doświadczeni listonosze mogą zarabiać więcej, jednak różnica ta nie jest znacząca i zwykle takich wypadkach pensja wynosi około 2500 zł netto.

Podane stawki dotyczą oczywiście listonoszy, którzy zatrudnieni są na pełen etat. Gorzej może więc wyglądać sytuacja początkującego listonosza, który pracuje na niepełny etat. Pensja w takim układzie zależy w głównej mierze od liczby przepracowanych w miesiącu godzin.

Listonosz - oferty pracy

Osoby, które chciałby podjąć pracę na stanowisku listonosza, mogą poszukiwać ofert na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej. Znajduje się tam zakładka „Praca”, która odsyła nas do bazy aktualnie dostępnych ofert.

Oferty można dostosować do własnych oczekiwań – ustawiamy region pracy, którym jesteśmy zainteresowani oraz miejsce pracy, a następnie klikamy wyszukaj. Wówczas uzyskamy dostęp do aktualnie oferowanych przez Polskę Polską stanowisk.
Poniżej przedstawiamy, jak wygląda wyszukiwanie ofert pracy w Poczcie Polskiej dla mieszkańca Gdyni:

źródło: https://www.poczta-polska.pl/aplikuj/
Jeśli interesują nas szczegóły której z ofert, to wystarczy na nią kliknąć. Wówczas otworzy nam się nowe okno z informacjami o proponowanym stanowisku oraz możliwością złożenia przez kandydata swojej aplikacji.

Listonosz – wymagania

Aby podjąć pracę listonosza, nie ma zwykle wygórowanych wymagań, które należy spełniać. Najczęstsze oczekiwania pracodawców wobec kandydatów to:

– sumienność,

– prawo jazdy kategorii B,

– odpowiedzialność,

– sprawność fizyczna

– samodzielność

– chęć do przyuczenia.

Praca listonosza jest bardzo odpowiedzialna, najczęściej do jego zadań należy:

– odbiór i przygotowanie korespondencji do doręczenia,

– dostarczenie przekazów pod wskazany adres,

– rozliczanie w wykonanych zdań.

Podsumowanie

 1. Zarobki listonosza w Polsce zarabia średnio 2800 zł brutto.
 2. Czas pracy listonosza zależy od liczby paczek do przekazania.
 3. Każdy listonosz przypisany ma region, na obszarze którego pracuje.
 4. Oferty pracy dla listonoszy znaleźć można na stronie internetowej Poczty Polskiej.
 5. Zarobki listonosza mogą wzrastać wraz ze stażem pracy.

 


źródła:
https://www.poczta-polska.pl/aplikuj/

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Byly autorejon
Byly autorejon
2022-11-18 17:50:47

Samochód służbowy 🤣🤣 dobre. Każdy listonosz na auto rejonie dobija swój prywatny samochód w zamian za nędzna kilometrówkę. A gdzie opłaty typu oc, przeglądy, amortyzacja, opony, naprawy.. Nie ma listonosza, który w ciągu roku na naprawy nie wyda 2000pln. Nie mówiąc o tym jak niszczą się auta, jazda na zasadzie bieg 1,2 stop, ile kilometrów w pracy nabijamy, jak spada wartosc aut.. No ale cóż... Poczta Polska biedna państwowa firma, która pracownicy muszą dofinansowywać 😂 Wytrwałości i powodzenia tym, co jeszcze tam pracują

Nikola
Nikola
2021-11-30 20:46:12

Dlaczego nikt nie pisze o asystentach pocztowych, którzy pracują po 10 czy 11 godzin dziennie bez możliwości wpisania nadgodzin bo naczelnik nie pozwala. A pracować chcę więc chodzę się na to. A zarabiam tyle co listonosze. To ja muszę przenosić paczki żeby wpisać listonoszom na rejon, bo najbliższy komputer jest od miejsca składowania paczek o 15 metrów. Czekam aż asystent okienkowy skończy pracę o godz 16 i dopiero wówczas mogę rozliczać listonoszy. Komputeryzacja urzędów to tragedia. Nikt nie mówi o pracownikach zaplecza, którzy często muszą pracować na ekspedycji, okienku i na rozliczaniu listonoszy.

Zdzisław Kożuch
Zdzisław Kożuch
2021-03-03 11:35:37

Gówno prawda

Podobne artykuły

Na jakich drogach najczęściej kontroluje Policja

Jest wiele dróg w Polsce, które noszą miano „niebezpiecznych”. Na tych oraz innych odcinkach dróg bardzo łatwo spotkać patrol policyjny, który kontroluje przede wszystkim przestrzeganie dozwolonej prędkości. Gdzie najczęściej można spotkać funkcjonariuszy Policji?

author
Patryk Byczek
27 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Ruda Śląska

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Rudzie Śląskiej – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
23 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Autobusy elektryczne przyszłością transportu miejskiego

W swoim najnowszym komunikacie Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) poinformował o ogromnym potencjale Polski w zakresie elektrycznego transportu publicznego. Do 2025 r. nasz kraj ma posiadać trzecią co do wielkości flotę e-autobusów w Europie. Lepsze mają być tylko Francja i Wielka Brytania. Do 2030 roku połowa autobusów w Europie ma być już elektryczna.

author
Alicja Hirsekorn
14 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) świadczy kompleksowe usługi z zakresu zbierania i udzielania informacji kredytowej, jak również gospodarczej państwa. Dba o komfort i bezpieczeństwo, nie tylko firm, ale również klientów indywidualnych. O tym jak działa oraz jakie informacje gromadzi, przeczytasz w poniższym artykule.

author
Katarzyna Wasiłowska
17 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Alior Bank w Pobiedziskach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pobiedziskach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
21 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Chwilówki Szamotuły

Pilnie potrzebujesz gotówki? Sprawdź oferty pożyczek chwilówek wypisane w poniższym rankingu. Wszystkie oferty możemy uzyskać drogą internetową. Maksymalnie możemy uzyskać nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
06 lutego 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj